Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

I. Date generale:
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 80, sector III, București
Profesor: Bîrcă Marius-Cristian
Data: 9 Februarie 2022
Clasa: I E
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecției: Biblia ne vorbeşte despre oameni credincioşi
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Însuşirea cunoștințelor esențiale despre caracteristicile comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării exemplelor unor
persoane din Sfânta Scriptură
Competenţa generală:
1.1 Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă uzuale;
Competenţe specifice:
1.1 Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie.
1.2 Identificarea caracteristicilor comportamentale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a exemplelor unor persoane
din Sfânta Scriptură.
3.1 Explicarea semnificaţiei unor evenimente religioase din viaţa comunităţii.
Competenţe operaționale:
C1: identificarea, în imagini şi texte, a unor persoane biblice şi a unor sfinţi;
C2: descrierea unor modele de credinţă din Vechiul şi Noul Testament;
C3: indicarea rolului credinţei în Dumnezeu;
C4: explicarea unor fapte de credinţă;
Metode şi procedee: povestirea, lectura, explicaţia, observarea dirijată, conversaţia, jocul de rol;
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişa de lucru, Caiete speciale de Religie;
Forme de organizare: activitate frontală/individuală şi pe grupe;
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa I;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa I;
2.Bibliografice: 1. *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 2005;
2. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1993;
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
4. Opriş, Monica; Opriş, Dorin; Horga, Irina, Religia la clasa pregătitoare şi la clasa I – Ghid pentru profesori, Ed. Basilica, Bucureşti,
2013;
5. Cristian Alexa, Mirela Șova, Religie – pentru clasa I, ed. Akademos, Bucureşti, 2020;
6. Magdan, Leon, Povestiri cu sfinţi pentru copii cuminţi. Cărţile copilăriei, Ed. Mateiaş, Bucureşti, 2006;
7. Chiagă, Pr. Prof. Adrian şi Cristina; Să învăţăm Religie. Culegere de jocuri şi exerciţii creştin-ortodoxe, Ed. Andreas, Bucureşti, 2013;
8. https://www.youtube.com/watch?v=4BE-VIOp5rQ de la minutul 20.00 la 22:05.
II. Desfășurarea lecției
Nr.
Comp Metode şi Mijloace de Forme de
crt Etapele lecţiei Timp Conţinutul instructiv - educativ Evaluare
op. procedee învăţământ organizare
.
- Salutul Observare
Activitate
Momentul - Rugăciunea copiilor pentru părinți Icoana din sistematică
1. 1’ Rugăciunea frontală/
organizatoric - Notarea absenţelor clasă
individuală
Se reactualizează cunoştinţele dobândite
anterior, iar elevii, răspund întrebărilor:
-Ce înseamnă cuvântul credincios? Descoperirea
-Ce este credința?
Actualizarea -Voi sunteți credincioși? Videoproiec Activitate pe Evaluare
2. cunoştinţelor 5’ -Cum se manifestă un om credincios în particular, Conversaţia torul frontală / formativă
anterioare acasă? Exemple. individuală orală
-Cum se manifestă un om credincios în public, la
școală? Exemple Explicația
-Ce fel de cuvinte folosește un om credincios?
-Care sunt faptele unui om credincios?

-Dragi elevi, acum că ne-am amintit ce înseamnă


un om credincios și ce face el, aș vrea să îmi mai
răspundeți la o întrebare: ați putea să mă ajutați să Conversația
rezolv o ghicitoare? euristică
-Oameni sfinți ea ne prezintă, prooroci și
Pregătirea întâmplări, minuni mari și fel de fel, într-o Activitate Evaluare
3 aperceptivă a 7’ singură copertă. R: Sfânta Biblie Fişa de frontală/indivi formativă
elevilor - Astăzi vorbim despre o Carte care se numește lucru duală orală
”Biblia” sau ”Sfânta Scriptură (explicarea
cuvântului Scriptură), care conține povestiri
despre cum a creat Dumnezeu lumea și omul,
despre mulți oameni credincioși care au făcut
fapte bune și despre cum trebuie să ne purtăm cu
prietenii, familia și colegii noștri.
- Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă: „Biblia Explicaţia Activitate Observare
Anunţarea ne vorbeşte despre oameni credincioşi” şi frontală sistematică
4. 1’
titlului precizează obiectivele lecţiei.
5. Profesorul prezintă aspecte semnificative
despre modelele de credinţă descoperite în sfânta
Povestirea
Comunicarea/ Scriptură, asigurând receptarea noilor cunoştinţe Manualul Activitate Evaluare
însuşirea prin intermediul manualului folosit la clasă, dar şi frontală formativă
noilor a materialului pregătit: orală
Conversaţia
cunoştinţe - Biblia ne învaţă despre oameni credincioşi. Voi Biblia
sunteţi credincioşi?” (Da, noi suntem
credincioşi.);
În Vechiul Testament, găsim o povestire foarte
frumosă despre un prooroc (explicarea Explicația Observare
cuvântului) care trăia în vremea regelui Darius, sistematică
din Babilon. Acest rege avea alături de el bărbați
viteji care îl ajutau să conducă ţara, şi printre
C1 aceştia, Daniel era cel mai înţelept dintre toţi.
Ceilalţi dregători au început să-l urască pe Daniel
şi, din invidie, au căutat să scape de el. Văzând că
15’ este credincios lui Dumnezeu, dregătorii l-au
C2 convins pe regele Darius ca tot poporul să i se
închine lui ca unui dumnezeu, timp de 30 de zile.
Daniel însă, ca un bun credincios, a continuat să
C4 se roage lui Dumnezeu zilnic, în casa sa. Dar
ceilalţi dregători, prinzându-l, l-au întemniţat şi l-
au aruncat într-o groapă adâncă, unde erau ţinuţi
lei sălbatici şi înfometaţi. Regelui Darius i-a părut
rău, pentru că îl iubea pe Prorocul Daniel, însă
hotărârea fusese luată deja. Groapa a fost astupată Videoproiec
Povestirea
şi regele a dat poruncă să nu umble nimeni acolo. torul
A doua zi, împăratul cu întreaga suită, a poruncit
să se deschidă groapa, pentru a lua trupul fără
viaţă a lui Daniel. Dar, minune! Din întuneric s-a
auzit glasul lui Daniel care era viu şi nevătămat.
Nu avea nici măcar o zgârietură. Regele l-a
C3 întrebat nedumerit cum a scăpat cu viaţă, Daniel
i-a arătat regelui că nu avea nicio vină şi că pe
nedrept a fost aruncat în groapa cu lei, iar
Dumnezeu l-a scăpat teafăr. Datorită credinţei pe
care o avea, Dumnezeu l-a scăpat nevătămat pe
Prorocul Daniel, căci Acesta îi apără pe cei
nevinovaţi şi le face dreptate”.
De asemenea, profesorul povesteşte pe scurt Biblia
minunea vindecării celor 2 orbi din Galileia:
-Într-una din zile, pe cand Mântuitorul Iisus
Hristos mergea și învăța, doi orbi se țineau după
el și strigau: Miluiește-ne pe noi, Fiule al lui Videoproiec
C1 David. Iar Mântuitorul i-a întrebat: Credeți că pot torul
să fac eu aceasta? Da, Doamne, au răspuns ei.
C2 Apoi s-a atins de ochii lor zicând: După credința
voastră, fie vouă. Iar ochii lor s-au deschis și au
C4 văzut.
Profesorul explică elevilor că Biblia ne prezintă Explicația Aprecieri
C3 o sumedenie de astfel de fapte săvârşite atât verbale
înaintea lui Iisus (în Vechiul Testament), cât şi în
timpul Acestuia (în Noul Testament).

C1 Profesorul cere elevilor să realizeze un exerciţiu Explicaţia


de redare a evenimentelor istorice şi să Fişa de activitate Evaluare
Jocul de rol
C2 evidenţieze care ar fi fost rezultatul, dacă lucru frontală/indivi formativă
6. 7’
Fixarea şi Prorocul Daniel ar fi acceptat şi s-ar fi închinat Exerciţiul duala orală şi
sistematizarea C3 regelui Darius, la fel ca tot poporul. Dregătorii l- scrisă
Conversaţia
cunoştinţelor ar fi acceptat?
C4
De asemenea, elevii sunt îndemnaţi să răspundă
oral la următorul exerciţiu din fișă (anexa 1)
- Aşa cum ai aflat din viaţa Sfântului Daniel,
C3 credinţa se arată prin fapte. Care din faptele
copiilor următori arată credinţa cea adevărată?
- Dorin mănâncă toată ziua numai dulciuri, Conversația Activitate Evaluare
7. Asocierea si spunând că nu are cum să se îmbolnăvească, Fisă de frontală formativă
generalizarea 5’ C4 fiindcă Dumnezeu are grijă de el. Exercițiul lucru orală
- Rareş nu îşi ia pastilele atunci când este
bolnav, deoarece crede că Dumnezeu îl va Explicația
însănătoşi oricum.
- Mihaela nu lipseşte niciodată Duminica de la
Biserică, întrucât ea susţine că acolo Îl simte pe
Dumnezeu foarte aproape de sufletul ei.

Profesorul va face aprecierile generale şi


individuale referitor la pregătirea elevilor pentru Activitate Aprecieri
Aprecierea
lecţie cat si implicarea lor in predarea noilor Explicaţia frontală verbale
8. activității 1’
cunoștințe.
elevilor
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi Se anunță şi se explică tema pentru acasă: de Observare


Activitate
explicarea colorat, respectând codul culorilor, fişa primită în Fișă de sistematică
9. 1’ Explicaţia frontală
temei pentru clasă.(anexa 2) lucru
acasă
Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. Activitate
Încheierea Icoana din
10. 2’ Salutul. Rugăciunea frontală/
activităţii clasă
individuală

„Şi m-am rugat Domnului Dumnezeu şi m-am mărturisit şi am zis:


O, Doamne, Dumnezeule cel mare şi minunat, Care păzeşti legământul şi îndrumarea
pentru cei ce Te iubesc pe Tine şi iau aminte la poruncile Tale! …”
(Daniel IX, 4)
SCHIŢA TABLEI

Dumnezeu îi ajută pe cei credincioşi şi le dă putere.


Credinţa se arată prin fapte bune.
FIŞĂ DE LUCRU I

Colorează imaginea:
Care dintre faptele copiilor
următori arată credinţa cea
adevărată?
- Dorin mănâncă toată ziua numai
dulciuri, spunând că nu are cum să se
îmbolnăvească, fiindcă Dumnezeu are
grijă de el. Nu împarte dulciurile cu
fratele său fiindcă spune că el este mai
mare și merită să mănânce mai mult.
- Rareş nu primește niciodată vitaminele
de la mămica lui atunci când este bolnav,
deoarece spune că Dumnezeu îl va
însănătoşi oricum.
- Mihaela nu lipseşte niciodată Duminica
de la Biserică. Ea spune că acolo se
întâlnește și vorbește cu Dumnezeu. În
drum spre casă, cumpără întotdeauna
ceva de mâncare pentru vecinul ei bolnav.
Sfântul prooroc Daniel în groapa cu lei

Fișa de lucru II
Colorează imaginea:
Vindecarea celor doi orbi din Galileea

S-ar putea să vă placă și