Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC (include adaptare CES)

Școala Gimnazială Nr. 16, Galați


Profesor Patriche Anca Nicoleta
Clasa a V-a A
Limba și literatura română
Titlul lecției – Descrierea unui personaj, a unei persoane sau a unui animal
Tipul lecției – recapitulare

Competențe generale
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context national și international.

Competențe specifice
3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiar, cu
integrarea unor imagini, desene, scheme.
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/ a unor texte din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilității, al coerenței și al clarității.
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimarecorectă a intențiilor communicative.
4.3. Monitorizarea propriei pronunții și scrieri și a pronunției și a scrierii celorlalți,
valorificând achizițiile fonetice de bază.
5.1. Asocierea unor experiențe proprii de viață și de lectură cu acelea provenind din alte
culturi.

Obiective operaționale
O1 – să numească tipurile de texte învățate
O2 – să definească textul descriptiv
O3 – să aplice regulile de redactare a unui text descriptiv
O4 – să manifeste o atitudine pozitivă față de sarcinile de lucru indicate
Resurse educaționale
 Limba și literatura română, Clasa a V-a, Cătălina Popa, Onorica Tofan, Elena Corcăcel,
Viorica Isaia, Editura Intuitext, București, 2017
 Programa școlară pentru disciplina Limba și Literatura Română, clasele a V-a – a VIII-a,
București, 2017
 Timp de lucru – 50 de minute
Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, ciorchinele, cafeneau
literară.
Mijloace de învățământ:
 Materiale: fișe de lucru, cartonașe cu imagini din jocul DIXIT pentru captarea atenției,
flipchart, videoproiector, tabla, caietele elevilor, telefonul/ computerul.
Forme de organizare: activitate individuală, frontală, activitate în echipă.
Forme de evaluare: Quizz prin aplicația Mentimeter, autoevaluare. Evaluare orală prin
calificative de tipul bine, foarte bine, suficient. Notare în catalog. Observarea sistematică a
elevilor.

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea Strategii și procedee Observații


elevilor didactice
1.Moment Notarea absențelor.Se va Elevii își vor Conversația
organizatoric - asigura liniștea și pregăti materialele
2’ disciplina în clasă. necesare orei de
limba și literatura
romănă.
2.Verificarea Profesorul va verifica tema Elevii vor prezenta Conversația
temelor si a atât cantitativ cât și tema pregătită
Evaluarea temei prin
cunoștințelor calitativ. pentru ziua
apreciere cu
dobândite respectivă și vor
calificative.
anterior-4’ asculta cu atenție
indicațiile
profesorului.
3.Captarea Elevii vor fi întrebați ce Elevii participă la Conversația euristică
atenției și jocuri cunosc. discuție.
anunțarea
Profesorul le va prezenta
temei și a
elevilor un joc de
noului
comunicare ce presupune
conținut-4’
descrierea unor cartonașe Jocul didactic
intitulat DIXIT.
Elevii formulează
Câtiva elevi vor fi invitați enunțuri cu privire
să descrie cartonașe extrase la imaginile
din teancul de cărți. prezentate.

Profesorul anunță elevii că Elevii scriu titlul


astăzi vor recapitula pe caiete.
cunoștințele despre
redactarea unui text în care
se descrie un personaj, o
persoană sau un animal.

5.Dirijarea Profesorul le cere elevilor Elevii ies la tablă Conversația


învățării- 35’ să numească tipurile de și completează catehetică
texte pe care le cunosc. ciorchinele cu
Ciorchinele
răspunsurile lor.
Răspunsurile lor vor fi
Activitate individuală
trecute într-un ciorchine,
pe tablă.

P: Pentru a descrie un
E: textul
personaj, o persoană sau un
descriptiv.
animal ce tip de text vom
utiliza?
P: care sunt caracteristicile E: În textul Conversația
unui text descriptiv? descriptiv se catehetică
prezintă persoane,
obiecte, locuri sau
fenomene ale
naturii.
E: Compunerea
P: Pentru a redacta o
trebuie să aibă
compunere în care
introducere,
descriem un personaj, o
cuprins și
persoană reală sau un
încheiere.
animal ce reguli trebuie să
respectăm? În introducere
trebuie să precizăm
cine este cel căruia
îi facem descrierea
și, dacă e cazul,
numele, vârsta sau
ocupația
personajului/
persoanei.
În cuprins numim
trăsăturile fizice
și/sau morale,
mediul în care
trăiește. De
asemenea, putem
povesti pe scurt
unele fapte
semnificative
pentru trecutul
personajului/
persoanei sau
animalului.
În încheiere
exprimăm impresia
pe care pe care ne-
o produce
persoana/
personajul/
animalul.
Răspunsurile elevilor vor fi
sintetizate cu ajutorul unor
coli colorate pe o coală de
flipchart.
P: În continuare, organizați Elevii realizează,
în grupe de câte trei vom în grup, descrierea
extrage cartonașe și vom personajului.
realiza descrierea unui
personaj/ animal având ca
support imagini. Trebuie să
respectăm toate convențiile
unui astfel de text.
Rezultatele elevilor Cafeneaua literară
vor fi expuse sub
forma unei
cafenele literare,
unde ceilalți colegi
pot aprecia
compunerile sau
pot pune întrebări.

O cerință aparte vor primi


elevii CES. Aceștia vor
avea de colorat un animal
în jurul căruia vor trebui să
lipească caracteristici ale
acestuia, conform Anexei
1.

6.Retenția. Pentru asigurarea retenției Elevii participă la Jocul didactic-


Evaluarea. elevii vor participa la un lecție rezolvând ghicitoarea
Asigurarea joc. – Un elev va extrage ghicitorile.
feedback-ului dintr-un bol bilețele cu trei
și anunțarea trăsături ale unui personaj
temei pentru dintr-o operă citită de
acasă-5’ elevi. Ceilalți vor încerca
să ghicească personajul. Autoevaluare
Feedback-ul – se va realiza
cu ajutorul aplicației
Mentimeter, unde elevii
vor trebui să răspundă Elevii își notează
următoarelor întrebări: tema în caiete.

1.Votează coloana care


definește cel mai bine
textul descriptiv.
2.Cum crezi că te-ai
descurcat astăzi la oră?
3. Scrie un cuvânt cu care
ai rămas în minte la finalul
orei.
Activitatea elevilor va fi
apreciată și notată.
Tema pentru acasă –
Redactați o compunere
descriptivă de aproximativ
15 rânduri în care să
descrii un personaj din
cartea Toate pânzele sus,
de Radu Tudoran.

Anexa 1 – Fișă de lucru pentru elevii CES


Imaginea de mai jos va fi decupată sub formă de puzzle. Elevul CES va trebui să-l reconstituie.
Acesta va primi pe bilețele decupate diferite trăsături ale animalelor cu care va crea propoziții ce
descriu animalele din imagine. Propozițiile, scrise pe bilețele colorate vor fi lipite pe imaginea
reconstituită. În limita timpului disponibil desenul va fi colorat.

S-ar putea să vă placă și