Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunător:
Data : 3 decembrie 2021
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a V-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa Sfântului Apostol Andrei, pentru a-i aduce cinstea cuvenită şi pentru a-i urma exemplul

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
01 - să prezinte datele biografice ale Sfântului Apostol Andrei;
02 - să numească ţinuturile evanghelizate de Sfântul Apostol Andrei;
03 - să enumere dovezi care atestă prezenţa Sfântului Apostol Andrei pe teritoriul patriei noastre;
04 - să identifice virtuţile manifestate de Sfântul Apostol Andrei, în timpul activităţii sale misionare;
05 - să enumere modalităţile de cinstire a Sfântului Andrei;
06 - să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, expunerea, explicaţia, demonstraţia cu substitute, lectura, jocul didactic, audiţie muzicală.
2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântului Apostol Andrei, harta, ilustraţii cu: peştera Sfântului Andrei; chivotul în care se află părţi din
moaştele Sfântului Apostol Andrei; =
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală si activitate individuala

1
Resurse:
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.
2. Bălan, loanichie, Patericul românesc, Bucucureşti, 1995.
3. Ilie, Arhimandrit Cleopa, Predici la Praznice împărăteşti şi la Sfinţi de peste an, Editura Episcopiei Romanului, 1996.
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
5. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2005.
7. Păcurariu, Pr. Prof. Dr. Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galaţi, 1996.
8. *** Sfinţi români şi apărători ai legii strămoşeşti, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,
1987.
9. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
10. *** Vieţile Sfinţilor, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.
11.Lica, Mioara, Ora de religie,Indrumator didactic pentru profesori si elevi, Clasa a-V-a, Editura Musatina, Roman, 2006
Scenariul didactic:

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op.
procedee mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;


Momentul - notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea
1. organiza- 2' activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; Exerci- Activitate
toric ţiul frontală
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea
activităţii didactice;

2
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
„- Ce le-a poruncit Mântuitorul nostru Iisus Hristos ucenicilor Săi,
înainte de înălţarea Sa la cer?"
Pregătirea - „ ... Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele
2. pentru 3' Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh ..."(Mt. 28,19) Conver- Activitate Aprecieri
receptarea „- Cum au reuşit Sfinţii Apostoli să împlinească această misiune?" saţia frontală verbale
noilor - „ ... au tras la sorţi şi fiecăruia i-a revenit un anumit teritoriu pentru
cunoştinţe a-l încreştina."
„- Cine a propovăduit creştinismul teritoriul tării noastre?"
- „ ... Sfântul Apostol Andrei”.

Anunţarea - profesorul anunţă şi scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Sfântul Apostol
3. titlului şi a 2' Andrei, cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României; apoi precizează obiectivele Explica- Activitate
obiectivelor lecţiei. ţia frontală
lecţiei - elevii scriu data şi titlul lecţiei în caiete;
- ascultă explicaţiile profesorului;

- profesorul prezintă elevilor aspecte semnificative din viaţa Sfântului


Apostol Andrei:
Sfântul Apostol Andrei era frate cu Sfântul Apostol Petru, fiind fiii lui Iona,
Comunica- din cetatea Betsaida Galileii. Ei se îndeletniceau cu pescuitul. La început,
rea / Sfântul Apostol Andrei a fost ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul. Apoi,
4. însuşirea 10' auzind de întruparea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, s-a dus în
noilor Capemaum, unde locuia Domnul şi L-a întrebat: „Învăţătorule, unde
cunoştinţe locuieşti?". Iar Domnul i-a răspuns: „Vino şi vezi!" (loan 1,38-39). Expune- Activitate
Şi a rămas cu El în ziua aceea. Astfel, Sfântul Apostol Andrei a fost cel rea frontală
dintâi chemat la vestirea Evangheliei lui Hristos. Nu după multe zile, Andrei
şi Simon Petru se aflau într-o corabie cu tatăl lor Iona; voiau să plece pe
mare, la pescuit peşte. Atunci Fiul lui Dumnezeu i-a chemat pe amândoi la

3
apostolie, zicându-le:

„Veniţi după mine şi vă voi face pescari de oameni" (Matei 4, 19). Din acea
clipă, au lăsat toate şi au urmat lui Hristos până la moarte şi înviere, fiind
martori ai minunilor şi învierii Lui. Iar după înălţarea Sa la cer, trăgând sorţi
unde să plece fiecare la vestirea Evangheliei, Sfântului Apostol Andrei i-a
căzut sorţii să încreştineze mai ales ţările din jurul Mării Negre.
Mai întâi a încreştinat Armenia, Iviria şi Sciţia Mare, adică Ucraina de
astăzi. Apoi a creştinat Crimeea, sudul Basarabiei şi, trecând pe la Dunăre, a
zăbovit mai mult la Tomis, unde a botezat pe mulţi din Sciţia Mică, adică
Dobrogea din ziua de azi. El a stat cu ucenicii săi într-o peşteră din
apropiere, unde făcea Sfânta Liturghie, de teama păgânilor închinători la
idoli. Peştera poartă numele Sfântului Apostol Andrei până astăzi şi se află
în comuna Ion Corvin din sud-vestul judeţului Constanţa. Astăzi s-a
construit acolo o mănăstire cu hramul „Sfântul Apostol Andrei". în
apropierea peşterii se află un pârâiaş, ce poartă numele „pârâiaşul Sfântului
Andrei". După ce a întemeiat primele biserici creştine la strămoşii noştri,
hirotonindu-le episcopi şi preoţi la Tomis (Constanţa de azi), Sfântul
Apostol Andrei a trecut prin Tracia (Bulgaria de azi), prin Macedonia,
Grecia, zăbovind doi ani în oraşul Patras. Aici a creştinat pe mulţi
închinători la idoli, a făcut nenumărate minuni, a dărâmat capiştile idolilor şi
a mărturisit pe Hristos cu mult curaj. Deoarece mulţi credeau în Hristos
datorită Sfântului Apostol Andrei, a fost condamnat la moarte prin răstignire
pe o cruce în formă de „X", dându-şi sufletul în mâinile Mântuitorului nostru
Iisus Hristos la 30 noiembrie, pe timpul împăratului Nero.

- profesorul indică pe hartă ţinuturile încreştinate de el; harta Activitate


- elevii ascultă cu atenţie; frontală

4
01 - profesorul cere elevilor să prezinte datele biografice ale Sfântului Apostol Conver-
Andrei; elevii răspund; saţia Icoana Sf. Activitate Aprecieri
- apoi, le prezintă icoana Sfântului Apostol Andrei pe cruce şi se explică Ap. Andrei frontală verbale
această reprezentare; Observa-
- elevii privesc icoana şi răspund la solicitările profesorului; ţia
dirijată
Precizare:
Crucea în formă de „X" pe care a fost răstignit Sfântul Apostol Andrei este Explica-
numită „Crucea Sfântului Andrei". ţia

„- Care sunt cele două comori ale credinţei ce conţin informaţiile despre Sf.
Ap. Andrei?"
Fixarea şi - „ Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie"
sistema- 02 „- Ce teritorii a încreştinat Sfântul Apostol Andrei, potrivit învăţăturii din
5. tizarea 23' Sfânta Tradiţie?"
cunoştin- - „ ... Sciţia Mare, Sciţia Mică, Crimeea, Tracia, Macedonia..." Harta Activitate
ţelor 03 „- Ce dovezi avem că Sf. Ap. Andrei a propovăduit credinţa în Sciţia Mică frontală
(Dobrogea de azi)?"
- „ ... peştera Sf. Andrei, pârâiaşul Sfântului Andrei..."
Demon- Ilustraţii
Profesorul arată ilustraţii elevilor cu peştera Sf. Andrei şi cu biserica straţia cu
mănăstirii „Sf. Ap. Andrei" din comuna Ioan Corvin, jud. Constanţa. substitute
Precizare:
În sprijinul dovedirii evanghelizării populaţiei din Sciţia Mică vin şi unele
colinde şi creaţii folclorice păstrate până azi în Dobrogea. Acest Apostol este
amintit într-un colind:
„Ne daţi ori nu ne daţi/ Că mergem în altă casă
Unde Sânt Andrei ne lasă/ Şi neface tolba grasă”.
Lectura
Apoi, profesorul citeşte balada „Peştera Sfântului Andrei”. expresivă

5
Balada Peştera Sfântului Andrei
„ Colo pe grindei/ Crâng de alunei/ Văl de arţărei,/ Sfântă mănăstire,/ Loc de
tăinuire,/ Se piteşte-n tei/ Casa lui Andrei ...
De la schit în sus,/ Crucea lui Iisus,/ De la cruce-n tei/ Casa lui Andrei/ La
schitu din tei,/ Crucea lui Andrei./ Cine că-mi venea/ Şi descăleca?/ Venea
Decebal/ Călare pe-un cal,/ Sfinţii că-i găsea/ Cu ei că-mi vorbea,/ Dar nu
se-nchina,/ Nici cruce-şi făcea.
La schitu din tei,/ Crucea lui Andrei./ Traian că venea,/ La slujbă şedea,/
Slujba asculta/ Şi îngenunchea,/ Cruce nu-şi făcea/ Şi nu se-nchina./ Pe
murg călărea/ Şi calea-şi lua/ La cetatea lui/ A trofeului...
Iar Sânt' Andrei/ Sub crucea din tei,/ Schitul din grindei,/ Se roagă mereu/
La bun' Dumnezeu.”
(„Sfinţi români şi apărători ai legii strămoşeşti", p. 110-111)

„- În ce a constat activitatea Sf. Ap. Andrei în Dacia?"


- „ ... predică, botez, întemeierea bisericii, hirotonire de episcopi şi
preoţi." Conver-
„- Ce putem spune despre creştinismului românesc?" saţia
- „ ... este de origine apostolică, întrucât o parte din teritoriul ţării
noastre a fost evanghelizat de unul dintre ucenicii direcţi ai Mântuitorului:
Sf. Ap. Andrei."
„- Ce datorie avem, noi faţă de dreapta credinţă pe care am primit-o?"
- „ ... să păstrăm dreapta credinţă primită de la Sf. Ap. Andrei şi
transmisă prin episcopi şi preoţi;
- şi să împlinim învăţăturile Mântuitorului."
„- Cum este numit Sf. Ap. Andrei, dacă a vestit Evanghelia pe
teritoriul ţării noastre?"
- „... Apostolul românilor."
04 „- Ce virtuţi a manifestat Sfântul Apostol Andrei în timpul activităţii sale?"
- „... credinţă, curaj, dragoste ..."

6
05 „- Cum este cinstit Sf. Ap. Andrei?"
- „ se construiesc biserici care-i poartă numele, copiilor li se pun la
botez numele Sf. Ap. Andrei, chipul îi este pictat pe icoane şi pe pereţii
bisericilor, creştinii îl cinstesc pe 30 noiembrie şi adresează cântări şi
rugăciuni."

• Se cere elevilor să rezolvă exerciţiile 1,2,3 /pag.49 •Activitate


• Se cere elevilor să prezintă rezolvarea exerciţiile. individu-
Precizare: ala Aprecieri
În anul 1996, au fost aduse în România o parte din moaştele Sf. Ap. Andrei, Explica- imagini verbale
care se află în catedrala din Patras.(Grecia). ţia
Activitate
Se prezintă elevilor imagini cu chivotul în care se află părţi din moaştele frontală
Sfântului Apostol Andrei, catedrala din Patras, pelerinajul în România a Demon-
moaştelor Sfântului Apostol Andrei. straţia cu
Apoi, se cere elevilor să formuleze învăţături folositoare progresului substitute
06 spiritual.
- „ Să primim şi să împlinim cuvântul lui Dumnezeu!"
- Să fim şi noi ucenici ai Mântuitorului!"

6.
Aprecierea 1' - profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea
activităţii elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. Explica- Activitate Aprecieri
elevilor - notează elevii care au participat la lecţie; aceştia ascultă aprecierile ţia frontală verbale
profesorului

Precizarea - se anunţă şi se explică tema pentru acasă:

7
şi „ Cum contribui tu la răspândirea credinţei?" Explica- Activitate
7. explicarea 2' ţia frontală
temei pentru - elevii notează, pe caiete, tema pentru acasă;
acasă

8. Încheierea 2' - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; Exerci- Activitate
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; ţiul frontală

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Sfântul Apostol Andrei în Dacia (Scvthia Mică)

Dovezi care atestă prezenţa Sfântului Apostol Andrei în Dobrogea:

a) literare: Eusebiu al Cezareii


b) toponime: „peştera Sfântului Andrei”
hidronime: „pârâiaşul Sfântului Andrei"
c) creaţii folclorice ,

• Creştinismul românesc este de origine apostolică..

S-ar putea să vă placă și