Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

Data: 29 aprilie 2010 Data: 29 aprilie 2010


coala Gimnazial Bnior coala Gimnazial Bnior
Clasa: a II-a Clasa: a IV-a
Profesor:Inceu Ioana Anca Profesor: Inceu Ioana Anca
Disciplina: Religie ortodox Disciplina: Religie ortodox

Subiectul leciei: Pescuirea minunat Subiectul leciei: Artrile Domnului


Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi de dup nviere.
cunotine
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: dobndirea unor cunotine
despre marea minune a pescuirii, n vederea Scopul leciei:completarea cunotinelor
ntririi credinei n Dumnezeu. despre nvierea Domnului pentru a nelege
Obiective operaionale: importana acestui eveniment n istoria
- la sfritul leciei elevii vor fi capabili : mntuirii.
O1: s povesteasc minunea pescuirii;
O2: s prezinte semnificaiile minunii; Obiective operaionale:
O3: s formuleze nvturi desprinse din La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
aceast minune; 01 - s descrie evenimentul nvierii
O4: s identifice din viaa proprie, situaii n Domnului;
care au constatat c Dumnezeu a intervenit 02 - s explice importana nvierii
pentru ei ntr-un lucru pe care l-au svrit . Domnului pentru cretini;
03 - s prezinte importana artrilor de
Strategia didactic: dup nviere a Mntuitorului;
04 s identifice persoanele crora li S-a
1. Metode i procedee: artat Mntuitorul lisus Hristos dup
(M1 )-conversaia nvierea Sa din mori;
(M2)-explicaia 05 - s enumere modalitile prin care ar
(M4)- exerciiul putea fi ucenici devotai Mntuitorului
(M5)- problematizarea lisus Hristos asemenea femeilor
(M6)- povestirea mironosie.
(M7)- lectura
2. Mijloace de nvmnt: Strategia didactic:
(ml)-fie de lucru
(m2)-caiet de religie cretin ortodox pentru 1. Metode i procedee:
clasa a-III-a, Editura " Sf. Mina" (M1 )-conversaia
(M2)-explicaia
3. Forme de organizare a activitii (M4)- exerciiul
elevilor: activitate frontal i individual (M5)- expunerea
2. Mijloace de nvmnt:
(ml)-fie de lucru
(m2)-caiet de religie cretin ortodox pentru
clasa a-IV-a, Editura " Sf. Mina"

1
Resurse:
Resurse:
1) Oficiale: -Programa colar pentru 1) Oficiale:
disciplina religie, clasa a-II a. Programa colar pentru disciplina
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa religie, clasa a-IV a.
a-II-a. Planificare calendaristic
- Proiectarea unitii de nvare:Minunile orientativ, clasa a-IV-a.
Mntuitorului Proiectarea unitii de nvare:
2) Temporale: Noiuni de catehism.
Numr de lecii: 1
Durata: 50'
3) Bibliografice: 2) Temporale:
1*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Numr de lecii: 1
Editura Institutului Biblic i de Misiune al Durata: 50'
Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1988.
2. Cuco Constantin(coordonator),
Psihopedagogie pentru examene de 3) Bibliografice:
definitivare i grade didactice, Editura 1*** Biblia sau Sfnta Scriptur,
"Polirom", Iai, 1998. Editura Institutului Biblic i de Misiune al
3. Muha, Camelia , Caiet de religie Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
cretin ortodox pentru clasa a-II-a, Editura 1988.
" Sf. Mina", Iai, 2001. 2. Cuco Constantin(coordonator),
4. Popescu, Olga Proiectarea Psihopedagogie pentru examene de
pedagogic a nvrii religiei n coal, definitivare i grade didactice, Editura
Editura Aramis, Bucureti, 2002. "Polirom", Iai, 1998.
5. ebu, Pr. Prof: Univ. Dr. Sebastian, 3. Muha, Camelia , Caiet de religie
Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica cretin ortodox pentru clasa a-IV-a,
predrii religiei, Editura " Rentregirea" Alba Editura " Sf. Mina", Iai, 2001.
Iulia, 2000 4. Popescu, Olga Proiectarea
pedagogic a nvrii religiei n coal,
Editura Aramis, Bucureti, 2002.
5. ebu, Pr. Prof: Univ. Dr.
Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica,
Metodica predrii religiei, Editura "
Rentregirea" Alba Iulia, 2000;

2
CLASA A II - A CLASA A IV - A

SCENARIUL DIDACTIC
1. Momentul organizatoric: 1.Momentul organizatoric:
- Salutul; - Salutul;
- Rugciunea(se cnt Troparul nvierii); - Rugciunea(se cnt Troparul nvierii);
- Notarea absenelor; - Notarea absenelor;
- Pregtirea pentru nceperea orei; - Pregtirea pentru nceperea orei;

2. Verificarea cunotinelor
Activitate direct:
Activitate direct:
Solicit elevilor s recapituleze lecia 2. Verificarea cunotinelor
precedent. Voi verifica cunotinele elevilor din lecia
Activitate independent: anterioar utiliznd pentru aceasta fie de
Elevii ii citesc lecia. lucru Voi mpri fiele de lucru dnd
Timp de lucru 2'. explicaiile necesare.
Timp de lucru 7'.

Activitate independent:
Elevii completeaz fiele individual.
Activitate direct:

2. Pregtirea elevilor pentru


receptarea noilor cunotine
Solicit elevii s rspund la
urmtoarele ntrebri:
- Ce este minunea?
-...este ceea ce numai Dumnezeu poate s
fac, fenomen neobinuit
- De cte feluri este ea?(exemplificai)
-...3 feluri: minuni asupra naturii,asupra
oamenilor, propriei Sale Persoane
- De ce credei c a fcut Mntuitorul Iisus
Hristos aceste minuni?
-.pt a dovedi c este Fiul lui Dumnezeu, pt
a-i arta dragostea fa de oameni
- Care este cea mai mare minune svrit de
Iisus Hristos?
-nsi nvierea Lui

3. Anunarea titlului leciei i prezentarea


obiectivelor propuse
Titlul leciei este Pescuirea minunat.
Voi scrie pe tabl titlul leciei iar elevii i-l
vor nota n caiete. Precizez obiectivele leciei

3
4. Transmiterea noilor cunotine
Activitate direct:
-Profesorul va citi din Sf. Scriptur textul Voi verifica rspunsurile date de elevi n
Luca 5,1-11. fiele de lucru mpreun cu ei.
Pe cnd mulimea l mbulzea, ca s asculte
cuvntul lui Dumnezeu, i El edea lng lacul 3. Pregtirea elevilor pentru
Ghenizaret, a vzut dou corbii oprite lng
receptarea noilor cunotine
rm, iar pescarii, cobornd din ele, splau
mrejele. i urcndu-Se ntr-una din corbii, care
Se reamintete elevilor c Mntuitorul Iisus
era a lui Simon, l-a rugat s-o deprteze puin de Hristos le-a spus Apostolilor Si, de mai
la uscat. i, eznd n corabie, nva, din ea, multe ori, c dup trei zile de la moartea
mulimile. Iar cnd a ncetat de a vorbi, i-a zis lui Sa, El va nvia.
Simon: Mn la adnc i lsai n jos mrejele Elevii ascult cu atenie.
voastre, ca s pescuii. 4. Anunarea titlului leciei i
i rspunznd, Simon a zis: nvtorule, toat prezentarea obiectivelor propuse
noaptea ne-am trudit i nimic nu am prins, dar, Voi scrie pe tabl titlul leciei Artrile
dup cuvntul Tu, voi arunca mrejele. i fcnd Domnului de dup nviere.
ei aceasta, au prins mulime mare de pete, c li Elevii noteaz n caiete titlul leciei.
se rupeau mrejele. i au fcut semn celor care
Precizez obiectivele leciei.
erau n cealalt corabie, s vin s le ajute. i au
venit i au umplut amndou corbiile, nct erau
5. Transmiterea noilor cunotine
gata s se afunde. Iar Simon Petru, vznd Profesorul prezint elevilor marele
aceasta, a czut la genunchii lui Iisus, zicnd: Iei eveniment al nvierii Domnului.15'
de la mine, Doamne, c sunt om pctos. Cci Elevii citesc lecia.
spaima l cuprinsese pe el i pe toi cei ce erau cu Dup moartea pe cruce i punerea Trupului Su
el, pentru pescuitul petilor pe care i prinseser. in mormnt, Domnul nostm Iisus Hristos S-a
Tot aa i pe Iacov i pe Ioan, fiii lui Zevedeu, cobort cu sufletul n iad i, biruind moartea, a
care erau mpreun cu Simon. i a zis Iisus ctre eliberat pe Adam i pe Eva, mpreun cu toi drepii
Vechiului Testament.
Simon: Nu te teme; de acum nainte vei fi pescar
de oameni. i trgnd corbiile la rm, au lsat
totul i au mers dup El." (Luca V, 1-11)

-Se explic cuvintele necunoscute de elevi n


textul citit.
- mreaj = plas de pescuit simpl i uoar,
mpletit din a subire i tare.

Activitate independent
Profesorul cere elevilor s completeze fia de
lucru cu ideile principale din textul
scripturistic citit.

4
n zorii celei de-a treia zi de la punerea Sa n
mormnt, s-a fcut cutremur mare, iarIisus a nviat
i a ieit din mormnt; ngerul Domnului a cobort
din cer, a prvlit piatra de la ua mormntului i
s-a aezat deasupra ei. nfiarea ngerului era ca
fulgerul i mbrcmintea lui alb ca zpada.
La apariia lui, cei care pzeau mormntul s-au
cutremurat i, de fric, s-au fcut ca nite mori. Tot
n acea zi de duminic, dis-de-diminea, Mria
Magdalena mpreun cu alte femei credincioase au
venit la mormnt ca s ung Trupul lui Iisus cu
miresme, aa cum era obiceiul la iudei. Pe drum se
ntrebau cine va da la o parte piatra, pentru c era
foarte mare. Cnd au ajuns acolo, au gsit piatra
rsturnat; intrnd n mormnt au vzut un tnr
mbrcat n vemnt alb, care Ie-a spus: Nu v
nspimntai! Cutai pe Iisus Nazarineanul cel
Activitate direct: rstignit? A nviat! Nu este aici. lat locul unde L-
au pus."Acesta Ie-a trimis ca s spun i ucenicilor
5. Fixarea i sistematizarea Si ceea ce au aflat.
Alergnd la Petru i la Ioan, ucenicii lui Iisus,
cunotinelor
Mria Magdalena Ie-a spus: ,Au luat pe Domnul
Elevii ascult cu atenie, apoi vor raspunde la din mormnt i noi nu tim unde L-au pus". Ei au
ntrebrile profesorului. venit n mare grab la mormnt i au gsit doar
Virtutea cretin trebuie s fie fcut: giulgiurile i mahrama cu care fusese nconjurat
- 1. De -cedenubun
prindeau Apostolii singuri Trupul lui Iisus.
voie, nu silit, din obligaie; Mria Magdalena s-a rentors i ea la mormnt i
niciun pete?
- cu tiin, cunoscnd c aceasta s-a ntlnit cu Iisus cel nviat. Ei i celorlalte femei
voiete i ateapt Dumnezeu de la cretini; mironosie, lisus Ie-a zis: Nu v temei! Ducei-v i
- 2. Cnd austruin,
- cu prins petecuApostolii? Ct pete
trie i hotrre n vestii frailor Mei ca s mearg n Galileea i
au prins?
ndeplinirea faptelor bune artat prin fapte acolo M vor vedea." Iar ele au fcut precum Ie-a
poruncit Domnul.
bune i nu numai prin vorbe; Soldaii care au stat de paz la mormnt au alergat
-Virtuile
3. De ceseaumpart
prins n
Apostolii aa de
dou grupe: mult i
teologice repede n cetate i le-au spus arhiereilor cele ce s-a
pete?
morale. Cele teologice sunt: credina, ntmplat Acetia le-au dat bani muli i le-au
ndejdea i dragostea, cele morale sunt: poruncit s spun c ucenicii Lui, venind noaptea,
-nelepciunea,
4. Cnd au neles Sfiniicumptarea,
dreptatea, Apostoli c vor fi
brb- L-au furat, pe cnd ei dormeau. Iar ei, lund banii,
pescari de oameni? au fcut precum li s-a poruncit.
ia.Virtuiile teologice sunt sdite n suflet de
lisus S-a artat de mai multe ori Apostolilor Si i
nsui Dumnezeu i se ndreapt tot spre unora dintre cei care l cunoscuser ncredinndu-i
- 5. Ce nseamn
Dumnezeu. pescari
Virtuiile moralede oameni"?
sunt ctigate de nvierea i Dumnezeirea Sa.
prin puterile fireti cu care suntem nzestrai Astfel, vestea nvierii Domnului s-a
- Careviaa
i cluzesc suntcretinului
nvturileface de
le sine
putem i rspndit n Ierusalim i peste tot pmntul.
desprinde din aceast minune? nvierea Domnului se srbtorete n fiecare an, la
fa de semenii si.Virtutea este necesar
Pati, la o sptmn dup Florii. n noaptea do
- s ascultm
unui cuvntul
adevrat cretin lui Dumnezeu
pentru ajuns
c ea l face pe nviere, cretinii merg la biseric. Fiecare poart n
la noi prin preoi i episcopi,
cretin plcut lui Dumnezeu, mulumit n urmaii mn o lumnare pe care o va aprinde din lumina
Sfinilor Apostoli.i fericit n viaa viitoare.
viaa pmntesc pe care preotul o va aduce de pe masa Sfntului
Altar. Aceast lumnare este simbolul nvierii, al
-Voi
s ruga
ne numrm
elevii sprintre petii
rspund la cei buni. din
ntrebrile biruinei vieii asupra morii i al luminii lui
Hristos asupra ntunericului pcatului. n familiile
Anexa 2. cretine exist tradiia s se mnnce la Pati
-Timp
s credem n 15'.
de lucru atotputernicia i buntatea carne de miel i s se ciocneasc ou roii. . De
Dumnezeului nostru, Fctor de minuni. aceea, cnd ciocnesc oule, cretinii spun: Hristos
Activitate independent a nviat! Adevrat a nviat!".Iar culoarea roie
Elevii completeaz fia de lucru. simbolizeaz Sngele Domnului care a scurs pe
cruce pentru mntuirea lumii. Timp de patruzeci de
zile, ncepnd cu noaptea nvierii, cretinii
ortodoci se vor saluta zicnd unii ctre
alii:Hristos a nviat!" i rspunznd adevrat a
nviat!"

5
Activitate independent: nvierea Domnului este cea mai mare srbtoare
cretin. De aceea, cnd ciocnesc oule, cretinii
spun: Hristos a nviat! Adevrat a nviat!". Iar
6. Asocierea, generalizarea i aplicarea culoarea roie simbolizeaz Sngele Domnului care a
Activitate direct: scurs pe cruce pentru mntuirea lumii. Timp de
patruzeci de zile, ncepnd cu noaptea nvierii,
- Pescuirea minunat e un simbol al cretinii ortodoci se vor saluta zicnd unii ctre
mpriei cerurilor: Se mai aseamn alii:Hristos a nviat!" i rspunznd adevrat a
nviat!" nvierea Domnului este cea mai mare
mpria cerurilor cu un nvod aruncat n srbtoare cretin.
mare i care adun tot felul de peti; iar Elevii ascult cu atenie.
cnd s-a umplut, l-au tras pescarii la mal i Se cere elevilor s identifice i s enumere
au ezut i au ales n vase pe cei buni, iar pe persoanele crora li S-a artat Mntuitorul
cei ri i-au aruncat afar. Aa va fi la Iisus Hristos.
sfritul veacului: vor iei ngerii i vor - .....Mariei Magdalena, Apostolilor
despri pe cei ri din mijlocul celor drepi n diferite locuri, ucenicilor Luca i Cleopa
i i vor arunca n cuptorul de foc; acolo va n drum spre Emaus etc."
fi plngerea i scrnirea dinilor." (Matei Profesorul adreseaz elevilor urmtoarele
XIII, 47-50) ntrebri:
- Cnd a nviat Mntuitorul Iisus Hristos?"
Voi cere elevilor s aleag dintr-un vas peti - ...la trei zile dup ngroparea
confecionai din hrtie pe care scrie virtui i Sa."
fapte rele. Elevii vor trebui s-mi spun pe - Cum s-a produs acest tainic eveniment?"
care i pstreaza i i iau acas i la care le d - ...a fost un cutremur mare i un
drumul. nger al Domnului a dat piatra de la
ua mormntului."
- Ce au fcut soldaii care erau de paz la
mormnt?"
7. Aprecierea activitilor elevilor - ...au czut cu faa la pmnt,
s-au nfricoat i au mers s le spun arhie-
Activitate direct: reilor despre marea minune."
- Ce atitudine au avut arhiereii?"
Voi face aprecieri privitoare la activitatea - ...au pltit pe soldai ca s mint ,
elevior. Voi nota elevii care au participat la spunnd c Trupul lui lisus Hristos a fost luat
or. de Apostolii Si, noaptea n ascuns."
8. Activitate suplimentar Care sunt modalitile prin care putei fi i
voi ucenici devotai ai lui Hristos?"
Voi cere elevilor s coloreze fia cu - - s transmitem i altora vestea
Pescuirea minunat. nvierii Domnului; s participm la slujba
nvierii Domnului; s srbtorim
9. ncheierea activitii cretinete nvierea Domnului; s-L
Rugciune i salutul. iubim din tot sufletul pe Dumnezeu i pe
aproapele nostru."

Elevii rspund la ntrebare i noteaz


rspunsul n caiete.

6
Activitate direct:

6. Fixarea i sistematizarea cunotinelor


Precizare:
Femeile mironosie au dat dovad de mult
curaj i iubire fa de Dumnezeu, n timpul
Patimilor, Morii i nvierii Domnului.

Profesorul mparte elevilor fie de lucru cu


artrile Domnului dup nvierea Sa.
Dac este nevoie, profesorul intervine cu
ntrebri suplimentare,sau cu explicaii
suplimentare.

Activitate independent:
Elevii vor completa fia de lucru cu
informaia corespunztoare.

6. Asocierea, generalizarea i aplicarea

Profesorul cere elevilor s rezolve exerciiul


i rebusulde pe fia de lucru de unde vor afla
pe vertical cum se salut cretinii timp de
patruzeci de zile. .
Elevii vor completa fia de lucru.

Activitate direct:

7. Activitate suplimentara

Profesorul le va da elevilor ghicitori cretine.


Elevii vor rspunde la ghicitori.

8.Aprecierea activitilor elevilor

Voi face aprecieri privitoare la activitatea


elevilor.
Voi nota elevii care au participat la or.

9. ncheierea activitii

Rugciune i salutul.

7
.

S-ar putea să vă placă și