Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Profesor: Birău Ionel Daniel


Clasa: a V–a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învățare:Viața creștinului împreună cu semenii.
Subiectul lecției: Dialogul despre credința în Dumnezeu
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: Însușirea unor cunoștințe despre misiunea creștină, consolidarea comportamentului moral-religios: educarea elevilor în spiritul
dragostei față de semeni și a dragostei față de Dumnezeu

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – identificarea aproapelui fiecăruia dintre noi; ;
O2 – precizarea porunci dată de Mântuitorul cu privire la aproapele ;
O3 – numirea faptelor milei trupești și sufletești ;
O4 – formularea învățăturilor folositoare progresului vieții spirituale ;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.

Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

1
Bibliografice:
1. Noul Testamen- Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius,Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a,Editura
Akademos, București, 2017.

SCENARIU DIDACTIC

Nr. O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
Etapele lecției op (min.) organizare
crt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul - Salută Aprecieri


Momentul 2' - Rugăciunea - Rugăciunea Exercițiul Activitate verbale
1. organizatoric - Notarea absenţelor de frontală
- Realizează managementul clasei pentru - Pregătirea pentru începerea rugăciune
începerea lecției orei

Se cere elevilor să-și reamintească marea


3' poruncă pe care ne-a dat-o Mântuitorul: Elevii răspund la solicitările Activitate Evaluare
„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul profesorului. Conversa- frontală și orală,
Verificarea pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și ția
cunoștințelor individuală frontală și
2. O1 voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34) individuală
însușite Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor
profesorul poate să completeze.
Se împarte elevilor fișa de lucru nr 1
Observația

2
Prezentarea unor povestiri Istorisirea Activitate Aprecieri
Captarea 15' vindecării lui Neeman și Prorocului Iona., Elevii vor asculta cu atenție Observația frontală și verbale
3. atenției având ca scop descoperirea titlului lecției noi. povestirile din Anexa 1 si Anexa individuală
2, timp de 15’ minute.

Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ” Dialogul despre Elevii notează în caiete titlul
titlului și a 1' dragostea lui Dumnezeu” și precizez lecției. Conversa- Activitate
4.
competențelor obiectivele lecției. ția individuală
lecției

5. Comunicarea/ Aprecieri
însușirea  Profesorul adresează elevilor Elevii răspund la întrebări verbale
noilor următoarele întrebări:
cunoștințe ,,- De la cine a aflat Neeman că se poate ,,Neeman a aflat că se poate Problema-
vindeca de boala sa? vindeca de boala sa de la o tizarea
copilă evreică.etc”.
,,- Cum se numește cetatea în care a fost trimis ,,Prorocul Iona a fost trimis în Activitate
Prorocul Iona, să vestească voia lui cetatea Ninive.” frontală
Dumnezeu?”
,,Urmarea dialogului Prorocului Aprecieri
15' ,,- Care a fost urmarea dialogului Prorocului Iona cu ninivitenii a fost acela verbale
Iona cu ninivitenii? că acestia s-au pocăit prin
rugăciune și post”
Noul
-De ce este important dialogul despre credința Dialogul despre credința în Conversa- Testa-
în Dumnezeu? Dumnezeu este important ția ment
deoarece poate ajuta un om bun
și comunitați întregi.
 Profesorul cere elevilor să citească „Dumnezeu voiește
citatele scripturistic de la Timotei 2,4 ca toți oamenii să se
si Canonul de rugăciune către Sfantl mântuiască și la cunoștința
Proroc Elisei

3
adevărului să
vină” (1 Timotei 2, 4).
„Aflând adâncimea Activitate
darurilor lui Dumnezeu, individuală
Elisei, ai izvorât
prorocii dumnezeiești și
tămăduiri sufletului și Meditația Activitate
trupului pentru cei ce se religioasă frontală
apropie de tine.”
(Canonul de rugăciune
către Sfântul Proroc Elisei)
Se discută despre ceea ce înseamnă aceste
citate. Aprecieri
,,...prin fapte de milostenie.” verbale
,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de
semenii noștri?” Activitate
,,...hrănirea celui flămând, frontală
,,-Da-ți exemple de fapte ale milei trupești!” adăparea celui însetat, îmbrcarea
celui gol, cercetarea celor în
necazuri și nevoi, cercetarea
celor bolnavi, găzduirea
călătorilor, îngroparea săracilor
și a celor care nu au cine să-i Explicația
îngroape, contribuția la
construirea unei bisericii.”

,,...rugăciunea către Dumnezeu Lectura


,,-Dați exemple de fapte ale milei sufletești!” pentru aproapele nostru, expresivă
mângâierea celor întristați, Conversa-
nerăzbunarea pentru răul făcut ția
de alții, ci răsplătirea răului cu Activitate
binele, întoarcerea celor rătăciți frontală

4
la calea adevărului.”

,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de ,,...cu smerenie, cu dragoste <să
milostenie pentru a fi bineplăcute lui nu știe stânga ce face dreapta>.”
Dumnezeu?”

Activitate
Explicația frontală

 Profesorul solicită elevii s citească din Un elev citește versetul:,,


Sfânta Scriptură, Sfanta Evanghelie Sămânța semănată în
după Matei 13,23 și să explice acest pământ bun este cel
verset. care aude cuvântul
și-l înțelege, deci care
aduce rod și face:
unul o sută, altul
șaizeci, altul treizeci..”( Matei
13, 23)
,,- Ce demonstrăm iubindu-ne aproapele?” ,,... că-L iubim pe Dumnezeu.”

,,- Îi ajutăm și îi iubim pe toți oameni la fel?”

Precizare:  Elevii ascultă cu atenție.


De multe ori oamenii îi ajută mai mult pe cei
din familie,sunt mai toleranți cu ei,iar pe
ceilalți oameni îi judecăm,dar Dumnezeu a
arătat că înaintea sa suntem egali cu toții și
trebuie să fim solidari și toleranți unii cu alții.
 Elevii ascultă cu atenție.
 Profesorul citește, expresiv o
lectură(ANEXA 3)

5
,,- Ce învățăm din această lectură?” ,,..- Să ajutăm pe aproapele, fără
a da prilej de sminteală altora!”

,,- Cine este cel care primește milostenia ,,.. Dumnezeu!”


noastră făcută aproapelui nostru?”
Precizare:  Elevii ascultă atenți.
În persoana fiecărui om umilit stă Hristos,
Iisus așteaptă iubirea noastră la un colț de
stradă, pe un pat de spital, într-un azil de
bătrâni, în casa unor vecini care plâng și pe
care nu are să-i ajute. Prin aceste strădanii ale
noastre Dumnezeu vrea să ne dăruiască
Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în Elevii notează pe caiet acest
suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în îndemn creștin.
mijlocul celor aflați în nevoi!
Apostol Pavel zice: "Va indemn, inainte de
toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri si
multumiri pentru toti oamenii" (I Timotei 2,
1-2Notez pe tablă acest îndemn.

O1 8'  Fiecatre elev primește câte o fișă de Exercițiul Fișa de Activitate Aprecieri
Fixarea și lucru nr 2 pe care trebuie să o Elevii completează exerciții din lucru individuală verbală
sistematizarea completeze( timp: 5’) fișa de lucru.
O2 2/3 elevi prezintă, oral,
6. Cunoștințelor
 Profesorul verifică prin sondaj, rezolvarea exercițiilor.
O3 corectitudinea răspunsurilor.
Asocierea si
generalizarea O4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări:  Elevii răspund: Conversa- Activitate Evaluare
7.
,,- Care este modelul de iubire și de ajutorare  ,,-...Mântuitorul nostru ția comună orală,
a aproapelui, pe care trebuie s-L urmăm?” frontală și

6
Iisus Hristos care S-a individuală
milostivit de
oameni( mai ales de cei
săraci și neajutorați)
vindecând pe cei
bolnavi, înviind morți,
,,- Cunoașteți oameni care I-au urmat săturând pe cei
Mântuitorul?” flămânzi.”
,,-...Sfinții: Paraschiva, Filofteia,
,,- Ce învățături puteți formula din această Nicolae etc.”
lecție?”
,,-... Să ne ajutăm aproapele!”
,,-...Să fim apostoli ai lui Hristos
în mijlocul celor aflați în
nevoie!”

2’  Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile făcute


Aprecierea
privind atât pregătirea elevilor pentru de profesor. Conversația Activitate Aprecieri
8. activității
lecție, cât și implicarea în predarea frontală verbale
elevilor
noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
Precizarea
Profesorul anunță tema:,, Scrie cum ai fi putut Elevii ascultă explicațiile la ceea Conversația Activitate
temei pentru
9. 1' ajuta tu personajele care aveau nevoie de ce vor avea de făcut ca temă și frontală
acasă
ajutor din filmul vizionat. iși notează tema. Explicația

 Rugăciunea . • Rugăciunea . Exercițiul Activitate


Încheierea
10. de frontală
activității 2' • Salutul. .
 Salutul. rugăciune

7
FIȘA DE LUCRU NR 1 (REZOLVARE)

AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

săracii

cei triști,
abătuți bolnavii
Cine sunt
cei aflați în
suferință?

orfanii bătrânii

Învățătură:
Să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în
mijlocul celor aflați în nevoi!

8
AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

FIȘA DE LUCRU NR 1

Cine sunt
cei aflați în
suferință?

Ce învățătură s-a desprins din cele învățate?


……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………

9
ANEXA 1
Neeman era căpitanul oștirii regatului Siriei, un om bogat și influent, dar
bolnav de lepră. O copilă evreică ce fusese luată în robie și ajunsese slujnica sa,
i-a comunicat soției sale: „O, dacă stăpânul meu s-ar duce la prorocul cel din
Samaria, de bună seamă s-ar tămădui de lepră” (4 Regi 5, 3). Neeman a crezut-o
pe copilă și astfel a ajuns la Prorocul Elisei, care i-a spus să intre de șapte ori în
apa Iordanului. După ce s-a vindecat astfel, Neeman a exclamat: „Iată, am
cunoscut că în tot pământul nu este Dumnezeu decât numai în Israel!” (4 Regi
5,15).

ANEXA 2

Iona a trăit în regatul Israel, în secolul al VIII-lea î. Hr. El a fost chemat de


Dumnezeu să meargă în cetatea Ninive, capitala Asiriei, pentru a le vorbi
ninivitenilor despre pocăință și despre credința în Dumnezeu. Prorocul Iona a
încercat să fugă de această responsabilitate și să se ascundă, îmbarcându-se pe o
corabie. Dumnezeu a trimis o furtună pe mare și Iona a fost aruncat în apă, unde
a fost înghițit de un pește uriaș, numit chit. Trei zile și trei nopți a stat Iona în
pântecele chitului, timp în care s-a rugat lui Dumnezeu să îl ierte pentru că a
încercat să fugă de El și să îl salveze: „Strigat-am către Domnul în strâmtorarea
mea, și El m-a auzit… către El am strigat, și El a luat aminte la glasul meu!”
(Iona 2, 3)
Rugăciunea i-a fost ascultată și chitul l-a lăsat la mal pe Iona, care a plecat
spre cetatea Ninive, pentru a împlini misiunea încredințată. Ajuns în cetate,
Prorocul Iona le-a vorbit ninivitenilor despre Dumnezeu, cerându-le să renunțe
la purtările păcătoase și să se căiască pentru faptele rele săvârșite, spre binele
cetății.
Mesajul lui Iona a fost ascultat și ninivitenii, în frunte cu regele lor,
s-au pocăit prin rugăciune și post, iar Dumnezeu i-a iertat. Întrucât a ascultat
cuvântul lui Dumnezeu și a predicat pocăința ninivitenilor, Iona ne-a arătat
importanța discuției despre credința în Dumnezeu în contextele dificile ale vieții.

Anexa 3

10
ANEXA 3

Iată cum a rezolvat problema un judecător dintr-un mic orășel de


provincie.I-a venit spre judecată un caz ciudat. Inculpatul era tocmai prietenul
lui cel mai bun. Fusese reclamat de cineva într-o anumită cauză, pasibilă cu
amendă de la cinci la 10 mii de dolari. Cunoscând prietenia lor, tot oraşul era
curios să vadă cum va rezolva judecătorul cazul. Sala unde avea să se dea
verdictul devenise neîncăpătoare pentru numărul mare al asistenţilor care voiau
să audă cu urechile lor sentinţa. Majoritatea era de partea reclamantului care, li
se părea tuturor, avea dreptate. Ştiau însă şi de prietenia judecătorului cu
inculpatul. Spre surprinderea tuturor, judecătorul a fost foarte aspru. Sau, mai
bine zis, s-a străduit să fie drept, imparţial, aşa cum îi şade bine unuia care
reprezintă justiţia.
La sfârşit, deşi ar fi putut să-i dea inculpatului minimum de pedeapsă, de
cinci mii de dolari, precum avea dreptul prin lege, sau măcar o sumă
intermediară între 5000 şi 10000, l-a amendat cu maximul posibil prevăzut. Cei
din sală au întâmpinat hotărârea cu aprecieri asupra obiectivităţii judecătorului,
dar prietenul său s-a supărat. El ar fi dorit să fie chiar achitat, dar prietenul său îl
declarase vinovat şi, ca atare, i-a aplicat maximum de pedeapsă admisă de Codul
Penal. La plecare, cei doi nu s-au mai întâlnit.

Peste câteva zile, cel pedepsit s-a dus la bancă să plătească suma stabilită
de instanţă. Funcţionarul de la ghişeu a deschis registrul, l-a verificat puţin, după
care i-a spus: „Eram sigur că memoria nu mă înşeală. Amenda dumneavoastră a
fost plătită. Aţi trimis pe cineva şi a achitat-o. Doar nu doriţi să o mai plătiţi încă
o dată!“ „N-am trimis pe nimeni, spuse zâmbitor dar şi mirat omul care pierduse
procesul. „Nu e nici o greşeală, domnule, banii au fost aduşi de domnul
judecător, spunând că l-aţi trimis dumneavoastră!“

Aşa s-a făcut şi dreptate şi bunătate. Şi pace şi justiţie. Iar prietenia dintre
cei doi a fost salvată. Căci ea nu putea dura sprijinită pe nedreptate! (Adaptare
după o pildă din volumul Tâlcuri noi la texte vechi, Mitropolit Antonie
Plămădeală, Sibiu, 1989)

11
Clasa a 5 a
Dialogul despre credința în Dumnezeu

FIȘĂ DE LUCRU NR 2

1. Realizează împreună cu colegul de bancă, un dialog despre Dumnezeu.

2. Explică următoarele cuvinte ale Fericitului Augustin:

,,Crede, ca să înțelegi!”

3. Ce reprezintă pentru tine un dialog despre Dumnezeu?

4. Dați exemple de personaje biblice care au vorbit semenilor despre credința lor.

5. Cum putem mărturisi credința în Sfânta Treime?

6. Explicați sensul următoarelor cuvinte:

Ateu –

Misionar –

Păgân –

7. Menționați două virtuti comune pentru:

Moise, Prorocul Daniel, Prorocul Elisei și Prorocul Iona.

8. Prezentați pe scurt, la alegere, evenimentul biblic reprezentativ dialogului cu Dumnezeu


pentru: Prorocul Daniel/Prorocul Elisei/Prorocul Iona.

12
13

S-ar putea să vă placă și