Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul


Facultatea Științe Umaniste și Pedagogice
Specialitatea Pedagogie în Învățământ Primar și Pedagogie Preșcolară

Proiect didactic
La disciplina:Limba și Literatura Română.

Studenta:Bodorceanu Cristina
Mentor: Chițanu Ana
___________________
Metodist: Lungu Polina

Cahul 2024
Proiect didactic
Clasa: a III-a
Disciplina: Limba și Literatura română
Subiectul lecției: Pronumele personal de politeţe.
Tipul lecției: Pronumele de politeţe. Exerciţii de identificare a pronumelor de politeţe
Durata: 45 min.
Unități de competență: 5,4
Obiectivele lecției:
O2 - să definească pronumele personal şi pronumele de politeţe;
O3 - să identifice pronumele în funcţie de persoană şi număr;
O4 - să înlocuiască unele substantive cu pronume personale potrivite;
O5 - să recunoască pronumele personal în diferite texte;
O6 – să cunoască ortografia formelor pronumelui

Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, cvintetul,, completarea rebusului.
- Mijloace didactice: fisa de lucru .
- Forme de organizare: frontal, individual,în grup mic.
Strategii de evaluare: aprecieri verbale, evaluare orală,evaluare formativa.
Bibliografie:
1. Curriculum național: Învățământul primar. Chișinău: MECC, Lyceum, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, Lyceum, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Limba și literatura română clasa a- III-a (2020)
Scenariul didactic al lecției
Elemente de conținut Strategii didactice Strategii
de
Ob evaluare
Activitatea Activitatea elevilor t Metode Forme de Mijloace
Învăţătorului didactice organizare didactice
EVOCARE
Se creează condiţiile optime pentru 1
buna desfăşurare a activităţii propuse
(spaţiu educaţional, materiale Conversația
didactice, climat psihoafectiv).

Calculator Evaluare
Se realizează prin intermediul unui
5 fr orală
rebus (Anexa 1) care conține Analiza
următoarele cerințe: Rebusului.
1. Substantivul………….. se scrie Elevi vor complete rebusul. .
întotdeauna cu literă inițială mare.
2. Adjectivul „frumoși” are
numărul……… .
3. Ca și substantivul, adjectivul
Conversație
este o parte de……………… .
4. Partea e vorbire care denumește
ființe, lucruri, fenomene ale naturii
se numește………………. .
5. Pe lângă numărul plural,
substantivul poate avea și
numărul……….. .
6. Substantivul „brad” este de
gen……
7………. arată însușiri ale
substantivului.

REALIZAREA SENSULUI

Fr.
Citiţi replicile din imagine.
tablă
Observaţi cuvintele evidenţiate şi
Evaluare
răspundeţi la întrebări: Conversaţia, orala
explicaţia
– Tată, dumneata ai fost elevul
domnului Ene?
– Da, dumnealui este un bun
profesor! Elevii vor analiza si raspunde verbal la
intrebari .

Ce cuvinte pot înlocui substantivele


tată şi profesor?
Cu ajutorul căror cuvinte i se Conversația
adresează fiica tatălui?
De ce ea n-a folosit pronumele tu?
Explicația
De ce tata n-a folosit pronumele el,
vorbind despre profesor?

Transcrieţi dialogul şi subliniaţi


pronumele personale de politeţe:
– Sărut mâna! Dumneavoastră Elevii vor trascrie textul si sublinia
sunteţi doamna bibliotecară? – Da. pronumele.
Aş putea să te ajut cu ceva, copile? –
Doamna învăţătoare ne-a spus să
citim câteva fabule. – Dumneaei a
precizat un autor anume? – Nu. –
Atunci îţi recomand fabulele scrise de
Grigore Alexandrescu sau de
Alexandru Donici.

REFLECȚIE
O1 5 Conversația Evaluare
O4 reciprocă
Frontal ,
Rețineți - autoeval
- Pronumele personal de politeţe arată Expunerea uare
respectul deosebit faţă de o persoană.
Formele pronumelui personal de Elevii vor face insemnari si vor retine
politeţe sunt: cele citite in regula pronumelui personal.

singular plural persoana a II-a


dumneata (d-ta) dumneavoastră (dv.,
dvs., d-voastră) persoana a III-a
dumnealui (d-lui), dumneaei (d-ei) Conversația Independent
dumnealor (d-lor)
Expunerea

EXTINDERE
Alcătuiţi trei enunţuri folosind pronume 5 Conversația Frontal Aprecieri
personale de politeţe. Copii vor realiza acestă cerinta verbale
desinestatator/ Explicația individ Materialul
vidio
ANEXA 1

Rezolvând rebusul, vei descoperi pe coloana A-B denumirea unei părți de vorbire cunoscute.
1. Substantivul………….. se scrie întotdeauna cu literă inițială mare.
2. Adjectivul „frumoși” are numărul……… .
3. Ca și substantivul, adjectivul este o parte de……………… .
4. Partea e vorbire care denumește ființe, lucruri, fenomene ale naturii se numește………………. .
5. Pe lângă numărul plural, substantivul poate avea și numărul……….. .
6. Substantivul „brad” este de gen……
7………. arată însușiri ale substantivului.

P R O P R I U 1.

2. P L U R A L

V O R B I R E
3.
S U B S T A N T I V 4.

5. S I N G U L A R

6. M A S C U L I N

A D J E C T I V
7.

S-ar putea să vă placă și