Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Şcoala: Liceul Teoretic Brâncoveanu Vodă Urlați


Clasa: a III-a A
Disciplina: Religie
Profesor: Ciobotaru Neluța
Unitatea de învăţare: Dumnezeu este izvorul vieţii
Titlul lecţiei: Bucuria de a trăi
Tipul lectiei: mixtă
Scopul lectiei: dobândirea unor cunoştinţe despre momentele şi motivele de bucurie pentru a trăi
Durata lecţiei: 50 minute

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1 Să înțeleagă Cine este Adevăratul izvor al bucuriei.
O2 Să relateze nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.
O3 Să recunoască care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei.
Strategia didactică:
1. Strategia didactică: Metode şi procedee: lectura, conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, , observaţia, exercițiul;
2. Mijloace de învăţământ: Manual de religie pentru clasa a III-a, fișa de lucru, icoana, Mica Biblie, filmul.
3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală, individuală;
Bibliografie:
1. ***Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984.
2. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a III-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013.
3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie Cultul Ortodox, Caietul elevului, clasa a III-a,
semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015.
4. Idem, Religie Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a III-a, semestrul I, ed. Corint Educațional, București, 2015.
5. Dulfu, Petre, Iisus Mântuitorul, ed. Blassco, București, 2005 (1926).
6. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
7. http://www.trilulilu.ro/nasterea-sf-prooroc-ioan-botezatorul#ref=notif_file
Desfășurarea lecției:
Etapele Obiec Elementele de conținut Strategia didactică (metode, mijloace, Instrumente
lecției/Tim tivele forme de organizare) de evaluare
p opera
țional Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și mijloace Forme de
e de învățământ organizare
Momentul Salutul, Rugăciunea, Notarea Elevii răspund la salut, spun Conversația, Activitate frontală,
organizato Absențelor rugăciunea împreună cu Rugăciunea, activitate
ric profesorul, iar elevul de Conversația, individuală.
5 min serviciu spune absenții.
Actualizar Profesorul pune elevilor Elevii răspund la întrebări: Conversația. Activitate frontală.
ea următoarele întrebări: 1. „Noi am învățat despre
cunoștințel 1. „Despre ce am învățat data viața omului care este darul Exercițiul.
or trecută?” lui Dumnezeu”. Activitate
5 min 2. „Cine este izvorul vieții?” 2. „Izvorul vieții este individuală.
3. „Care este cel mai prețios Dumnezeu”. Aprecieri
dar primit de la Dumnezeu?” 3. „Cel mai prețios dar de la verbale.
4. „Dați exemple de sfaturi Dumnezeu este viața. El
bune învățate în lecție?” ne-a creat din iubire”.
4. „Să-I mulțumim lui
Dumnezeu pentru viață. Să
ne cinstim părinții. Să
facem fapte bune. Să fim
curați. Să ne jucăm
frumos”.

Anunțarea Dacă data trecută am învățat Elevii ascultă explicația Conversația. Activitate frontală.
titlului despre viața noastă că este darul profesorului.
lecției noi lui Dumnezeu și că noi suntem Explicația.
și cea mai mare bucurie a părinților
prezentare noștri precum a fost Fecioara
a Maria pentru părinții ei, astăzi
obiectivelo vom învăța despre bucuria vieții,
r propuse deci despre Bucuria de a trăi.
3 min
Comunicar Profesorul citește elevilor și Elevii ascultă cu atenție. Apoi Aprecieri
ea lecția din manual: recitesc idile principale de pe verbale.
cunoștințel Bunicule, bunicule! Sunt foarte fișa de lucru:
or bucuroasă că te văd! Dar de  Dumnezeu ne oferă în
15 unde vine această bucurie a fiecare zi motive de
min mea? bucurie. El este
— Bucuria își are izvorul în Izvorul Bucurie. Explicația.
Dumnezeu și El ne-o dăruiește  Cea mai mare bucurie a Fișa de lucru. Activitate frontală.
O1 ca noi să o împărtășim cu El și unui creștin este Învierea Povestirea.
cu toți ceilalți oameni. Când vă Domnului. Filmul. Activitate
întâlniți cu o persoană dragă, în  Bucuria de a dărui este mai Icoana. individuală.
O2 sufletul vostru se naște o stare mare decât cea de a primi. Exercițiul.
deosebită, care vă înveselește  Tu ești cea mai mare
inima. Aceasta este bucuria! bucurie pentru părinții tăi!
Ea apare și atunci când vă jucați  Rugăciunea ne aduce in
O3 cu zăpadă sau vă stropiți cu apă, suflet pace, armonie și
când mângâiați un animal sau frumusețe.
ajutați pe cineva, când depășiți Elevii urmăresc filmul
obstacole sau primiți o veste (http://www.trilulilu.ro/nastere
bună. Uneori, pur și simplu vă a-sf-prooroc-ioan-
bucurați că trăiți! botezatorul#ref=notif_file) și
Nașterea voastră a fost un ascultă explicația despre
moment de mare bucurie pentru icoană.
părinți. De asemenea, ziua
botezului, când ați devenit
creștini. Ziua de naștere este o
bucurie pentru că o trăim
înconjurați de dragostea familiei
și a prietenilor. La fel ca
dragostea, bucuria se înmulțește
când se dăruiește. De aceea ne
bucurăm când primim, dar și
când oferim daruri.
În timpul anului sunt multe
sărbători, iar Învierea Domnului,
când Hristos ne-a dăruit viață
veșnică, este sărbătoarea
bucuriei. În fiecare clipă putem
trăi bucuria întâlnirii cu El prin
rugăciune. Aceasta ne aduce în
suflet pace, armonie și
frumusețe.
Profesorul prezintă apoi elevilor
un film animat despre nașterea
Sfântului Prooroc Ioan
Botezătorul, iar apoi prezintă
icoana Nașterii Sf. Proroc Ioan.
Fixarea Profesorul cere elevilor și îi Elevii rezolvă exercițiile: Explicația. Activitate frontală. Aprecieri
noilor ajută pe aceștia să rezolve Exercițiul 1. verbale.
cunoștințe exercițiile de pe fișă: a) „Izvorul bucuriei este Activitate
10 min 1. Răspunde la întrebări: Dumnezeu”. Exercițiul. individuală.
a) Cine este izvorul b) „Pentru creștini
bucuriei? sărbătoarea bucuriei
b) Care este pentru creștini este Învierea Fișa de lucru.
sărbătoarea bucuriei? Domnului”.
Pentru exercițiul 2 după ce citesc Exercițiul 2:
îndemnurile fiecare elev își alege  Să aduci bucurie celor din
trei îndemnuri. jur.
Exercițiul 3  Să dăruiești cu drag.
Răspundeți cu ajutorul  Să mulțumești pentru toate.
profesorului și după vizionarea  Să te bucuri alături de
filmulețului la întrebări apoi ceilalți.
colorați imaginea.  Să apreciezi ceea ce ai.
a) Ce eveniment  Să devii mai bun.
vestește îngerul? Exercițiul 3:
b) Care sunt motivele a) „Îngerul vestește
bucuriei părinților Sf. nașterea Sf. Prooroc
Ioan Botezătorul? Ioan Botezătorul”
c) De ce bucuria este b) „Motivele bucuriei sunt
atât de mare pentru asemănătoare ca ale
întreaga lume? Sfinților Ioachim și
Pentru exercițiul patru fiecare Ana. Zaharia și
elev spune motivele lui de Elisabeta au primit ca
bucurie. dar de la Dumnezeu un
copil, iar un copil este
cea mai mare bucurie a
părinților lui”.
c) „Bucuria este atât de
mare pentru întreaga
lume pentru că, micul
Ioan Îi va pregătit calea
și Îl va boteza pe
Domnul Iisus Hristos”.
După ce răspund la exercițiul 4
elevii

Aprecierea Profesorul explică elevilor că Elevii ascultă explicația Explicația. Activitate frontală.
, asocierea, din Biblie aflăm că noi trebuie profesorului.
generalizar să ne bucurăm pururi „Bucurați- Povestirea. Activitate
ea va pururea întru Domnul” individuală.
5 min (Filipeni 4, 4). De aceea, viața
nouă trebuie să fie tot timpul
plină de bucurie și noi trebuie să
fim răspânditori ai bucuriei, să
spunem tuturor ce bucuroși am
fost noi la ora de religie. Bucuria
noastră trebuie să fie
asemănătoare cu cea a lui
Zaharia și Elisabeta și a lui
Ioachim și Ana pentru că și noi
suntem cea mai mare bucurie a
părinților noștri.
Activitate Li se comunică elevilor ca Elevii ascultă și notează Metoda îndrumării Activitate frontală.
suplimenta activitate suplimentară că au de activitatea în caiete. teoretice și practice. Activitate
ră participat la Sfânta Liturghie. individuală.
2
Încheierea Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea și Activitate frontală.
5 min răspund la salut.
Bucuria de a trăi
„Bucurați-va pururea întru Domnul” (Filipeni 4, 4).
Să reținem!
Îndemnuri
 Dumnezeu ne oferă în fiecare zi motive de bucurie. El este
pentru micul creștin
Izvorul Bucurie.
 Cea mai mare bucurie a unui creștin este Învierea Domnului. Să aduci bucurie celor din
 Bucuria de a dărui este mai mare decât cea de a primi. jur.

 Tu ești cea mai mare bucurie pentru părinții tăi!


Să dăruiești cu drag.
 Rugăciunea ne aduce in suflet pace, armonie și frumusețe.
Să mulțumești pentru
2. Răspunde la întrebări:
toate.
c) Cine este izvorul bucuriei?
d) Care este pentru creștini sărbătoarea bucuriei? Să te bucuri alături de
3. Transcrie trei îndemnuri la alegere: ceilalți.
__________________________________________________
Să apreciezi ceea ce ai.
__________________________________________________
__________________________________________________
4. Răspundeți cu ajutorul profesorului și
după vizionarea filmulețului la
întrebări apoi colorați imaginea.
d) Ce eveniment vestește
îngerul?
e) Care sunt motivele bucuriei
părinților Sf. Ioan
Botezătorul?
f) De ce bucuria este atât de
mare pentru întreaga lume?

Și curând, lui Zaharia, îi născu


băiat soția. Pretutindeni, cum născu, uute
vestea a străbătut: că spre ea s-a aplecat
Dumnezeu cu mila Sa!

Rudele, cu ea-mpreună,

s-au umplut de voie bună. Dar când nume


la copil să-i pună, tatăl nu putea să spună
Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul pentru că era mut. O tăbliță a cerut, pe
care scrise: Numele Ioan să-i fie! Și cum a
5. Descrie un moment de bucurie și câteva bucurii scris, - o! minune! A început vorbe a
spune. A lui limbă, dezlegată, Lăudă pe
Sfântul Tată.

Merse vestea și prin țară; Toți,


pe care le-ai trăit astăzi.

S-ar putea să vă placă și