Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data:19.11.2010
Unitatea: Şcoala de Arte si Meserii Homocea
Clasa: a IV- a C
Învăţătoare: Mitrofan Marieta-Cristina
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: S-au aurit a toamnă pădurile....
Subiectul: Genul substantivului
Tipul lecţiei: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
Obiectiv fundamental:
- insusirea cunostintelor referitoare la genul substantivelor
Obiective de referinţă:
 să recunoască în textele studiate elemente de construcţie a comunicării învăţate
 să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate
Obiective operaţionale:
 cognitive:
O1-să recunoască substantivele dintr-un text dat;
O2- să numere substantivele pentru a afla genul lor;
O3-să găsescă substantivele de gen opus substantivelor date;
O4-să stabilesca felul, numarul si genul substantivelor prin exercitii corespunzatoare;
O5-să întegreze în enunţuri proprii substantivele date.
afective
O5- să participe cu interes la lecţie;
O6- să- şi dezvolte iniţiativa comunicativă, curajul de a interveni în actul comunicării şi
spiritul de cooperare, în condiţiile desfăşurării activităţii pe echipe.
Psiho-motorii:
O7-să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul lecţiei.
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca independentă,
jocul didactic, braistorming-ul, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor.
 Resurse materiale: planşă didactică-Genul substantivelor, fişe de lucru, fişe de evaluare,
markere, planşe.
 Forme de organizare: frontal, indvidual, în echipă, pe grupe;
 MODALITĂŢI DE EVALUARE: : observarea sistematică, probă scrisă, probă orală,
autoevaluarea, evaluare de către colegi.
Durata: 45 minute
Material bibliografic:
 Marcela, Peneş, Manualul pentru clasa a IV- a, Editura Ana,2005
 Programa şcolară pentru clasa a IV- a, 2004-2005
 Nuţa, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Bucureşti, Editura Aramis, 2002;
 Iordăchescu, C. – Exerciţii de limba română pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Piteşti, 1998
 Curriculum Naţional- Programa şcolară pentru clasa a IV-a ;
Metode şi Material Forme de
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor procedee didactic organizare
1. Moment O7 Asigur condiţiile necesare pentruSe pregătesc pentru conversaţia frontal
organizatoric buna desfăşurare a lcţiei: lecţie.
1' pregătesc materialul didactic,
organizez colectivul de elevii
pe grupe.
Le cer elevilor să asculte un
mesaj primit de la Zâna Toamna
(anexa 1)

2. Verificarea temei O6 În timp ce se verifică Citesc tema. conversaţia Fişe de lucru frontală tema pentru
4' O7 tema sub aspect cantitativ, Rezolvă fişa de ciorchinele acasă
elevii vor avea de rezolvat, în lucru. aprecieri
echipe, o fişă (anexa 2) verbale
Se verifică fişa şi se
corectează greşelile apărute.
Se verifică tema selectiv.

3. Captarea atenţiei O6 Voi cere elevilor să recite o Rezolvă sarcinile conversaţia frontal şi evaluare orală
4' O1 poezie. primite. exerciţiul individual
O4 Solicit să identifice câteva
substantive din poezie, să
preczeze felul, numărul
acestora.
Vor afla că substantivele,
pe lângă fel şi număr, mai au şi
gen.

4. Anunţarea temei O7 Voi anunta elevilor titlul Ascultă cu atenţie. conversaţia Caiete frontal şi Observarea
şi a obiectivelor lecţiei şi obiectivele urmărite Scriu data şi titlul tablă individual sistematică
2' pentru lecţiei pe caiete.
Se scrie titlul lecţiei la tablă
şi în caiete.

 Le prezint elevilor o Elevii sunt atenţi.


5. Dirijarea învăţării O2 planşă pe care este scris un Îndeplinesc sarcina exerciţiul Planşă, marker frontal
25' O1 text.(anexa 3) primită. expllicaţia Aprecieri
a. Elevii au ca sarcină să verbale
identifice substantivele.
Numărând substantivele,
elevii vor afla genul acestora.
-Substantivul care se numără
la singular cu un şi la plural cu
doi este la genul masculin.
- Substantivul care se Scriu pe caiete. Explicaţia, individual Observarea
numără la singular cu o şi la conversaţia sistematică a
plural cu două este la genul comporta-
feminin. mentului
-Substantivul care se numără elevilor
la singular cu un şi la plural cu
două este la genul neutru.
b. Solicit elevilor să
analizeze substantivele din text,
precizând felul, numărul şi
genul acestora.
 Joc Cadranele
Fiecare echipă va primi o
fişă de lucru pe care
construieşte propriul cadran Rezolvă sarcinile jocul didactic Jetoane
completat, ţinându-se cont şi de jocului didactic.
O2 ideile altor elevi din echipa de
lucru. (anexa 4) frontal Evaluare
individual orală
Se face corectarea
exerciţiilor acolo unde este
cazul.

 Propun elevilor un joc


didactic Săculeţul fermecat
O6
(anexa5)
O7
O1 Le voi cere elevilor sa dea
O2 săculeţul din mână în mână.
O3
La semnalul "STOP",va veni
O4
câte un elev în faţa clasei şi va
Ascultă indicaţiile metoda Produsele
citi substantivul extras din
date. cadranelor fişe de lucru Evaluare elevilor
săculeţ. El va numi un coleg
Îndeplinesc paşii fişe şi frontală
care va număra substantivul de
care trebuie urmaţi în cartonaşe pt. aprecieri
pe jeton pentru a afla genul.
cadrul jocului. jocuri verbale

Frontal
individual

6. Asigurarea O1 Vor primi o fişă de Elevii rezolvă fişa Conversaţia Fişe de lucru individual Evaluare scrisă
retenţiei şi O2 evaluare(anexa 6) de evaluare. exerciţiul,
transferului O3 munca
6' O4 independentă
O5
7. Evaluare3’ O7 a) Fac aprecierea activităţii Ascultă concluziile, Conversaţia individual
O6 elevilor şi notarea lor. observaţiile, manual
Evidenţiez echipa care a recomandările făcute
obţinut cel mai mare punctaj. de învăţător
b) Dau tema pentru acasă: Notează tema.
fişe de lucru diferenţiate.
Anexa 1

Completaţi ciorchinele cu substantivele care denumesc nume de fiinţe, lucruri,


fenomene ale naturii etc.

Substantive care
denumesc fiinţe
Anexa 2

Dragii mei prieteni,

Am aflat cu bucurie ca sunteţi patru echipe deosebite:albi-


nuţe, gărgăriţe, furnicuţe şi bondărei.
Sunt curioasă din fire. Vreau să aflu cât de descurcăreţi sunteţi.
Spor la treabă şi succes!

Acum plec, fiindcă mai am de desfrunzit cîtiva


copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun
in camara parintilor vostri.

Vă îmbrăţişez cu drag,
Zâna Toamna

.
Anexa 3

a)Subliniaţi substantivele din textul dat;


b) Număraţi substantivele pentru a afla genul lor

Iepurele mergea alergând spre iarmaroc. El a întâlnit un ogar . Ogarul era gras , voinic ,
îmbrăcat într-o şubă călduroasă şi purta în picioare nişte ciuboţele noi .

- Cât ai dat pe încălţări ? întrebă iepurele sfios .

- Doi galbeni , răspunse mândru ogarul.

(Călin Gruia , Ciuboţelele ogarului )

Anexa 4
Cadranele

3: Găsiţi substantivele de gen opus:


1.Număraţi substantivele date pentru a afla  Fată-
genul lor.  Nepoată-
 Soră-
Substantive Număraţi Gen  Curcă-
substantivul!gen  Găină-
arbore Un arbore, doi masculin
 Vulpoi-
arbori
nepoată
ghem

2. Precizaţi felul, numărul şi genul


substantivelor din următoarea propoziţie..
4. Daţi exemple de două substantive comune
Frunzele ruginii s-au desprins din copac. la genul feminin, apoi alcătuiţi propoziţii cu
acestea.
Anexa 5
Săculeţul magic

La semnalul "STOP",va veni câte un elev în faţa clasei şi va citi substantivul extras din săculeţ. El va
numi un coleg care va număra substantivul de pe jeton pentru a afla genul.

Ex. Veveriţă, caiet, floare, fiu, bucurie, ploaie.

Anexa 6
Fişă de evaluare

Obiective:
-să identifice substantivele din textul dat ;
-să găsească genul substantivelor date ;
-să dea exemple de substantive la genul feminin ;
-să alcătuiască propoziţii cu substantive.

Itemi de evaluare

I1. Identificaţi substantivele din următorul text :

Căprioara stă lângă iedul ei. Mama îl priveşte. Acolo, sus, e păzit şi de duşmănia lupului şi de
iscusinţa vânătorului..
(Emil Gârleanu, Căprioara )

I2. Uniţi substantivele din coloana A cu genul corespunzător din coloana B.

A B
Colegă masculin
Drum
Cumnat neutru
Joc
Porumbel feminin
Vulpe

I3. Daţi exemple de două substantive la genul feminin, apoi alcătuiţi propoziţii cu acestea.

_________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
___

Descriptori de performanţă

Itemul FOARTE BINE BINE SUFICIENT


I1 Identifică toate Identifică 5 substantive. Identifică 3 substantive.
substantivele din text.
I2 Găseşte genul Găseşte genul la 4 Găseşte genul la 2
substantivelor date. substantive. substantive.
I3 Dă exemple de două Dă exemple de un Dă exemple de un
substantive comune. La substantiv comun, la substantiv comun,. la
numărul singular. numărul singular. numărul singular.
I4 Alcătuieşte cele două Alcătuieşte cele două Alcătuieşte cele două
enunţuri cu ajutorul enunţuri, cu mici erori. enunţuri, cu mici erori.
substantivelor.

S-ar putea să vă placă și