Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.03.201
Propunător: Lazăr Elena-Claudia
Clasa : a IV-a
Unitatea de învatamant : Școala Gimnazială , Comuna Cindești
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare : ,, Lumea copilăriei ”
Subiectul lecţiei: ,, Universul copilăriei ”
Tipul lecţiei: Recapitulare
Obiectiv fundamental : Consolidarea deprinderilor de a deprinde informații dintr-un text litera citit și aplicarea cunoștințelor lingvistice in contextul dat .

Obiective de referință :

3.3 extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie referitoare la mesajul citit ;
3.1 formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare ;
3.4 evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii ;

Obiective :

a) cognitive :
OC1- să povestescă un fragment din textul ,, D-l . Goe ” scris de Ion Luca Caragiale ;
OC2- să rezolve exerciții lingvistice aplicative pe texte din unitatea de învățare studiata ;
OC3- să alcătuiască , oral , un text creativ folosind începutul sau finalul dat ;

b) afective :
OA1- manifestarea interesului pentru participarea activa la lecții ;
OA2- implicarea în activitați individuale sau de grup ;
OA3- exprimarea părerii în legătura cu activitatea desfașurată ;

c) psiho-motorii :
OM1- să-și coordoneze activ oculo-motorie pentru citire ;
OM2- să scrie ordonat , atât pe tablă , cât și în caiete ;
OM3- să-și reprime tendința de a practica mișcări inutile ;

*
Strategii didactice :

a) Metode și procedee : conversația , explicația , exercițiul , problematizarea , demonstrația , metoda cubului ;

b) Mijloace didactice : fișe de lucru , cubul ;

c) Forme de organizare : frontală , individuală , pe grupe .

Bibliografie :

a) Oficială : ,, Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română , clasa a III-a si a IV-a – anexa 2 la OM .nr .
5003/02.12.2014 , MEM ;
Autori manual , Limba și literatura română , manual pentru clasa a IV-a , semestrul al II-lea , Editura Ars Libri , Argeș , 2016.

b) Metodico-didactică:
Caiet de lucru pentru clasa a IV-a , semestrul I si semestrul al II-le , Editura Ars Libri , Argeș , 2016
Autori caiet de lucru : A. Grigore, C, Ipate-Toma, C.-D. Negritoiu, A. Anghel, N.-S. Ionica, G.-M. Crivac
Exercitii de limba si literatura romana , clasa a IV-a , Editura Ars Libri , Argeș , 2016
Autori : Adina Grigore .

*
DEMERSUL DIDACTIC

Conținutul învățării Strategia didactică

Etapele Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Evaluare


lecției procedurale materiale organizare
1.Moment * Asigur climatul unei * Elevii se pregătesc instructajul verbal frontal observația
organizatoric bune desfășurări a orei ; pentru lecție . sistematică
* Pregătesc materialul
necesar pentru lecție .
2.Verificarea * Verific tema : * Elevii solicitați conversația frontal evaluarea
temei a) cantitativ : trec printre povestesc fragmentul
bănci și verific caietele ; în care apare dialogul
b) calitativ : 2-3 copii vor despre costumul de
citi tema scrisă . marinar –text ,,D-l
Fac aprecieri referitoare la Goe ” după Ioan Luca
tema realizată Caragiale

3.Captarea * Solicit elevilor să spuna * Elevii spun cuvinte brainstorming flipchart frontal observația
atenției ce cuvinte le trec prin legate de termenul marker sistematică
minte când aud ,,copilărie”
cuvântul ,,copilărie ”
4.Anunțarea * Prezint titlul lecției * Elevii ascultă cu
temei și a recapitulative ,, Universul atenție. explicația frontal
obiectivelor copilăriei ” și prezint , în observația individual
termeni accesibili obiectivele Scriu titlul lecției în
operaționale . caiete
*Scriu titlul lecției pe tablă
5.Recapitula *Elevii citesc exercițiul caiete pe grupe aprecieri
*
rea și * Împart clasa in trei grupe fragmentul auxiliare verbale
consolidarea și le solicit elevilor să corespunzător prin manual
cunoștințelor citească fragmentul desemnarea unui
însușite corespunzător acestora ; reprezentant al
anterior grupei.
* Formulează , în
* Solicit formularea pe scris, întrebările și
caiete , a câte două răspunsurile
întrebări cu privire la corespunzătoare
fragmentul citit ; fragmentului indicat .
* Citesc enunțul scris. problematizarea foi de Individual observarea
* Indică , pe o foaiea de Precizează sensul flipchart sistematică
flipchar , următoarea cuvântului ,,gol” exercițiul
propoziție : ,, Mititelul își
retrage îngrozit capul gol
înăuntru și începe să
zbiere ; *Alcătuiesc oral alte
* Solicit precizarea orală a propoziții utilizând explicația
sensului cuvântului ,,gol” sensurile
din acea propoziție și
alcătuiesc enunțuri cu cuvântului ,,gol ”
celelalte sensuri ale
acestuia ; *Completează
* Lipiți pronumele pronumele personale exercițiul foi de frontal aprecieri
personale în locul potrivit . potrivite : ei , ea , flipchart verbale
ele , ei . plic

6. Obținerea Fiecare grupă metoda cubului plicuri cu pe grupe observarea

*
performanței * Metoda cubului : primește câte două sarcini de sistematica
1. Descrie comportamentul sarcini din cele șase lucru
lui Goe în cușeta trenului . expuse pe fețele
cubului .
Rezolvă exercițiul din metoda cubului plicuri cu pe grupe observarea
2. Compară substantivele fișă sarcini de sistematica
cu verbele . lucru

Elevii asociază. exercițiul pe grupe observarea


3. Asociază fiecărui cuvânt sistematica
indicat câte un pronume
personal : ai , a-i , mi-a .
4. Analizează câte un
verb , un pronume si un
substantiv din textul ,, D-l
Goe ”
5.Aplică : Alcătuiesc oral un exercițiul individual aprecieri
Vom lucra exercițiul 7 de scurt text cu verbale
la pagina 21 din manual . începutul dat .
6. Argumentează ce s-ar fi
putut întâmpla dacă Goe
nu ar fi fost eliberat din
compartiment de către
conductor .

7. Evaluarea * Propun rezolvarea unei Elevii rezolvă fișa de explozia stelară fișe de lucru individual observarea

*
cunoștințelor fișe de lucru . lucru sistematica

8. Retenția și * Solicit elevilor să Elevii precizează care observația frontal aprecieri


transferul precizeze morala textului . este morala textului . verbale

* Precizezi tema pentru Elevii își notează explicația


acasă : exercițiul 6 de la tema pentru acasă .
pagina 21 .

* Fac aprecieri cu privire Elevii ascultă cu


la modul în care s-a atenție aprecierile
desfășurat activitatea . propunătorului .

*
*
*
Cine ?

Cum ?
Ce ?

D-l Goe

De ce ?
Unde ?

S-ar putea să vă placă și