Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

· Data:17.05.2022
· Clasa: a V-a
· Şcoala: Colegiul Național,, Cuza Vodă,, Huși
· Profesor: Ghiță-Enache Stela
· Obiectul: Limba şi literatura română
· Aria curriculară: Limbă şi comunicare
· Unitatea de învăţare: Pasiunile și valorile copilăriei.
· Subiectul lecţiei: Textul narativ literar„Matidla” adaptare după Roald Dahl
· Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare

Competențe generale

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

Competente specifice

1.1.Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de comunicare explicite şi/sau a comportamentelor care
exprimă emoţii din texte narative, monologate sau dialogate.
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi multimodale.
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere
şi de exprimare corectă a intenţiilor comunicative.

1
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente
prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite.
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea
verbală.

Competenţe specifice :

 Cognitive

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili de următoarele acte:


1. citirea corectă şi expresivă a fragmentului propus;
2. formularea unor idei principale corespunzătoare fragmentelor delimitate;
3. exprimarea orală a ideilor, pornind de la textele citite/auzite;
4. extragerea elementelor specifice, pentru a susţine o opinie referitoare la informaţia asimilată;

 Afective

Pe parcursul lecţiei, elevii vor dovedi:


1. manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
2. asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
3. rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;
4. manifestarea grijii pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu;
5. existenţa spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului.

 Psihomotorii:

Pe parcursul lecţiei, elevii urmări:


1. dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;
2. utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al caietului, al fişelor de lucru;
3. formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile conţinuturi.

2
Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:


1. Să citească fluent și expresiv textul;

2. Să recunoască particularităţile unui text narativ literar;

3. Să numească elementele care sunt definitorii pentru narativul literar;

4. Să identifice repere spațiale și temporale în textul dat;

5. Să demonstreze înțelegerea textului citit prin ordonarea ideilor principale date;

6. Să sezizeze asemănări și deosebiri între textul narativ literar și textul narativ nonliterar.

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, brainstormingul, problematizarea, copacul cu idei, jocul


b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea individuală.
c) Mijloace didactice: manualul, tabla.
d) Resurse: - capacităţile normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare.

Timpul : 50 minute.

Bibliografie: Limba şi literatura română pentru clasa a V-a, Editura Booklet, autori: Mimi Dumitrache, Margareta Onofrei, Bucureşti,
2017;
Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr.
3393 /28.02.2017.

3
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Stategii didactice

Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi procedee Mijloace Forme de organizare
Durata

1. Moment Se realizează condiţiile psiho-pedagogice necesare


1’ Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei.Se face prezența și se notează absențele.

Se verifică tema de acasă atât din punct de vedere calitativ, cât


2. Verificarea și cantitativ și se fac corecturile necesare. Elevii sunt atenți și
temei și se evaluează corect la tema verificată. Lectura expresivă Pe grupe
materialele
actualizarea
8’ Problematizarea realizate de
cunoștințelor
elevi
dobândite Frontal
anterior
Individual

Se va face prin conversație cu elevii, precizând care sunt


3.Captarea
2 pasiunile lor și se va viziona materialul de la pre-text, care are
atenției
ca temă pasiunile și prin discutarea aspectelor prezentate.

4. Anunţarea Profesorul comunică titlului lecţiei şi a obiectivelor


temeii şi a operaţionale: Textul narativ literar,,Matilda”, adaptare Conversaţia Individual
2’ tabla
obiectivelor după Roald Dahl.
lecţiei

5. Prezentarea 30’ Profesorul cere elevilor să facă trei predicții Conversaţia bileţele pe care Frontal
conținutului și referitoare la personajul textului, având în vedere vârsta, sunt notate
dirijarea preocuparea preferată (pasiunea), o însușire, morala. Explicaţia secvenţe din Individual
Predicțiile făcute de elevi vor fi trecute pe tablă,realizându-se

4
copacul ideilor.
Pentru a verifica dacă predicțiile sunt corecte se va
face lectura model a textului.
Pornind de la textul suport li se cere elevilor să
răspundă la întrebările formulate mai jos:

învăţării/procesul Descoperirea
ui de formare a basmul citit pe echipe
competențelor Problematizarea
individual
Explozia stelară

Cine îi recomandă Matildei cărți de citit?


Unde stă așezată Matilda în timp ce citește cartea ,,Marile
speranțe”?
Cum se numește cartea pentru copii care i-a plăcut Matildei?
Când merge la bibliotecă Matilda pentru prima dată?
Ce devine dormitorul Matildei după ce aceasta împrumută
cărți de la bibliotecă?
Pentru receptarea aprofundată a textului elevii vor
avea de rezolvat individual o fișă. (Anexa 1).
Profesorul ghidează elevii, cu ajutorul întrebărilor,
pentru a descoperiri trăsăturile textului narativ literar.
(Anexa 2).

6.Obținerea feed- 2’ Are loc pe tot parcursul învățării prin aprecieri verbale, Conversaţia fişa de lucru Frontal

5
cum ar fi:

back-ului Bine! Foarte bine! Bravo! Corect! Etc. Problematizarea Individual

Se dă spre rezolvare elevilor un test formativ care


7.Evaluarea
3’ cuprinde sarcini de lucru având ca suport textul narativ
activității
literar studiat.(Anexa 3)

8.Asigurarea Ca temă pentru acasă elevii vor avea de redactat


retenției și a 2’ povestirea textului narativ literar ,,Matilda”, adaptare Frontal
transferului după Roald Dahl.

ANEXA 1

6
Fișă de lucru

1.Ordonează următoarele idei principale:

a) Fetița află că poate împrumuta cărți de la bibliotecă.


b) Timp de o săptămână Matilda citește cartea ,,Marile speranțe”,care conține 411 pagini.
c) Matilda își transformă dormitorul în sală de lectură.
d) Domnișoara Phelps îi recomandă Matildei o carte pentru oameni mari.
e) Bibliotecara rămâne mirată când află că Matilda are patru ani și trei luni.
f) Matilda merge la biblioteca orașului pentru a citi cărți.
g) În două săptămâni fetița reușește să citească toate cărțile pentru copii.

2.Scrie A în dreptul răspunsului adevărat și F în dreptul celui fals.

a) Tatăl îi cumpără mereu Matildei câte o carte.


b) Dormitorul Matildei devine sală de lectură.
c) Matilda merge cu mama la bibliotecă.
d) Cărțile o poartă pe fetiță în lumi diferite.
e) Fetița citește numai cărți pentru copii.
f) Cartea ,,Marile speranțe” avea 450 de pagini.

ANEXA 2

7
Definiția și trăsăturile textului narativ literar

Textul narativ literar prezintă succesiunea unor întâmplări, ordonate cronologic.

Textul narativ literar are următoarele trăsături:

 este rodul imaginației unui scriitor;


 întâmplările relatate constituie acțiunea terxtului;
 la acțiune iau parte peronaje;
 acțiunea se desfășoară în timp și spațiu;
 sunt prezenți indici spațiali și temporali.

ANEXA 3

Test formativ

1. Formulează un enunț în care să numești personajele întâlnite în fragmentul studiat.

2. Precizează locurile unde se desfășoară acțiunea fragmentului.

3. Selectează dintre structurile de mai jos doar pe cele care indică repere temporale:

 ,,pe raftul de jos” , ,,în după-amiaza zilei” , ,,la biblioteca orașului” , ,,o dată pe săptămână” , ,,în fotoliul
mare”, ,,ore în șir” , ,,ultimele săptămâni”.

S-ar putea să vă placă și