Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data:
Clasa: a 4-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Sf. Prooroc Ilie
Tipul lecției: consolidare și informare
Scopul lecției: informarea copiilor si consolidarea informațiilor privind viața Sf. Ilie
Competențe generale:
 cunoașterea vieții Sf. Ilie și aplicarea învățăturii în viața reală.
Competențe derivate:
La sfârșitul lecției copiii vor fi capabili să:
 să descrie viața Sf. Ilie
 să numească fapte realizate de Sf. Ilie
 să recunoască icoana Sf. Prooroc Ilie în biserică
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația,
2. Mijloace de învățământ: fișă de lucru, icoana Sf. Ilie Biblia, manual
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală

1
Resurse:
 Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, cls. a IV-a
 Temporale: Număr de lecții: 1 oră
Durata: 50 min.
 Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București
1982.
- Cucoș, Constantin, Educația Religioasă, Ed. Polirom, Iași, 1999
- Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metode active de predare-învățare, Modele și aplicații la Religie, Ed. Sf Mina,
Iași, 2009
- Manual de Religie...

Demersul didactic

Nr.crt. Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare


procedee învățământ organizare
1 2 5 6 7 8 9
1. Momentul Salutul Activitate
organizatoric Rugăciunea frontală
Notarea absențelor
2. Pregătirea Arătarea icoanei Sf. Ilie și descrierea ei. Explicația Icoana Sf. Activitate Aprecieri
perceptivă a -Observați cum este îmbrăcat Sf. Ilie. Stelian frontală verbale
elevilor - Ce face corbul?
-De ce credeți că îi aduce hrană?
3. Actualizarea Recapitularea lecției trecute folosind întrebări și introducerea Activitate
cunoștințelor subiectului noii lecții. frontală
anterioare
4. Desfășurarea Citirea vieții Sf. Prooroc Ilie din Biblie și adresarea de Explicații Activitate

2
activității întrebări copiilor cu privire la lecție. Manual frontală
-Cine vrea să povestească ce am citit?
-Unde a trăit sfântul?
-Cine era Izabela? Conversație
-De ce îl ura pe Sf. Ilie?
-Sf. Ilie de ce a fugit în pustie? Putea să rămână și să înfrunte
dușmanul?
-Câte zile a stat în pustie? Noi am putea sta fără hrană atâtea
zile?
-Ați observat că îi aduce mâncare un corb. De aici, putem
observa legătura strânsă dintre oamenii sfinți și animale, dar
și ajutorul lui Dumnezeu pentru oamenii care Îl iubesc.
-Sf. Ilie face minunea învierii unui băiat. Era important să
facă acest lucru?
Femeia îl hrănește cu ultima pâine și sfântul înmulțește
pâinea pentru ei. Ce putem observa din acest eveniment?
Femeia face o faptă extraordinară, o faptă bună pentru un
străin până la urmă și Dumnezeu îi dă și fiul înapoi și
înmulțește mâncarea.
-Noi facem fapte bune? Am putea să urmăm exemplul
văduvei? Credeți că ar fi potrivit să facem la fel?
Întotdeauna Dumnezeu dă înzecit înapoi celor care fac
milostenie altora. Zice Domnul Hristos: „Fiți milostivi,
precum și Tatăl vostru este milostiv”(Lc.6,36).

- Cum demonstrează Sf. Ilie puterea lui Dumnezeu?


-Vedeți că jertfa pentru idoli nu se aprinde, dar cea pentru
Dumnezeu da. Credeți că oamenii au crezut în Dumnezeu
atunci?
-Eu cred că printre oameni au fost și persoane care nu au
crezut și au continuat să slujească idolilor, așa cum și când
Domnul Hristos făcea minuni, nu toți îl credeau.

3
-Ce se întâmplă la sfârșit cu Regele Ahab și cu Izabela? -
Credeți că Dumnezeu a făcut dreptate?
-Când apare carul de foc?
-Credeți că a murit Sf. Ilie?
-Când va veni Sf. Ilie?
-Ucenicul Elisei a primit darurile de la Sf. Ilie și a început să
facă minuni și el printre oameni, mărturisindu-l pe
Dumnezeu.

5. Asocierea și -Ce învățăm din viața Sf. Ilie? Conversație Activitate


generalizarea - Cum putem sărbători ziua sfântului? frontală
-Cum se numește această sărbătoare? Ce fac românii în
această zi?
Aruncă cununi de salcii pe case, spre binecuvântare. Nu se
fac munci agricole.

-3 minute de religie despre viața Sf. Ilie.


6. Aprecierea Se fac aprecieri generale și individuale privind atât pregătirea Activitate Aprecieri
activității elevilor, cât și implicarea lor la lecție. frontală verbale
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
7. Precizarea temei Anunțarea temei pentru acasă. Activitate
pentru acasă Se împart copiii pe două grupe și fac cate un rebus pe baza frontală
informațiilor învățate. Rebusul îl dau celeilalte echipe pentru
a fi completat.
8. Încheierea Rugăciunea Activitate
activității frontală

4
5

S-ar putea să vă placă și