Sunteți pe pagina 1din 2

Schiță de lecţie

Profesor : Patriche Anca Data :25.09.2019 Clasa : a VII-a


Obiectul : Lectura și abilitățile de viață Subiectul lecţiei : Biblia-prima carte tipărită din lume
Tipul lecţiei : însușire de noi cunoștințe Timp: 50 min
Competența generală - Receptarea Obiective operaţionale :
textului literar, nonliterar şi La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:
multimodal din perspectiva Să interpreteze pasaje din Biblie
abilităţilor de viaţă; Să susțină păreri proprii cu privire la fragmente de text indicate
Să compare Biblia cu alte cărți

Strategia didactică :
Metode şi procedee Forme de Resurse Mijloace de Bibliografie
o Expunerea organizare învăţământ
o Capacităţile
o Conversaţia euristică a învăţării o Fișe cu  C. Parfene, Metodica studierii
o Învăţarea prin descoperire normale de imagini lb. si lit. rom. în şcoală
o Comentariul literar o Activitatea învăţare ale o Tabel Știu-
elevilor  V. Goia, Didactica lb. şi lit.
independentă Vreau să știu-
individuală o Cunoştinţele rom. pt. gimnaziu şi liceu
Am învățat
o Activitatea anterioare ale
frontală elevilor

Desfăşurarea activităţii :
Evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
lecţiei
Se stabileşte ordinea în clasă. Elevii pregătesc
Organizarea
clasei
Se notează absenţele. cele necesare 2
Se asigură cele necesare desfăşurării lecţiei desfăşurării lecţiei
Le sunt arătate elevilor imagini ce reprezintă momente descrise în Elevii răspund
Captarea Biblie. Elevii sunt rugați să răspundă la ce carte se gândesc când văd întrebarilor și
5
atenţiei imaginile. Aceștia sunt invitați să scrie în tabelul desenat pe tablă ce știu completează tabelul
ei despre Biblie și ce și-ar dori să afle. de pe tablă.
Anunţarea Elevii propun
temei şi a Se citește un fragment din Biblie și sunt invitați elevii să dea o definiție a
diverse definiții. 5
obiectivelor acesteia.
Fiecare elev
Profesorul le menționează elevilor faptul că Biblia poate fi privită ca pe noteazǎ
o carte spirituală sau ca pe o poveste. informațiile pe
Prin expunere, le sunt prezentate elevilor 20 de aspecte interesante caiete.
despre Biblie. (ce conține, când a fost tipărită, în câte limbi este tradusă,
etc.) Elevii studiază cu
Conducerea Le sunt prezentate apoi elevilor diferite cărți – Biblia, Vechiul atenție Biblia.
învăţării
25
Testament, Noul Testament, Biblia repovestită pentru copii.
Se discută despre forma acestora, copertă, structură, limbaj. Elevii răsfoiesc
cartea și emit păreri
Elevii citesc
fragmentele
Se citesc fragmente și se comentează înțelesul lor. indicate și prezintă
mesajul textului.
Profesorul le prezintă elevilor Biblia repovestită pentru copii., care este Elevii citesc pilda
creată special pentru a însufleți dragostea față de Dumnezeu copiilor, de pe fișa de lucru
pentru a aduce spiritualitatea în fața acestora. Elevii primesc fișe de și fac observații –
lucru cu Fiul risipitor și sunt rugați să facă observații cu privire la textele sunt
Asigurarea structura textului, în comparație cu textul Bibliei. narative, se
feedback-ului
8
aseamănă cu un
basm, o poveste,
ele au o învățătură
explicită la final,
etc.
Autoevaluare – completrea tabelului de pe tablă cu Am învățat. -completează
Evaluarea Observarea sistematică a elevilor. tabelul
formativă și
enunțarea 5
temei pentru
acasă Temă – Citiți primele zece versete din Geneză și ilustrați scena într-o -notează tema pe
pictură. caiete

S-ar putea să vă placă și