Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Propunător : prof. Diana Cornea


Data : 13. 03. 2006
Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „D. Cantemir” - Oradea
Clasa : a lll-a C
Disciplina : Religie
Subiectul lecţiei : Sărbătorile creştine
Tipul lecţiei : consolidare şi sistematizare
Scopul lecţiei : formarea unei atitudini de respect şi de evlavie faţă de sărbătorile creştine
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să motiveze cinstirea lui Dumnezeu, a Maicii Domnului, a îngerilor, a Sfinţilor şi a Sfintei Cruci;
02 - să recunoască sărbătorile închinate lui Dumnezeu, Maicii Domnului dintr-o enumerare de sărbători;
03 - să argumenteze cinstirea zilei de Duminică;
04 - să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare creştină;
05 -să elaboreze în grup un „ciorchine" cu sărbătorile creştine, folosind iconiţe ce reprezintă praznicele împărăteşti, icoanele sfinţilor cunoscuţi
de ei.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee : explicaţia, argumentarea, conversaţia, exerciţiul, cântarea religioasă, metoda ciorchinelui, problematizarea, jocul didactic.
2. Mijloace de învăţământ: iconiţe, icoane ce înfăţişează praznicele împărăteşti, icoane ce înfăţişează sfinţi îngeri, icoane ce înfăţişează sărbători
în cinstea
Sfintei Cruci, coli de hârtie, marker, lipici, fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală, activitate pe grupe şi activitate individuală.
Resurse :
• Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a lll-a ;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
Bibliografie:
1. Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica teoretică, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1984.
2. Credinţa ortodoxă, Editura „Trinitas", laşi, 1996.
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.

1
4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", laşi, 1998.
5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă clasa a lll-a, Editura „Sfânta Mina", laşi, 2001.
6. Răducă, Pr. Vasile, Ghidul creştinului ortodox de azi, Editura „Humanitas", 1995.
7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob. Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevului şi proce- de învă- organi- Evaluare
crt. lecţiei op. (min.)
dee ţământ zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

- prof. salută elevii - salută


- rosteşte rugăciunea cu elevii - spun rugăciunea
Momentul
1. 2' - notează absenţele - se pregătesc pentru începerea
organiza-
- realizează managementul clasei pentru lecţiei
toric
începerea lecţiei

- profesorul prezintă conţinutul, obiectivele


şi planul de recapitulare din fişa de lucru: - elevii ascultă cu atenţie;
„ Astăzi vom fixa şi vom completa îm-
preună cunoştinţele despre sărbătorile
Precizarea creştine Ne vom îndrepta atenţia asupra
Explica- Activitate
2. titlului şi a 2' cinstirii lui Dumnezeu, a Maicii Domnului,
ţia frontală
obiectivelor a sfinţilor, a îngerilor şi a Sfintei Cruci prin
zile de sărbătoare; vom vedea care sunt
sărbătorile creştine şi cum cinstim pe
Dumnezeu în aceste zile de sărbătoare.

2
3. 20' - Elevii răspund la întrebări:
- se adresează elevilor următoarele „ - Sărbătorile creştine sunt Activitate Aprecieri
întrebări: acele zile din timpul anului frontală verbale
01 „ - Ce sunt sărbătorile creştine?" dedicate lui Dumnezeu,
Recapitu- Maicii Domnului, îngerilor şi Activitate
larea sfinţilor." frontală
conţinutului 01 „ - De ce noi creştinii îl cinstim pe „ - Prin aceste zile de
pe baza Dumnezeu?" sărbătoare creştinii îl cinstesc pe
planului Dumnezeu, pentru că El este
stabilit Tatăl ceresc care ne iubeşte şi ne
poartă de grijă pentru că din
iubire a trimis pe Fiul Său, lisus
Hristos, să Se jertfească pentru
iertarea păcatelor noastre "
01 „ - De ce o cinstim pe Maica Domnului?" „-Noi O cinstim pe Maica Conver-
Domnului pentru că ea saţia
este Născătoare de
Dumnezeu şi mijlocitoarea
noastră către Fiul Său." Aprecieri
01 „ - De ce-i cinstim pe îngeri?" „ -îi cinstim pe îngeri pentru că verbale
ei slujesc lui Dumnezeu şi sunt
şi ocrotitorii noştri."
01 „ - De ce-i cinstim pe Sfinţi?" „ - Îi cinstim pe sfinţi pentru că
au dus o viaţă virtuoasă, s-au
jertfit pentru păstrarea
credinţei, se roagă lui Dum-
nezeu pentru noi etc." „ – Activitate
01 „ - De ce cinstim Sfânta Cruce?" „Cinstim Sfânta Cruce pentru că frontală
este altarul pe care S-a jertfit
Fiul lui Dumnezeu pentru
mântuirea noastră."

3
02 - Se cere elevilor să rezolve exerciţiul nr. 1 Elevii rezolvă exerciţiul nr. 1 - Exerci- Activitate
din fişa de lucru. din fişa de lucru. ţiul Fişa de individu-
lucru ală
- Se discută rezolvarea exerciţiului. Elevii prezintă rezolvarea Conver-
exerciţiului. saţia

Se cere elevilor să identifice icoanele în Elevii identifică icoanele. Exerci- Icoane Activitate Aprecieri
care sunt reprezentate mai multe ţiul Praznice frontală verbale
evenimente din viaţa Mântuitorului şi a Împărăteşi
02 Maicii Domnului.

„ - Ce sărbătoare creştină, săptămânală, „ -... ziua de Duminică." Conver-


03 cunoaşteţi?" saţia
Elevii argumentează cinstirea
„ - De ce cinstim Duminica?" zilei de Duminică pe baza Argu-
cunoştinţelor însuşite. mentarea
Profesorul cere elevilor să citească şi să Elevii dau mai multe variante de Proble- Fişa de Activitate
răspundă la exerciţiul 2 din fişa de lucru. răspunsuri. matiza- lucru individu-
rea ală
Deci, iubindu-l şi cinstindu-l pe aproapele Elevii ascultă cu atenţie. Explica-
nostru, îl iubim şi-L cinstim pe Dumnezeu. ţia

Se cere elevilor să rezolve exerciţiul 3. Elevii rezolvă exerciţiul. Exerci-


ţiul
04 Se discută rezolvarea exerciţiului. Elevii prezintă oral rezolvarea
exerciţiului.
„ - Cum putem să-l cinstim pe un sfânt într- „ - ... citind din Acatistul Conver-
o zi de sărbătoare închinată lui.?" Sfântului respectiv, mergând la saţia
biserică...."

4
„ - Ce ar mai trebui să facem într-o zi de Elevii dau mai multe
sărbătoare creştină, când nu suntem la variante de răspunsuri.
şcoală?"

Se anunţă realizarea unei lucrări prin joc.


Elevii trebuie să formeze un „ciorchine" cu Jocul
sărbătorile creştine, folosind iconiţe cu didactic
praznice împărăteşti, cu sfinţi, cu sfinţii
Realizarea
îngeri, cu Sfânta Cruce.
de către
- Profesorul prezintă sarcinile pe care elevii Coli de Activitate
elevi
le au de îndeplinit: hârtie, pe grupe Aprecieri
a unor - Elevii ascultă indicaţiile date
1. Elevii de la două bănci (patru elevi) iconiţe, verbale
4. lucrări pe 05 17' de profesor şi apoi încep
formează o echipă. marker,
baza lucrarea.
2. Fiecare echipă îşi alege, un lider care va lipici
cunoştinţe-
coordona realizarea lucrării. Metoda
lor
3. Ciorchinele se realizează prin lipirea ciorchi-
recapitulate
unei iconiţe în dreptul sărbătorii nelui
corespunzătoare.
4. După 12 min. liderii echipelor vor
expune lucrările la tablă.

- se adresează elevilor următoarele - Elevii răspund:


întrebări: „- Cum îl cinstim pe „-... cinstind pe Maica
Realizarea
Dumnezeu?" Domnului, pe Sfinţii îngeri, Conver- Activitate Aprecieri
5. feedbakc- 5'
„ - Ce ar trebui să fie pentru noi o Sfânta Cruce, ziua de saţia frontală verbale
ului
sărbătoare creştină?" Duminică..." „ - Un moment de
bucurie sfântă."

5
- se fac aprecieri generale şi individuale, - Elevii ascultă aprecierile
privind atât pregătirea elevilor pentru făcute de profesor.
Aprecierea
lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor
6. activităţii 1’ Activitate
cunoştinţe.
elevilor frontală
- se notează elevii care au participat la
lecţie.

Precizarea
- se anunţă şi se explică tema pentru acasă: - Elevii ascultă indicaţiile date
şi
„- Redactaţi o compunere cu titlul de profesor.
7. explicarea 2' Explica- Activitate
Sărbătoarea ... în
temei pentru ţia frontală
familia mea.
acasă

- rugăciunea de la sfârşitul lecţiei e rostită - elevii rostesc rugăciunea


Încheierea
8. 1’ împreună cu elevii împreună cu profesorul
activităţii
- profesorul îi salutută pe copii şi pleacă - îi răspund la salut

S-ar putea să vă placă și