Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.09.2020
Instituţia: Instituţia Publică Liceul Teoretic „Alexei Mateevici “
Clasa: a V-a
Profesor: Chira Eugenia
Disciplina: Limba și literatura română
Tema: Identificarea şi descrierea sumară a obiectelor
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Timp: 45 minute
Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

Competenţe specifice:
1.1. Parafrazarea, pe baza informațiilor explicite și implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate și
dialogate;
1.4. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidențiind ideile și atitudinile, în situaţii de comunicare faţă – în -
faţă sau mediată;
1.5. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise și
primite;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte de diverse tipuri;
4.2. Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenției
comunicative;
Obiective operaționale:
Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:
O5: să formeze deprinderi de comunicare scrisă şi orală;
O6: să dezvolte abilitățile de concentrare şi spiritul de observaţie.
Elevii:
O7: se vor implica emoţional în realizarea formelor de conversaţie curentă;
O8: vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date.

Strategii didactice

Metode şi procedee: Dialogul, Expunerea, Conversația euristică, Ascultarea activă, Învățarea prin descoperire, Exercițiul, Jocul de rol;
Resurse educaţionale: manualul, fișe de lucru, caietele elevilor, tabla., material audio(laptop).
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, pe grupe;

Sistemul de evaluare:
Forme de evaluare: orală, interevaluarea.

Metode de evaluare:
 observarea sistematică, verificare orală.

Etapele lecţiei Obiective Actvitatea profesorului Actvitatea elevilor Strategii didactice Evaluarea
Timp
Momentul Organizez clasa şi asigur climatul Elevii se pregatesc de noua oră ,
organizatoric Observarea
1*
necesar bunei desfăşurări a activităţii. pregătesc cartea şi caietul Dialog , Catalog , Tablă sistematică a
Verific modul în care elevii şi-au elevilor
efectuat tema pentru acasă.

Prin sondaj, solicit elevilor să citească Elevii răspund tema pentru


Verificarea
răspunsurile, apreciindu-i verbal şi acasă orală
eventual corectându-i cu ajutorul
celorlalţi elevi
Captarea atenţiei
2*
Anunţarea temei noi Anunţ elevii că, în această lecţie, îşi vor
1*
fixa şi reactualiza cunoştinţele şi rog Manual , Caiet , Tablă
Elevii îşi notează tema nouă în
elevii să noteze tema nouă :
caiete
Identificarea şi descrierea sumară a
obiectelor
Dirijarea învăţării Cum prezentăm o carte ?
30* Elevii răspund la întrebare
Ce descoperim ? Observarea
 prezentarea sumară a obiectelor Activitate frontală , sistematică a
Tablă elevilor
constă în :
O5  numirea lor
O7
O8  descrierea mai mult sau
mai puţin amănunţită a
acesteia
 surprinderea elementelor
esenţiale
Examinaţi manualul de limba română şi
descrieţi copertele, cotorul, pagina de Elevii primesc fişa ca exemplu Fişa de lucru , Activitate Aprecierea
şi prezintă asemănător manualul frontală , Tablă , Manual sistematică a
titlu, cuprinsul. Vezi exemplu Anexa 1 elevilor
de limba română

Aduc elevii cu gândul la trecut şi le dau


ca însarcinare să comenteze ilustraţia şi
O8 Elevii lucrează activ .
culorile copertelor I şi a IV-a.
Arătaţi ce vă atrage mai mult la prima
vedere. Motivaţi-vă răspunsul.
Care este diferenţa dintre acest manual şi Observarea
Actvitate frontală sistematică a
alte cărţi din biblioteca voastră? elevilor
Elevii argumentează
Prezentaţi sumar şi cît mai sugestiv răspunsurile .
propria bibliotecă.
Care dintre manualele voastre vi se par
cel mai frumos ilustrat?
Joc de rol
Imaginaţi-vă un monolog telefonic,
pornind de la următoarea temă: aţi uitat
acasă o carte şi rugaţi pe
mama/fratele/sora să v-o aducă la Activitate individuală ,
Elevii în formă scrisă alcătuiesc Joc de rol , Caietele
şcoală; trebuie să-i spuneţi: • despre ce
un monolog elevilor
anume carte este vorba (titlul, autorul); •
locul acesteia în bibliotecă; • cum arată
coperta şi cotorul. Aprecierea
sistematică a
elevilor
Lucru în pereche

O7 Înscenaţi un dialog telefonic despre o


carte citită recent, împărtăşind ideile de Elevii formează grupuri şi Activitate în grup ,
însenează un dialog Caietele elevilor
bază ale acesteia. Activitate individuală
Fixarea şi Elevii au fost capabili să însuşească
consolidarea.
cum se numesc componentele unei
Asigurarea
feedback-ului cărţi , să lucreze în perechi , să joace
8* jocul de rol .etc
Aprecierea se va face folosind metoda
ABC:
Am învăţat.... ...... Autoevaluarea
Bine a fost că...........
Cred că......................

* Apreciez global şi individual aportul


elevilor la lecţie
* Notez elevii cu participare
reprezentivă la activitate

Elevii vor exprima atât aspectele


pozitive cât și cele negative ale
activității.

Sarcini pentru acasă Pentru acasă elevii vor avea de comentat Elevii notează tema pentru
1* proverbul “Cărţile sunt oglinzi: vezi în
acasă
ele ceea ce ai deja înăuntrul tău.”
– Carlos Ruiz Zafón

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și