Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Orzetic Parmena


Data: 7.05.2010
Unitatea de învățământ: Școala “Al.I.Cuza”- Podu- Iloaiei, Jud. Iași
Clasa: a III- a B
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecției: Sfântul Andrei- Apostolul Românilor
Tipul lecției: comunicare/ însușire de cunoștințe ;
Scopul lecției: însușirea unor cunoștințe despre Sfântul Andrei și formare de atitudini moral –creștine
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili :
 O1 Să reproducă unele aspecte esențiale din viața Sfântului Apostol Andrei;
 O2 Să identifice virtuțile Sfântului Apostol Andrei
 O3 Să explice sintagmele: „cel dintâi chemat” și „Apostolul românilor”;
 O4 Să asocieze versurile din Acatistul Sfântului Apostol Andrei cu imaginile date;
 O5 Să- și dezvolte sentimentul de respect față de sfinți în general și sfinți români , în special;
Strategia didactica:
1. Metode si procedee: cântarea religioasă, audiția muzicală, conversația, explicația, exercițiul, observarea dirijată, problematizarea,
lectura.
2. Mijloace de invățământ: icoana Sfântului Apostol Andrei; imagini Catedrala din Patras, unde se află moaştele Sfântului Apostol
Andrei; imagini cu chivotul unde se află părţi din moaştele Sfântului Apostol Andrei; imagini cu crucea pe care a fost răstignit; imagini
de la pelerinajul în România a moaştelor Sfântului Apostol Andrei; fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală, activitatea individuală .
Resurse:
1. Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a III- a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unității de învățare;
2. Temporale și spațiale:- nr. de lecții: 1
- durata: 50’
- locul desfășurării: sala de clasă
3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1992;
2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –
Iulia, 2000
3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia ,Ghid de proiectare didactică, disciplina Religie,cl.V- VIII, Editura “Sf. Mina”, 2002

1
Scenariul didactic

Nr. Etapele Ob. Timp Conţinut instructiv - educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecţiei op. (min.) procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Moment 2 Salutul Conversația frontală


organizatoric Cantarea Hristos a înviat! Cântarea
Notarea absenților religioasă

2. Momentul O5 3 Profesorul pregătește clasa pentru ora care urmează,


aperceptiv corelând lecția anterioară( Sfântul Dimitrie cel
Nou) de cea curentă(Sfântul Apostol Andrei) prin Conversația Frontală Aprecieri
sublinierea importanței celor doi sfinți pentru verbale
poporul român.
Profesorul face anumite precizari.
După Înălţarea la Cer a Mântuitorului cei 12 Explicația Frontală
Apostoli s-au răspândit în întreaga lume pentru a
continua misiunea pe care le-a încredinţat-o. Unul
dintre ei, Sfântul Apostol Andrei, a ajuns în ţara
noastră, pe actualul teritoriu al Dobrogei de astăzi;
- elevii ascultă cu atenţie ce le spune profesorul;

Precizarea noii expunerea


3. teme şi a - astăzi vom vorbi despre „Sfântul Apostol Andrei –
obiectivelor Apostolul românilor”;
- profesorul scrie data şi titlul noii lecţii pe tablă,
apoi verifică aleatoriu dacă elevii au scris corect;
2 - aşadar, astăzi vom vorbi despre viaţa Sfântului frontală
Andrei, despre calităţile sale datorită cărora a
dobândit sfinţenia, vom explica cum şi-a manifestat
iubirea faţă de Dumnezeu şi vom explica cum a
ajuns să fie numit „Apostolul românilor”;

2
- elevii ascultă cu atenţie, apoi scriu data şi titlul în
caietele lor.

I. Profesorul prezintă aspecte semnificative din


viaţa Apostolului Andrei:
„Sfântul Apostol Andrei s-a născut într-o mică
cetate din Ţara Sfântă. Mai avea un frate care se
numea Petru. Tatăl lor, Ioan, era un om sărac, de
meserie pescar. I-a învăţat şi pe băieţi meseria sa. povestirea Frontala
Andrei s-a făcut ucenic al Sfântului Ioan
Botezătorul.
Într-o zi, Andrei cu un prieten al lui, s-au întâlnit
cu Iisus. Ascultându-L vorbind despre Împărăţia lui
O1
Dumnezeu, a înţeles că Iisus este Fiul lui
Dumnezeu. Din acel moment L-a urmat peste tot; l-
a chemat şi pe fratele său Petru, ca să devină
Activități în amândoi ucenici ai lui Iisus. Acesta i-a dat putere
predare- lui Andrei să meargă în multe ţări să povestească
O2
învățare 15 tuturor despre minunile Sale şi învăţătura Sa.
-sensibilizare Astfel, Andrei a devenit prietenul apropiat al
Mântuitorului.
Sfântul Apostol Andrei este numit „cel întâi
chemat” pentru că, dintre apostoli, a fost primul pe
care Iisus l-a chemat să-l urmeze. Mai este numit şi demonstraţia
O3
„Apostolul românilor” pentru că a venit în ţara cu substitute Frontala
noastră şi i-a învăţat pe strămoşii noştri credinţa în
Dumnezeu. A ales oameni credincioşi, i-a botezat şi
i-a făcut preoţi. Aşa au apărut în ţara noastră
primele biserici creştine.
În ţările unde a vestit credinţa sa, apostolul a făcut
multe minuni şi, asemeni Mântuitorului, şi-a sfârşit
viaţa pe o cruce în localitatea Patras, din Grecia.În
ziua de 30 noiembrie este sărbătorit în fiecare an.”
Observarea Icoana , frontala
- profesorul arată elevilor icoana Sfântului Apostol dirijata planse
3
Andrei şi celelalte imagini (Catedrala din Patras,
moaştele, pelerinajul moaştelor în România);

- elevii ascultă ce le povesteşte profesorul şi privesc


cu atenţie icoana şi imaginile pe care acesta le
arată;

II. Citirea de către elevi a textului lecției. lectura frontala Aprecieri


-elevii citesc câte o propoziție din text. verbale
-profesorul explică cuvintele necunoscute în cazul
existenței lor
Fixarea şi
sistematizarea - profesorul cere elevilor săi să rezolve sarcinile de
cunoştinţelor la exercițiile 1-4 din Caietul pentru elevi, pagina Fise Individuala
44; și exercițiul 1 , pagina 45; elevii care nu au
auxiliar vor primi fișe cu exerciții;
Ex. 1. Elevii precizează: Exercițiul
a) modalitatea de alegere a Apostolilor
b) numele celor 12 Apostoli;
O1 c) urmașii de azi ai Apostolilor.
Ex.2 Elevii răspund la următoarele întrebări: conversaţia Frontala Aprecieri
a) De ce L-au însoțit Apostolii pe Domnul nostru verbale
20 Iisus Hristos?
b) Ce misiune au avut Apostolii de îndeplinit?
c) De ce îi numim pe Apostoli prietenii lui Iisus?
d) Cum a devenit Andrei Apostolul Domnului?
e) Cum și-a manifestat Sfântul Apostol Andrei
iubirea față de Dumnezeu?( a răspândit, cu mult
curaj, credinţa Mântuitorului, chiar cu preţul vieţii
sale)
f)În ce zonă din țara noastră a transmis Sfântul
Apostol Andrei învățăturile Domnului nostru Iisus
Hristos?
g) Cum a murit Sfântul Apostol Andrei?( răstignit
pe o cruce în formă de „X”)
Cd player, Frontala
Profesorul pornește Cd-ul cu fragmente din Audiția cd
4
Acatistul Sfântului Apostol Andrei.
Ex. 3 Elevii aleg varianta corectă care completează Exercițiul Individuala
enunțurile:
O3 Sfântul Apostol Andrei este numit: „cel dintâi
chemat” pentru că a fost..., „Apostolul românilor”
pentru că a fost...
Ex. 4 Elevii scriu cuvinte care exprimă calități ale
O2 Sfântului Apostol Andrei. (credinţa, curajul, Aprecieri
dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni etc.) verbale

Ex. 1 Elevii unesc versurile din Acatistul Sfântului


Apostol Andrei cu imaginea potrivită. Jocul didactic individuala
O4 Profesorul verifica raspunsurile fiecarui exercitiu,
corectand eventualele greseli.

Precizare: Conversația
- Iisus doreşte ca fiecare dintre noi să fie ucenicul
Său;
O5 - „Cum putem să devenim ucenicii Săi?”
- „ ... după posibilităţile fiecăruia: să fim
ascultători, credincioşi, să-i ajutăm pe alţii, să dăm
sfaturi celor care au greşit şi aşa mai departe”.

- Profesorul va face aprecieri generale şi


individuale privind atât pregătirea elevilor pentru
lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor
cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecţie.

Precizarea şi 1 - este anunţată tema pentru acasă; conversatia


explicarea - se cere elevilor să citească lecţia pentru ora
temei pentru următoare ;
acasă
2 - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii,
Încheierea salută şi iese din sală; exerciţiul
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

5
6

S-ar putea să vă placă și