Sunteți pe pagina 1din 12

Colegiul Pedagogic ,,Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI

Telefon / fax : 0232 214 955; 0232 219 011; cod fiscal 4701460

website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro

PROIECT DIDACTIC
Profesor coordonator: Genoveva Farcaș.
Profesor pentru învățământul primar: Hudișteanu Domnica.
Profesor metodist: Lucia Gabriela Munteanu.
Propunător: Ursu Raluca

Școala Gimnazială ,,B.P Hasdeu” Iași

1
Data: 25.05.2018
Clasa: a III a E
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Subiectul: „Pinocchio” de Carlo Collodi
Forma de realizare: Lectură explicativă
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției: dezvoltarea capacității de înțelegere a unui text narativ; dezvoltarea expresivității limbajului oral; dezvoltarea
deprinderii de citire conștientă, formarea tehnicii de muncă intelectuală privind redarea ideilor dintr-un text citit.
Obiective operaționale:
O1: să citească textul suport, respectând semnele de punctuație specifice acestuia ;
O2: să sublinieze cuvintele necunoscute din text ;
O3: să răspundă la întrebări pe baza textului ;
O4: să integreze cuvintele necunoscute în enunțuri cât mai elaborate;
O5: să descrie personajul lor preferat;
O6: să identifice în text o propoziție exclamativă,interogativă,enunțiativă.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația euristică, explicația, exercițiul, lecura explicativă
Mijloace didactice: manual, caiete.
Forme de organizare: Frontal, individual
2
Bibliografie:
 Colceriu, Laura, Metodica predării activității instructive educative în grădiniță, 2010;
 Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul primar, Editura Junimea, Iași, 2006;
 Adalmina Ungureanu, Metodica studierii Limbii și literaturii române- învățământul primar, Iași, Editura AS’S, 2003,
p.213-221.
 Lucia-Gabriela Munteanu- Despre receptarea textului literar în etapele de început ale școlarității, publicat în volumul
Anuarul Liceului Pedagogic ,,Vasile Lupu” Iași, 1855-2015, 160 de ani învățământ pedagogic, Editura Sapientia, Iași,
2015;

Durata: 45 de minute

3
Strategii didactice
Nr. Secvențele activității Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Moduri de Evaluare
crt. didactice op. procedee didactice organizare
a învățării
1. Se asigura climatul favorabil desfășurării Capacitatea
activității în condițiile optime: elevilor de a se
Moment organizatoric frontal organiza.
 aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului didactic.

Conversația Manual Frontal


2. Verificarea temei și a Se poartă o conversație pe baza conținutului
cunoștințelor anterioare anterior. Se verifică modul cantitativ și
calitativ, în care au realizat tema. Caiete Individual

4
Se va face printr-un ciorchine, in centru
3. Introducerea in lecție având termenul Pinocchio. frontal

Voi numi cațiva elevi doritori să completeze individual


ciorchinele cu câte un cuvânt reprezentativ
acelui termen (Zână, minciună, băiețel din
lemn)

4. Anunțarea temei și a Se precizează titlul lecției și se prezintă


obiectivelor succint și adecvat obiectivele urmărite.
.

5. Dirijarea lecției Informații despre autor frontal


Se prezintă elevilor informații despre explicația
autor(a fost un scriitor și ziarist italian).
.

Lectura independentă a textului


Se solicită elevilor să citească textul în
O1 gând. frontal
conversația
Apoi să sublinieze cu creionul cuvintele și euristică
expresiile necunoscute.
O2 După care vom explica impreună cuvintele explicația
necunoscute.
 Gologani- monede de aramă
 Doctorie- medicament exercițiul
 Să spele putina- să fugă
 Lesne- ușor individual

5
 Nărav- obicei, deprindere grea
 Bocet- plăns, vaiet.
Apoi vom alcătui propoziții cu expresiile și
O3 cuvintele necunoscute, pe care le vom nota la
tablă. individual
exercițiul
Lectura model a textului
Se realizează lectura model
facută de către învățătoare. Se mai citește
o dată textul în lanț de către elevi pentru o
mai bună înțelegere.
Apoi vom avea o discuție despre ce au frontal
observat, ce le-a plăcut și ce nu le-a
plăcut. individual

Dialogul dirijat conversația


Se verifică înțelegerea textului prin euristică
O4 întrebări care vizează conținutul acestuia:
 „Ce i se întâmpla lui Pinocchio de
fiecare dată când mințea?” Capacitatea
R: „De fiecare data când mințea îi elevilor de a
creștea nasul.” răspunde corect
la întrebările
 „Unde a spus Pinocchio Zânei că a adresate.
pierdut cei patru bănuți?”
R: „Pinocchio a spus Zânei că a
pierdut cei patru bănuți în pădure.”

 “ Cum l-au ajutat păsările pe


Pinocchio?”
“L-au ciugulit pâna nasul lui a revenit explicația individual
la normal.” exercițiul

6
Exersarea actului citirii
Se realizează citirea în ștafetă fiecare
elev citește câte două propoziții, după
care solicită pe unul din colegii săi să individual Capacitatea
continue citirea elevilor de a
descrie
personajul
O5 Li se cere elevilor să descrie personajul lor frontal preferat.
preferat din poveste.
Capacitatea
Li se cere elevilor să identifice in text o elevilor de a
propoziție: extrage din text
 Exclamativă:”-I-am pierdut!” o propoziție
 Interogativă:”-De ce râzi?” exclamativă,enu
 Enunțiativă:”-Acolo,în nțiativă și
pădure.” interogati-vă.
O6

Li se cere elevilor să-l deseneze pe


Pinocchio așa cum și-l imaginează ei, intr-un
interval de timp precizat(7 minute), după care Explicația caiet
vor ridica caietele pentru ași vedea unii altora
lucrarile. Exercițiul

Se realizează lectura integrală a textului.

6. Obținerea performanței
Pentru obținerea performanței, elevii vor
realiza activitate independentă în care trebuie
să răspundă la următoarele întrebări:
 „Cum se numește textul despre care

7
am discutat noi astăzi?”
 „Cine este autorul textului?”
7. Tema pentru acasă
 „A fost bine cum a procedat
manual
Pinocchio mințind-o pe Zâna?”
 „Cum ar fi trebuit el să procedeze?” Explicația

conversația
Ca temă pentru acasă vor avea exercițiul frontal
șapte de la pagina 59, în care trebuie să
alcătuiască un text cu o altă situație decât cea
din text.

8. Incheierea lecției Se fac aprecieri generale și individuale Frontal


asupra comportamentului pozitiv manifestat
în timpul lecției. Individual

8
9
10
11
12

S-ar putea să vă placă și