Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lectie

Profesor: Iordache Nicoleta-Simona


Unitatea de invatamant: Scoala Gimnazială Nr.37, Constanța
Clasa a IV-a D
Data: 8.12.2021
Disciplina: Religie ortodoxa
Subiectul lectiei: Nașterea Domnului
Tipul lectiei: recapitulare si consolidare
Scopul lectiei: consolidarea cunostintelor despre Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos si a trairii bucuriei Craciunului cu traditii romanesti.

Competente generale:
CG1-Cunoasterea lui Dumnezeu ca fundament al mantuirii si desavarsirii omului.
CG2-Utilizarea adecvata a limbajului din sfera valorilor religioase in diferite contexte de comunicare.
Comprtente derivate:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
CD1 - sa precizeze locul, timpul Nasterii Domnului;
CD2 - sa explice participarea intregii naturi la nasterea Mantuitorului Hristos;
CD3 - sa aseze in succesiune logica ,evenimentele Nasrterii Domnului;
CD4 - sa enumere traditiile si obiceiurile crestine romanesti ;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, interpretare muzicală;
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, videoproiector,Biblia, Icoana Nașterii Domnului, coală flipceart, culori.
3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuala, frontala, pe grupe.
Resurse:
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Marile sarbatori crestine
2.Temporale: număr de lecţii: 2
durata: 50'
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982.
2. Cucos, Constantin, Eductia religioasa, Editura „Polirom”, Iasi, 1999.
. 3. Opris, Dorin, Opris, Monica, Metode active de predare învatare. Modele şi aplicatii la religie , Editura „Sf. Mina”, Iasi, 2009.
4.Cristian Alexa, Mirela Sova,Manual de religie,Cultul ortodox,clasa a IV-a

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Continutul instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare


crt. lectiei si de organiza
procedee învaţama re
nt
1 2 5 6 7 8 9

- Salutul,
1. Momentul - Rugaciunea, Activitate
organizatori - Notarea absentelor frontala
c

Pregătirea
aperceptivă Icoana Activitate
a elevilor Explicatia Nașterii frontala
- Se prezinta elevilor Icoana Nașterii Domnului. Domnului
2.

- Se solicită acestora să descrie personajele din imagine.


Exercitiul Biblia Aprecieri
Activitate verbale
individual
a
Exercitiul
- Elevii privesc imaginile reamintindu-si cunostintele din anii anteriori

Actualizare Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:


3. a -Ce sarbatoare mare se apropie? Videoproi Activitate
cunoștințelo -Nasterea Domnului. Explicatia ector frontala
r anterioare -Cum se mai numeste aceasta sarbatoare?
-Craciunul.
-Cum ne pregatim ca sa intampinam aceasta sarbatoare?
- rugaciune,fapte bune, spovedanie și împărtășanie.
-Unde s-a născut Iisus Hristos?
-În Betleem.
-Ce a apărut pe cer deasupra ieslei unde S-a născut Iisus?
- O stea.
- Pe cine a condus steaua?
- Pe cei trei magi.
-Ce daruri i-au adus magii pruncului Iisus?
- Aur, smirrnă și tămâie.
-Cum vestesc copiii Nașterea Domnului?
- Prin colinde.
-Cine era rege în Iudeea?
- Irod

- - Elevii au fost împărțiți în patru grupe de câte 7 elevi în funcție de


inteligența dominantă a personalității lor (am proiectat activitatea
folosind Teoria inteligențelor multiple asigurând o diferențiere a Activitate
instruirii pentru fiecare elev centrată pe diferite tipuri de inteligență; pe grupe
aplicarea acestei teorii presupune lucruri pe grupe făcând în prealabil Explicatia
o testare cu ajutorul d-nei învățătoare pentru identificarea
inteligențelor dominante ale personalității acestora).
Desfășurare - Pentru bucuria și încântarea copiilor grupele au primit denumiri prin
4. a activității tragerea la sorți astfel: Anexa 1.
Grupa I, a steluțelor a primit ca sarcină compunerea unor versuri cu
tema Nașterea Domnului folosindu-se și de următoarele cuvinte:
copii, bucurii, Hristos, bucuros, Crăciun, Ajun (anexa 1). Exercitiul Anexa 2
Grupa a II-a, a îngerașilor a avut de completat exercițiu cu spații rebus
lacunare, obținând versurile unui colind cunoscut(Anexa 2). Anexa 3
Grupa a III-a, a magilor a primit ca sarcină realizarea unei scurte
compuneri cu titlul Nașterea Domnului (Anexa 3). Exercitiul Anexa 4
Grupa a IV-a, a păstorilor a avut de realizat un desen cu tema
Nașterea Domnului (Anexa 4).
- Timp de lucru 30 minute.

- Se cere elevilor, după expirarea timpului de lucru să-și desemneze Exercitiul


5. Asocierea si un lider al echipei care va prezenta lucrarea pe care au realizat-o.
generalizare
a
- O vor lipi pe o coală flipceart. Conversati Activitate Aprecieri
a pe grupe verbale

- Va rezulta un afiș de Crăciun prin care își exprimă bucuria trăirii


acestei sărbători. Explicatia

- Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea Aprecieri


6. Aprecierea elevilor cât si implicarea lor la lecție. verbale
activitatii - Se noteaza elevii pentru participarea la lectie.
- Elevii asculta aprecierile facute de profesor ;

Precizarea - Se anunta si explica tema pentru acasa:


7. temei Prezentați datini și obieceiuri de Crăciun din zona noastră. Explicatia
pentru
acasa

8. Incheierea - Se rosteste rugaciunea impreuna cu elevii,


activitătii
ANEXA 1

Compuneți câteva versuri cu tema Nașterea Domnului folosindu-vă și de următoarele cuvinte: copii, bucurii, Hristos, bucuros, Crăciun,
Ajun.
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................

ANEXA 2

Completați spațiile lacunare:

I. Astăzi s-a născut .............


Mesia .......luminos
Refren:
Laudați si cântați
Si vă bucurați
Laudați si cântați
Si vă bucurați

II ............, înfășățel
Cu scutec de bumbăcel
Refren:....
III.Vântul bate, nu-l răzbate
Neaua ......., nu-l atinge
Refren:....

IV.Si de-acum până-n vecie


Mila ............................ să fie.
Refren:...
ANEXA 3
Realizați o scurtă compunere intitulată Nașterea Domnului, dându-i un titlu potrivit.

.................................................................................

.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
ANEXA 4

Ilustrează printr-un desen un obicei legat de Crăciun.

S-ar putea să vă placă și