Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE LECȚIE

DATA: ………….
CLASA : a IV-a
PROF.ÎNV.PRIMAR :
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: Lumea Copilăriei
SUBIECTUL LECŢIEI: D-l Goe, de Ion Luca Caragiale – caracterizare
TIPUL DE ACTIVITATE: recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe
DURATA:
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de receptare și difuzare a unei varietăți de mesaje orale și scrise în diverse situații de comunicare;
COMPETENȚE GENERALE:
Exprimarea de mesaje orale în diferite situații de comunicare
COMPETENTE SPECIFICE:
Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere;
Inițierea și menținerea unei interacțiuni în rezolvarea problemelor individuale sau ale grupului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să răspundă întrebărilor date, pe baza cunoștințelor dobândite din fișă. Obiectivul se consideră atins când fiecare elev
poate să răspundă la cel puțin jumătate din întrebările date.
O2 – să identifice având la dispoziție o fișă dată, trăsături prin care să schiţeze portretul fizic şi moral al personajului principal;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică cel puțin cinci trasături fizice și morale ale personajului principal.
O3 – să identifice cuvinte cu sens asemanator/ diferit pentru adjectivele găsite și să substantiveze adjectivele găsite. Obiectivul
se consideră realizat când fiecare elev poate identifica cel puțin un cuvînt cu sens asemănător/opus și poate substantiva adjectivul
găsit.

O4 – să formuleze cel puțin o judecată de valoare originală (părere personală) asupra comportamentului personajului principal.
Obiectivul se consideră realizat dacă elevul justifică în cel puțin o situație dată, comportamentul personajului principal.

STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic, explozia stelară,
brainstorming, clustering.
b) Mijloace de învățământ tabla, caietul, manualul, flipchartul, ciocanul judecătorului, robe, fișe de lucru, imagini, planșe,
stegulețe colorate.
c) Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în grup.
d) Resurse și managementul timpului
- Spațiul de lucru sala de clasă
- Capacități normale de învățare ale elevilor
- Cunoștințele lor anterioare
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasele a III-a și clasa a IV-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 5003 /02.12.2014;
2. Grigore, Adina, Ipate-Toma, Cristina, Ionică, Nicoleta-Sonia, Crivac, Georgeta – Mihaela, Negrițoiu. Claudia – Daniela,
Anghel, Augustina, Limba și literatura română - Manual pentru clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Costești, jud. Argeș, 2016;
3. Molan Vasile, Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar , Editura Miniped, Bucureşti, 2013;

4. Cojocaru Mihaela, Metodica predării Limbii şi Literaturii Române – Clasele primare, Editura UPG, Ploieşti, 2005;
SCENARIU
DIDACTIC
PRIMA ORĂ
OB Elemente de strategie didactică
Nr. OP
Etapele lecției Conținuturi și sarcini de învățare Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt.
procedee învățare organizare
Moment Se crează condițiile optime pentru desfășurarea Materiale Observarea
1. organizatoric lecției: pregătirea materialului didactic necesar, Conversaţia necesare Activitate comportamentul
1 min. stabilirea liniștii, îndrumarea elevilor în activitatea activităţii frontală ui
de pregătire elevilor
2. Verificarea Corectarea temei pentru acasă cantitativ și calitativ. Conversația Caiete, stilou, Activitate Observarea
O1 temei Corectez eventualele greșeli. Explicația creioane frontală sistematică
pentru acasă Aprecieri
8 min. frontale
3. Voi iniția o discuție în care voi antrena toți elevii,
Captarea vizând comentarea unor maxime afișate atât pe Conversaţia Planșă cu Activitate Aprecieri
tablă cât și pe fișe individuale:
atenţiei maxime frontală verbale
6 min “Politețea este o metodă care îi îmbogățește pe cei
ce o cheltuiește”

“Politețea nu costă nimic, dar cumpără multe”

“O educație bună este rodul întregului bine în


Brainstorming
Exerciţiul Fişă
lume” (Kant) (Anexa 1)

Maximele fac referire la schița D-l Goe…., în


special la personajul principal.

Alegem una dintre maxime ca motto al lecției.

Anunț elevii că astăzi vom continua studiul operei


4. Anunţarea D-l Goe ..., cu realizarea portretului persoanajului Tabla
O2 subiectului principal, astfel încât la sfârșitul orei vor fi capabili Explicaţia Caiete, stilou Activitate Observarea
lecției, a să prezinte trasăturile fizice și morale ale acestuia și frontală sistematică
obiectivelor totodată să emită judecăți de valoare originale
și a planului asupra comportamentului protagonistului.
de Se scrie pe tablă titlul lecției, D-l Goe, după Conversaţia
Ion Luca Caragiale iar elevii își deschid caietul și
O4 recapitulare
notează.
2 min.

Recapitulare, Se face citirea în lanț a fragmentelor din fișa pe


5. sistematizarea care o are fiecare elev (Anexa 2), se explică oral Explicația Observarea
unității cuvinte noi, se indică forma literară a unor cuvinte. Manual Activitate sistematică
O1 didactice Se înmânează elevilor o fișă de evaluare scrisă prin individuală Evaluare
30 min metoda exploziei stelare cu formularea de întrebări Explozia Fișă de lucru formativă
referitoare la text ce au menirea verificării, în scris, stelară (Anexa 2) (scrisă)
a capacității elevilor de a formula întrebări pr baza
cunoștințelor dobândite. Exercițiul
Când ….(se petrece acţiunea) ? Evaluare orală
Unde…..( se petrece acţiunea) ?
Care .…(sunt personajele) ?
Ce face ….( încă de la început personajul
principal)? Explicaţia
O1 Cum…..( se termină acţiunea)? (Anexa 3 )
În timpul completării fișei de către elevi, profesorul
supravegheză și îndrumă acolo unde este cazul.
Anunț elevii că urmează să jucăm un joc prin care
vom verifica cunoștințele însușite anterior prin
evaluare orală, aleatorie.

Joc Didactic : Stegulețele Borcan Observarea


Într-un borcan de sticlă am stegulețe pe care este Conversaţia Stegulețe Activitate sistematică
scris numele fiecărui copil. (Anexa 4)
Joc didactic colorate frontală
Va răspunde proprietarul stegulețului pe care îl voi
extrage. Dacă acesta nu ştie, va fi ajutat de colegul
său. Se pun intrebări în baza conținutului
fragmentului lecturat:
 Care sunt personajele textului?
 Care este persoanajul principal? Exercițiul
 De cine era era însoțit?
 Cu ce călătorea?
 Unde pleacă Goe cu mam’mare mamițica Aprecieri
și tanti Mița? verbale
 De ce i-au promis această colătorie?
O1  Cum arată tânărul Goe?
 Cum se adresează bunica băiatului?
 Cum se comportă băiatul când este blocat
înăuntru?
 Ce fac damele pentru a-și recupera odrasla?
 Cum se comportă ele la vederea lui?
 Unde se așează mam’mare pentru a-l păzi
pe Goe? Ce denotă acest fapt?
Conversația Fișa de Observarea
Pentru că scopul lecției noastre îl constituie
lucru sistematică
descoperirea trasăturilor morale și fizice ale
persoanajului principal, restrângem aria de (Anexa 4) Activitate
investigație doar asupra acestuia, urmând a ne frontală
concentra în intervalul următor în a descoperi cine
este cu adevărat Goe.

O2 Înmânez elevilor fișa “Portretul lui Goe” – unde


vor scrie însușirile negative și însușirile pozitive pe Explicația
care elevii le desprind din text ( Anexa 5) Aprecieri
Le voi explica că acestă fișă va constitui baza verbale
de analiză a comportamentului personajului nostru Activitate
în procesul ce va urma în ora următoare. Exercițiul Tabla individuală
Pentru a îmbina cunoștințele dobândite Evaluare
anterior cu tema noastră cer elevilor să găsească și
O3 să scrie în caiete cuvinte cu înțeles opus și Caietul formativă
asemănător pentru adjectivele găsite la exercițiul (scrisă)
anterior și să substantivize două adjective găsite
urmând exemplele:
impertinent = râzgâiat, obraznic, neascultător
Activitate
impertinent- ascultător
adj. impertinent – subs. impertinență frontală Aprecieri
Verificarea se face oral prin numirea aleatorie a
verbale
copiilor.

A DOUA ORĂ
În pauză se crează condițiile optime pentru Materiale Observarea
Obținerea desfășurarea lecției: pregătirea sălii de clasă sub Conversaţia necesare Activitate comportamentul
performanței forma unei săli de tribunal, pregătirea materialului Conversația activităţii frontală ui
6.
35 min. didactic necesar, stabilirea liniștii, împărțirea Explicația Fișele de elevilor
O2 elevilor pe echipe: jurați inclusiv avocați, aprod și lucru 4 și 5

judecător, martori și rude, asistenți - public. Conversaţia Activitate pe Observarea


Pe baza fișelor completate ora anterioară vom Euristică grupe sistematică
analiza compotramentul lui Goe în societate și dacă, Fișa Juraților Activitate pe
acesta se face sau nu vinovat de un comportament Problematizar (Anexa 5) grupe Capacitatea
neadecvat prin transformarea sălii de clasă într-o ea Ciocan elevilor de
O4 sală de tribunal. Reamintesc elevilor regulile de Dramatizarea judecător Activitate formare a
desfășurare și atribuțiile fiecărei grupe: martori, Robe individuală deprinderilor de
avocați, jurați, asistenți. Conversația Mape comunicare
Elevii desemnați să-l judece pe Goe își ocupă scrisă și orală.
locurile în sala de tribunal împrovizată în sala de Exercițiul Geantă
clasă și vor completa Fișa Juraților. documente Activitate Capacitatea de
(Anexa 6) frontală exprimare a
Are loc judecarea lui Goe și a faptelor acestuia propriei păreri în
prezentate și susținute cu dovezi pro și contra de legătură cu un
către avocați, martori și rude. text studiat
În timpul derulării procesului nu se va face nici o
intervenție din partea profesorului sau a elevilor Învățarea prin Capacitatea de
jurați. Aprodul va întreba elevii jurați verdictul și îl cooperare Jetoane cu exprimare a
vor declara pe Goe vinovat sau nevinovat. fețe propriei trăiri în
Pentru a evalua nu numai capacitatea de analiză și vesele/triste/ legătură cu
diseminare a informațiilor, capacitatea de exprimare de acceptare Activitate pe situația studiată
a propriei păreri în legătură cu textul studiat dar și grupe
sentimentele acestora în raport cu cele descoperite
voi propune copiilor următorul exercițiu joc –
Cutiuța sentimentelor
Elevii vor primi cutiuțe cu jetoane ce ilustrează fețe
vesele, triste sau de acceptare. Ei vor alege jetonul
potrivit sentimentului ce-l au vis-a-vis de
comportamentul lui Goe.

Echipele deja stabilite la jocul anterior vor justifica


alegerea făcută.
O1
Ce ați fi făcut în locul lui?
O4 Ce ați fi făcut în locul cucoanelor?
Ce învățătură se desprinde din text?
Valorific rezultatele de la obținerea performanței. Metoda Flipchart
Propun elevilor o schiță a portretului personajului ciorchinelui Observarea
principal printr-un clustering. Manual sistematică
O1
Voi impărți clasa în 9 echipe și voi cere elevilor să
desemneaze câte un reprezentant al echipei care va Argumentarea
Asigurarea Planșa Activitate în
prezenta câte o trăsătură a persoanajului.
O2 retenției și perechi
7. transferului Se completează clusteringul argumentând cu Conversatia
9 min fragmente din text. (Anexa 7) euristica
O4 Tablă Aprecieri verbale

Needucat,
brainstormng
nepoliticos Planșa
irespons
Impulsiv
abil clutering Activitate
frontală
neastîm “De bani Exercițiul
părat Dl gata”
Goe
Analizarea
Răsfățat leneș
Clustering răspunsurilor
alintat incult

O1
În concluzie, de ce trebuie să dea dovadă un copil
când discută cu un adult?
Haideți să descoperim împreună completînd un
acrotish! Le explic copiilor ce insemnă cuvântul
acrotish (Poezie sau strofă în care literele inițiale ale
versurilor, citite vertical, alcătuiesc un cuvânt sau o Observarea
propoziție) accetuând latura misteriosă, codată, a sistematică
mesajelor transmise astfel.
Solicit elevilor să răspundă la întrebări, oferind cuvântul Evaluare
care începe cu o anumită literă descoperind astfel
cuvântul magic al răspunsurilor corecte. Conversaţia formativă
B................maniere (Bune) (scrisă)
O4 Ce atitudine trebuie să aibă copiii față de adulți?
R..............(Respect) Activitate
Cum trebuie să fim cu o persoană vârsnică? individuală
A...........(Atenți, amabili) Acrotish
Ca să reușim în ceea ce ne propunem trebuie să Analizarea
avem ? răspunsurilor
V........(Voință, valori)
O1 Ca să dăm dovadă de “bună creștere” trebuie să nu
fim......
O........(Obraznici, ostili, orgolioși)
Copii vor completa fișa individual. Verificarea Activitate
răspunsurilor se face completând planșa de la tablă. frontală
(Anexa 8)
Asigurarea Joc didactic: „Cum mă simt?”
Se va înmâna elevilor câte un plic cu câte trei
8. O4 feed-back- Conversația Imagini Activitate în Observarea
imagini : vesel, trist/plictisit, învățat.
Se propune elevilor să ia câte o imagine care ar
ului caracteriza cum s-a simțit el pe parcursul lecției și s- Explicaţia grup comportamentel
3 min o lipească pe caiet. (Anexa 9) Joc didactic or elevilor
Încheierea şi Fac aprecieri globale cu privire la modul de

9. evaluarea participare al elevilor la lecție. Conversația Activitate Aprecieri verbale


O4 activităţii Temă: redactarea unei compuneri cu titlul: frontală
2 min “Comparație între mine și Goe”
Anexa 1

“Politețea este o metodă care îmbogățește pe cei ce o cheltuiește”

“Politețea nu costă nimic, dar cumpără multe”

“O educație bună este rodul întregului bine în lume” (Kant)


Anexa 2
„Ca să nu mai rămâie repetent şi anul acesta, mam-mare, mamiţica şi tanti Miţa au promis tânărului Goe să-l ducă în Bucureşti de 10 Mai.” „D-l
Goe este foarte impacient şi, cu un ton de comandă, zice încruntat:”

„- Da cum, pricopsitule? întrebă tanti Miţa cu un zâmbet simpatic.”

„- Apoi de! N-a învăţat toată lumea carte ca d-ta! Zice mam-mare şi iar sărută pe nepoţel.”

„ – Ce faci, soro? Eşti nebună? Nu ştii ce simţitor e? zice mam-mare.”

„- Puişorule, nu mai scoate capul pe fereastră!...E lucru mare, cât e de deştept! Zice mam-mare.
-„E ceva de speriat, parol! Adaogă tanti Miţa”.

„Tânărul Goe poartă un frumos costum de marinar; pălărie de paie, cu inscripţia pe pamblică: „Le Formidable”şi sub pamblică biletul de călătorie
înfipt de tanti Miţa că „aşa ţin bărbaţii biletul

„- Să moară mam-mare?
- Să moară!
- Ad să-l pupe mam-mare că trece!”

„ –Da pe mamiţica n-o pupi?


- Pe tine nu vreau!zice Goe cu umor.”

„Goe nu vrea să intre în cupeu, vrea să şadă în coridorul vagonului cu bărbaţii.”


„Ce treabă ai tu , urâtule?”

„Şi după ce se strâmbă la urâtul, se spânzură iar cu amândouă mâinile de vergeaua de alamă şi scoate iar capul.”

„ – Să oprească! Zbiară şi mai tare Goe, bătând cu picioarele. Mi-a zburat pălăria! Să opreascăăă!!!”

„Se suie în picioare pe geamantan, pune mâna pe mânerul maşinii şi începe să-l tragă.”
„ Mam-mare doarme în fundul cupeului cu puişorul în braţe.”
Anexa 3

Explozia stelară

Când.....................................................?

Unde? Cum?

Ce..............................................................? Care..............................................?
Anexa 4

STEGULEȚELE

o Care sunt personajele textului?


o Care este persoanajul principal?
o De cine era era însoțit?
o Cu ce călătorea?
o Unde pleacă Goe cu mam’mare mamițica și tanti Mița?
o De ce i-au promis această colătorie?
o Cum arată tânărul Goe?
o Cum se adresează bunica băiatului?
o Cum se comportă băiatul cînd este blocat înăuntru?
o Ce fac damele pentru a-și recupera odrasla?
o Cum se comportă ele la vederea lui?
o Unde se așează mam’mare pentru a-l păzi pe Goe? Ce denotă acest fapt?
Anexa 5

Goe Goe
TRĂSĂTURI TRĂSĂTURI
MORALE MORALE
NEGATIVE: POZITIVE

TRĂSĂTURI FIZICE:
Anexa 6

FIŞA JURAŢILOR – Caracterizarea lui Goe

CALITĂŢI :

DEFECTE:

VERDICT:
Anexa 7 Clustering (argumentarea trasăturii)

Dl
Goe
Anexa 8 Acrotish (Poezie sau strofă în care literele inițiale ale versurilor, citite vertical, alcătuiesc un cuvânt sau o propoziție)

Răspunde la întrebări având oferit cuvântul care începe cu o anumită literă și descoperă astfel felicitarea
primită atunci când dai răspunsurile corecte.

1. De ce trebuie să dea dovadă un copil când discută cu un adult?


B.................maniere (Bune)
2. Ce atitudine trebuie să aibă copiii față de adulți?
R.............(Respect)
3. Cum trebuie să fim cu o persoană vârsnică?
A..........(Atenți, amabili)
4. Ca să reușim în ceea ce ne propunem trebuie să avem ?
V.......(Voință, valori)
5. Ca să dăm dovadă de “bună creștere” trebuie să nu fim......
O.......(Obraznici, ostili, orgolioși)
Anexa 9

vesel trist/plictisit învățat

vesel trist/plictisit învățat

S-ar putea să vă placă și