Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Şcoala : Şcoala Gimnazialӑ Nr. 1 Oltina


Profesor: Cloşcӑ Mihai-Marinel
Data: 03.03.2015
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie Ortodoxã
Unitatea de învãţare: Spiritualitate şi viaţã creştinã
Subiectul lecţiei: Curajul mãrturisirii – Sfântul Ioan Botezãtorul
Tipul lecţiei: Transmitere / însuşire de cunoştinţe

Competenţe specifice:

1. - să descrie familia Sfântului Ioan Botezãtorul;


2. - să descrie modul de viaţã al Sfântul Ioan Botezãtorul;

3. - să explice semnificaţia numelui “Botezãtorul” şi “Înaintemergãtorul Domnului;

4. - să precizeze îndemnurile la fapte bune date de Sfântul Ioan Botezãtorul .

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lectura religioasă, povestirea, observarea dirijatã, demonstraţia
cu substitute,meditaţia religioasã,studiu de caz ,jocul didactic .
2. Mijloace de învăţământ: fişe, icoana cu Sfântul Ioan Botezãtorul.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individualã.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3.Umane: -22 elevi.
4. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R.,
Bucureşti, 2002;
- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a VI-a, Edit. Sf. Mina,
Iaşi, 2009;
- Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Edit. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
Etapele lecţiei C.S Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
procedee
1. Moment 1 Salutul; Salutul;
organizatoric Rugăciunea; Rugăciunea;
Notarea absenţelor;
Pregătirea pentru începerea lecţiei. Pregătirea pentru începerea lecţiei.
2. Pregătirea 5
elevilor pentru - Se poartã un dialog cu elevii pe tema rugãciunii din care va - Elevii ascultă cu atenţie Conversaţia
receptarea trebui sã reiasã cã Dumnezeu ascultã întotdeauna rugãciunile şi - Elevii răspund la întrebările puse de cãtre
noilor cunoştinţe îndeplineşte cererile, atunci când ele sunt de folos. profesor.
3. Precizarea şi 2 Se anunţă şi se notează pe tablă titlul lecţiei: Curajul mãrturisirii – Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi Explicaţia
explicarea Sfântul Ioan Botezãtorul ascultă cu atenţie.
titlului şi a Se precizează competenţele specifice.
obiectivelor
4. Comunicarea C1 15 Elevii ascultă cu atenţie şi noteazã pe caiete ideile Povestirea
noilor cunoştinţe În Ţara Sfântã trãiau doi bãtrâni: preotul Zaharia şi soţia sa , de pe tablã.
Elisabeta. Ei erau drepţi în faţa lui Dumnezeu şi împlineau toate
poruncile Sale.Cei doi erau trişti deoarece nu aveau copii, deşi se
rugaserã mult pentru aceasta. Într-o zi când slujea la templu, I s-a
arãtat Îngerul Gavriil şi i-a zis cã soţia sa, va naşte un bãieţel şi-l
va chema Ioan. Zaharia nu a crezut vorbele Îngerului şi a rãmas
mut pânã în ziua naşterii copilului. Dupã nouã luni s-a nãscut fiul
lui şi a sosit momentul punerii numelui, iar Zaharia a cerut o
tãbliţã şi a scris pe ea “ Ioan sã-I fie numele ”. În acea clipã
Dumnezeu i-a redat vocea şi a început sã vorbeascã şi a proorocit
cã Ioan va fi prooroc al Domnului şi va pregãti venirea Lui. La
şase luni dupã naşterea sa, împânzindu-se zvonul cã Irod vrea sã
ucidã pruncii, Elisabeta rãmasã vãduvã din cauza uciderii lui
Zaharia, s-a ascuns cu fiul ei într-o scorbiturã a unui munte. Dar
nu dupã mult timp, ea a murit., pruncul rãmânând singurşi a fost
luat sub aripa protectoare a unui Înger trimis de Dumnezeu, care a
avut grijã de el, pregãtindu-l totodatã pentru misiunea ce o avea de
C2 îndeplinit. Rãmas orfan de mic, Sfântul Ioan s-a întors în Pustiul
Iudeii unde, prin post şi rugãciune, s-a pregãtit pentru misiunea
sa. Era îmbrãcat cu o hainã din pãr de cãmilã prinsã cu o
cingãtoare de piele, iar de mâncat se hrãnea doar cu lãcuste şi cu
miere sãlbaticã. Odatã ajuns la maturitate, pe la treizeci de ani,
Sfântul Ioan a început sã propovãduiascã oamenilor despre
venirea lui Mesia. Predica sa, plinã de puterea Duhului Sfânt,
atrãgea mulţi oameni şi îi îndemna pe aceştia sã se pocãiascã, sã
C3 facã fapte bune, sã fie cinstiţi, milostivi şi morali.
Pentru sfinţenia vieţii sale, Dumnezeu i-a acordat marea cinste de
a-L boteza pe Fiul Sãu, în râul Iordan.
El l-a mustrat pe regele Irod Agripa spunându-I cã-L supãrã pe
C4 Dumnezeu cu fapta sa, deoarece divorţase de soţia sa pentru a se
cãsãtori cu soţia fratelui sãu, Irodiada. Din aceastã cauzã regele l-a
întemniţat. Irodiada îl ura foarte mult pe Ioan şi printr-un vicleşug
l-a fãcut pe Irod sã-I taie capul, astfel cã a suferit moarte
muceniceascã.
5. Fixarea şi C1 12 Se cere elevilor sã recunoascã Sfântul din icoanã, apoi sã completeze Elevii privesc icoana cu atenţie şi dau diverse Observarea
sistematizarea C2 fişa de lucru ( Anexa 1). rãspunsuri, apoi completeazã fişa oferitã de cãtre dirijatã
cunoştinţelor C3 Se cere elevilor sã rãspundã la întrebãri: profesor. Exerciţiul
C4 - Cum s-a pregãtit Sf. Ioan pentru misiunea sa? Elevii dau diverse rãspunsuri.
- Ce îmbrãcãminte purta Sf. Ioan? Conversaţia
- Cu ce se hrãnea Sf. Ioan ?
- De ce este numit „Înaintemergãtorul Domnului”?
- De ce este numit şi „Botezãtorul”?
6. Asocierea 10 - Ce sfaturi a dat Sf. Ioan Botezãtorul oamenilor? Elevii dau diverse rãspunsuri.
şi generalizarea Conversaţia
- Noi, oamenii, mai putem împlini aceste sfaturi?

- Care sfat vi se pare mai greu de îndeplinit?


Elevii noteazã în caiete aceste date.
Concluzie:
Pentru viaţa sa curatã şi pentru misiunea sa pe care a avut-o
Biserica îl sãrbãtoreşte în fiecare an la :
- 23 septembrie - Zãmislirea Sfântului Ioan Botezãtorul;
- 24 iunie - Naşterea Sfântului Ioan Botezãtorul;
- 7 ianuarie – Soborul Sfântului Ioan Botezãtorul;
- 29 august – Tãierea capului Sfântului Ioan Botezãtorul.

7. Aprecierea 2 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea Elevii ascultă aprecierile profesorului. Explicaţia
activităţii elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
elevilor Se notează elevii care au participat la lecţie.

8. Precizarea şi 2 Se anunţă şi se explică tema:


explicarea temei - Exerciţiu:
Alcătuiţi o rugăciune proprie către Sfântul Ioan Botezătorul.

9.Încheierea 1 Rugăciunea. Rugăciunea


activităţii Salutul. Salutul

Anexa

Fişã de lucru

1. Încercuiţi varianta corectã de rãspuns:


~ Pãrinţii Sfântului Ioan Botezãtorul se numeau:
a. Ioachim şi Ana;
b. Iosif şi Maria;
c. Zaharia şi Elisabeta.
~ La naştere, Elisabeta a spuis cã pruncul se va chema:
a. Zaharia;
b. Ioan;
c. Petru.
~ Sfântul Ioan Botezãtorul trãia:
a. în post şi rugãciune;
b. ca orice om;
c. nu respecta postul.

2. Completaţi spaţiile punctate cu enunţurile corecte:

a. Sfântul Ioan Botezãtorul îi boteza pe oameni în râul ................. .


b. El a vestit venirea .......................... .
c. A fost ucis de ........................ din cauza urii ....................... .

S-ar putea să vă placă și