Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Nr. 16, Galați

Profesor: Anca Nicoleta Patriche

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba și literatura română

Titlul lecției: Mijloace interne de îmbogățire a vocabularului

Tipul lecției: consolidare

16.X.2019

Motivația: Prezentul demers didactic este valoros datorită îmbinării metodelor activ-
participative cu cele tradiționale, întrucât la clasa a VIII-a specificul de vârstă al elevilor este
diferit față de clasele mai mici. Astfel, strategia didactică este creată astfel încât elevii să
participe cu interes la oră, să manifeste spirit de cooperare, dar și să lucreze individual, pentru a
consolida cunoștințele necesare participării la Examenul de Evaluare Națională. De asemenea,
strategia conține atât mesaje orale, cât și mesaje scrise, testând abilitățile elevilor de a înțelege
textul oral și scris. Respectând paradigma comunicativ-funcțională, în proiect se regăsesc texte
literare, dar și exerciții de gramatică, astfel încât procesul de predare-învățare să fie unul
complet, promovând autoevaluarea și învățarea pe tot parcursul vieții.

Competențe generale

1.Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare

2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de


comunicare monologată și dialogată

3.Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse

4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite


contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competențe specifice

1.4 sesizarea particularităților lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat


1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată
3.1 dovedirea înțelegerii unui text literar/ nonliterar, pornind de la cerințe date
3.3 sesizarea corectitudinii și valorii expresive a categoriilor a categoriilor gramaticale și lexicale
învățate, într-un text citit
4.4 redactarea diverselor texte adaptându-le la situația de comunicare corectă

Obiective operaționale (La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili):

COGNITIVE

O1 să identifice termenii formați prin mijloacele interne de îmbogățire a vocabularului din mesaje
scrise sau orale

O2 să numească mijlocul intern de îmbogățire a vocabularului prin care s-a format un cuvânt

O3 să explice modul de formare a unui cuvânt

O4 să numească valoarea morfologică a unui cuvânt format printr-un mijloc intern de îmbogățire
a vocabularului

O5 să aprecieze valoarea stilistică a unui cuvânt format printr-un mijloc intern de îmbogățire a
vocabularului

AFECTIVE:

O.A.1 să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului;

O.A.2 să participe cu interes la activitate.

Resurse educaţionale :

 Ardelean, Luminița, Enescu, Ioama, Gurtavenco, Mariana, Ioani, Liviu, Sasu,Adina


Elena, Fișe de lucru, Editura Paralela 45, Pitești, 2018
 Manualul pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas
 Programa școlară Limba și Literatura română pentru clasa a VIII-a
 Timp de lucru: 50 minute

Metode și procedee: conversația euristică, conversația catehetică, exercițiul, explicația, Jocul


didactic coșulețul cu răvașe.
Mijloace de învățământ:
 materiale bibliografice: fișe de lucru, jocul didactic Omleta cuvintelor, imagini.

Forme de organizare: activitate individuală, frontală, activitate pe echipe(diade).

Forme de evaluare: orală, prin calificative de tipul bine, foarte bine, suficient, autoevaluare,
observarea sistematică a elevului

Bibliografie de specialitate

 Cucoș, Constantin, Teoria și Metodologia Evaluării, Editura Polirom, Iași, 2008


 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, 2003;
 Păcurari, Otilia Ştefania (coord.), Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev,
Editura Educaţia 2000+, Bucureşti, 2009.
 Popescu, Ștefania, Gramatica practică a limbii române, Ediția a XIV-a, Editura Tedit
FZH, București, 2007

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea Strategii și procedee Observații


elevilor didactice

1.Moment Notarea absențelor.Se va Elevii își vor Conversația


organizatoric asigura liniștea și pregăti materialele
-2’ disciplina în clasă. necesare orei de
limba și literatura
romănă.

2.Verificarea Profesorul va verifica tema Elevii vor prezenta Conversația


temelor si a atât cantitativ cât și tema pregătită
cunoștințelor calitativ. Vor fi verificate pentru ziua catehetică
dobândite cunoștințele însușite în respectivă și vor Explicația
anterior-4’ lecțiile anterioare. asculta cu atenție
indicațiile Evaluarea temei prin
profesorului. apreciere cu
Aceștia vor calificative.
răspunde
întrebărilor
profesorului,
dovedind însușirea
cunoștințelor din
lecțiile anterioare.

3.Captarea Profesorul le propune Jocul didactic –


atenției și elevilor un joc pentru a afla Omleta cuvintelor
anunțarea titul lecției de astăzi: Elevii identifică
temei și a OMLETA CUVINTELOR pietrar, format prin
noului derivare, floarea –
conținut-4’ Scopul jocului – formați un soarelui, format
cuvânt din literele prin compunere, Activitate organizată
amestecate pe fișe printr- frumos, format prin în diade, sub formă
un procedeu de îmbogățire conversiune. de concurs
a vocabularului și numiți
procedeul. Notați-l pe felia
de pâine primită. Lucrați
cu partenerul de bancă.

RTEIPAR, REIVADER
(Rândul 1)

FLAOERA- AOSERLIU,
POMCENERU

URFOSM,
NOCREVSUINE

Profesorul scrie titlul pe


tablă și anunță obiectivul
principal al lecției –
consolidarea cunoștințelor.

5.Dirijarea Profesorul le arată elevilor Elevii rezolvă Activitate


învățării- 35’ o poză cu o pădure și un exercițiul la tablă individuală,
pădurar, una cu un băiat și și notează
una cu un băiețel, una cu o răspunsurile pe fișa Organizare frontală
floare și una cu o floare de primită. Conversația euritsică
colț.

P: De ce există aceste
procedee în limba română? E: Pentru a forma
cuvinte noi.
P: E important ca într-o
limbă să apară cuvinte noi? E răspund
De ce nu le împrumutăm întrebărilor,
pe toate din alte limbi? exprimându-și
opinia cu privire la
tema propusă.
În continuare vom Elevii prezintă
descoperi un text literar, ce rezultatul muncii
aparține lui Geo Bogza, Exercițiul
pe echipe și
Cartea Oltului. Pe baza evaluează Explicația
acestui text vom rezolva rezultatele
exerciții ce ne vor clarifica Organizare frontală,
colegilor.
nelămuririle cu privire la activitate individuală
mijloacele interne de
îmbogățire a vocabularului
și vor consolida Elevii rezolvă
cunoștințele în vederea exercițiile, notând
pregătirii pentru Examenul rezultatele pe tablă, Observarea
Național. Exercițiile vor fi la invitația sistematică a elevului
lucrate în limita timpului profesorului.
disponibil, restul rămânând Participă cu atenție
ca temă pentru acasă. la lecție și notează
! Momentul ortografic va fi rezultatele pe
inclus în exercițiul 5 al caiete, verificându-
fișei de lucru. și munca.

6.Retenția. Pentru asigurarea retenției Elevii participă la


Evaluarea. elevii vor asculta lecție identifificând
Asigurarea fragmente de subordonatele.
feedback-ului melodii/poezii și vor Ascultarea activă
și anunțarea identifica cuvinte formate
temei pentru prin mijloace interne de Lucru individual
acasă-5’ îmbogățire a vocabularului.
Autoevaluare
Feedback-ul – Cum crezi
că te-ai descurcat astăzi?
Ce poți face pentru a-ți
îmbunătăți capacitatea de a
identifica și de a explica
cum s-au format cuvintele
obținute prin mijloace
interne de îmbogățire a
vocabularului?

De asemenea, feedback-ul Jocul didactic


se realizează pe tot coșulețul cu răvașe
parcursul lecției, prin
observarea sistematică a
elevului și intervenția
profesorului.

Elevii vor nota pe un post-


it emoțiile încercate la ora
de consolidare a
mijloacelor interne de
Elevii își notează
îmbogățire a vocabularului.
tema în caiete.
Acestea vor fi reciclate cu
emoții pozitive, extrase
dintr-un coș de gunoi
special, care reciclează
emoții.

Activitatea elevilor va fi
apreciată și notată.

Tema pentru acasă


(suplimentar față de
exercițiile rămase de pe
fișă) – Redactați o
compunere narativă de
aproximativ 15 rânduri în
care să integrați cel puțin
cinci cuvinte formate prin
mijloace interne de
îmbogățire a vocabularului.

Anexa 1

Se dă textul:
Urmând drumeagul șerpuitor, trecurăm de Poiana Mărului și ne apropiam încetișor de masivul
muntos Piatra Craiului. Se profilau limpede culmile pietroase pe un fundal albastru-verzui. Un
râuleț cu undele-i înspumate cobora harnic, stropind neîncetat pietrișul de pe mal. În acele zile,
grupul nostru de liceeni se aventura cu elan adolescentin într-o expediție ecologică de marcare
a locurilor de ocrotire pentru una dintre plantele tot mai rar întâlnite , floarea-de-colț.

1. Subliniază cuvintele formate prin derivare, prin compunere, prin schimbarea valorii
gramaticale.

2. Alege trei cuvinte formate prin derivare, trei cuvinte formate prin compunere și trei
cuvinte formate prin schimbarea valorii gramaticale și explică modul de formare.

3. Luând ca bază cuvintele băiat, bărbat, mătură, casă, bucată, carte formează derivate cu
ajutorul sufixelor diminutivale și augmentative. Utilizează una dintre perechile obținute
în enunțuri pentru a ilustra antiteza.

4. Citește următoarea listă de cuvinte compuse – semicerc, bunăvoie, Câmpulung, plafar,


Rompres, ONU, NATO, DOOM, viță-de-vie, încurcă-lume, Târgu-Mureș, Făt-Frumos,
Ștefan cel Mare, cuminte, haida-de,răuvoitor, alb-gălbui,dumneavoastră, hop-șa, Baia
de Aramă, italo-francez, unsprezece, același, de două ori, al doilea, după-masă,tic-tac,
tustrei, dumneata, altădată, deunăzi. Extrage din lista de mai sus câte trei cuvinte pentru
fiecare clasă morfologică prezentă în tabelul de mai jos.

Clasa morfologică Termen 1 Termen 2 Termen 3

substantiv

pronume

numeral

adjectiv

adverb

5. Marchează Da grupa în care toate substantivele compuse sunt scrise corect și cu NU


grupa în care sunt scrise greșit:

a. Baba-Cloanța, Făt-Frumos, Noul Testament ......

b. Buna Vestire, Făt Frumos, Amintiri-din copilărie ......

c. Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Balta Brăilei ......


d. Cluj-Napoca, Copșa Mică, Piața Unirii ......

e. Sâmbăta de Sus, Piatra-Neamț, București-Nord ......

6. Numește clasa morfologică a cuvintelor marcate de la punctul a , apoi precizează


încadrarea morfologică a acelorași cuvinte plasate în contextul de la punctul b.

a. Am poposit într-un loc frumos.

L-am certat pe copilul leneș.

S-a dovedit a fi un om harnic.

b. Razele soarelui luminau frumos poiana.

Leneșul mai mult aleargă.

Harnicul departe ajunge.

7. Identifică în ultimele două versuri două cuvinte formate prin conversiune și comentează
valoarea lor stilistică: E o spaimă-n toată firea.../ Păsări albe fug, s-ascund;/Pinii
seculari se-ndoaie;/pești,jivine merg la fund./ Urlă ape biciuite,/dau nebune către mal.
(I.L.Caragiale, Mic și mare)

8. Realizează o compunere descriptivă de 15-25 de rânduri care să ilustreze culoarea


portocaliu. Vei avea în vedere ca în compunerea ta să introduci cel puțin 5 termeni
formați prin mijloace interne de îmbogățire a vocabularului. Subliniază-i și explică cum
s-au format.

S-ar putea să vă placă și