Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 4 aprilie 2017


Clasa : a III-a A
Şcoala Gimnazială ”Dimitrie Cantemir”, Oradea
Profesor: Nichita Diana Simona
Disciplina: Religie, cultul ortodox
Subiectul: Învierea Domnului în poezia creștină românească - „Hristos a Înviat !” de Alexandru Vlahuţă
Tipul lecţiei: Predare- învăţare
Scopul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe despre tradiţii şi obiceiuri la români prin intermediul textului liric
Obiective operaţionale:
Pâna la sfârşitul lecţiei,toţi elevii vor fi capabili:
O1- să citească corect, cursiv şi expresiv respectând semnele de punctuaţie;
O2- să explice folosirea semnelor de punctuaţie şi ortografie din text;
O3- să identifice şi să explice cuvintele şi expresiile necunoscute;
O4- să folosescă cuvintele şi expresiile noi în alte contexte lingvistice;
O5- să extragă mesajul textului ;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul;
2. Mijloace de învăţământ: manualul, film, imagini, fişe de lucru;
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
4. Resurse:a) de timp:45 minute
b) umane: clasa de elevi (30)
5. Bibliografie:Peneş, Marcela- „Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a III-a, Editura Ana, Bucureşti, 2007;
Iordăchescu, Carmen – “Să dezlegăm tainele textelor literare pentru clasa a II-a”; Editura Carminis; Piteşti; 2004; 192p;
Hobjilă,Angelica - „Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul primar”; Editura Junimea, Iaşi, 2006
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Strategii didactice
Secvenţele lecţiei Ob. Conţinuturile învăţării
Evaluare
Op. met.şi procedee mijl.şi forme de
mat.did. organizare
1. Moment - organizarea colectivului de elevi în vederea bunei frontală
organizatoric desfăşurări a lecţiei;
2. (Re)actualizarea - se dă o activitate de muncă independentă în clasă conversaţia indiv. - modul cum au alcătuit
cunoştinţelor • alcătuiţi câte o propoziţie cu: „primăvară” şi „iarba şi explicaţia frontală propoziţiile
asimilate anterior florile”, să aibă rolul de subiect în propoziţie. exerciţiul
- în acest timp voi trece printre bănci pentru a verifica
(cantitativ) tema;
- apoi voi numi 2-3 elevi pentru a citi tema iar ceilalţi se
vor autocorecta pe caiete (verificare calitativă);
- verificarea activităţii de muncă independentă se face
individual prin numirea elevilor;
3.Captarea atenţiei - se vor purta discuţii pe baza unor imagini cu Iisus conversaţia imagini frontal
Hristos dar şi despre perioada dinaintea sărbătorilor
4. Anunţarea - voi anunţa lecţia care urmează să fie studiată şi anume conversaţia frontală
subiectului o poezie din creaţia lui Alexandru Vlahuţă;
obiectivelor - anunţ elevii că până la sfârşitul orei trebuie să fie
operaţionale capabili să citească corect, să formuleze propoziţii cu
noile cuvinte şi să descopere mesajul textului;
5. Dirijarea - voi scrie pe tablă data, titlul, autorul; conversaţia
învăţării - apoi se face citirea model; lectura frontală
- câteva întrebări adresate elevilor depre conţinut; lucrul cu
- elevii vor citi în gând poezia şi vor sublinia cuvintele manualul manual frontal
/expresiile necunoscute
- se citeşte fiecare strofă şi se are în vedere explicarea lectura -deprinderea de a citi
O1 cuvintelor noi explicativă individual coerent şi expresiv
- explicarea cuvintelor şi expresiilor noi se realizează cu explicaţia
O2 ajutorul elevilor conversaţia frontală - capacitatea de a explica
- sarcină: alcătuirea de propoziţii cu noile cuvinte (oral); exerciţiul semnele de punctuaţie
O3 - se face o citire selectivă a poeziei, timp în care se vor individual - capacitatea de a
explica semnele de punctuaţie pentru a realiza o citire explicaţia identifica cuvintele noi
O4 expresivă problematiz. frontal -priceperea de a scrie
- comentarea versurilor poeziei; propoziţii cu noile cuvinte
6. Fixarea O5 - citirea selectivă a poeziei; lectura selectivă manualul individual - capacitatea de a extrage
cunoştinţelor în - împreună cu elevii voi extrage mesajul transmis conversaţia mesajul poeziei
etapa anterioară de autor şi îl voi scrie pe tablă iar elevii în caiete; explicaţia frontală
„Poezia este inspirată din învăţăturile Bibliei. Cu exerciţiul
smerenie, poetul îl descrie pe Iisus, Mântuitorul lumii.
Faptele sale, ajutorarea celor aflaţi în suferinţă,
bunătatea şi iubirea sa sunt un model pentru toţi
oamenii.” lectura
- la sfârşitul activităţii se va face o citire a poeziei, în individual
întregime,pe strofe,după diferite cerinţe; conversaţia
- comentarea mesajului poeziei pe baza faptelor Lui Iisus frontal
şi impactul lor asupra vieţii oamenilor. individual
7. Realizarea feed- - voi face aprecieri verbale pozitive la toată clasa conversaţia frontală
back-ului dar şi individual;
8. Asigurarea - se vor purta discuţii cu elevii despre experienţa lor de conversaţia frontal
retenţiei şi a viaţă despre aceste sărbători (ce fac în aşteptarea problematiz. individual
transferului lor,cum sărbătoresc,ce formule de salut folosesc);
- temă pentru acasă:
• memorarea poeziei
• exerciţii de pe o fişă de lucru

S-ar putea să vă placă și