Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 22 aprilie 2015


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COLEGIUL TEHNIC „I. D. LĂZĂRESCU” Cugir
PROFESOR: ISTRATE LIVIU
CLASA: a X- a
DISCIPLINA: RELIGIE
SUBIECTUL LECȚIEI: RELIGII ORIENTALE
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare-evaluare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Religiile lumii
a) Competențe specifice:
1.3. Explicarea argumentată a contribuţiei mitropoliţilor români la dezvoltarea culturii
naţionale şi europene
5.3. Valorificarea eficientă a cunoştinţelor de istorie a religiilor pentru abordarea unei
atitudini responsabile , de acceptare a semenilor care împărtăşesc alte religii şi convingeri
morale.
b) Obiective operaționale:
1. să identifice caracteristice hinduismului, budismului și confucianismului;
2. să identifice date istorice, principii, doctrine și modalități de manifestare a celor
trei religii;
3. să identifice asemănări și deosebiri între religiile orientale și religia ortodoxă.
FORME DE ORGANIZARE
a) a conținuturilor: modulară, interdisciplinară
b) a activității: frontală, individuală
TIPURI DE INTERACȚIUNI: profesor-elev, elev-profesor
TIPURI, FORME, STRATEGII ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE:
- formativă
- orală, individuală
- autoevaluare

RESURSE
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, expunerea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, prezentare power-point
b) materiale: catalog, flipchart, manual, videoproiector, PC.
c) bibliografice:
- specifice disciplinei:
 C. Muha - Manual de religie, Editura Sf. Mina, 2009
 Site-uri Internet
 A. Stan, R. Rus - Istoria religiilor, Editura Institutului Biblic și de Misiune al B.O.R.,
București, 1991
 GEORGE, Pr. Lector Remete, Dogmatica ortodoxă, Editura Episcopiei Ortodoxe,
Alba-Iulia, 1996.
 ***, Biblia sau Sfânta Scriptură, tipărită cu binecuvântarea Preafericitului Părinte
Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române; cu aprobarea Sfântului Sinod,
Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă, Bucureşti, 2013
- metodice:
 Pr. Prof. Univ. Dr. S. Șebu, M. Opriș, D. Opriș - Metodica predării religiei, Editura
Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
 N. Iordăchescu, A. Vâlcu - Metodica predării religiei în învățământul preuniversitar,
Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2000
 DANIEL, Goleman, Inteligenţa emoţională, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2008.
d) temporale: 50 minute
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


LECȚIEI OP. DE CONȚINUT DE FORME DE METODE ȘI MIJLOACE (METODE,
TIMP ORGANIZARE PROCEDEE DIDACTICE INSTRUMENTE,
INDICATORI)
Moment Profesorul rosteşte împreună cu elevii 2 min frontal Conversația Catalog Observația
organizatoric rugăciunea după care verifică prezenţa
acestora (prin solicitarea unui bilețel cu
absenții elevului de serviciu) şi
disponibilitatea colectivului clasei pentru
începerea orei.
1. Captarea Profesorul solicită elevilor să reamintească 1 min frontal Conversația Observașia
atenției titlul lecției anterioare după care prezintă Expunerea
tema noii lecţii.
Reactualizarea Utilizând metoda ciorchinelui, se 7 min Frontal Conversația flipchart Evaluare orală,
cunoştinţelor reactualizează cunoștințele dobândite în Metoda individuală
asimilate lecția anterioară (vezi anexa). ciorchinelui
anterior
2. Anunțarea Le sunt prezentate elevilor obiectivele 2 min frontal Conversația Prezentare power- Observația
obiectivelor operaționale ce vor fi urmărite pe parcursul point
prezentării noilor cunoștințe.
3. Dirijarea Se notează titlul lecţiei pe tablă. 20 min frontal Conversaţia Prezentare power- Evaluare orală
învățării Utilizând prezentarea power-point, se aduce Expunerea point
la cunoștința elevilor religiile orientale - lectura Manual
hinduismul budismul și confucianismul, explicativă Imagini
definirea acestora, date istorice, etape de
dezvoltare, ideologii, principii ale acestora
precum și numeroase imagini sugestive
pentru o mai bună aprofundare.

4. Feedback prin Elevii vor fi solicitați să identifice asemănări 5 min Individual și pe Conversația "Istoria religiilor" Evaluare orală
raportarea la și deosebiri intre cele trei religii orientale dar grupe Dezbaterea Pr.dr.conf.A.Stan,
obiectivele și o paralelă față de religia ortodoxă. Pr.dr.R.Rus
propuse inițial,
cu solicitarea
elevilor
5. Obținerea Se adresează elevilor întrebări cu privire la 6 min individual Conversația Prezentare power- Evaluare orală
performanțelor lecţia predată iar aceștia la rândul lor Feed-back-ul point
adresează întrebări profesorului.
6. Asigurarea Profesorul împreună cu elevii, reiau punctual 5 min frontal Conversația Prezentarea Evaluare orală
retenției și informațiile și stabilesc concluziile. power-point
transferul de caiete
cunoștințe
7. Încheierea Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora 2 min frontal Conversația Manual
lecției următoare.
Rosteşte rugăciunea.

S-ar putea să vă placă și