Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 2 Fârţăneşti


Clasa: a VII-a
Data: 30.01.2020
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Adjectivul
Unitatea de învăţare: Harta sentimentelor
Tipul lecţiei: Lecţia de actualizare
Profesor: Ifrim Cristina-Georgiana

Competențe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competenţe specifice:
4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă
şi precisă a intenţiilor communicative
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice, prin valorificarea competenţei lingvistice, în procesul de învăţare pe tot parcursul
vieţii

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
O1: să definească adjectivul
O2: să identifice modul de formare al adjectivelor
O3: să cunoască gradele de comparaţie ale adjectivelor
O4: să utilizeze în comunicare adjectivele şi locuţiunile adjectivale
b) Afective:
O5: să manifeste interes faţă de conţinutul lecţiei
O6: să participe la un act de comunicare
O7: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în timpul lecţiei

STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: jocul didactic Cine sunt?, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, RAI
b) Resurse: tablă, manual, caiete, minge
c) Forme de organizare a învățării: frontală, individuală, pe grupe
d) Bibliografie: Manualul de limbă si literatura română, clasa a VII-a, autori : Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra,
Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheş; Didactica limbii şi literaturii române, Florentina Sâmihăian şi
Mariana Norel, Bucureşti, 2011, Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română
e) Timp: 50 minute
Scenariu didactic
Ob. Conținutul științific Strategie didactică
Momentele Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
lecției Timp Procedee Materiale Forma de Forma de
org. evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Moment Salut elevii. Voi face prezenţa şi Elevii îşi pregătesc manualele şi 2’ Conversaţia Frontală
organizatoric voi pregăti materialele necesare caietele şi numesc absenţii.
de-a lungul orei.

2.Verificarea Verific tema calitativ și În timp ce un elev citește temadin caiet, 5’ Conversaţia, Manual, caiete Frontală. Aprecierea critică a
temei cantitativ. ceilalți verifică dacăau rezolvat explicaţia individuală conţinutului temelor,
Verificarea calitativă se face corect exercițiile. verificarea orală.
selectiv, elevii vor fi solicitați,
prin sondaj, să citească
rezolvarea exercițiilor.
3. Captarea O4 Pentru a capta atenţia elevilor le 8’
Elevii notează cîte trei adjective Jocul didactic bileţele Frontală Aprecieri verbale
propun jocul didactic Cine
atenţiei O6 sunt?. Le explica paşii pe care îi care îi caracterizează pe un bileţel pe Cine sunt?
O7 urmăm pentru a realiza acest care îl semnează. După ce citesc
joc. Eu voi strânge bileţelele
elevilor şi voi citi pe rând câte un bileţel, elevii trebuie să
fiecare bileţel, iar clasa trebuie ghicească despre ce elev este vorba.
să ghicească despre ce elev este
vorba.
4.Anunţarea Voi anunţa subiectul Elevii notează titlul în caiete. 2’ Conversaţia Tablă, caiete Frontală
subiectului şi lecţiei, formulez obiectivele pe
a obiectivelor înţelesul copiilor şi notez
tiltul lecţiei pe tablă.
5.Actualizarea O1 Pentru actualizarea Elevii ies pe rând la tablă pentru a nota 10’ Conversaţia, Tablă, Frontală Aprecieri verbale
cunoştinţelor O2 cunoştinţelor propun rezolvările exerciţiilor. Notează Explicaţia, manual,
O3 elevilor rezolvarea exerciţiilor rezolvările şi în caiete. În timp ce Expunerea, caiete
O5 din manual, secţiunea profesorul notează pe tablă noţiunile exerciţiul
O6 Explorare. Invit câte un elev la cele mai importante despre adjectiv,
tablă. Apreciez şi elevii scriu în caiete. Aceştia contribuie
corectez răspunsurile elevilor. la procesul de actualizare, oferind
Notez pe tablă noţiunile cele exemple atunci când profesorul le
mai importante despre cere.
adjectiv, cerându-le
elevilor exemple.
6.Obţinerea O1 În această etapă a lecţiei le Elevii ies pe rând la tablă pentru a 6’ Exerciţiul Tablă, caiete Frontală, Aprecieri verbale
performanţei O2 propun elevilor nota răspunsurile corecte. individuală
O3 rezolvarea aplicaţiilor din
O4 manual. Corectez
O5 răspunsurile elevilor dacă este
cazul şi le apreciez.
7.Asigurarea O1 În continuare voi folosi metoda Fiecare elev care prinde mingea 3’ minge Frontală RAI
retenţiei şi O2
a de evaluare RAI. Voi spune spune un adjectiv care să
transferului O3 elevilor că va trebui să numim descrie substantivul carte,
O4 cât mai multe adjective care să urmând să arunce mingea către
O7 descrie substantivul carte. Voi un alt coleg.
arunca mingea către primul elev.

Oglinda tablei
Adjectivul  partea de vorbire flexibilă care exprimă însușirea unui obiect.

Adjectivul determină un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume sau numeral cu valoare pronominală).

Adjectivele pot fi:

 propriu-zise (emoţie puternică)


 provenite din verb la participiu (rochie cumpărată)
 provenite din verb la gerunziu (lumânare fumegândă)
 provenite din adverb (oameni bine).

Adjectivele sunt:

• variabile îşi modifică forma în funcţie de gen și de număr şi au patru forme flexionare (bun), trei forme flexionare (grijuliu) și
două forme flexionare (limpede);

• invariabile  nu își modifică forma în vorbire (bordo, ditamai).

Adjectivul se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat.

Gradele de comparație:

 pozitiv  bun
 comparativ  de egalitate: tot atât de bun
 de inegalitate de superioritate – mai bun decât 
 de egalitate de inferioritate – mai puţin bun decât 
 superlativ :  relativ de superioritate - cel mai bun 
 relativ de inferioritate – cel mai puţin bun
 absolut de superioritate - foarte bun
 absolut de inferioritate – foarte puţin bun

Există adjective care nu au grade de comparaţie, pentru că:


• provin din limba latină şi sunt comparative sau superlative: superior, maxim, anterior, suprem, extrem etc.;

• denumesc o însuşire negradabilă: viu, complet, veșnic, unic, principal etc.;

• sensul adjectivului nu permite comparaţia: acvatic, biologic, petrolifer etc.

Locuţiunea adjectivală  grupul unitar de cuvinte care este sinonim cu un adjectiv și se comportă în propoziţie ca adjectivul.
Locuţiunile adjectivale pot avea grade de comparaţie.

S-ar putea să vă placă și