Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti”


Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Religie ortodoxă
Profesor: Lercă Mihăiţă Cosmin
Unitatea de invatare: Marile sărbători creştine
Subiectul lecţiei: Naşterea Domnului
Tipul lecţiei: recapitulare şi consolidare
Scopul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor despre Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos şi a trăirii bucuriei Crăciunului cu tradiţii româneşti.

Competenţe generale:
CG1-Cunoaşterea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului.
CG2-Utilizarea adecvata a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare.
Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
CD1 - să precizeze locul, timpul Naşterii Domnului;
CD2 - să explice participarea întregii naturi la naşterea Mântuitorului Hristos;
CD3 - să aşeze în succesiune logică ,evenimentele Naşterii Domnului;
CD4 - să enumere traditiile si obiceiurile crestine romanesti ;
CD5 - sa argumenteze importanta intruparii Domnului folosind cunostintele anterioare;
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, exercitiul, cântarea;
2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, videoproiector, Biblia, prezentare powerpoint.
3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuala, frontala .
Resurse:
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VlI-a;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VlI-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Marile sărbători creştine
2.Temporale: număr de lecţii: 1
durata: 50'

1
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucureşti 1982.
2. Cucoş, Constantin, Educţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi, 1998.
5. Sebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris, Dorin, Opris, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox pentru clasa a IV - a, Editura „Sf. Mina", Iasi, 2009.
7. Opris, Dorin, Opris, Monica, Metode active de predare învaţare. Modele şi aplicaţii la religie , Editura „Sf. Mina”, Iasi, 2009.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei C. Timp Conţinutul instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min.) şi procedee de organiza-
învaţă- re
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- Salutul,
- Rugăciunea,
1. Momentul 1' - Notarea absenţelor, Activitate
organizatoric - elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea frontală
orei;

Se adresează elevilor următoarele întrebări:


Pregatirea -Ce sărbătoare mare se apropie? Activitate Aprecieri
elevilor pentru -Naşterea Domnului Conversaţia frontală verbale
recapitularea 5' -Cum se mai numeşte această sărbătoare?
2. cunoştinţelor -Crăciunul
-Cum ne pregătim ca să intâmpinăm această sărbatoare?
-prin post, rugăciune, fapte bune, mărturisire, împărtăşire.
-De ce credeţi că trebuia să se nască Iisus Hristos?
- pentru a ne elibera de sub robia păcatului (pentru mântuirea Explicatia

2
noastră).
-Din cine se întrupeaza Iisus Hristos ?
-din fecioara Maria.
-Unde se naşte Iisus Hristos?
-in Betleem
Precizarea Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei.
titlului si a Nasterea Domnului
3. competentelor 1' Se precizează compeţentele lecţiei. Videopro Activitate
lectiei Elevii noteaza data si titlul in caiete Explicatia iector frontala
Se prezinta elevilor pericopele evanghelice care relateaza despre Biblia
Nasterea Domnului (Matei 1, 18-25,Luca 2, 1-20; ) spre asi reaminti
succesiunea evenimentelor. Activitate
Elevii asculta cu atentie. Explicatia Prezentar frontala
Apoi se vizioneaza prezentarea Power point. e Power
Elevii privesc imaginile reamintindu-si cunostintele din anii anteriori point
25'
Recapitulare, Se propun o serie de fise pe care elevii le vor completa intr-un timp dat.
4. consolidare,
sistematizare C1 Se da elevilor spre completare fisa nr.1 Anexa 1. Activitate Aprecieri
Exercitiul fisa de individuala verbale
Fisele vor fi corectate oral. lucru

C2
Se da elevilor fisa nr.2 Rebus Exercitiul Anexa 2
rebus

Se cere elevilor sa aseze in succesiune logica, evenimentele de la Exercitiul Anexa 3 Activitate


5. Asocierea si C3 15' Nasterea Domnului. fisa de frontala
generalizarea lucru

Ce traditii si obiceiuri crestine cunoste-ti de Craciun?. Conversatia


C4 Elevii raspund: colindul, steaua, primirea preotului, facerea Activitate

3
turtelor (scutecele Domnului), venirea lui Mos Craciun cu daruri etc frontala Aprecieri
Se cere elevilor sa cante un colind cunoscut. Cantarea verbale
Elevii canta ,,O ce veste minunata,, sau ,,La Betleem colo-n jos.
Activitate
Se cere elevilor sa formuleze invataturile desprinse din lectie. frontala
Elevii formuleaza invataturile si le scriu in caiete.
 . Scopul intruparii Fiului lui Dumnezeu este ridicarea omului Explicatia
C5 cazut, adica mantuirea lui, dupa cum marturiseste Biserica in
Simbolul de credinta: "Care pentru noi oamenii si a noastra
mantuire" (art. III).
 Prin credinta in Hristos si fapte bune fiecare dintre noi ne
mantuim.
Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor si
implicarea lor in consolidarea cunostintelor. Aprecieri
6. Aprecierea 1' Se noteaza elevii care au participat la lectie. verbale
activitatii - elevii asculta aprecierile facute de profesor ;

Precizarea 1' Se anunta si explica tema pentru acasa:


7. temei pentru „Participati la slujba de Craciun spre a canta colinde si a primi daruri” Explicatia Activitate
acasa frontala

8. Incheierea 1' - Se rosteste rugaciunea impreuna cu elevii,


activitătii -Se saluta elevii,
- elevii rostesc rugaciunea si raspund la salut.

4
ANEXA 1

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzãtor:
Dupã cum au profeţit David ,Isaia,Miheea şi alţi prooroci,Mântuitorul ..........................s-a nãscut dintr-o.......................în
oraşul......................Dupã o cãlãtorie grea,Iosif şi .................au ajuns în cetate.Aici nimeni nu-i ..............................spre gãzduire,aşa cã au intrat
întru-un ..................de vite.
Pruncul a fost încalzit de suflarea........................şi i s-au cântat primele colinde de cãtre .......................veniţi din ceruri.Cântãrile acestea
minunate le-au învãţat apoi şi ...........................ce pãzeau oile şi vitele.
Cãlãuziţi de o ..............,cei trei Crai de la Rãsãrit au venit în faţa Pruncului şi i s-au închinat aducându-i în dar ................,................şi...........

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzãtor:
Dupã cum au profeţit David ,Isaia,Miheea şi alţi prooroci,Mântuitorul ..........................s-a nãscut dintr-o.......................în
oraşul......................Dupã o cãlãtorie grea,Iosif şi .................au ajuns în cetate.Aici nimeni nu-i ..............................spre gãzduire,aşa cã au intrat
întru-un ..................de vite.
Pruncul a fost încalzit de suflarea........................şi i s-au cântat primele colinde de cãtre .......................veniţi din ceruri.Cântãrile acestea
minunate le-au învãţat apoi şi ...........................ce pãzeau oile şi vitele.
Cãlãuziţi de o ..............,cei trei Crai de la Rãsãrit au venit în faţa Pruncului şi i s-au închinat aducându-i în dar ................,................şi...........

5
ANEXA 2

COMPLETEAZA REBUSUL

Definiţii rebus:1.În ce anotimp se prãznuieşte Crãciunul?


2.Cum se mai numeau Craii?
3.Era bãtran şi purta de grija fecioarei Maria.
4.Oraşul naşterii Domnului.
5.Locul naşterii Domnului.
6.Mama lui Iisus?
7.Ia condus pe magi pânã la Iisus.
8.Al treilea dar adus de magi lui Iisus.
9.Se primesc de la Moş Craciun.
10.Rege ce a trait în timpul Naşterii Domnului.
11.Al doilea dar adus de magi lui Iisus.
12.Îl primim la botez.
13.Primul dar adus pruncului Iisus.
14.Obicei de Crãciun.
A G S 15.Rege în timpul cãruia a avut loc recensamantul din timpul Naşterii Mântuitorului.
16.Numele Mântuitorului.

6
Anexa3

AȘEAZĂ ÎN ORDINE CRONOLOGICĂ EVENIMENTELE PETRECUTE LA NAȘTEREA DOMNULUI


NUMEROTEAZĂ DEASUPRA LINIILOR
___Magii s-au întors pe altă cale în țara lor
___Intrând în casă magii s-au închinat Pruncului aducându-i ca daruri aur, smirnă și tămâie.
___Cezarul August a dat poruncă să se facă un recensământ.
___Magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând: „Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci am văzut la răsărit steaua Lui și am
venit să ne închinăm Lui.” (Matei 2,2)
___Îngerul Domnului s-a arătat în vis lui Iosif și i-a spus: „Scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și fugi în Egipt și stai acolo până ce-ți voi spune,
fiindcă Irod are să caute Pruncul ca să-l ucidă.” (Matei 2,13)

___Iosif din cetatea Nazaret a mers împreună cu Fecioara Maria la Betleem.

___Îngerul Gavriil vestește Nașterea Mântuitorului: “Iată, Fecioara va avea în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel, care se
tâlcuiește: Cu noi este Dumnezeu.” (Matei 1,23)

___Irod auzind cuvintele magilor s-a tulburat și a căutat să afle unde avea să se nască Hristos.

___Irod văzând că a fost înșelat a dat poruncă să fie uciși toți pruncii mai mici de doi ani.

___Steaua a călăuzit magii până unde se afla Pruncul.

___Îngerul Domnului s-a arătat păstorilor și le-a zis: „Nu vă temeți. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie mare, care va fi pentru tot poporul;
Că vi S-a născut azi Mântuitor, Care este Hristos Domnul, în cetatea lui David.” (Luca 2,10-11

___Irod a chemat magii și i-a trimis să caute Pruncul apoi să-i vesteasca și lui: „ Mergeți și cercetați cu de-amănuntul despre Prunc și, dacă îl
veți afla, vestiți-mi și mie, ca, venind și eu să mă închin Lui.” (Matei 2,8)
___Mântuitorul s-a născut în Betleem în zilele lui Irod.

S-ar putea să vă placă și