Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Religie ortodoxă


Aria curriculara: Om si societate
Clasa: a VII-a
Propunator: Cioaba Ilie Cristian
Unitatea de invatare: Spiritualitate si viata crestina
Data: 22.01.2024
Subiectul lecţiei: Sfântul Apostol Andrei-ocrotitorul României
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoștințe

Competențe generale :

1.Utilizarea conceptelor specific religiei proprii in conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
2.Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, in acord cu valorile morale.

Competențe specifice:

1. Analizarea manifestării lucrării Duhului Sfânt în viața Bisericii şi în devenirea spirituală a omului, pe baza unor texte religioase;
2. Analizarea unui mesaj moral-religios, comunicat în forme variate.
3. Identificarea de repere şi modele dezirabile din punct de vedere religios, în plan personal şi social.

Obiective operationale :

1. Rezumarea unor aspecte semnificative din viata si activitatea Sfantului Apostol Andrei;
2. Explicarea sintagmelor atribuite Sfantului Apostol Andrei- “cel dintâi chemat” și “Apostolul românilor”;
3. Identificarea calitatilor Sfantului Apostol Andrei ;
4. Enumerarea modalitatilor de cinstire a Sfantului Apostol Andrei;
5. Desprinderea unor invataturi necesare progresului vietii spirituale.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, demonstraţia cu substitute,ciorchinele, exerciţiul;
2. Mijloace de învăţământ: pps “Viața și activitatea Sfântului Apostol Andrei”. icoana, laptop
1
3. Forme de organizare a activităţilor: activitate frontală.

Resurse:
1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII - a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII - a;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.
2. Bălan, Ioanichie, „Patericul românesc”, Bucureşti, 1995;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a V - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2008.
5. *** ”Sfinţii români şi apărători ai legii strămoşeşti”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti 1987.
6. *** „Vieţile sfinţilor”, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.
7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia,
2000.

2
Scenariul didactic

Mijloace
Nr. Etapele Ob. Metode Forme de
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului de învăţă- Evaluare
crt. Lecţiei op. şi procedee organizare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;
- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru
Momentul începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; Observarea
activitate
1. organiza- 1’ exerciţiul comporta-
frontală
toric - elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc mentului
pentru începerea activităţii didactice;

- după Înălţarea la Cer a Mântuitorului cei 12 Apostoli s-au


Pregătirea răspindit în întreaga lume pentrua continua misiunea pe care
elevilor le-a încredinţat-o;
pentru - astazi vom afla numele, Sfântul Apostol ajuns în ţara Fisa de activitate
2. 9’ explicaţia
receptarea noastră, pe actualul teritoriu al Dobrogei de astăzi; Fisa de lucru frontală
noilor lucru.
cunoştinţe
- elevii ascultă cu atenţie cele ce le spune profesorul;

3. Precizarea 2’ expunerea activitate


noii teme - astăzi vom vorbi despre „Sfântul Apostol Andrei – frontală
şi a Apostolul românilor”;
obiectivelo - profesorul scrie data şi titlul noii lecţii pe tablă, apoi verifică
r aleatoriu dacă elevii au scris corect;
- aşadar, astăzi vom vorbi despre viaţa Sfântului Andrei,
despre calităţile sale datorită cărora a dobândit sfinţenia, vom
explica cum şi-a manifestat iubirea faţă de Dumnezeu şi vom
explica cum a ajuns să fie numit „apostolul românilor”;

- elevii ascultă cu atenţie, apoi scriu data şi titlul în caietele


lor;
3
4. Comunica O2 15’
re Profesorul prezintăaspecte semnificative din viaţa Apostolului
noilor Andrei:
cunoştinţe
„Sfântul Apostol Andrei s-a născut într-o mică cetate din Ţara
Sfântă. Mai avea un frate care se numea Petru. Tatăl lor, Ioan,
era un om sărac, de meserie pescar. I-a învăţat şi pe băieţi Expunerea activitate
meseria sa. Andrei s-a făcut ucenic al Sfântului Ioan Pps frontală
Botezătorul. „Viața și
Într-o zi, Andrei cu un prieten al lui, s-au întâlnit cu Iisus. activitatea
Ascultându-l vorbind despre Împărăţia lui Dumnezeu, a Explicația Sfântului
înţeles că Iisus este Fiul lui Dumnezeu. Din acel moment l-a Apostol
urmat peste tot; l-a chemat şi pe fratele său Petru, ca să devină Andrei”
amândoi ucenici ai lui Iisus. Acesta i-a dat putere lui Andrei
să meargă în multe ţări să povestească tuturor despre minunile
sale şi învăţătura sa. Astfel, Andrei a devenit prietenul
apropiat al Mântuitorului.
Sfântul Apostol Andrei este numit „cel întâi chemat” pentru
că, dintre apostoli, a fost primul pecare Iisus l-a chemat să-l
urmeze. Mai este numit şi „apostolul românilor” pentru că a
venit în ţara noastră ş i-a învăţat pe strămoşii noştri credinţa în
Dumnezeu. A ales oameni credincioşi, i-a botezat şi i-a făcut
preoţi. Aşa au apărut în ţara noastră primele biserici creştine. Demonstrația
În ţările unde a vestit credinţa sa, apostolul a făcut multe cu substitute activitate aprecieri
minuni şi, asemeni Mântuitorului, şi-a sfârşit viaţa pe cruce, în frontală verbale
ziua de 30 noiembrie. Atunci este sărbătorit în fiecare an.”

- profesorul arată elevilor icoana Sfântului Apostol Andrei şi


celelalte imagini (Catedrala din Patras, moaştele, pelerinajul
moaştelor în România);

- elevii ascultă ce le povesteşte profesorul şi privesc cu atenţie


icoana şi imaginile pe care acesta le arată;

4
O1 - profesorul propune elevilor rezolvarea unei sarcini de lucru Exercițiu laptop activitate
in aplicația Learning apps aplicația frontală aprecieri
learning apps verbale

- se solicită elevilor să identifice însușirile morale ale Metoda


O3 Sfântului Apostol Andrei ciorchinelui

Fixarea şi
sistematiz
-se adresează elevilor următoarele întrebări : “Cum il putem conversația activitate aprecieri
6. a-rea 20’
O4 noi cinsti ,în calitate de creștini, pe Sfântul Apostol Andrei?” ; frontală verbale
cunoş-
O5 “Ce învățături morale desprindem din viața Sfântului Andrei?
tinţelor

Elevii ofer[ variante de răspuns.

- Profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind


implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecţie.

Precizarea Conversația
şi - este anunţată tema pentru acasă;
explicarea activitate
7. 2’
temei frontală
pentru
acasă
- profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi exerciţiul icoana activitate
Încheierea iese din sală; frontală
8. 1’
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

5
FIŞĂ DE LUCRU

Dacă veţi completa rebusul, de la A la B veţi descoperi numele Apostolului românilor.

1. Pe actualul teritoriu ...................., din ţara noastră a predicat Sfântul Apostol Andrei.
2. Sfântul Apostol Andrei este sărbătorit pe 30 ............... .
3. Sfântul Apostol Andrei a fost răstignit pentru transmiterea ..................... în Hristos.
4. Fratele Sfântului Apostol Andrei se numeşte ......................... .
5. Sfântul Apostol Andrei a întemeiat primele ....................... de la noi.
6. Sfinţii Apostoli au predicat învăţătura lui .................... .

S-ar putea să vă placă și