Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 18.06.2021
CLASA: a VI a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Pitaru
PROFESOR: Filp Cosmin Ionuț
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Viața comunității şi sărbătorile creştine
TITLUL LECŢIEI: Pelerinaje şi procesiuni creştine
TIPUL DE LECŢIE: transmitere și însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: - dobândirea unor cunoştinţe despre rolul pelerinajelor şi al procesiunilor; locuri importante de pelerinaj; sfinți români şi
cinstirea lor)
DURATA: 40’

Competenţe generale
C.G.1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței
C.G.2. Manifestarea unui comportament moral, în viaţa personală şi în societate, în acord cu valorile religioase
C.G.3. Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii şi diversităţii religioase
Competenţe specifice:
1.2. Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi culturale
2.2. Relaționarea pozitivă cu colegii, în activități, sarcini de învățare, situații-problemă, utilizând reguli de comportament moral-religios
3.1. Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității

1
Competenţe derivate:
C1: definirea termenul „pelerinaj” și termenul de „procesiuni” ;
C2: recunoașterea celor mai importante locuri de pelerinaj pentru creștini;
C3: precizarea importanţei vizitării locurilor sfinte;
C4: identificarea locurilor de pelerinaj din ţară şi din afara ţării;
C5: conştientizarea faptul că prin pelerinaj și procesiuni devenim misionari.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, metoda audio-vizuală, cânatrea, metoda exploziei stelare;
2. Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, imagini, markere, fișe de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală.
Resurse:
1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 40’

2
3. Bibliografice:
• *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
• Achim Mihaela, Daiu Anişoara, Ioniţǎ Dragoş, Moldoveanu Maria, Nicula Florentina, Religie cultul ortodox. Manualul pentru clasa
a IV-a, editura Corint, Bucureşti, 2016 .
• Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998;

3
Scenariul didactic

Nr. Timp Metode şi Mijloace de Forme de


Etapele lecţiei CD Conţinutul instructiv-educativ Evaluare
crt. min’ procedee învãţãmânt org.
Salutul-/Rugăciunea
- notează absenţele şi realizează
managementul clasei pentru începerea
activităţii didactice care urmează să se Conversaţia
Momentul Activitate
1 1’ desfăşoare;
organizatoric frontalã
- elevii răspund la salut, spun
rugăciunea şi se pregătesc pentru
începerea activităţii didactice;

-Dragi copii, aș dori să-mi spuneți care


sunt cele mai mai mari sărbători
creștine? Conversația
- ......Crăciunul, Paștele examinatoare
-Ce eveniment important sărbătorim de
Crăciun?
-......Nașterea Domnului
Captarea Activitate
2 2’ -Ce eveniment important sărbătorim de Conversația
atenției frontală
Paște?
-......Învierea Domnului

Le voi spune elevilor că țara unde s-a


născut și a înviat Mântuitorul, pe lăngă
multe alte locuri au o foarte mare
însemnătate pentru creștinii ortodocși.

4
Se anunţă titlul lecţiei într-o formă
accesibilă și competențele.
Precizarea
Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Activitate
3 titlului şi a 1’ Explicaţia
Pelerinaje și procesiuni creștine frontalǎ
competențelor
-elevii notează pe caiete data și titlul
lecției.

Se povestesc aspectele semnificative cu Prezentare


privire la Pelerinajele și procesiunile ppt
Activitate
creștine, cu ajutorul prezentării power
C1 Frontalã
point. Laptop
C2
Video- Aprecieri
Comunicarea C4 proiector verbale
4 noilor 12’
Explicaţia
cunoştinţe Activitate
Fișe de lucru
individuală
Se dă fiecărui elev spre completare fișa
nr.1, în intervalul de timp precizat.
Elevii completează fișa nr.1. (Anexa 1)
Fișele vor fi corectate oral.

5 Fixarea şi C2 10’ Elevii vor extrage dintr-o cutiuță un Conversația Fișe de lucru Aprecieri
sistematizarea C3 Explozia Carioci Activitate verbale
bilețel pe care scrie pelerinje creștine,
cunoştinţelor stelară Individuală
fie procesiuni creștine. În funcție de
Activitate
ceea ce au extrat vor primi o fisă de
frontalǎ
lucru cu explozia stelară fie despre

5
pelerinajele creștine, fie despre
procesiunile creștine. (Anexa 2)
Fiecare elev încercă să rezolve fișa
primită.
Fișele vor fi corectate oral.
Se cere elevilor să urmărească cu
atenție un filmuleț scurt despre
pelerinaje și unul despre procesiunile
creștine. Aprecieri
Metoda verbale
https://www.youtube.com/watch? audio-
Asocierea şi C1 v=sXC0KvLJihA vizuală Activitate
6 9’
generalizarea frontalǎ
https://www.youtube.com/watch? Cântarea
v=Tk7NZR5DGTM religioasă

Se cere elevilor să cânte, alături de


profesor, Troparul Ortodoxiei.

Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale


Activitate Aprecieri
7 activitãţii 3’ privind implicarea în predarea noilor
frontalǎ verbale
elevilor cunoştinţe.
Tema pentru Citiți caseta ˮSă reținemˮ și să transcrie Activitate
8 1’ Explicaţia
acasã în caiet informațiile oferite. frontalǎ
Încheierea Solicit elevilor să rostim rugăciunea. Cântarea
9 1’
activitãţii religioasă

6
Anexa 1

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzător spațiile libere cu cuvintele următoare: pelerinaj, procesiune, Țara Sfântă, Fiul lui Dumnezeu, moștele sfinților,Dumnezeu,
mânăstiri, procesiunilor.

Călătoria într-un loc sfânt, pe care credinciosul o face din dorința de desăvârșire se numește ……………………
Cel mai important loc de pelerinaj pentru creștini este ……………….., unde …………………..S -a întrupat pentru mântuirea omului.
La noi în țară, cele mai frecvente pelerinaje se fac la ……………………………… și la …………………….. .
Deplasarea cu odoare sfinte în cadrul unor ceremonii religioase locale, la care participă creștinii având în fruntea lor preoții se numește
……………….. .
În timpul …………..…se cântă imnuri religioase și se rostesc rugăciuni pentru a-I mulțumi și pentru a-I cere ajutor lui ………………... .

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzător spațiile libere cu cuvintele următoare: pelerinaj, procesiune, Țara Sfântă, Fiul lui Dumnezeu, moștele sfinților,Dumnezeu,
mânăstiri, procesiunilor.

Călătoria într-un loc sfânt, pe care credinciosul o face din dorința de desăvârșire se numește ……………………
Cel mai important loc de pelerinaj pentru creștini este ……………….., unde …………………..S -a întrupat pentru mântuirea omului.
La noi în țară, cele mai frecvente pelerinaje se fac la ……………………………… și la …………………….. .
Deplasarea cu odoare sfinte în cadrul unor ceremonii religioase locale, la care participă creștinii având în fruntea lor preoții se numește
……………….. .
În timpul …………..…se cântă imnuri religioase și se rostesc rugăciuni pentru a-I mulțumi și pentru a-I cere ajutor lui ………………... .

7
Anexa 2

8
9

S-ar putea să vă placă și