Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ : Liceul Tehnologic „Ion Creangă” - Pipirig

Profesor: Diaconu Marius

Data: 25.10.2018

Clasa: a III-a A

Disciplina: Religie

Unitatea: Iubirea lui Dumnezeu şi răspunsul omului


Titlul lecţiei: Bucuria de a
trăi Tipul lecţiei: mixtă
Durata lecţiei: 50 min
Competențe specifice:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
1 Să înţeleagă Cine este Adevăratul izvor al bucuriei.
2 Să relateze naşterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.
3 Să recunoască care este pentru creştini sărbătoarea bucuriei.
Strategia didactică:
1. Strategia didactică: Metode şi procedee: lectura, conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, , observaţia, exerciţiul;
2. Mijloace de învăţământ: Caiet de religie pentru clasa a IlI-a, fişa de lucru, icoana, Mica Biblie, filmul.
3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;
Bibliografie:
1. ***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1984.
2. ***Trăirea învăţăturii de credinţă. Activităţi didactice pentru ora de religie creştin ortodoxă - clasa a III-a, ed. Partoş, Timişoara, 2013.
3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghiţiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie Cultul Ortodox, Caietul elevului, clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint
Educaţional, Bucureşti, 2015.
4. Idem, Religie Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educaţional, Bucureşti, 2015.
5. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religiei creştin-ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a III-a, ed. Sf. Mina, Iaşi 2009.
6. Şebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriş, Prof. Monica, Opriş, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
Desfăşurarea lecţiei:
5 5

Etapele lec- Obiec Elementele de conţinut Strategia didactică (metode, mijloace, forme de Instrumente de
ţiei/Timp tivele organizare) evaluare
opera
ţionale
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi mijloace de Forme de organizare
învăţământ
Momentul Salutul, Rugăciunea, Notarea Absenţelor Elevii răspund la salut, spun rugăciunea Conversaţia, Activitate frontală, acti-
organizatoric 5 împreună cu profesorul, iar elevul de Rugăciunea, vitate individuală.
min serviciu spune absenţii. Conversaţia,
Actualizarea Profesorul pune elevilor următoarele în- Elevii răspund la întrebări: Conversaţia.
cunoştinţelor 5 trebări: „Noi am învăţat despre viaţa omului care
min 1. „Despre ce am învăţat data trecută?” este darul lui Dumnezeu”. Exerciţiul. Activitate frontală.
2. „Cine este izvorul vieţii?” 2. „Izvorul vieţii este Dumnezeu”.
3. „Care este cel mai preţios dar primit „Cel mai preţios dar de la Dumnezeu este
de la Dumnezeu?” viaţa. El ne-a creat din iubire”. Activitate individuală.
4. „Daţi exemple de sfaturi bune în- „Să-I mulţumim lui Dumnezeu pentru Aprecieri verbale.
văţate în lecţie?” viaţă. Să ne cinstim părinţii. Să facem
fapte bune. Să fim curaţi. Să ne jucăm
frumos”.

Anunţarea ti- Dacă data trecută am învăţat despre viaţa Elevii ascultă explicaţia profesorului. Conversaţia. Activitate frontală.
tlului lecţiei noi noastă că este darul lui Dumnezeu şi că
şi prezentarea noi suntem cea mai mare bucurie a Explicaţia.
obiectivelor părinţilor noştri precum a fost Fecioara
propuse 3 min Maria pentru părinţii ei, astăzi vom învăţa
despre bucuria vieţii, deci despre Bucuria
de a trăi.
Comunicarea Profesorul citeşte elevilor şi lecţia din Elevii ascultă cu atenţie. Apoi recitesc Aprecieri verbale.
cunoştinţelor manual: idile principale de pe fişa de lucru:
15 Bunicule, bunicule! Sunt foarte bucuroasă • Dumnezeu ne oferă în fiecare zi
min că te văd! Dar de unde vine această motive de bucurie. El este Izvorul
bucurie a mea? Bucurie.
01 — Bucuria îşi are izvorul în Dumnezeu • Cea mai mare bucurie a unui Explicaţia.
şi El ne-o dăruieşte creştin este Învierea Domnului. Fişa de lucru. Activitate frontală.
ca noi să o împărtăşim cu El şi cu toţi • Bucuria de a dărui este mai mare Povestirea.
02 ceilalţi oameni. Când vă întâlniţi cu o Filmul. Activitate individuală.
decât cea de a primi.
persoană dragă, în sufletul vostru se • Tu eşti cea mai mare bucurie Icoana.
naşte o stare deosebită, care vă învese - pentru părinţii tăi! Exerciţiul.
leşte inima. Aceasta este bucuria! • Rugăciunea ne aduce in suflet
O3 Ea apare şi atunci când vă jucaţi cu ză- pace, armonie şi frumuseţe.
padă sau vă stropiţi cu apă, când mângâ- Elevii urmăresc filmul
iaţi un animal sau ajutaţi pe cineva, (http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-
când depăşiţi obstacole sau primiţi o prooroc-ioan-botezatorul#ref=no- tif
veste bună. Uneori, pur şi simplu vă filei şi ascultă explicaţia despre
bucuraţi că trăiţi! icoană.
Naşterea voastră a fost un moment de
mare bucurie pentru părinţi. De aseme -
nea, ziua botezului, când aţi devenit
creştini. Ziua de naştere este o bucurie
pentru că o trăim înconjuraţi de dragos -
tea familiei şi a prietenilor. La fel ca
dragostea, bucuria se înmulţeşte când se
dăruieşte. De aceea ne bucurăm când
primim, dar şi când oferim daruri.
În timpul anului sunt multe sărbători, iar
Învierea Domnului, când Hristos ne-a
dăruit viaţă veşnică, este sărbătoarea bu-
curiei. În fiecare clipă putem trăi bucu-
ria întâlnirii cu El prin rugăciune.
Aceasta ne aduce în suflet pace,
armonie şi frumuseţe.
Profesorul prezintă apoi elevilor un film
animat despre naşterea Sfântului Proo -
roc Ioan Botezătorul, iar apoi prezintă
icoana Naşterii Sf. Proroc Ioan._______
Fixarea noi- Profesorul cere elevilor şi îi ajută pe Elevii rezolvă exerciţiile: Explicaţia. Activitate frontală. Aprecieri ver-
lor cunoş- aceştia să rezolve exerciţiile de pe fişă: Exerciţiul 1. bale.
tinţe 1. Răspunde la întrebări: a) „Izvorul bucuriei este Dum- Activitate individuală.
10 min a) Cine este izvorul bucuriei? nezeu”. Exerciţiul.
b) Care este pentru creştini
sărbătoarea bucuriei?
Pentru exerciţiul 2 după ce citesc b) „Pentru creştini sărbătoarea bucuriei este Fişa de lucru.
îndemnurile fiecare elev îşi alege trei Învierea Domnului".
îndemnuri. Exerciţiul 2:
Exerciţiul 3 • Să aduci bucurie celor din jur.
Răspundeţi cu ajutorul profesorului şi • Să dăruieşti cu drag.
după vizionarea filmuleţului la întrebări • Să mulţumeşti pentru toate.
apoi coloraţi imaginea. • Să te bucuri alături de ceilalţi.
Ce eveniment vesteşte îngerul? • Să apreciezi ceea ce ai.
Care sunt motivele bucuriei părinţilor Sf. • Să devii mai bun.
Ioan Botezătorul? Exerciţiul 3:
De ce bucuria este atât de mare pentru „Îngerul vesteşte naşterea Sf. Prooroc
întreaga lume? Ioan Botezătorul"
Pentru exerciţiul patru fiecare elev spune „Motivele bucuriei sunt asemănătoare
motivele lui de bucurie. ca ale Sfinţilor Ioachim şi Ana. Zaharia
şi Elisabeta au primit ca dar de la
Dumnezeu un copil, iar un copil este
cea mai mare bucurie a părinţilor lui".
„Bucuria este atât de mare pentru
întreaga lume pentru că, micul Ioan Îi
va pregătit calea şi Îl va boteza pe
Domnul Iisus Hristos".
După ce răspund la exerciţiul 4 elevii

Aprecierea, Profesorul explică elevilor că din Biblie Elevii ascultă explicaţia profesorului. Explicaţia.
asocierea, ge- aflăm că noi trebuie să ne bucurăm pururi Activitate frontală.
neralizarea 5 „Bucuraţi-va pururea întru Domnul" Povestirea.
min (Filipeni 4, 4). De aceea, viaţa nouă Activitate individuală.
trebuie să fie tot timpul plină de bucurie
şi noi trebuie să fim răspânditori ai bu-
curiei, să spunem tuturor ce bucuroşi am
fost noi la ora de religie. Bucuria noastră
trebuie să fie asemănătoare cu cea a lui
Zaharia şi Elisabeta şi a lui Ioachim şi
Ana pentru că şi noi suntem cea mai mare
bucurie a părinţilor noştri.
Li se comunică elevilor ca activitate su- Elevii ascultă şi notează activitatea în Metoda îndrumării teo- Activitate frontală. Ac-
Activitate su- plimentară că au de participat la Sfânta caiete. retice şi practice. tivitate individuală.
plimentară 2 Liturghie.
Încheierea 5 Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea şi răspund la Activitate frontală.
min salut.
Bucuria de a trăi
„Bucuraţi-va pururea întru Domnul" (Filipeni 4, 4).
Să reţinem!
9
Îndemnuri pentru
• Dumnezeu ne oferă în fiecare zi motive de bucurie. El este
micul creştin
Izvorul Bucurie.
Să aduci bucurie celor din
• Cea mai mare bucurie a unui creştin este Învierea
jur.
Domnului.
• Bucuria de a dărui este mai mare decât cea de a primi. Să dăruieşti cu drag.

• Tu eşti cea mai mare bucurie pentru părinţii tăi! Să mulţumeşti pentru
• Rugăciunea ne aduce in suflet pace, armonie şi frumuseţe. toate.
2. Răspunde la întrebări:
Să te bucuri alături de cei-
c) Cine este izvorul bucuriei?
lalţi.
d) Care este pentru creştini sărbătoarea bucuriei?
Să apreciezi ceea ce ai.
3. Transcrie trei îndemnuri la alegere:

4.
Răspundeţi cu ajutorul profesorului
şi după vizionarea filmuleţului la întrebări apoi coloraţi imaginea.
d) Ce eveniment vesteşte îngerul?
e) Care sunt motivele bucuriei părinţilor Sf. Ioan Botezătorul?
f) De ce bucuria este atât de mare pentru întreaga lume?
Si curând, lui Zaharia, îi născu băiat soţia. Pretutindeni, cum
născu, uute vestea a străbătut: că spre ea s-a aplecat Dumnezeu cu mila
Sa!

Rudele, cu ea-mpreună,

s-au umplut de voie bună. Dar când nume la copil să-i pună, tatăl nu
putea să spună pentru că era mut. O tăbliţă a cerut, pe care scrise:
Numele Ioan să-i fie! Si cum a scris, - o! minune! A început vorbe a
spune.
A lui limbă, dezlegată, Lăudă pe Sfântul Tată

Naşterea Sfântului loan Botezătorul

5. Descrie un moment de bucurie şi câteva bucurii


pe care le-ai trăit astăzi.

S-ar putea să vă placă și