Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

-Familia creștină-azi-

DATA : 21 noiembrie 2019


CLASA : a XI-a F
Unitatea de invatamant: Colegiul “Stefan Odobleja ” Craiova
DISCIPLINA : Religie ortodox
PROFESOR :
SUBIECTUL :Familia creștină-azi
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
SCOPUL LECŢIEI :Cunoașterea concepției ortodoxe despre instituția familiei și promovarea relațiilor de iubire, respect și ajutor reciproc între membrii
familiei.
TIPUL LECŢIEI :dobândire de cunoștințe.
I.OBIECTIVE CADRU:-integrarea valorilor și a cunoștințelor religioase dobândite în structura propriilor comportamente și atitudini;
-aplicarea învățăturii de credință în viața personală și a comunității.
II. OBIECTIVE PERFORMATIVE:
II.1.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- Evidențierea responsabilităţilor şi a modului de implicare a tânărului creştin, în familie şi în societatea contemporană;
- Analizarea consecinţelor negative ale comportamentului care încalcă morala creştină, asupra vieții personale şi asupra comunităţii.
II.2.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să definească familia, dar și sintagma familie creștină;
O2: să argumenteze scripturistic originea divină a familiei și ridicarea acesteia la rangul de taină;
O3: să explice motivul și scopul căsătoriei;
O4: să enumere datoriile membrilor familiei;
O5: să indice modalitățile de evitare a rănilor familiei creștine: adulterul, divorțul, avortul, concubinajul;
O6: să evidențieze gravitatea morală, dar și fizică, a avortului.
III.STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.RESURSE PROCEDURALE: metode- rugăciunea, conversația euristică, studiul de caz, problematizarea, brainstorming-ul, explicaţia, argumentarea,
descrierea, conversația catehetică, exemplul, ciorchinele, dramatizarea, jocul de rol.
2.FORME DE ORGANIZARE: frontală și individuală;
3.RESURSE MATERIALE:
- Sf.Scriptură, Rețeaua Internet, prezentare tip prezi;
4.MIJLOACE MATERIALE:
- auxiliare didactice, computer, videoproiector, flipchart.
III. SCENARIUL DIDACTIC:
Nr. Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Forma de
crt. lecţiei operaționale procedurale organizare
1. Momentul - Salutul Salută rugăciunea Activitate
organizatoric - Rugăciunea; Rostesc rugăciunea frontală şi
- Notarea absenţilor. “Împărate ceresc.” individuală
2. Captarea - Reamintește elevilor continuarea lucrării Răspund la conversația Activitate
atenției Mântuitorului Hristos în lume prin Duhul eventualele întrebări. euristică frontală și
Sfânt în Tainele Bisericii. individuală
- Prezintă familia creștină ca lucrare a
Sfântului Duh prin Taina Cununiei.
3. Anunţarea - Prezintă tema activității, Familia creștină- Elevii notează pe descrierea Activitate
temei și a azi, și punctează obiectivele propuse. caiete titlul lecţiei. frontală
obiectivelor
4. Tratarea - Propune elevilor să găsească cuvinte sau Elevii scriu pe bilețele brainstormingul Activitate
temei sintagme pornind de la cuvântul familie pe cuvintele. frontală
care le afișează pe flipchart.
Profesorul proiectează o prezentare care Activitate
conține detalierea ideilor principale ale frontală
temei.

Realizează o schemă în care cuprinde Umăresc explicațiile ciorchinele,


punctele principale ale lecției: Familia profesorului.
creștină – definiția familiei, originea ei, descrierea,
ridicarea la rangul de taină, motivația
întemeierii familiei, scopurile, datoriile explicația
membrilor și rănile familiei (adulterul,
divorțul, avortul, concubinajul și
”familia” homosexuală).

Nr. Etapele Obiective Resurse Forma de


Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt. lecţiei operaționale procedurale organizare
4. Tratarea O1 Prezintă elevilor definiția familiei și Elevii notează ideile exemplul Activitate
temei O2 explică sintagma familie creștină lecției. frontală și
O3 individuală
O3 Argumentează scripturistic originea
O4 familiei și ridicarea acesteia la rangul de conversația Activitate
O5 taină. (Fac. II,18,21-24) (Efeseni V,31-32) catehetică frontală și
Trei elevi prezintă o individuală
Evidențiază motivul unirii dintre cei doi situație în care doi
soți și importanța reamintirii permanente tineri reușesc să dramatizarea Activitate
între cei doi soți a acestui motiv. (I prevină un divorț, frontală
Cor.XIII, 4-8) mergând mai departe.

- Explică elevilor scopul întreit al Elevii notează


căsătoriei: nașterea de copii (Fac.I,28), versetele.
ajutorul reciproc (Fac.II,18), și ferirea de conversația Activitate
desfrânare (I Cor.VII,2). catehetică frontală și
individuală
- Enumeră și argumentează datoriile Elevii notează ideile
membrilor unei familii în raport cu voința complementare
lui Dumnezeu. (I Cor. VII,3) auxiliarului. argumentarea Activitate
frontală
- Găsește soluții pentru evitarea acestor
situații.
- Prezintă un caz particular: doi tineri,
Cătălin și Alexandra, sau împreună de 8
ani, având un copil de cinci ani, dar el nu studiul de caz Activitate
vrea să se căsătorească, considerând că frontală
un angajament formal le-ar putea îngrădi
libertatea și independența. Cu toate
acestea, el o întâlnește pe Daniela, cu
care se căsătorește în două luni de zile,
Nr. Etapele Obiective Resurse Forma de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt. lecţiei operaționale procedurale organizare

4. Tratarea O5 renunțând la soție, la copil, la casă și Elevii identifică studiul de caz Activitate
temei O6 chiar la propria religie. posibile cauze și caută problematizarea frontală și
soluții de prevenire. individuală
Prezintă statistici legate de rănile familiei
6. Obţinerea - Adresează scurte întrebări menite să Elevii răspund succint evaluare Activitate
performanţei evidenţieze gradul de înţelegere a la întrebările adresate orală frontală și
şi asigurarea conţinutului nou. de profesor. individuală
feed-back-
ului - Propune elevilor să-și imagineze rolul de Elevii vor vorbi jocul de rol
(recapitulare, familist creștin (situația fiului despre senzațiile
aplicare, homosexual). descoperite.
generalizare).
- Atribuie familiei creștine calitatea de
reflexie în creație a modelului Sf.Treimi.
7. Evaluarea Profesorul va aprecia nivelul general al clasei, Activitate
rezultatelor gradul de înţelegere a conţinutului nou frontală
urmărind însuşirea afectivă a noilor cunoștințe
religioase.
8. Asigurarea Propune elevilor aprofundarea temei abordate Elevii vor rosti la Activitate
transferului și realizarea unei analize comparative între final rugăciunea frontală
modelele familiale oferite de operele lui ”Cuvine-se cu
Slavici, studiate în liceu. adevărat”.

S-ar putea să vă placă și