Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Propunător: Prof. Blanaru Puha Alina


Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Mircea Voda
Clasa:a-III-a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Sfântul Andrei – Apostolul românilor
TIPUL LECTIEI: mixtă
SCOPUL LECŢIEI: însuşirea unor cunoştinţe despre Sfântul Apostol Andrei şi formarea de atitudini moral- creştine;

OBIECTIV CADRU:
O.C. 3. Cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii;
O.C. 4. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea comportamentului moral-religios;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
3.5 să motiveze importanţa cinstirii sfinţilor prin sărbătorile închinate lor;
4.3 să precizeze căi personale de urmat pentru a-şi însuşi unele virtuţi ale sfinţilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1 –să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfântului Andrei;


O2 –să identifice virtuţi(calităţi) ale Sfântului Andrei;
O3 – să explice cum şi-a manifestat apostolul iubirea faţă de Dumnezeu;
O4 – să argumenteze numele de „Apostol al românilor”, atribuit Sfântului Andrei;
O5 – să enumere modalităţi de cinstire a Sfântului Andrei.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute, explozia stelară.
2. Mijloace de învăţământ: Fişa de lucru nr.1, Prezentare power point, Icoana Sfântului Apostol Andrei, Caietul special, Fişa de
lucru nr.2
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi pe grupe.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III– a ;


Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III – a ;
Proiectarea unităţii de învăţare: „Sfinţii, prietenii copiilor”

2. Temporale : număr de lecţii : 1


durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;
2. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, clasa a III – a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2009;
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia,
2000;
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
5. ***Vieţile sfinţilor, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SCENARIUL DIDACTIC )

Nr. ETAPELE Timp Ob. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE
crt. LECŢIEI op. PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZARE
2’  Salutul  Salutul
 Rugăciunea  Rugăciunea
1. Momentul  Notarea absenţelor  Anunţarea absenţelor Activitate
organizatoric  Pregătirea pentru începerea  Pregătirea pentru începerea frontală
orei orei
2. 7’  Se cere elevilor să rezolve  Elevii rezolvă exerciţiile. Exerciţiul Fişa de lucru nr.1 Activitate
Verificarea exerciţiile din fişa de lucru nr. 1. individuală
cunoştinţelor  Se discută rezolvarea  Elevii prezintă oral Conversaţia Activitate Aprecieri
însuşite exerciţiilor. rezolvarea exerciţiilor. frontală verbale
3. Pregătirea 2’  Se precizează elevilor că,  Elevii ascultă cu atenţie.
elevilor după Înălţarea la cer a
pentru Mântuitorului Iisus Hristos, cei 12 Explicaţia Activitate
receptarea Apostoli s-au răspândit în întreaga frontală
noilor lume pentru a continua misiunea
cunoştinţe pe care le-a încredinţat-o
Mântuitorul. Unul dintre Apostolii
Mântuitorului, Apostolul Andrei a
ajuns şi pe teritoriul ţării noastre,
pe actualul teritoriu al Dobrogei de
astăzi.
Anunţarea 2’  Se anunţă şi se scrie pe tablă  Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei ce urmează a fi lecţiei în caiete şi ascultă Explicaţia Activitate
obiectivelor recapitulată: Sfântul Andrei – explicaţiile profesorului. frontală
4. lecţiei Apostolul românilor
 Se precizează obiectivele
lecţiei.

3
10’  Se citeşte lecţia despre Sfântul  Elevii citesc lecţia. Lectura Caietul special
Comunicarea Apostol Andrei din caietul special. Activitate Aprecieri
5. /însuşirea  Se prezintă icoana Sfântului Demonstraţia frontală verbale
noilor Apostol Andrei. cu substitute Icoana Sfântului
cunoştinţe  Se prezintă aspecte  Elevii privesc cu atenţie şi Apostol Andrei
semnificative din viaţa Sfântului identifică în imagini aspecte din Activitate Aprecieri
Apostol Andrei cu ajutorul unei viaţa Sfântului Apostol Andrei. Conversaţia Prezentare power frontală verbale
prezentări power point. point
 Se extrag ideile principale ale
lecţiei împreună cu elevii.
Fixarea şi 20’ O1  Profesorul propune spre  Elevii ascultă indicaţiile date
6. sistematizarea rezolvare formularea de întrebări de profesor, apoi încep să rezolve
cunoştinţelor pe baza textului, folosind Explozia fişa.
stelară. Având organizată clasa Activitate pe Aprecieri
pe 5 echipe, solicită fiecărei echipe Explozia stelară Fişa de lucru nr.2 grupe verbale
să-şi aleagă un lider care va trage la
sorţi una din cele cinci steluţe, care
are scrisă pe ea o întrebare. Se
precizează faptul că fiecare grup va
formula numai întrebări care să
conţină întrebarea scrisă pe steluţa
lor. Se formuleză câte patru întrbări
care să înceapă cu:
Cine?, Ce? Cum? Unde? Când?
Fiecare elev primeşte o fişă de
lucru cu explozia stelară.
 Profesorul monitorizează
activitatea echipelor.
 Liderii fiecărei grupe vor citi Conversaţia Activitate Aprecieri
întrbările formulate şi vor alege o frontală verbale
altă grupă să răspundă la întrbările
lor.
 Elevii răspund la solicitările
 Se adresează elevilor
profesorului:
O2 următoarele întrebări:
-„ ... credinţa, curajul, dragostea

4
- Ce calităţi(virtuţi) a dobândit faţă de Dumnezeu şi faţă de
Sfântul Andrei în viaţa sa? semeni.”
O3 -„ ... a răspândit, cu mult curaj,
- Cum şi-a manifestat iubirea faţă credinţa Mântuitorului, chiar cu
de Dumnezeu? preţul vieţii sale.”
- „ ... răstignit pe o cruce în Conversaţia Activitate Aprecieri
- Cum a murit Sfântul Apostol formă de „X”. frontală verbale
Andrei? - „ ... în Grecia, în oraşul Patras”.
O4 - Unde a murit? - „ ... deoarece a transmis
- De ce este numit – Apostolul credinţa în Hristos pe actualul
românilor ? teritoriu al Dobrogei”.
- „ pentru că a fost primul dintre
- De ce este numit şi – cel dintâi cei 12 Apostoli chemaţi de
chemat ? Mântuitorul Iisus Hristos la
misiune”.
O5 -...prin ridicarea de biserici în
-Cum îl cinstim noi pe Sfântul cinstea lui, prin purtarea numelui,
Apostol Andrei? prin slujbe, cântări religioase,
rugăciuni, zi de sărbătoare
închinată lui, prin pictarea de
icoane.

7. Asocierea, 3’ Precizare:  Elevii ascultă cu atenţie.


Generalizarea Iisus Hristos doreşte ca fiecare
dintre noi să fie ucenicul Său.
Activitate Aprecieri
- Cum putem să devenim ucenicii - „ ... după posibilităţile fiecăruia: Conversaţia frontală verbale
Săi? să fim ascultători, credincioşi, să-i
ajutăm pe alţii, să dăm sfaturi
celor care au greşit etc.”
Aprecierea 2’  Se fac aprecieri generale şi  Elevii apreciază atractivitatea Panou Activitate Autoevaluare
8. activităţii individuale privind atât pregătirea orei alegând dintre cele trei feţe jetoane individuală
elevilor elevilor pentru lecţia cât şi disponibile(mulţumit, nehotărât şi
implicarea lor în predarea noilor nemulţumit) pe cea care i se
cunoştinţe. potriveşte.

5
 Se notează elevii
care au participat la lecţie.
Precizarea şi 1’  Se anunţă tema  Elevii notează Explicaţia Activitate
6. explicarea pentru acasă: Ex. 3 pag.44; 1 tema în caiete. frontală
temei pentru pag.45
acasă
Încheierea 1’  Rugăciunea  Rugăciunea
7. activităţii  Salutul  Salutul

Oglinda Tablei(Caietului)

Data.............
Sfântul Andrei – Apostolul românilor

1. Sfântul Andrei a fost primul ucenic al lui Iisus.


2. A venit pe teritoriul ţării noastre şi a încreştinat mulţi oameni.
3. A murit în oraşul Patras, răstignit pe o cruce în formă de X.

6
Fişa de lucru nr.1

1. Completeză spaţiile liniate:

Sfântul Dimitrie cel Nou s-a născut într-un sat numit ....................................şi în copilărie a fost .............................în satul lui.
Iubind liniştea şi rugăciunea, s-a retras într-o ....................................şi apoi într-o.............................................
Pentru viaţa sa deosebită, Dumnezeu i-a dat puterea de a face....................................

2. Încercuieşte varaianta corectă:

Moaştele Sfântului Dimitrie cel Nou se găsesc la:

a. Iaşi
b. Bucureşti
c. Suceava

7
Fişă de lucru nr.2
EXPLOZIA STELARĂ-FORMULARE DE ÎNTREBĂRI DIN LECŢIE

CINE? 1. Cine ..........................................................................


2. Cine ..........................................................................
3. Cine ..........................................................................
4. Cine ..........................................................................

CUM? CE?
???
Sfântul 1. Ce ..........................................................................
Apostol 2. Ce ..........................................................................
Andrei 3. Ce ..........................................................................
4. Ce ..........................................................................

1. Cum...........................................................
2. Cum...........................................................
3. Cum...........................................................
4. Cum...........................................................
UNDE? CÂND?
?
1.Unde .......................................................................... 1.Când .........................................................................
2.Unde .......................................................................... 2.Când ........................................................................
3.Unde .......................................................................... 3.Când .........................................................................
4.Unde .......................................................................... 4.Când .........................................................................

8
9

S-ar putea să vă placă și