Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Petru Rares, C iajna


Profesor: Dorobat Marius
Data: 16. 01. 2024
Clasa: a VII – a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare: Exprimarea învăţăturii creştine
Subiectul lecţiei: „Biserica, locaş de închinare”
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Timp: 100 minute
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Biserică, ,,Casa lui Dumnezeu”, să o cinstească cu multă dragoste; sensibilizarea elevilor faţă de valorile
creştinismului si să prezinte formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă.

Competenţe:
Competenţe generale (CG):
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare
C.G.3 . Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente
Competenţe specifice:
2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură, muzică,
geografie, artă)
3.1 Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să definească Biserica;
02 - să precizeze cum este împărţită Biserica;
03 - să enumere sfintele vase de la proscomidiar;
04 - să explice rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox şi rolul credinciosului în viaţa Bisericii;
05 - să explice titlul lecţiei.
Obiective formativ-educative:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
07 – să conştientizeze importanţa comuniunii omului cu Dumnezeu.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, lectura, argumentarea, expunerea
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişă de lucru, caietul elevului, tabla.
3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală şi activitate pe echipe.

1
Resurse:
1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VIII-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a;
• Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale: - număr de lecţii : 2


- durata : 50' x 2

3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.
2. Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica generală , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1993.
3. Păcurariu, Pr. Prof. Dr. Mircea, Predici, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2000.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2012.
7. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, „Metode active de predare învăţare. Modele şi aplicaţii la religie”, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2006.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Ob. Metode Forme


Mijloace
Nr. Secvenţele op. şi de Evaluare
Timp CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV de învăţă-
crt. lecţiei proce- organi-
mânt
dee zare
- salut elevii, rostesc rugăciunea cu ei;
- notez absenţele şi realizez managementul clasei pentru începerea activităţii
Momentul 1'
1. didactice care urmează să se desfăşoare; Exerci- Activi-
organizatoric
ţiul tate
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea orei; frontală
Le reamintesc elevilor că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat, S-a făcut om, a pătimit, S- Explica-
a răstignit şi a înviat, S-a înălţat la ceruri şi a stat de-a dreapta Tatălui pentru viaţa şi ţia
mântuirea lumii întregi.
- Elevii urmăresc explicaţiile profesorului. Activi-
Apoi le adresez următoarele întrebări: Conver- tate Aprecieri
- Ce le-a promis Mântuitorul Apostolilor, înainte de înălţarea Sa la cer?" saţia frontală verbale
„- Vă voi trimite vouă pe Mângâietorul şi Acela vă va învăţa pe voi toate."
„- S-au împlinit cele spuse de Iisus?"
„ - Da."
„-Când s-a împlinit făgăduinţa Mântuitorului?"
„- La Pogorârea Duhului Sfânt." Proble-
Pregătirea
Ce sărbătoare a fost ieri? matiza-
elevilor pentru
,,Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil este praznuit pe 8 noiembrie” rea
2. receptare 5'
Cine a fost la biserică?
noilor
,,…”
cunoştinţe
Precizare:
Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil este prăznuit pe 8 noiembrie. Sfinţii Expune-
Mihail şi Gavriil sunt cei care duc la îndeplinire porunca milei şi a dreptăţii lui rea
Dumnezeu. Sfântul Arhanghel Mihail este reprezentat în iconografie în haine de ostaş,
având în mână o sabie de foc. Este rânduit de Dumnezeu ca dreptatea Sa să biruiască
în istoria mântuirii. El este cel care, în momentul căderii unor îngeri a strigat: "Să stăm Povesti-
bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!", restabilind ordinea. Potrivit Tradiţiei, la rea Activi-
judecata de la sfarşitul chipului acesti lumi, morţii vor învia la glasul trâmbiţei sale. tate
Sfântul Arhanghel Gavriil este purtătorul veştii milei dumnezeiesti faţă de frontală
oameni. El a vestit ca Fiul lui Dumnezeu Se va întrupa din Fecioara Maria pentru

3
mântuirea neamului omenesc. In icoane apare în veşminte sacerdotale, purtând în Aprecieri
mână ori un crin, semnul veştii celei bune, ori o sfera cu însemnele lui Hristos, arătând verbale
ca el este mesagerul mântuirii umanităţii.
Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, pe care Biserica Ortodoxă îi prăznuieşte pe
8 noiembrie, sunt patronii spirituali ai Jandarmeriei Romane. Motivul pentru care
Jandarmeria Romana i-a ales pe Sfinţii Arhangheli Mihail si Gavriil să îi ocrotească
este faptul că cei doi conducatori ai oştilor ceresti sunt simboluri ale luptei împotriva
răului.

Vom începe astăzi noul capitol intitulat Exprimarea învăţăturii creştine. Vom Activi-
Anunţarea
vorbi astăzi despre biserică, ca locaş de închinare, vom vedea care sunt părţile Explica- tate
titlului şi a 2'
3. componente ale unei biserici şi vom trece în revistă şi pictura bisericească. ţia frontală
obiectivelor
Aşadar, titlul lecţiei de astăzi este Bise r ic a -loc aş de înc hinar e
lecţiei
- Elevii notează pe caiete data şi titlul lecţiei; ascultă explicaţiile profesorului.
Adresez elevilor următoarele întrebări: Conver- Activi- Aprecieri
„- Ce este Biserica?" saţia tate verbale
- ... un locaş de cult în care se adună creştinii pentru a se ruga." frontală
O1 - Elevii dau şi alte variante de răspuns ...
Precizare:
Pentru a se putea închina lui Dumnezeu şi a participa la sfintele slujbe, creştinii Explica-
şi-au construit locaşuri speciale de cult, numite biserici. ţia
Văzută din lateral, clădirea bisericilor ortodoxe are formă de corabie, arătând
prin aceasta că biserica este singurul mijloc prin care noi putem străbate marea vieţii
pentru a ajunge în Împărăţia lui Dumnezeu. Privită de sus, clădirea bisericii ortodoxe
are formă de cruce, pentru că Domnul nostru Iisus Hristos Şi-a întemeiat Biserica prin
Comunicarea/ moartea Sa pe Cruce. Deasupra bisericii se găseşte turla, care este ca un deget ridicat
30' spre cer, arătând că acest locaş este casa Tatălui nostru Care este în ceruri.
4. însuşirea noilor
cunoştinţe În vârful turlei se află crucea care arată iubirea Sfântă a lui Hristos, Care prin
moartea Sa pe Cruce a împăcat cerul cu pământul, deschizând oamenilor Împărăţia
cea cerească. Sfânta
O2 Interiorul bisericii este împărţit în trei părţi: pronaos, naos şi altar. Unele Scriptura
biserici au la intrare şi pridvor.
Pronaosul este prima încăpere în care intrăm după ce trecem pragul bisericii. Aici se
săvârşesc unele sfinte slujbe şi se păstrează cristelniţa Pronaosul este partea de intrare
in Biserică, care în vechime era separată de naos printr-un zid cu uşi de comunicare.
Aici stăteau odinioară catehumenii. Conver-
◼ Pe bolţi se zugrăveşte scena numită TOATĂ SUFLAREA (un cer în mijlocul saţia Aprecieri
căruia tronează Hristos înconjurat de îngeri şi sfinţi). verbale
◼ Pereţii sunt pictaţi cu scene din viaţa şi pătimirea sfinţilor mucenici.

4
Naosul este următoarea încăpere, după pronaos. Aici stau credincioşii când Activi-
participă la sfintele slujbe. În mijlocul naosului se află suspendat un policandru mare. tate
Acesta simbolizează lumina divină care se coboară din cer peste cei care participă la frontală
sfintele slujbe. De-a lungul pereţilor se află stranele în care stau credincioşii în vârstă
şi cei bolnavi. Acestea se termină cu stranele destinate cântăreţilor. Explica-
Este partea centrală a Bisericii Ortodoxe. ţia
◼ În cupola din Naos (turla cea mare), sunt zugrăviţi locuitorii cerului: Dumnezeu
Pantocrator, înconjurat de serafimi şi heruvimi, cei 12 Apostoli, prooroci, iar la baza
turlei cei 4 evanghelişti, în fiecare colţ pe pandantivi.
◼ Pereţii laterali ai naosului sunt zugrăviţi cu scene care ilustrează sărbătorile mari
ale Ortodoxiei, sfinţii martiri, sfinţi militari, sfinţi călugări, marii pustnici.
Altarul este partea cea mai sfântă a bisericii. Acest loc este despărţit de naos prin
catapeteasmă sau iconostas. Activi-
Iconostasul tate
• Este zidul sau peretele acoperit de icoane, care desparte altarul de naos. Are trei frontală
uşi, cele centrale numindu-se uşi împărăteşti iar cele laterale, diaconeşti sau îngereşti.
Partea de sus a iconostasului are 3 rânduri orizontale de câte 13 icoane.
• În primul rând sunt reprezentate praznicele împărăteşti, cu Cina cea de Taină în
mijloc.
• Pe al doilea rând sunt reprezentaţi cei 12 Apostoli, având în mijloc icoana
Mântuitorului.
• În ultimul rând sunt zugrăviţi 12 dintre proorocii Vechiului Testament, având in
mijloc icoana Maicii Domnului. Aprecieri
• Deasupra iconostasului, în mijloc, se înalţă crucea. verbale
O3 • Iconostasul pune în faţa noastră o recapitulare a istoriei mântuirii.
• Pe uşile împărăteşti se pictează de obicei scena Bunei Vestiri iar pe cele laterale,
Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil.
În altar se săvârşesc cele mai importante sfinte slujbe. Aici intră slujitorii
Bisericii.
În partea stîngă a altarului se află proscomidiarul, locul în care sunt pregătite
pâinea şi vinul care vor fi sfinţite de preot în timpul Sfintei Liturghii şi transformate
de Duhul Sfânt în Trupul şi Sângele Domnului nostru Iisus Hristos. La proscomidiar
se află: Sfântul Potir, Sfântul Disc, Steluţa şi Linguriţa, obiecte liturgice foarte
Lectura
importante.
În mijlocul altarului se află Sfânta Masă, obiectul cel mai sfânt din biserică. În
timpul Sfintei Liturghii, pâinea şi vinul puse pe Sfânta Masă se prefac, la rugăciunea
preotului şi a întregii Biserici, în Trupul şi Sângele lui Hristos.

ALTARUL

5
◼ Este partea cea mai tainică şi mai sfântă a locaşului de cult, este locul Jertfei Sfintei
Liturghii.
◼ În locul central deasupra Sfintei Mese se zugrăveşte chipul Maicii Domnului,
care tronează la hotarul dintre cer şi pământ, ca mijlocitoare între Dumnezeu şi
oameni. Este înfăţişată ca Împărăteasă sau ca Rugătoare cu Pruncul Iisus pe genunchi,
înconjurată de îngeri şi sfinţi.
Pe pereţii altarului sunt zugrăvite scenele: Argu-
◼ Liturghia Îngerească; menta- Activi-
◼ Împărtăşirea Apostolilor sau Cina cea de Taină; rea tate Aprecieri
◼ Mari ierarhi: Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie Dialogul, Sfântul Ioan Gură frontală verbale
de Aur şi Sfântul Arhidiacon Ştefan. Domnul nostru Iisus Hristos a numit locaşul
O4 Bisericii „Casa lui Dumnezeu" şi creştinii o cinstesc cu multă dragoste.
In mijlocul altarului se afla Sfanta Masa, obiectul cel mai important din Biserica.
Cele mai importante obiecte aflate pe Sfanta Masa sunt: Sfantul Antimis, Sfanta
O5 Evanghelie, Sfanta Cruce, Sfantul Chivot, sfesnicele, Crucea Rastihnirii.
In partea stângă a altarului se află proscomidiarul, locul in care sunt pregatite painea Conver-
si vinul care vor fi sfintite de preot in timpul Sfintei Liturghii si transformate de Duhul saţia
Sfant in Trupul si Sangele Domnului. Aici se afla Sfantul Potir, Sfantul Disc, Steluta
si Lingurita.
Voi formula pentru elevi mai multe cerinţe: Conver-
O1 1. Cum arata biserica privita din lateral? saţia
O2 2. Dar de sus?
O4 5' 3. Cum este impartita biserica? Activi-
Argu- tate
- elevii dau variante de răspunsuri şi ascultă explicaţiile primite; menta- frontală Aprecieri
rea verbale
Fixarea şi
Precizare:
5. sistematizarea
Bisericile sunt orientate cu altarul spre Răsărit, deoarece Răsăritul simbolizează Explica- Activi-
cunoştinţelor
lumina pe care a adus-o Domnul nostru Iisus Hristos prin venirea Sa în lume. ţia tate pe
fişa de echipe
O4 5' In următoarea oră o sa mergem la biserica. Elevii care urmează să fie evaluate, lucru
vor juca rolul unui ghid care sa le explica elevilor aflati in vizita la biserica obiectele
de cult din fiecare parte a bisericii. Elevii din clasa pot formula si adresa intebari
O5 colegilor ghizi.
50'
Voi face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie,
Aprecierea
1' cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Expu- Activi- Aprecieri
6. activităţii
Notez elevii care au participat la lecţie. nerea tate verbale
elevilor
- elevii ascultă aprecierile făcute de profesor ; frontală

6
Precizarea şi Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare.
explicarea „Formuleaza indemnuri de comportare placuta lui Dumnezeu in biserica”. Explica- Activi-
7.
temei pentru 1' - elevii notează tema şi ascultă explicaţiile primite; ţia tate
acasă frontală

Încheierea 1' - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; Exerci- Activi-
8.
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; ţiul tate
frontală

S-ar putea să vă placă și