Sunteți pe pagina 1din 9

Disciplina: Religie - Ortodox

Profesor: Lazr B. Mircea-Manuel


An. colar : 2015-1016

PROIECT DE LECIE

Clasa: a VII-a A
10.11.2015
Unitatea de nvare: Iisus Hristos nvtor i Mntuitor
Subiectul leciei: Pilda fiului risipitor pocin i iertare
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: nsuirea unor cunotine despre nvturile Mntuitorului nostru
Iisus Hristos, n vederea formrii unui comportament moral-religios.

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
O1- s rezume coninutul pildei n urma lecturrii pe fragmente ;
O2- s formuleze ideile principale din pild;
O3.-s identifice nsuirile celor trei personaje amintite n pild;
O4- s descopere momentele culminante din viaa fiului mare;
O5- s explice importana pocinei i a ascultrii n viaa noastr;
O6- s formuleze nvturile morale din pild.

Strategia didactic:
1. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, povestirea,
expunerea,problematizarea, observarea dirijat, lectura biblic,
meditaia religioas, exerciiul.
2. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate
individual.
3. Mijloace de nvmnt: fise de lucru, Biblia, plane intuitive pe tema
acestei pilde, videoproiectorul.
Resurse:
1.Oficiale: *Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;
*Planificarea calendaristic orientativ;

2.Bibliografice:*Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1982;


*Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura
Polirom,Iai,1999.
*Cuco, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru
examenele de definitivat i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998.
* Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Ene, Ionela, Popescu, Daniela,
Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactic disciplina Religie cretin-
ortodox, clasele V-VIII, Editura Sf. Mina, Iai, 2004.
*Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, Caiet pentru cadre
didactice i prini, clasa a VII-a, Editura Sf.Mina, Iai, 2009.
*Rugciuni i poezii pentru copii, Editura Lumin din
Lumin, Bucureti, 2006.
*ebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predrii Religiei,
Editura Rentregirea, Alba-Iulia, 2001.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare
* Salutul; * Salutul;
Momentul
* Rugciunea; * Rugciunea; Activitate
1. organizatoric conversaia
* Notarea absenelor; * Anunarea absenilor; frontal
2
* Pregtirea pentru nceperea orei * Pregtirea pentru nceperea orei
*Se adreseaz elevilor ntrebri: * Elevii rspund:
- Ce ai avut de pregtit pentru azi? - ...nvierea lui Lazar.
- Ce este nvierea lui Lazr? - Este o minune svrit de
Domnul Iisus Hristos.
- Puteti da exemple de alte minuni
svrite de Iisus? - Elevii dau exemple.........
- Care a fost scopul acestei minuni? - Pentru a arata slava lui
Dumnezeu i puterea Sa
dumnezeiasc.
- Cine ne povestete pe scurt aceast - Un elev povestete minunea...
minune?
- Care era relaia dintre Iisus- Marta, Activitate
Verificarea Maria i Lazr? - Erau prieteni. frontal
cunotinelor - De ce a ntrziat Iisus venirea Sa n - Pentru a ntri, prin nvierea lui
Conversai Aprecieri
2. dobndite Betania? Lazr, credina ucenicilor i a
a euristic verbale
anterior celor prezeni n puterea Sa
10 divin. Activitate
- Care este nvttura cretin- individual
ortodox ce se desprinde din - nvtura despre nvierea cea de
convorbirea lui Iisus cu Marta? apoi.
- Despre aceast nviere vorbea Iisus - Nu, despre nvierea imediat a
referindu-se la Lazr? lui Lazr.

- Ce atitudine a avut Iisus fa de - A plns i S-a ntristat.


moartea prietenului Sau?
- Ce fire a Mntuitorului reiese din - Firea uman.
aceasta?
- Dar prin svrirea acestei minuni, Firea divin.
ce fire a iesit n eviden?
3. Pregtirea *Prin svrirea minunilor, Iisus i-a Explicaia Activitate Aprecieri
elevilor artat puterea i lucrarea Sa ca Conversai frontal verbale
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare
Dumnezeu. El i-a nvat pe oameni
i prin cuvntul direct i prin minuni,
dar i prin pide.

pentru Profesorul adreseaz elevilor *Elevii rspund:


receptarea urmtoarele ntrebri:
noilor -Ce este o pild? - Pilda este o istorioar cu un a
cunotine coninut moral.
5 - Cu ce scop a rostit Hristos pildele? - Pentru a nva lumea.
* Profesorul ajutat de elevi face o
scurt incursiune prin pildele rostite *Elevii rspund solicitrilor
de Mntuitorul Hristos. profesorului;

* Astazi vom ncerca s cunoatem i


Anunarea s nelegem o astfel de pild rostit
titlului i a de Mntuitorul Iisus Hristos. * Elevii noteaz n caiete data i Explicaia
Activitate
4. obiectivelor * Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei i ascult cu atenie
frontal
leciei titlul leciei: Pilda fiului risipitor explicaiile profesorului;
2 ..................
* Se precizeaz obiectivele leciei;
* Se indic trimiterea biblic, Luca * Elevii ascult cu atenie; Lectura Activitate
15, 11-32 si se noteaz pe tabl i n *Elevii rspund solicitrilor biblic frontal
caiete. profesorului .
* Un elev cauta n Biblie textul Observaia
indicat. dirijat Aprecieri
*Se citete elevilor pilda din Sfnta Dezbaterea verbale
5.- Comunicarea Scriptur de la Luca 15, 11-32;
/ nsuirea O1 *Se cere elevilor s citeasc, s Elevii citesc, povestesc i scriu pe
noilor povesteasc lecia din fiele primite, tabl i n caiete ideile princiale.
cunotine pe fragmente, acestea fiind delimitate Conversai
12 O2 de profesor n uniti logice i s a euristic
scoat ideile principale. Tot aa cu
celelalte trei fragmente. Explicaia
* Profesorul prezint elevilor plana
cu Pilda fiului risipitor i cere s
recunoasc personajele reprezentate.
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare

Se cere elevilor s identifice aspectele Elevii rspund solicitrilor.


6.- Fixarea i O3 pozitive/negative din viaa Aprecieri
sistematizarea personajelor din pild. verbale
cunotinelor Se mpart fie de lucru( pe una din
10l fee vor fi trecute aspectele pozitive,
iar pe cealalt aspectele negative Conversai Activitate
(dac exist) ale personajelor din a euristic frontal
pild.
Rspunsurile se centralizeaz de ctre Elevii rspund solicitrilor Explicaia
profesor i se trec n Plana profesorului. Aprecieri
nsuirilor personajelor din pild. verbale
Se cere elevilor s prezinte argumente
din text pentru nsuirile gsite.
Conversa- Activitate
Se adreseaz elevilor urmtoarele ia frontal
ntrebri:
.-Cum credei c s-a simit Tatl cnd
fiul cel mic a plecat de acas?
.-Ce credei c a simit fiul cel mic
cnd i-a dat seama de ceea ce fcuse?
.- Cum s-a simit tatl cnd l-a vzut
pe fiul cel mic venind acas?
.-Ce l-a determinat pe tatl s-l
cinsteasc pe fiul su dup ce fiul su
l necinstise pe tatl?
Concluzie: Dei fiul nu l-a ascultat pe
tatl su i a urmat propriul su
drum, tatl nu l-a ntmpinat cu
reprouri. El nu l-a nvinuit i nici nu
s-a suprat. El i-a iertat fiul. l
atepta s vin i a alergat n
ntmpinarea lui mbrindu-l i
srutndu-l, dnd chiar o petrecere n
cinstea lui. R.-Elevii rspund la ntrebri
.- Suntei de acord ce a fcut tatl cu
fiul cel mic?Argumentai!
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare
.-Pe care dintre cei doi fii i apreciai
mai mult? Pe fiul cel mic care s-a
ntors, sau pe fiul cel mare care i-a
fcut tot timpul datoria, dar s-a
mniat pe tatl su cnd l-a primit n .........................
chip deosebit pe fratele risipitor?
.-Voi cum ai fi procedat dac ai fi
fost n locul fiului risipitor, tatlui, ..............................
sau al fiului mare?
.-Ce ar fi trebuit s fac tatl dup ...s fac dreptate.S nu-l primeasc
prerea fiului mare? acas att de frumos.

.-Ce credei c l-a impresionat pe ...Recunoaterea greelilor i dorina


tatl celor doi fii cel mai mult? de ndreptare a fiului cel mic.

.- Cum numim prerea de ru pentru


pcatele svrite i dorina de ....pocin
ndreptare, de nnoire a vieii?
.-Ce atitudine a avut tatl fa de fiul ....l-a iertat
cel mic vznd pocina sa?
O4 .-Privind faptele svrite de fiul cel
mic, care sunt momentele eseniale ...ndeprtara de Dumnezeu (Tatl),
din viaa acestuia? recunoaterea greelilor, ndreptarea,
pocina iertarea.
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare

O5 Se explic simbolurile pildei: Tatl


7.- Asocierea, este Dumnezeu, fii- oamenii, plecarea Elevii ascult cu atenie. Explicaia Aprecieri
generalizarea fiului mic- ndeprtatrea oamenilor Activitate verbale
i aplicarea de Dumnezeu i de Biseric etc. frontal
.- Ce ateapt Dumnezeu de la cei R.- S se ntoarc pe calea cea bun..
6min care se deprteaz de El, prin
svrirea pcatelor?
.-Ct i ateapt? R.-..mult...
.- Ce face Dumnezeu cnd vede c ne
ntoarcem pe calea binelui? R.- ..se bucur.
.-Cum primesc cretinii iertarea de la
Dumnezeu? R.-..prin Taina Spovedaniei.
.-Oamenii se deprteaz de
Dumnezeu prin anumite fape,
atitudini i gnduri rele. Care sunt
acestea? R.- desfrnarea, beia, mndria,
.-Dai exemple de persoane biblice ura,mnia, invidia, lcomia,....
care v-au impresionat prin pocina
lor: R.- ..regele David, tlharul de pe
cruce, vameul, Zaheu..
O6
Se cere elevilor s formuleze Elevii formuleaz nvturile
nvturile morale desprinse din morale: Iubirea i generozitatea lui
pild.. Dumnezeu sunt nemrginite pentru
oamenii pctoi care se ndreapt
Precizare: Pcatul produce pe calea cea bun!
ntotdeauna durere, iar pocina S nu judeci pe Dumnezeu pentru
sincer i ndreptarea aduc cu sine c i iart pe pctoi.
iertarea, dup cum deseori ne-a spus
Mntuitorul : i pe cel ce vine la
Mine nu-l voi izgoni afar(Ioan 6,37)

Se cere elevilor s spun cum pot fi


aplicate nvturile pildei la viaa de Elevii rspund cerinei. Conversa- Activitate Aprecieri
elev. ia frontal verbale
Nr. Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forme de Evaluare
Crt. leciei Op procedee organizare

Aprecierea 1l Se fac aprecieri generale i


activitii individuale, privind att pregtirea Elevii ascult aprecierile
elevilor elevilor pentru lecie, ct i implicarea profesorului
n predarea noilor cunotine.
Se noteaz elevii care au participat la
8.- lecie. Activitate
frontal

Precizarea i 1l
explicara Se anun i se explic tema pentru Elevii noteaz tema i ascult
temei pentru acas.Scriei o scrisoare pentru fiul explicaiile profesorului.
acas cel mic prin care s-l convingei s nu
plece de acas. Imaginai-v c suntei
9.- un prieten de-al lui care a trecut Activitate
printr-o situaie asemntoare. frontal

1l
ncheierea Rugciunea Rugciunea
activitii Salutul Salutul

Activitate
10.- frontal
OGLINDA TABLEI / CAIETULUI

Data: 10.11.2015
Pilda fiului risipitor pocin i iertare (Luca 15, 11-32)

1. Ideile pricipale:
1.-Tatl mparte averea celor doi fii ai si.
2.-Fiul cel mic si risipete averea n pcate i ajunge pzitor la porci.
3.-Fiul cel mic contientizeaz c a greit i hotrte s se ntoarc la tatl su pentru a-i cere iertare.
4.-Tatl iart pe fiul cel mic i se bucur nespus pentru ntoarcerea lui.
5.-Tatl linitete pe fiul cel mare care era suprat de primirea fcut fratelui risipitor.

1.Simbolurile din pild


Tatl- Dumnezeu
Fiul mic oamenii pctoi /cretinii care risipesc darurile de la Dumnezeu
Fiul mare oamenii credincioi, care-L ascult pe Dumnezeu
Averea darurile de la Dumnezeu
ara ndeprtat pcatul
Slugile ngerii

2. nvturi morale:
-Dumnezeu iart pe cei pcatoi care se ntorc la El!
- S fim asculttori fa de Dumnezeu i fa de prini!
- S cerem iertare celor pe care i-am suprat!
- S ne mrturisim pcatele!
- S nu fim invidioi!

S-ar putea să vă placă și