Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.04.2022
Profesor: Bechir Ileana
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „George St. Marincu” Poiana Mare
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii
Titlul lecției: Frumosul în viața creștinului
Tipul lecției: transmitere și însușire de cunoștințe

Competențe generale:

C. G. 1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestari ale credinței
C. G. 2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, în acord cu valorile religioase
C. G. 3. Raportarea experiențelor din viata de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase

Competențe specifice:
C. S. 1.2. Compararea unor modalități diverse de manifestare a vieții religioase sau a unor aspecte de învățătură religioasă
C.S. 2.2. Formularea unor opinii personale privind aplicarea normelor moral-religioase în viața personală și a grupurilor de apartenență, în relație
cu normele civice
C.S. 3.2. Manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate în viața proprie și a comunității, prin raportarea la valori moral-religioase.

Competenţe derivate:
a) Cognitiv- formative
C1 – înțelegerea noțiunii de frumos/estetic;
C2 – identificarea frumosului în natura, creație, în arta creștină;
C3 – cunoașterea relației dintre frumusețea lui Dumnezeu și cea a omului;
1
b) Afectiv atitudinale:
C. 4. - participarea la slujbele religioase ale comunității și Bisericii;
C. 5. - participarea activă la lecţie;
c) Psiho-motorii:
C. 6. - păstrarea unei poziţii corecte în timpul rugăciunii, dar şi în timpul orei;
C. 7. - realizarea în mod corect a semnului Sfintei Cruci.

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observarea dirijată, explicația


2. Mijloace de învățământ: Biblia, Manual pentru clasa a VII-a, caietul elevului, fișa de lucru, icoana
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și activitate frontală.

Resurse
Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VII-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;
3.Unitatea de învățare –Viața creștinului împreună cu semenii
Temporale: număr de lecţii – 1
durata – 50 min
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982.
2. Benga Cristina, Ciachir Aurora, Ghițiu M., Niculae I., Religie –cultul ortodox, Editura Corint, București, 2017
3. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași, 1999.
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", Iași, 1998.
5. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele lectiei Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevului Mijloace și metode Forme Evaluare
crt. derivate de
organiza
re
1 2 3 5 6 7 9 10

- salutarea elevilor - elevii răspund la salut Exercițiul de rugăciune


1. Momentul - rugăciunea „Tatăl nostru” - elevii rostesc rugăciunea Obs. comportamentului elevilor
organizatoric - notez absențele și realizez -elevii se pregatesc pentru lecție Activitate
managementul clasei pentru începerea frontală
activității didactice care urmează să se
desfășoare

Pregătirea Profesorul va adresa elevilor câteva -Elevi răspund:


elevilor pentru întrebări din lecția anterioară: Activitate Aprecieri verbale
2. receptarea noilor Manifestarea bucuriei în viața omului: Exercițiul individua
cunoștințe -Ce este bucuria și ce aduce ea în -Bucuria este o stare sufletească. lă
sufletul omului? Ea aduce în sufletul nostru liniște,
armonie, împlinire.
-Putem face o clasificare a bucuriilor? -Da. Există bucurii obișnuite,
naturale (un gând bun, un zâmbet,
întâlnirea cu cineva drag,
lecturarea unei cărți, etc) și
bucurii duhovnicești, spirituale,
care se construiesc prin lucrarea
noastră cu Dumnezeu (bucuria
dată de rugăciune, de primirea
Sfintelor Taine, participarea la
slujbele bisericești, ajutorul dat
semenilor noștri, etc).
-Iisus Hristos în Predica de pe munte, -Este vorba despre: smerenie,
rostind Cele nouă Fericiri, ne învață căință, blândețe, dreptate,
cum să atingem fericirea prin milostenie, curăția inimii, pacea
dobândirea virtuților. Despre ce virtuți cu sine și cu semenii, răbdarea,
ne vorbește Iisus Hristos? jertfa pentru semeni și pentru
Dumnezeu.
Anunțarea titlului Se anunță și se scrie pe tablă titlul noii - elevii ascultă cu atenție și

3
și a obiectivelor lecții : Frumosul în viața creștinului . notează în caiete Explicația
3. lecției Se precizează obiectivele lecției.+ Activitate
frontală

Frumos este un termen abstract, ale Elevii notează pe caiete ideile


4. Comunicarea / cărui aspecte sunt legate de gusturile principale ale lecției: Explicația Activitate
însușirea noilor C1 omului. Când vorbim despre ceva -Creația vorbește despre frontală Observarea dirijată
cunoștințe frumos ne gândim la formă, material, Dumnezeu.
culoare, ordonare, etc. -Arta creștină are puterea de a
Dumnezeu a creat această lume nu doar străbate timpul și spațiul.
C2 frumoasă, ci desăvârșită. Întreaga sa -Frumusețea omului se împlinește Activitate
creație ne vorbește despre Dumnezeu, cu adevărat doar pe plan spiritual. individua
care iubește frumusețea. -Caracterul omului îmbpgățește lă
La rândul său, omul, inspirat de creația mintea și sufletul.
divină, creează opere de artă. -Frumusețea înseamnă
Arta creștină (muzică, pictură, compasiune, blândețe, iubire,
literatură, sculptură) are puterea de a răbdare, bunătate.
străbate timpul și spațiul. Ea educă și
C3 modelează, înnobilează sufletul, oferă
liniște și echilibru.
C4 Dar frumusețea omului se împlinește
cu adevărat doar pe plan spiritual.
Adevărata frumusețe este simplitatea.
Gesturile simple, care nu costă nimic,
dar dezvăluie frumusețea interioară a
celui care le face, vorbesc despre
caracterul acestuia, care îmbogățește
mintea și sufletul.
Iisus Hristos este modelul desăvârșit de
frumusețe, prin compasiune, răbdare,
bunătate, blândețe, iubire.
6. -Profesorul propune elevilor o
Fixarea C1 dezbatere privind lucrurile care îi ajută Elevii identifică modalități de a Conversația Activitate Aprecieri verbale
și sistematizarea și cele care îi împiedică să vadă evita ce îi împiedică și de a aplica individua
noilor cunoștințe C2 frumusețea din lume pornind de la ce îi ajută să descopere lă
cuvintele următoare: “Câtă frumusețe e frumusețea lumii din jur
în lumea aceasta! Păcat că omul de azi
nu mai are timp s-o vadă” (Ernest
Bernea).
- Profesorul oferă spre rezolvare Elevii rezolvă fișa în timpul
elevilor o fișă de lucru. acordat.

7. Asocierea, Profesorul împarte elevilor următoarea Elevii completează fișa, apoi Exercitiul
generalizarea și fișă de lucru: răspund motivându-și alegerile Activitate
aplicarea Dacă aș fi altcineva, aș alege să făcute. Conversația frontală
cunoștințelor fiu ........ pentru că ..................
Dacă aș fi o floare, aș alege să Activitate Aprecieri verbale
fiu ......... individua
Dacă aș fi o culoare, aș alege să fiu ...... lă
Dacă aș fi un copac, aș alege să
fiu .........
Dacă aș fi o pasăre, aș alege să
fiu .........
Dacă aș fi un sentiment, aș alege să
fiu .........
Dacă aș fi o creație artistică, aș alege să
fiu .........
8. Precizarea și Profesorul precizează tema pentru - elevii notează și primesc
explicarea temei acasă: Notează pe o fișă câteva explicații referitoare la modul în Explicația
pentru acasă proverbe românești despre frumusețe și care vor rezolva tema
bunătate.
Aprecierea Se fac aprecieri generale și individuale - elevii ascultă aprecierile
activității elevilor privind pregătirea elevilor cât și făcute de profesor Explicația Activitate Aprecieri verbale
9. implicarea lor în predarea noilor frontală
cunoștințe.

Obs. comportamentului elevilor


10. Încheierea - rostesc rugăciunea împreună cu - elevii rostesc rugăciunea și Exercițiul de rugăciune Activitate
activității elevii, salut și ies din sala de curs. răspund la salut frontală

5
Clasa a VII-a
Nume și prenume elev:
FIȘĂ DE LUCRU

Trupul omenesc este frumos numai în măsura în care oglindește sufletul (Constantin Brâncuși).
Pornind de la acest citat, grupează elementele necesare pentru a spori în viața ta frumusețea sufletului, naturii, artei și comportamentului:

Mă spovedesc/ Mă împărtășesc Plantez copaci și flori Îmi place să ascult muzică


bisericească

Pictez icoane Ascult învățăturile părinților/ Mă rog seara și dimineața


profesorilor/ preotului duhovnic

Admir frumusețea naturii ca dar Citesc cu interes din Sfânta Ajut la ecologizarea naturii
al lui Dumnezeu pentru oameni Scriptură

Încerc să-i înveselesc pe colegii Donez lucrurile care nu-mi mai Arunc gunoiul doar în spațiile
mei atunci când sunt triști sunt de folos special amenajate

Ajut bătrânii de pe strada mea Vizitez bisericile cu arhitectură Particip la Sfânta Liturghie
deosebită

Frumusețea sufletului:

Frumusețea naturii:

Frumusețea artei:

Frumusețea comportamentului:
Felicitări! Împlinește aceste îndemnuri și vei fi un om frumos în fața lui Dumnezeu și a semenilor!
Rezolvare:
1: Frumuseţea sufletului:
Mă spovedesc/ Mă împărtășesc.
Mă rog seara și dimineața.
Particip la Sfânta Liturghie.

2: Frumusețea naturii
Admir frumusețea naturii ca dar al lui Dumnezeu pentru oameni.
Arunc gunoiul doar în spațiile special amenajate.
Plantez copaci și flori.
Ajut la ecologizarea naturii.

3: Frumusețea artei
Îmi place să ascult muzică bisericească.
Pictez icoane.
Vizitez bisericile cu arhitectură deosebită.
Citesc cu interes din Sfânta Scriptură.

4: Frumusețea comportamentului
Încerc să-i înveselesc pe colegii mei atunci când sunt triști.
Ajut bătrânii de pe strada mea.
Ascult învățăturile părinților/ profesorilor/ preotului duhovnic.
Donez lucrurile care nu-mi mai sunt de folos.

7
“Câtă frumusețe e în
lumea aceasta! Păcat că
omul de azi nu mai are
timp s-o vadă” (Ernest
Bernea).
Clasa a VII-a
Nume și prenume elev:
FIȘĂ DE LUCRU
Citește, analizează, răspunde:

Dacă aș fi altcineva, aș alege să fiu ...................................... pentru că ..................


Dacă aș fi o floare, aș alege să fiu ....................
Dacă aș fi o culoare, aș alege să fiu .....................
Dacă aș fi un copac, aș alege să fiu .......................
Dacă aș fi o pasăre, aș alege să fiu .......................
Dacă aș fi un sentiment, aș alege să fiu ......................
Dacă aș fi o creație artistică, aș alege să fiu ..........................

Clasa a VII-a
Nume și prenume elev:
FIȘĂ DE LUCRU
Citește, analizează, răspunde:

Dacă aș fi altcineva, aș alege să fiu ...................................... pentru că ..................


Dacă aș fi o floare, aș alege să fiu ....................
Dacă aș fi o culoare, aș alege să fiu .....................
Dacă aș fi un copac, aș alege să fiu .......................
Dacă aș fi o pasăre, aș alege să fiu .......................
Dacă aș fi un sentiment, aș alege să fiu ......................
Dacă aș fi o creație artistică, aș alege să fiu ..........................

9
În Univers există o planetă pe care trăiesc fiinţe foarte asemănătoare cu pământenii. Singura deosebire dintre noi și ei
este că ei au doar un ochi și pot vedea în întuneric, la distanţe foarte mari și prin zid.
Într-o zi, pe acea planetă s-a născut un copil cu doi ochi. Părinţii au fost foarte dezamăgiţi, dar l-au îngrijit cu toată
dragostea. Copilul avea nevoie de lumină, când mergea undeva noaptea, de un telescop pentru a vedea ce se întâmplă pe alte
planete și era privit de colegi ca și cum nu vedea bine.
Încet, încet și-a dat seama că el poate să vadă ceva ce colegii lui nu pot: vedea culorile. Toată lumea de pe acea
planetă vedea în alb și negru; băiatul cu doi ochi vedea însă în culori. A început să își facă prieteni care îl ascultau povestind
despre păduri verzi, cer albastru și flori multicolore. Copiii și oamenii mari se adunau în jurul băieţelului ca să vadă lumea
prin ochii lui.
Când a crescut, a întâlnit o fată de care s-a îndrăgostit. Faptul că el era altfel decât ceilalţi locuitori ai planetei nu i-a
deranjat pe niciunul dintre ei. Cu timpul nu i s-a mai părut că este altfel: a devenit firesc să fie înconjurat de oameni care îi
ascultau poveștile. Cei doi au avut un fiu care nu se deosebea de ceilalţi copii de pe planetă: avea un singur ochi.

l. Cum te-ai fi simţit în locul băiatului cu doi ochi, pe planeta locuită de fiinţe cu un ochi?
2. Crezi că ai fi și tu altfel pe această planetă? De ce?
3. Cum ți-ai dori să fii tratat dacă ai fi diferit faţă de ceilalţi locuitori ai planetei?

S-ar putea să vă placă și