Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Instituţia de învăţământ: Colegiul Naţonal „Ferdinand I” Bacău


Data: 26.04. 2018
Clasa: a XI-a F
Disciplina: Religie Ortodoxă
Profesor: Neacșu Bogdan
Unitatea de învăţare: Religiile lumii
Subiectul lecţiei: Iudaismul
Tipul lecţiei: predare- însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei : -dobândirea unor cunoştinţe din istoria iudaismului;
-dezvoltarea capacităţilor de asociere şi interpretare a datelor istorice şi a conceptelor religioase;
- cultivarea sentimentului de respect faţă de religia proprie şi de toleranţă faţă de alte religii.
Competenţe derivate: La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi următoarele competenţe:
C 1 – să prezinte principalele momente din istoria religiei iudaice;
C 2 – să prezinte/ descrie care este rolul Thorei şi al Talmudului în credinţa iudaică;
C 3 – să evidenţieze valoarea religiei evreilor în istoria culturii universale;
C 4 – să evidenţieze virtuţile religios- morale şi frumuseţile spirituale propovăduite de iudaism.
Resurse:
1.Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a XI-a
- Planificarea calendaristică, clasa a XI-a
- Proiectarea unităţii de învăţare
2.Temporale: - Numărul de lecţii:1;
- Durata: 50 minute
3.Bibliografice:
-Biblia sau Sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucureşti, 1982
-Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă- repere teoretice şi metodice, Editura “Polirom”, Iaşi, 1999;
-Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura “Polirom”, Iaşi, 2001;
-Drâmba, Ovidiu, Istoria culturii şi civilizaţiei, Ed. Ştiinţifică şi Enciclopedică, Bucureşti, 1985, vol 1-2
-Eliade, Mircea, Istoria religiilor şi credinţelor religioase, Chişinău – 1992,
Strategia didactică
Metode şi procedee: Conversaţia, argumentarea, prezentare power- point, expunerea, explicaţia, dezbaterea, metoda G.L.C.
( Gândiţi /Lucraţi/ Comunicaţi)
Mijloace de învăţământ: Fişa de lucru, computerul, videoproiectorul,Sfânta Sriptură, albume cu ilustraţii, harta Vechiului Orient.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei C.D. Timp Activitatea profesorului/ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment 2 min. Crearea unui climat afectiv rugăciunea activitate
organizatoric specific orei de religie frontală
Se rosteşte rugăciunea
2. Verificarea 10 Scurtă recapitulare a se fac
cunoştinţelor min. cunoştinţelor anterioare aprecieri
anterioare privind diferenţa dintre conversaţia activitate privind
politeism şi monoteism. frontală pregătirea
elevilor
pentru
lecţie
3. Pregătirea 1 min.
pentru lecţia nouă Vom vorbi în cele ce urmează expunerea
despre religia unui popor
important care alături de
islamism şi creştinism este a
treia religie monoteistă a lumii.

4. Anunţarea titlului 2 min. Astăzi vom vorbi despre


lecţiei noi şi a Religia Evreilor expunerea
competenţelor Obiectivele lecţiei: prezentarea calculator
1. Scurtă istorie a poporului power-point retroproiector
evreu
2. Izvoarele religiei iudaice
3. Teologia iudaică
4. Locaşurile de cult
5. Sacerdoţiul şi sărbătorile
6. Jertfele şi rugăciunile
Iudaismul activitate
5. Comunicarea noilor Religia evreilor este una frontală
cunoştinţe dintre puţinele religii antice prezentare
secvenţe C1 care şi- a păstrat neştirbită power point
identitatea religioasă şi etnică.
Istoria religiilor studiză
religia evreilor potrivit celor
trei perioade principale ale ei:
- de la Aavram până la Moise;
- de la Moise până la
dărâmarea Ierusalimului- anul
70 d.H.; harta
- de la căderea Ierusalimului conversaţia Vechiului
până astăzi. Orient
Izvoarele religiei iudaice-
Torah:
20 - Pentateuhul- cele cinci
min. scrieri ale lui Moise;
- Profeţii – împărţiţi în două argumentarea
mari categorii, cei vechi şi cei
noi; Sfânta
- celelalte scrieri numite Scriptură
Ketuvim.
La aceste surse se adaugă
Talmudul şi Mişna –
C2 literatură rabinică.
Teologia iudaică
- principala caracteristică este
monoteismul;
- Dumnezeu este veşnic, expunerea
omniprezent, înţelept,
creatorul lumii văzute şi
nevăzute, milostiv....
- raporturile dintre om şi explicaţia
Dumnezeu sunt reglementate
pe baza unei alianţe cu
C3 “poporul ales”;
- condamnarea politeismului albume cu
este categorică şi se regăseşte ilustraţii
în poruncile Decalogului;
- legătura cu divinitatea se
stabileşte prin îngeri şi profeţi;
- teologia iudaică este pusă sub
semnul ideii mesianice;
- perioada profeţilor aduce
ideea unei religii universale,
planetare. dezbaterea
Lăcaşurile de cult
- la început evreii îşi ridicau
altare în locurile în care îşi
păşteau turmele;
- după ieşirea din robia
egipteană şi-au construit
Cortul Sfânt ca loc de păstrare
al Chivotului Legii;
- după aşezarea în Canaan s-a
construit, în timpul regelui
Solomon, templul de la
Ierusalim.
C4
Sărbători iudaice
- sărbătoarea Anului Nou- Roş
Haşana- la începutul lunii
septembrie;
- sărbătoarea curăţeniei Yom
Kipur, zi de post şi de iertarea
păcatelor;
- sărbătoarea purificării
templului- Hanuca;
- Paştele – Pesah- sărbătare
legată de ieşirea din robia
egipteană.
Jertfele
- îndeplinite de obicei de
preoţi în frunte cu Marele
Preot;
- erau cu precădere animale-
porumbei, miei, viţei- dar şi
jertfe din roade ale
pământului.
Rugăciunile
- sunt publice şi individuale;
- cele publice se desfăşoară în
sinagogă;
- rugăciunea individuală este
făcută obligatoriu de bărbaţi; activitate
- religia iudaică şi-a structurat frontală
în timp principiile
fundamentale, acestea fiind
cuprinse în:
- Decalogul;
- Ascultă Israele;
- Cele 18 binecuvântări;
- Mărturisirea de credinţă;
- Credeau în viaţa viitoare şi
aveau convingerea că sufletele
morţilor vor merge în “casa
morţii-Şeol ” sau sufletelese
vor bucura de vederea lui
Dumnezeu.
6. Fixarea C1 10 Consolidarea cunoştinţelor
cunoştinţelor min. dobândite de elevi se va face conversaţia fişe de lucru activitate aprecieri
prin completarea unor fişe de G.L.C. individuală verbale
lucru în care elevii vor preciza
C3 câteva caracteristici definitorii
ale religiei iudaice.
activitate pe
grupe
7. Tema pentru acasă 2 min. Se prezintă tema pentru acasă explicaţia
(din manual).
8. Evaluarea 2 min. Se apreciază implicarea notarea
elevilor la lecţie, evidenţiind elevilor
elevii care au participat activ şi
creativ în predarea noilor
cunoştinţe.
Notarea elevilor.
9. Încheierea 1 min. Rugăciunea. meditaţia exerciţiul act. frontală
activităţii Salutul. religioasă moral

S-ar putea să vă placă și