Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Enache Virgil Gabriel


Data: 04.06.2019
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Decebal
Clasa: a III a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecției: Înălțarea Domnului
Tipul lecției: Lecție mixtă
Durata lecției: 45 minute

Competențe specifice:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
C1 – să descrie evenimentul Înălțării Domnului la cer
C2 – să explice necesitatea Înălțării Domnului la cer
C3 – să cunoască momentul Înălțării Domnului la cer
C4 – să motiveze cinstirea eroilor în Biserică
C5 – să enumere modalități de cinstire a eroilor

Strategia didactică:
- mijloace de învățământ folosite la lecție: icoana, fișe de lucru, Sfânta Scriptură
- metode și procedee utilizate la lecție: exercițiul, conversația, explicația, lectura,
observarea dirijată, povestirea
- forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și activitate individuală.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a III a
- Planificarea calendaristică orientativă
- Proiectul didactic al lecției.
2. Temporale: - număr de lecții: 1
- durata lecției 45: minunte.
3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură
- Manualul de religie pentru clasa a III a.
Desfășurarea lecției.

 Momentul organizatoric:
Salutul profesor – elevi
Rostirea rugăciunii
Motivele absențelor elevilor (dacă este cazul)
Notarea absențelor în catalog

 Verificarea cunoștințelor din lecția precedentă: „Învierea Domnului”.


- Se verifică lecția de zi prin întrebările adresate frontal:
 Ce reprezintă pentru creștini Învierea Domnului? – cea mai mare minune a
Mânuitorului și cea mai mare sărbătoare creștină, alături de Nașterea Domnului
(Obs. Dacă Hristos nu S-ar fi născut, nici nu ar fi înviat).
 Ce ne-a dovedit Mântuitorul prin această mare minune ? – că El este cu
adevărat Fiul lui Dumnezeu
 Cum se pregătesc creștinii pentru Învierea Domnului? – prin post, rugăciune,
fapte bune, spovedanie și împărtășanie.
 Care este salutul creștinilor la Sfintele Paști? – Hristos a Înviat! – Adevărat a
Înviat!

 Pregătirea elevilor pentru lecția nouă.


Se face trecerea de la lecția de zi la lecția nouă prin câteva cuvinte adresate elevilor:
„După Învierea Sa din morți , Iisus Hristos S-a arătat de mai multe ori oamenilor, iar
ultima dată Iisus S-a arătat Apostolilor Săi, la 40 de zile după Învierea Sa.”

 Anunțarea titlului lecției noi și prezentarea obiectivelor propuse:


 Profesorul anunță titlul noii lecții „Înălțarea Domnului”, apoi scrie acest titlu pe
tablă, îndemnând elevii să îl scrie pe caiete
 Astăzi vom vorbi despre „Înălțarea Domnului la cer”
 Vom înțelege necesitatea „Înălțării Domnului la cer”
 Vom afla momentul când a avut loc „Înălțarea Domnului la cer”
 Vom afla despre cinstirea eroilor în Biserică
 De asemenea, vom enumera modalități de cinstire a eroilor neamului.
 Comunicarea noilor cunoștințe
 Pentru început, vom citi lecția din manual
 După citirea lecției, profesorul notează pe tablă câteva idei principale:
- Creștinii sărbătoresc Înălțarea Domnului la 40 de zile după Învierea Sa
- În fiecare an, Înălțarea Domnului la cer se sărbătorește într-o zi de joi, împreună cu
ziua eroilor
- Salutul creștinilor de la Înălțare până la Rusalii (Pogorârea Duhului Sfânt) este
Hristos S-a Înălțat! – Adevărat S-a Înălțat!
- În această zi, eroii neamului sunt comemorați prin slujbe de pomenire, prin rugăciuni
ale Bisericii, prin scurte programe artistice (cântece și poezii patriotice) rostite la troițe
sau monumente ale eroilor

 Fixarea și sistematizarea noilor cunoștințe


 Profesorul îndeamnă elevii să încerce să răspundă împreună la întrebările de la rubrica
din manual intitulată „Să descoperim împreună”.
1. La Înălțarea Mântuitorului la cer a fost de față Sfânta Fecioară Maria și Sfinții
Apostoli
2. În înaltul cerului lui Hristos îi sunt alături îngerii

 Asocierea și generalizarea
 Profesorul îndeamnă elevii să încerce să facă o paralelă între Înălțarea Domnului și
Ziua Eroilor, rezolvând împreună, oral, exercițiul nr. 1 de la rubrica din manual,
intitulată „Să fim creativi”.

 Aprecierea și evaluarea
 Profesorul apreciază și evaluează răspunsurile și activitatea elevilor pe parcursul
întregii ore, cu note corespunzătoare și obiective.

 Încheierea
 Se rostește rugăciunea
 Profesorul salută și iese din clasă.
Fișă de lucru

Clasa: a III a
Lecția: Înălțarea Domnului

Completați spațiile punctate:

1. După Învierea Sa din morți, Iisus S-a arătat Apostolilor timp de ...............

2. Iisus le-a promis Apostolilor că le va trimite pe ..........................................

3. Înălțarea Domnului se sărbătorește într-o zi de ...........................................

4. În această zi, Biserica noastră sărbătorește și ...............................................

S-ar putea să vă placă și