Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Vasile Alecsandri , Baia Mare


Profesor: Mureșan Raluca
Data: 08.02.2024
Clasa: a IV-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Sfințenia, calea spre Dumnezeu
Subiectul lecţiei: Sfinții români și creștinismul pe teritoriul țării noastre
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Dobândirea unor cunoștințe despre sfinții români pentru a le aduce cinstirea
cuvenită
Competenţe generale:
1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte
de viață
Competenţe specifice:
1.1. Compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite
situații de viață
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații
din viața cotidiană, a exemplelor unor sfinți
Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii :
C 1 - să precizeze porunca dată Apostolilor Săi de către Iisus
C 2 – să specifice cum a ajuns creștinismul pe teritoriul țării noastre
C 3 – să memorize cum mai e numit Sfântul Apostol Andrei
C 4 – să precizeze modalitățile prin care strămoșii au păstrat credința creștină

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, povestirea, observarea dirijată,
exerciţiul, jocul didactic
2. Mijloace de învăţământ: manualul de religie, fise lucru, imagini cu sfinți români,
Calendarul Creștin-ortodox.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală şi pe grupe.
Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
o Proiectarea unităţii de învăţare: Sfințenia, calea spre Dumnezeu
Temporale: durata lecţiei 50 minute.
B. Bibliografice:
1.Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, București 1982.

2.Șerbu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Doru, Monica, Metodica predării religiei,
Editura “Reîntregirea” ,Alba Iulia, 2000.

3.Manual de Religie – cult ortodox, clasa a III-a, editura Akademos Art, București, 2021.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Timp


Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt. op. (min)
1 2 3 4 5 6
Profesorul salută elevii și rosteşte Elevii răspund la salut, spun
rugăciunea cu ei. rugăciunea şi se pregătesc pentru
1. Momentul Notează absenţele şi realizează începerea activităţii didactic.
organizatoric 2 managementul clasei pentru începerea
activităţii didactice care urmează să se
desfăşoare.
2. Pregătirea 2 Precizare: Elevii răspund.
elevilor Profesorul cere elevilor să dea exemple
pentru de Sfinți de la noi din țară. Se arată copiilor
receptarea imagini cu Sfinții din România și se
noilor pornește o discuție care duce la anunţarea
cunoştinţe titlului lecției.
3. Anunţarea 1 Anunță titlul lecției: Sfinții români și Elevii scriu data şi titlul în caiete
titlului lecţiei şi ascultă explicaţiile.
creștinismul pe teritoriul țării noastre.
şi a
obiectivelor Precizeză obiectivele și noteză titlul
lecţiei
lecției la tablă.
4. Comunicarea 20 Profesorul numește elevii care citesc Elevii citesc lecția.
/ însuşirea lecția din manual, de la pagina 48:
noilor O1 Sfinții Apostoli au îndeplinit porunca
cunoştinţe Mântuitorului Hristos de a merge în toată
lumea şi de a-L face cunoscut tuturor
oamenilor. Ei au călătorit prin multe ţări şi
au cunoscut multe popoare.
O2 Cum a ajuns creştinismul pe teritoriul
țării noastre? Pe teritoriul tării noastre,
creştinismul a ajuns datorită Sfântului
Apostol Andrei. El le-a adus strămoşilor
noştri vestea cea bună că Fiul lui
Dumnezeu S-a făcut Om. Sfântul Andrei i-a
botezat pe cei care au crezut și pe unii
dintre ei i-a sfințit drept slujitori ai
O3 Bisericii. El este numit Apostolul
românilor.
O4 Cum au păstrat strămoşii noştri credinţța
creștină? Strămoşii noştri au păstrat
credinţa creştină prin construirea de biserici
şi mânăstiri şi prin apărarea ţării şi a
credinţei. Ei i-au slujit lui Dumnezeu ca
episcopi, preoţi, diaconi, călugări sau
oameni simpli. Prin cunoaşterea învăţăturii
O5 dumnezeieşti, prin post și rugăciune şi-au
trăit viaţa în sfinţenie. Astfel, poporul
român are multi sfinți în Împărăția lui
Dumnezeu, care se roagă pentru noi şi pe
care îi cinstim cu multă dragoste.
5. Fixarea şi 15 Profesorul împarte elevilor fișele de Rezolvă sarcinile de lucru.
sistematizare lucru (Anexa 1) și fișa de colorat (Anexa
a 2).
cunoştinţelor
6. Aprecierea 5 Se fac aprecieri generale şi individuale Elevii ascultă atenți.
activităţii privind, atât pregătirea elevilor pentru
elevilor lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor
cunoştinţe.
7. Încheierea 5 Rugăciunea Rugăciunea
actiității Salutul Salutul
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU CLASA A IV-A

SFINȚII ROMÂNI ȘI CREȘTINISMUL PE TERITORIUL ȚĂRII NOASTRE

I.Completează ceea ce lipsește cu ceea ce se potrivește: Creștinismul, porunca, preoți,


botezat, român, românilor, sfințenie, credința.

1. Sfintii Apostoli au îndeplinit ............................ dată de Iisus Hristos, aceea de-a vorbi
despre El în întreaga lume.
2. ........................................ a ajuns la noi în țară datorită Sfântului
Apostol ..................................... . El a adus aici vestea că Ful lui Dumnezeu S-a făcut Om și tot el
i-a ....................... pe cei care au crezut. Pe unii dintre oameni i-a și sfințit ca .......................... El
este numit și Apostolul ………………………………… .
3. Strămoşii noştri au păstrat ................................ creştină prin construirea de biserici şi
mânăstiri şi prin apărarea ţării şi a credinţei. Ei au cunoscut învățătura lui Dumnezeu, au postit,
s-au rugat , trăindu-și viața în ........................................ .
4. Poporul ................................ are multi sfinți în Împărăția lui Dumnezeu, care se roagă
pentru noi.

II. Desenează crucea pe care a fost răstignit Sfântul Andrei.


ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și