Sunteți pe pagina 1din 4

SCHIŢĂ DE LECŢIE

Propunător:
Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Semnul sfintei cruci;
Tipul lecţiei: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe generale despre Dumnezeu, din perspectivă biblică.
educarea copiilor în spiritul cinstirii valorilor creştine;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, toţi elevii vor fi capabili:
01 - să identifice Crucea dintr-o mulţime de obiecte date;
02 - să precizeze locul unde poate fi văzută sfânta cruce;
03 - să explice modul de executare a semnului Sfintei Cruci şi să-l execute corect;
04 - să memoreze cuvintele care îl însoţesc.

Obiective-formativ educative:
05 – să-şi formeze deprinderea, cu ajutorul profesorului, de a efectua corect semnul sfintei cruci;
* Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este
specificat momentul în care ele sunt atinse

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, observarea dirijată, expunerea, jocul didactic, exerciţiul, argumentarea.
2. Mijloace de învăţământ: manualul, auxiliarul didactic, imagini cu relizarea semnului crucii, fişă de lucru – semnul crucii.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală şi pe grupe.

Resurse bibliografice:
1. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura
„Polirom", Iaşi, 1998.
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
3. Pentru tine, mic creştin, vol. I, Editura Paradigme, Piteşti, 2005.
4. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina,
Iaşi, 2006.
5. Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi, clasa a I-a, Editura „Sf.
Mina”, Iaşi, 2008.

DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric – 3 minute
Salutul
Conversaţie introductivă în baza experienţei personale
Notarea absenţelor
Pregătirea pentru începerea orei:
● Profesorul cere elevilor să numească obiectele care se găsesc pe catedra sa (cruce, jucării: ambulanţă, un avion,
o ţesătură, o pasăre în zbor etc), cât şi imagini sugestive în acest sens. Jocul didactic continuă până când copiii recunosc
semnul Sfintei Cruci
Precizare: Profesorul întreabă:
„ – Unde aţi mai văzut semnul crucii?” Elevii dau diferite variante de răspuns: „... la biserică, la cimitir, acasă etc.

„ – Ce faceţi când vedeţi o cruce?” Elevii răspund: „... semnul Sfintei Cruci”

2. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor – 2 minute


Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele propuse:

Astăzi vom învăţa cu toţii să facem corect semnul sfintei cruci. Totodată vom învăţa cuvintele pe care trebuie să le
rostim atunci cînd facem acest semn şi vom afla în ce momente putem face semnul Sfîntei Cruci.

3. Predarea noului conţinut (realizarea sensului) – 20 minute

● Profesorul explică modul de realizare a semnului Sfintei Cruci, recitînd foarte rar primele trei strofe din poezia
Semnul Sfintei Cruci de Pr.C. Popescu:

Ne-nchinăm cu mîna dreaptă


Căci, aşa cum toţii ştim,
Dreapta-i mâna care-o-ntindem
Cînd cu-n prieten ne-ntîlnim.

Degetele noi le ţinem


Cum în mînă-am ţine un toc
Trei unite într-un punct,
Două-n palmă la un loc.

Şi aşa ne-atingem fruntea


Apoi inima la piept,
Cei doi umeri în cruciş,
Începînd-o cu cel drept.

4. Dirijarea învăţării – 5 minute

● Profesorul adresează următoarele întrebări la finalul poeziei:


„ – Cu care mână facem semnul Sfintei Cruci?”
„ – Cum trebuie să ţinem degetele acestei mâini când ne închinăm?”
„ – Unde punem cele trei degete mai întâi?”
„ – Dar după aceea?”
„ – Apoi?”
„ – Apoi?”
„ – Şi ultima dată?”
● Elevii răspund cu cuvintele din poezie, executând în acelaşi timp mişcările corespunzătoare

5. Obţinerea performanţei (reflecţia) – 5 minute


● Profesorul propune elevilor să execute toţi odată, apoi pe rînd, semnul Sfintei Cruci, precizînd fiecare mişcare:
1.Mâna dreaptă în sus!
2.Uniţi primele trei degete într-un punct, iar celelalte două ţineţile în palmă.
3.Mâna dreaptă la frunte, la piept, la umărul drept,la umărul stîng şi lăsaţi mâna în jos.
Apoi profesorul anunţă memorarea cuvintelor care însoţesc semnul Sfintei Cruci: “În numele Tatălui şi al Fiului şi al
Sfîntului Duh. Amin”.
Exerciţiul se va repeta în grup şi individual până când toţi elevii îl execută corect şi memorează cuvintele, profesorul
corectându-i ori de câte ori este cazul. Când toţi îl execută corect profesorul îi felicită.
Precizare:
Este bine să ne facem Sfînta Cruce:
· -dimineaţa cînd ne tezim;
· -cînd începem şi terminăm un lucru sau lecţiile;
· -înainte de a pleca de acasă;
· -înainte şi după mîncare;
· -cînd trecem pe lîngă o biserică, troiţă;
· -cînd intrăm şi cînd ieşim din biserică;
· -seara înainte de culcare.
După ce terminăm un lucru, semnul Sfintei Cruci este însoţit de cuvintele:”Slavă Tatălui şi Fiului şi Sfîntului Duh, şi acum
şi pururea şi în vecii vecilor. Amin”.
Precizare:
Atunci cînd facem corect semnul Sfintei Cruci noi arătăm că Îl iubim pe Dumnezeu şi credem că El ne poate
ajuta, trebuie numai să-L rugăm.
Pentru a sublinia puterea Sfintei Cruci elevilor li se propune să asculte o povestioară.

Puterea semnului Crucii

“Cuviosul Constantin al Sinadelor a fost un om cu viaţă plăcută lui Dumnezeu. Când era mic şi încă nu era
creştin mergea odată prin cetate şi s-a întâmplat să-l vadă pe un om făcându-şi semnul crucii. A început şi el să-l facă cu
multă dragoste, fapt pentru care faţa i s-a luminat cu o strălucire cerească. El a fost învăţat de Dumnezeu Însuşi
învăţăturile credinţei. Odată o femeie de altă credinţă s-a năpustit cu gând urât asupra lui. El a făcut semnul sfintei Cruci
asupra ei şi aceasta a căzut pe loc moartă. Dar imediat făcând din nou semnul Sfintei Cruci a înviat-o, iar aceasta i-a
mulţumit cerându-i iertare. Un înger l-a adus apoi la o mănăstire unde a povestit această întâmplare. Ca să se
încredinţeze mai marele mănăstirii i-a dat o cruce s-o sărute. Când s-a plecat cu evlavie să sărute picioarele Crucii,
atunci s-a plecat şi Sfânta Cruce întreagă pe capul lui şi s-a întipărit semnul ei ca o pecete pe fruntea lui şi aşa a rămas
până la sfârşitul vieţii.

6. Concluzii şi realizarea feedbak-ului – 5 minute


Concluzii:
Sfânta Cruce este semn de biruinţă, cuprinzând în sine puterea lui Dumnezeu. Semnul Sfintei Cruci însoţeşte toate
activităţile creştinului. Făcând semnul Sfintei Cruci corect, arătăm că îl iubim pe Dumnezeu şi credem în El.
● Pentru a fundamenta concluzia profesorul citeşte poezia „Semnul Sfintei Cruci” de Sfântul Ioan Iacob Hozevitul:

Semnul crucii este nouă


Scutul cel mântuitor
Care depărtează răul
Şi ne dă la toate spor.

Deci să facem cum se cade


Creştinescul nostru semn,
Căci vrăjmaşii fug atuncea
Ca de preacinstitul lemn

7. Aprecierea activităţii – 3 minute


● Se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea elevilor în predarea noilor cunoştinţe

8. Încheierea lecţiei – 2 minute


● Profesorul anunţă tema pentru acasă: De desenat o cruce
Îndemn : Să cinstim Crucea şi s-o purtăm la piept cu multă cinste şi recunoştinţă faţă de Dumnezeu.
● Rugăciunea (se va propune copiilor învăţarea rugăciunilor de la începutul şi sfârşitul lecţiilor, ele putând fi memorate,
prin rostirea lor permanentă la fiecare lecţie).
● Salutul
P.P.P.P. (Portofoliul profesorului)
(Portofoliul
Informaţii utileprofesorului)
Informaţii utile

Puterea Sfintei Cruci


Puterea Sfintei Cruci
Un tânăr dornic de aleasă învăţătură s-a dus odată la o mănăstire, să-i ceară sfat unui bătrân călugăr:
- Un tânăr daţi-mi,
Părinte, dornic devăaleasă
rog, oînvăţătură
carte din s-a
caredus săodată la o mănăstire,
pot învăţa cel mai binesă-i cum
cearătrebuie
sfat unuisă bătrân călugăr:
fie un creştin;
cum - Părinte,
trebuie să daţi-mi, vă rog,
gândească, o carte să
ce trebuie dinfacă;
careosăcartepot care
învăţa cel explice
să-mi mai bine cumaceste
toate trebuie să fie un creştin;
lucruri!
cum trebuie să gândească, ce trebuie să facă; o carte care să-mi explice toate
Călugărul i-a spus că are o asemenea carte în chilia sa şi s-a dus să o aducă, însă, după câteva clipe, aceste lucruri!
s-aCălugărul i-a spus
întors ţinând că are
în mână o asemenea
o cruce pe carecarte în chilia
i-a întins-o sa şi s-aVăzându-1
tânărului. dus să o aducă,mirat,însă, după câteva clipe,
i-a spus:
s-a întors ţinând în mână o cruce pe care i-a întins-o tânărului.
- Fiule, crucea este cea mai de seamă învăţătură pe care Dumnezeu i-a dat-o omului. Văzându-1 mirat, i-a spus:Pentru noi,
- Fiule, crucea este cea mai de seamă învăţătură pe care Dumnezeu
Mântuitorul S-a jertfit pe cruce, arătându-ne astfel ce înseamnă să iubeşti, fiindcă a făcut acest i-a dat-o omului. Pentru
lucrunoi,
dinMântuitorul S-a jertfit
dragoste pentru pe cruce,
oameni. Crucea arătându-ne
înseamnă astfel tocmaicecalea
înseamnă să iubeşti,
pe care fiindcălaaiubire,
omul ajunge făcut acest
adicălucru
la
Dumnezeu. Cel ce ştie să-şi poarte crucea, poartă cu el, în acelaşi timp, harul şi iubirea Domnului. la
din dragoste pentru oameni. Crucea înseamnă tocmai calea pe care omul ajunge la iubire, adică
DeDumnezeu.
aceea, crucea Celnu ceeste
ştie osă-şi poarte
povară, ci ocrucea,
bucurie; poartă
când cu el, în acelaşi
te dăruieşti celuitimp,
drag, harul şi iubirea
nu o faci Domnului.
cu tristeţe şi cu
reţinere, ci cu bucurie şi entuziasm.- Crucea înseamnă, deci, curaj, răbdare, dar, mai ales, dragoste.şi cu
De aceea, crucea nu este o povară, ci o bucurie; când te dăruieşti celui drag, nu o faci cu tristeţe
reţinere,
Doreai ci cupebucurie
o carte care săşio entuziasm.-
citeşti cu ochiiCrucea înseamnă,
şi a cărei deci, să
învăţătură curaj, răbdare, dar,
îţi lumineze maiIată,
mintea. ales,îndragoste.
schimb,
Doreai o carte pe care să o citeşti cu ochii şi a cărei învăţătură să îţi lumineze
crucea - o carte pe care o vei citi cu sufletul şi a cărei învăţătură îţi va lumina întreaga viaţă. mintea. Iată, în schimb,
crucea -izvor
"Crucea, o carte
de pe care o vei
tămăduire, uşaciti cu sufletul
Tainelor, arma şi păcii,
a căreiveselia
învăţătură îţi va meu."
sufletului lumina întreaga viaţă.
"Crucea, izvor de
(Acatistul SfinteiCruci) tămăduire, uşa Tainelor, arma păcii, veselia sufletului meu."
(Acatistul SfinteiCruci)

S-ar putea să vă placă și