Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

 Propunător:
 Clasa: a IV-a
 Disciplina de învăţământ: Limba și literatura română
 Unitatea de învățare: Învățăm cum să învățăm
 Subiectul/Tema lecţiei: Textul narativ. Text-suport Legenda Munților
 Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
 Scopul lecției: formarea deprinderii de citire corectă, conştientă, expresivă;

 Competenţe generale:
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;

 Competenţe specifice vizate:

3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii;

 Obiective operaţionale:

O1. Să citească textul dat, corect, conştient şi expresiv, în ritm propriu, folosind forme varíate de citire. Obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev citeşte textul, cel puţin corect şi conştient;
O2. Să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează cel puţin la o
întrebare şi cel puţin un răspuns;
O3. Să selecteze informaţii din textul-suport, conform unor cerinţe date. Obiectivul se consideră realizat dacă toti elevii selectează cel
putin o informatie solicitată;

O4. Să recunoască trăsăturile textului narativ. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică cel putin o trăsătură a textului
narativ.
 Metode, procedee si tehnici didactice: lectura explicativă, conversatia, explicaţia, exerciţiul, explozia stelară, învăţarea prin descoperire;
 Mijloace de învăţământ: traseul exploratorului, harta cu litere, manual, laptop, videoproiector, , fişe de lucru, harta textului narativ;
 Metode şi tehnici de evaluare: aprecieri verbale, fişă de muncă independentă, metoda A-B-C.

 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

 Durata: 45 minute

 Bibliografie

Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română– clasele a III-a şi a IV-a, Anexa nr. 2 la Ordinul Ministrului Educației
Națţonale Nr. 5003/ 02.12.2014.
MIHĂESCU, Mirela; PACEARCĂ, Ştefan; DULMAN, Aniţa; ALEXE, Crenguţa; BREBENEL, Otilia, 2016, Limba și literatura
română. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Intuitext.
***, 2004, Limba şi literatura română. Metodica predării limbii române, Craiova: Editira Didactica Nova.
BARBU, Marian (coord.), Metodica predării limbii şi literaturii române. Învăţământul primar, Editura ,,Gheorge Alexandru”, Craiova,
2005.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției / Ob. Eșalonarea conținutului Strategia didactică


crt. Timp op. Evaluare
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Modalități de
procedee învățământ organizare
1. Moment Asigură condiţiile optime pentru Elevii își
organizatoric/ buna desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc manualele Conversaţia Manualul
2 minute pregătesc materialele necesare. şi caietele de Limba tipărit/digital Individual
și literatura română.
2. Reactualizarea Cadrul didactic inițiază o Elevii răspund la Conversația Manualul Individual Aprecieri
cunoștințelor discuţie despre tema abordată în întrebări. Explicația tipărit/digital verbale
2 minute lecția anterioară: Text informativ –, Elevii prezintă
text-suport: Parcul Natural Bucegi faptul că este un text
Cadrul didactic adresează informativ.
urmatoarele întrebări:
„Despre ce am discutat în lecția
anterioară?”; „Ce este textul
informativ?”; „Care este
principalul scop al acestui tip de
text?”; „Ce informație din acest
text v-a atras atenția? De ce?”.
3. Captarea atenţiei Lecția va lua forma unei călătorii a Conversația Traseul Frontal
4 minute unui explorator care vrea să exploratorului
cerceteze mai multe zone ale unei
țări, dar se pare ca a încurcat traseul Laptop,
și se confruntă cu anumite videoproiector
probleme. El cere ajutorul elevilor
clasei a IV-a prin intermediul unui
mesaj. Cadrul didactic expune
mesajul exploratorului către elevi şi
îl citeşte, precizând faptul că după
lecturarea textului, aceştia vor
răspunde la un set de întrebări:
,,Dragi elevi, mi-am propus să
cercetez mai multe zone ale unei
țări necunoscute, dar se pare ca
întâmpin câteva obstacole.Am
nevoie de ajutorul vostru. Va fi o
expediție minunată care se va
desfășura pe tot parcursul zilei .Veți
avea un drum anevoios, dar cu Elevii ascultă cu
siguranță veți învăța multe lucruri atenție mesajul citit.
noi. Am încredere că voi mă veți
ajuta să-mi îndeplinesc acest vis. Vă
trimit o hartă cu traseul meu.”

Cadrul didactic adresează Elevii răspund: mai


următoarele întrebări: multe zone ale unei
Ce îşi propune să cerceteze tări necunoscute,
exploratorul? harta.
De ce are nevoie exploratorul în Harta cu litere
călătorie?
Cadrul didactic proiectează o
hartă (Anexa 1) în care sunt Copiii ordonează Aprecieri
reprezentate literele: T, E,X, T, N, literele și obțin verbale
A, R, A,T,I, V, în ordine aleatorie, structura: text
pentru ca narativ.
aceştia să descopere subiectul lecţiei
– text narativ. Descoperirea
cuvintelor date reprezintă traseul pe
care exploratorul trebuie să îl
urmeze.

4. Anunțarea temei Cadrul didactic anunță tema și Elevii ascultă Explicaţia Frontal
și a obiectivelor obiectivele lecției în termeni cu atenție ceea ce
2 minute accesibili elevilor. „Astăzi vom învățătoarea le
vorbi despre textul narativ, vom citi comunică.
textul Legenda Munților, vom purta Notează în
discuții referitoare la text și caietele data și titlul
ajutându-l şi pe explorator să-și lecției noi,
continue drumul. respectând așezarea
Cadrul didactic notează pe tablă: în pagină.
data, titlul lecției: Textul narativ.
5.
Prezentarea Solicită elevilor să deschidă Elevii ascultă cu Manualul
optimă a O1 manualul și să citească în gând atenţie şi participă Harta/traseul Frontal
conținutului și textul. activ la conversaţie. Conversația exploratorului Individual
dirijarea învățării Invăţătorul propune lectura Citesc textul în Lectura prezentare Chestionar
25 minute O2 textului, pe fragmente pentru gând, pe fragmente. explicativă power point ea orală
identificarea cuvintelor Identifică cu sarcinile de
necunoscute. cuvintele Explicaţia lucru
necunoscute. laptop
Cadrul didactic explică sensul Alcătuiesc oral, videoproiector
O3 cuvintelor necunoscute şi le cere enunțuri folosind Conversaţia
elevilor să le includă în noi cuvintele noi.
enunţuri.
Învăţarea prin
Cadrul didactic le prezintă elevilor o Elevii sunt atenţi la descoperire Aprecieri
fişă de lucru (Anexa 2), în perechi, indicaţiile cadrului verbale
prin care urmăreşte identificarea didactic şi lucrează. individual
O4
următoarelor aspecte: Explozia Text-suport e și
Când se petrec întâmplările? Elevii lucrerază în stelară Harta textului colective
Unde se petrec întâmplările? perechi şi răspund la (Anexa 2) narativ
Cine participă la acţiune? întrebări.
Ce acţiuni se petrec? Elevii ascultă.
În perechi
Cadrul didactic, pe baza
răspunsurilor elevilor,
Elevii completează
Pornind de la o hartă a textului
harta.
narativ (Anexa 3), precizează
trăsăturile acestui tip de text.

6. Integrarea
evaluării de tip O2 Evaluarea cunoștințelor însușite Elevii ascultă cu explicația Fisă de
formativ O3 pe parcursul orei se va face prin atenție regulile de muncă
5 minute O4 intermediul unei fișe de evaluare . rezolvare a fișelor. fişa de lucru Individual independ
(anexa 4). Completează fișa videoproiector entă
Cadrul didactic distribuie fișele ordonat.
de evaluare și explică fiecare Autoeva
sarcină de lucru în parte. luare
Dupa ce elevii termină de
rezolvat, cadrul didactic afișează
rezolvarea corectă cu ajutorul
vizualizatorului.
Elevii rezolvă fișa de evaluare,
apoi se autoevaluează.
7. Anunță și explică tema pentru acasă. Elevii notează tema Caiete,
Asigurarea Tema pentru acasă constă în pe caiete. instrumente Aprecieri
retenției și a redactarea unui text narativ, pornind conversația de scris, fișă Frontal verbale
tranferului de la enunţul: În vremurile de explicația de lucru
2 minute demult nu exista sub soare nimic
altceva decât cu o întindere
nesfârsită de...
8. Cadrul didactic face aprecieri și Aprecieri
Aprecieri și recomandări cu privire la modul de Elevii ascultă cu verbale
recomandări desfășurare a lecției. atenție. conversația frontal Metoda
3 minute Exploratorul le mulțumește ABC
elevilor pentru ajutorul acordat în
cadrul acestei ore și îi motivează să
descopere urmatoarele provocări de
pe traseu.

Anexa 1
Harta exploratorului

T
E

X
N R
T A T I
A V

ANEXA 2
FISĂ DE LUCRU
Scrie răspunsurile la întrebările de mai jos:

Când se petrec întâmplările?

......................................................................

Unde se petrec întâmplările? Cine participă la evenimente?


Legenda
.............................................................. Munților .................................................................

Ce se petrece în text?

.............................................................

ANEXA 3
HARTA TEXTULUI NARATIV

TEXTUL NARATIV
ANEXA 4
NUME: DATA:
FIŞĂ DE EVALUARE
1. Citește cu atenție enunțurile de mai jos. Scrie A, în dreptul celor pe care le consideri adevărate si F, în dreptul celor pe care le
cosideri false:
a) Textul narativ prezintă acţiuni, fapte, întâmplari.
b) Intr-un text narativ, timpul şi spaţiul pot fi reale sau imaginare.
c) Mesajul textului narativ este de a informa cititorul.

2. Completează spaţiile punctate cu informaţii din text:


a) În vremurile de demult nu exista sub soare nimic altceva decât cu o întindere nesfârsită de ................. .
b) Pământul e mai greu ca apa și lesne s-ar fi scufundat, dacă n-ar fi stat pe spinarea unor ......................... foarte mari.
c) Pământul clătinându-se si cutremurându-se cumplit, pe unele locuri a crăpat, formând văile, iar prin alte locuri valurile apelor
s-au ridicat în sus , formându-se ....................... și dealurile.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

CALIFICATIVE

ITEMUL FOARTE BINE BINE SUFICIENT


1 Identifică corect valoarea Identifică corect valoarea de Identifică corect valoarea de
de adevăr a celor 3 adevăr a 2 dintre enunţuri. adevăr a unui singur enunţ.
enunţuri.
2. Completează corect şi Completează corect două spaţii Completează corect un spaţiu
rapid toate cele trei spaţii punctate; punctat, cu sprijin din partea
punctate; învăţătorului;

S-ar putea să vă placă și