Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr.1 Jilava


Profesor: Dumitrescu Mihaela
Data: 5.12.2023
Clasa pregătitoare B
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Sfântul Nicolae
Tipul lecției: transmitere / însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre Sfântul Nicolae pentru a-i aduce cinstirea cuvenită;
Durata: 45 de minute
Competențe specifice:

3.1. Explicarea semnificaţiei unor evenimente religioase cunoscute

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 - să prezinte aspecte semnificative din viaţa Sfântului Nicolae;
O2 - să recunoască în imagini momentele din viața Sfântului Nicolae;
O3 - să formuleze învăţături morale desprinse din viaţa Sfântului Nicolae;

1
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE
1. Metode și procedee: conversaţia, povestirea, explicația, observarea dirijată,cântarea religioasă, jocul didactic „ Trăistuța cu surprize”,exercițiu de
rugăciune.

2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântului Ierarh Nicolae, iconiţe cu Sfântul Nicolae, colindul Sf. Nicolae, fișe de lucru, bilețele, imagini cu viața
Sfântului Nicolae, imagini cu simboluri, trei săculeți, nuielușe, ghetuța Sfântului Nicolae, corabia, ancora, săculeți cu dulciuri pentru copii.

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

RESURSE

Oficiale:
 Planificarea calendaristică orientativă;
 Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Bibliografice:
1.Desartovici, L.S., Viața și minunile Sfântului Nicolae, Editura Sophia, București, 2006;
2. Muha, Camelia, Sfântul Ierarh Nicolae, Colecția „Sfinții, prietenii lui Dumnezeu și ocrotitorii copiilor”, Editura ”Sf.Mina”, Iași, 2007
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Nr ETAPELE Cd ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE/ FORME DE

2
crt LECŢIEI MIJLOACE ORGANIZARE
/EVALUARE
Exercițiu de
1. Moment *Salutul. *Salutul. rugăciune Activitate
organizatoric *Rugăciunea „Tatăl nostru” *Rugăciunea „Tatăl nostru”. frontală
*Notarea absenţelor. *Anunțarea absențelor. Aprecieri
verbale
Captarea atenției se va face, rostind o ghicitoare:

Un Ierarh Mare și Sfânt, Elevii sunt atenți și răspund la Conversația Activitate


2. Captarea Îl aștepți cu nerăbdare, ghicitoare: ,,Sfântul Nicolae” frontală
atenției Cu emoție în gând
Și ghetuțe la intrare.
Aprecieri
Copii, după cum știți, mâine este o zi importantă. „.Sfântului Nicolae” verbale
-Despre ce zi este vorba? Cui dedicăm această zi?

„-Poartă cineva dintre voi numele de Nicolae ”? Observarea Activitate


3. Pregătirea dirijată frontal
aperceptivă Aprecieri
verbale
*Se anunţă titlul lecţiei într-o formă accesibilă și
4. Precizarea obiectivele. Se va sublinia faptul că în acestă oră elevii Observarea
titlului şi a vor descoperi momentele importante din viața sfântului, dirijată
obiectivelor minunile săvârșite de el, vor identifica virtuțile sfântului PPT Activitate
și vor desprinde învățături folositoare pentru viață frontală
Titlul lecţiei: Sfântul Nicolae
Conversaţia

*Se povestesc aspectele semnificative din viața


Sfântului Nicolae cu ajutorul imaginilor. Elevii ascultă cu atenție.

„Cu mult timp în urmă, în anul 280 într-un sat

3
îndepărtat (Patara), din Mira Lichiei, trăia o familie de Activitate
oameni credincioşi, Teofan și Nona. Aceştia aveau un Povestirea frontală
fiu pe care îl chema Nicolae (care înseamnă „biruitor
de popor”), un copil bun, care iubea şcoala, îi asculta
pe părinţi şi făcea doar fapte bune.
La scurt timp după nașterea pruncului, s-a
petrecut un fapt care i-a uimit pe părinții săi. În timp ce
5. Comunicarea mama sa îi făcea baie, Nicolae s-a ridicat în picioare și
noilor a stat așa timp de trei ore. Era la fel ca ceilalți prunci,
cunoştinţe numai că miercurea și vinerea nu mânca decât o dată
seara, după rugăciunile mamei.
De mic, îndrumat de părinți, a studiat Sfânta
Scriptură. Când a crescut mare, unchiul său, care era
episcop, le-a cerut părinților să-l lase pe Nicolae să-i Activitate
slujească lui Dumnezeu, așa că a devenit preot. Ca frontală
preot a dus o viață foarte curată în post și rugăciune.
Deoarece el îi iubea pe oameni şi-a dat toata averea Elevii ascultă cu atenție
moștenită de la părinți oamenilor săraci. Așa s-a povestirea.
întâmplat cu un om care a sărăcit, deși fusese bogat și Povestirea
avea trei fete. Sf. Nicolae l-a ajutat, aruncând pentru
fiecare fată câte o pungă cu galbeni, salvându-le astfel
sufletele. El iubea oamenii, mai ales pe cei sărmani, dar
cel mai mult îi iubea pe copii. De atunci a rămas Activitate
obiceiul ca, în fiecare an, pe 6 Decembrie copii cuminţi frontală
şi ascultători, să primească daruri. Imagini
Pentru că a trăit o viață sfântă, Dumnezeu l-a
răsplătit cu darul de a face minuni.
De multe ori a oprit furtuna pe mare, salvând mai
mulți oameni de la înec: în călătoria sa spre Locurile
Sfinte, a salvat de la înec niște corăbieri din Egipt; a
înviat pe un tânăr care a căzut de pe catarg. Elevii ascultă cu atenție povestirea
A demonstrat virtutea curajului atunci când l-a profesorului.

4
înfruntat pe Arie în sinod, dându-i o palmă și scoțându-l
afară. De atunci este obiceiul ca în ghetuțele copiilor Întărirea
neascultători să fie pusă o nuielușă în loc de cadouri. răspunsurilor
A apărat cu mult curaj trei oameni care erau Imagini bune ale
osândiți la moarte fără să fie vinovați. . elevilor
Prin darul facerii de minuni, sfântul a devenit
ocrotitor al marinarilor și al călătorilor, copiilor,
sprijinul săracilor, protectorul fecioarelor, salvatorul
celor din închisori și al nedreptățiților. Aprecieri
Sf. Nicolae îi îndemna pe oameni la milostenie, la verbale
cercetarea celor bolnavi. În Mira Lichiei, unde a ajuns
episcop, nu erau lipsuri, îi ajuta pe toți oamenii. Nu se
lăuda cu faptele sale pentru că le făcea din dragoste
pentru oameni.
După o scurtă boală, s-a mutat la cele veșnice (6
decembrie 342) iar moaștele i-au fost depuse în
biserica din Mira Lichiei, unde a slujit vreme
îndelungată. Mai târziu, trupul sfânt a fost dus la o
biserică din Bari (sudul Italiei). Mâna dreaptă a Activitate
Sfântului Ierarh Nicolae se află la Biserica Sf. individuală
Gheorghe Nou din București.
El a făcut minuni și după trecerea la cele veșnice: când
l-a salvat pe un om credincios care dorea să
călătorească într-o țară străină. Elevii privesc cu atenție imaginile
prezentate de profesor.

Fixarea şi Fixarea cunoștințelor se va face printr întrebări : Conversația Activitate


sistematizarea O1 -să povestească întâmplarea cu cele 3 fete; Elevii sunt atenți la explicațiile frontală
6. cunoştinţelor O2 -să spună când este sărbătorit profesorului Explicația Aprecieri
verbale

5
Sfinții sunt prietenii lui Dumnezeu și pot fi și prietenii
noștri, dacă îi cinstim. Elevii ascultă explicațiile Explicația
Precizare: profesorului și se străduiesc să Activitate
7. Asocierea, Cea mai bună modalitate de a-i cinsti pe sfinți este să le respecte cerința. Conversaţia frontală
aplicarea și urmăm exemplul, să-i imităm. ,, ......................................”
generalizarea -Cum te numești?
-Când îl sărbătorim pe Sf. Nicolae?
Aprecieri
*Profesorul le va arăta icoana cu Sfântul Nicolae. verbale
O3
*Se cere elevilor să formuleze învățături pentru sufletul „....să fim ascultători, credincioși, Cântarea
lor, pornind de la modelul oferit de Sfântul Nicolae. „ ...să fim buni, milostivi, să religioasă
biruim ispitele, să fim
Pentru că numele Nicolae înseamnă „biruitor”, să ne curajoși...............”.
străduim și noi să fim biruitori asupra ispitelor, asupra
păcatelor și asupra greutăților vieții.

Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale, privind pregătire Elevii ascultă aprecierile făcute de
8. activităţii elevilor pentru lecţie. profesor. Conversația Activitate
elevilor Se notează elevii care au participat la lecție. frontală

9. Încheierea *Se rostește rugăciunea „Tatăl nostru” *Elevii rostesc rugăciunea Exercițiu de Activitate
activităţii *Salutul. *Salutul. rugăciune frontală

Prof. Dumitrescu Mihaela

S-ar putea să vă placă și