Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 03. 11. 2016


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 12, Botoșani
Clasa: a V-a B
Profesor: Poleucă Liliana
Disciplina: Religie
Aria curriculară: Om şi societate
Unitatea de conţinut: Credinţa creştină
Conţinutul învăţării: Recapitulare și sistematizare – Credinţa creştină
Conţinut informativ:
a) Resurse speciale:
Biblia, Ed. I.S.B.M. al B.O.R., Bucureşti, 1982.
Muha, Camelia, Religie: caietul elevului, clasa a V-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi, 2012.
b) Resurse generale:
Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Niţoiu, Arhim. Prof. Ghenadie, Neda, Pr. Prof. Gheorghe, Liturgica teoretică, Ed. I.S.B.M. al B.O.R., Bucureşti, 2002.
Competenţe generale de realizat de-a lungul ciclului gimnazial:
C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului.
Competenţe specifice de realizat pe parcursul anului de studiu:
C.S.1. explicarea rolului şi a importanţei Sfintelor Taine pentru mântuirea şi desăvârşirea creştină;
C.S.3. cunoaşterea învăţăturilor de credinţă referitoare la Sfintele Taine.
Competenţe operaţionale de realizat pe parcursul lecţiei:
a)cognitiv – formative:
C.O. 1. - să răspundă la întrebările profesorului;
C.O. 2. - să explice cu cuvintele proprii sau să descrie;
C.O. 3. - să generalizeze;
C.O. 4. - să stabilească relaţii;
C.O. 5. - să formuleze judecăţi de valoare;
C.O. 6. - să exprime prin întrebări ceea ce nu au înţeles sau ceea ce ar dori să pună în discuţie;
b) afectiv – atitudinale:
C.O. 7. – să noteze titlul şi ideile principale ale lecţiei ce urmează a fi desfăşurată;

1
C.O. 8. - receptarea şi conştientizarea valorilor şi evaluarea acestora;
C.O. 9. - reacţia prin asentiment sau satisfacţie;
C.O. 10. - dispoziţia să simtă un climat călduros;
C.O. 11. –s ă noteze tema pentru acasă.
c)psiho – motorii:
C.O. 12. - să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii.
Forma de organizare a activităţii didactice: Lecţie de Religie
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare.
Principii didactice:
 intuiţiei;
 accesibilităţii;
 sistematizării şi continuităţii;
 conexiunii inverse;
 motivaţiei;
 eclesiocentric;
 hristocentric.

Strategia didactică: centrată pe acţiunea elevului.


Tipuri de strategii didactice folosite:
 afectiv – atitudinală;
 mixte;
 analogice

Elemente componente ale strategiei folosite:


a) metode de instruire:
 enunţarea;
 conversaţia didactică (duce la instruire);
 conversaţia catehetică (duce la reproducerea cunoştinţelor însuşite);
 dezbaterea;
 explicaţia;

2
 explicaţia prin analogie;
 expunere;
 descrierea;
 precizarea în scris;
 generalizarea;
 exerciţiul moral.

b) mijloace de învăţământ:
 manual de religie;
 materiale ergonomice: tablă, cretă
 prezentare Power Point
c) forme de organizare a activităţii cu elevii :
 frontală;
Metode de evaluare:
 Fișa de lucru
 chestionarea orală;
 aprecieri verbale;
 observarea notiţelor.

Durata: 50 minute.

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Etapele Comp. Timp Conţinut Activitatea profesor/elev Metode Mijloace Forme Evaluare
crt lecţiei op. esenţializat procedee, de învăţă- de orga- continuă
tehnici mânt nizare
1. Moment C.O.12 2 min. Profesorul salută elevii. / Bună ziua! Conversa- Materiale Activita-
organi- Rosteşte rugăciunea „Împărate Ceresc …” împreună ţia ergono- te
zatoric. cu elevii. didactică, mice. frontală.
Notează absenţele. exerciţiul
Realizează managementul clasei. moral.

2. Enunţa- C.O.7 4 min. Schemă Profesorul anunţă şi scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Enunţarea, Manualul Activita- Observa-
rea recapitulati- - Astăzi vom face o lecţie de recapitulare a explicaţia, te rea
titlurilor vă. cunoştinţelor privind: ,, Credinţa creştină”. precizarea frontală.
lecţiilor - Vom vorbi despre Sfintele Taine în general şi în în scris.
din care special despre primele patru Sfinte Taine: Botezul,
urmează Mirungerea, Spovedania şi Împărtăşirea. Vom alcătui
să se facă împreună o scurtă schemă recapitulativă.
recapitu-
larea.
Prezenta-
rea
obiective-
lor.

4
3. Captarea C.O.12 2 min. - Vă rog să închideţi manualele şi să încercaţi să Explicaţia Activita-
atenţiei. răspundeţi corect la întrebări. te
frontală.

4. Dirijarea C.O.1 20 min. Tratarea - Ce sunt Sfintele Taine? / Sfintele Taine sunt slujbe Conversa- Prezentare Frontală Chestiona-
activităţii. C.O.2 principale- speciale instituite de Mântuitorul Iisus Hristos şi de ţia power rea orală,
Recapitu- C.O.4 lor subiecte. Sfinţii Apostoli, prin care se împărtăşeşte catehetică, point aprecieri
lare, C.O.5 credincioşilor, în forme văzute, harul cel nevăzut al lui dezbaterea verbale.
sistemati- Dumnezeu, în cele mai importante momente din viaţa expunerea
zare, omului. explicaţia
sinteza - Câte Sfinte Taine cunoaşteţi? / Cunoaştem şapte prin
cunoştin- Sfinte Taine după numărul darurilor Duhului Sfânt: analogie,
ţelor. Botezul, Ungerea cu Sfânt Mir, Pocăinţa (Mărturisirea descrierea.
sau Spovedania), Împărtăşirea (sau Cuminecarea),
Cununia, Preoţia (Hirotonia) şi Maslul.
- Dar care sunt darurile Duhului Sfânt? Argumentaţi
biblic.
- Ce reprezintă Botezul? / Botezul este o Sfântă Taină
înstituită de Mântuitorul Iisus Hristos, prin care
credincioşii se botează în numele Sfintei Treimi,
murind păcatului şi înviind lui Hristos.
- Ce reprezintă Taina Mirungerii? / Reprezintă
pogorârea Duhului Sfânt de la Cinzecime şi
este ,,Pecetea darului Duhului Sfânt” prin care
credincioşii primesc putere să crească duhovniceşte.
- Ce înţelegeţi prin Taina Sfintei Spovedanii? / Este
taina mărturisirii păcatelor, prin care credincioşii
primesc ajutorul de la Dumnezeu să biruie păcatele şi

5
dezlegare de păcatele.
- Ce reprezintă Taina Sfintei Împărtăşiri? / Reprezintă
unirea tainică a credincioşilor cu Trupul şi Sângele
Domnului nostru Iisus Hristos.
- Unde se săvârşesc Sfintele Taine în general şi de
către cine? / Se săvârşesc la biserică de către preoţi.
- Câte părţi are o Sfântă Taină? / O parte văzută şi una
nevăzută.
- Cine sunt primitorii Sfintelor Taine? / Primitorii pot
fi orice credincios botezat în numele Sfintei Treimi.
5. Recapitula 10 min. Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor se face Elevii individua
rea și prin intermediul unei fișe de lucru.(anexa 1) lucrează lă
sistematiza Profesorul coordonează activitatea elevilor. individu
rea al comple
cunoștințel tând
or prin informații
utilizarea le corecte
lor în
contexte
diferite

6. Aprecieri, C.O.1 10 min. Concluzii: Ce învăţături putem deduce din aceste lecții? Conversa- Frontală. Chestiona-
asocieri, C.O.3 importanţa  Sfintele Taine sunt merinde pentru viaţa veşnică; ţia rea orală,
genera- C.O.5 sfinţeniei,  Să participăm şi noi cu evlavie la slujbele didactică, aprecieri
lizări, C.O.6 învăţături. bisericeşti ale Sfintelor Taine. generalizar verbale
feed-back, C.O.8 - Aveţi întrebări referitoare la subiectele dezbătute sau ea,
aplicări în C.O.9 alte nelămuriri? precizarea
viaţă. în scris.
7. Tema C.O.11 1 min. Aşteptări: - Vă rămâne ca temă să aprofundaţi studiul Sfintelor Explicaţia. Frontală
pentru îmbogăţirea Taine pe baza planului de recapitulare, pe baza
acasă. cunoştinţe- manualului.
lor,

6
deprinderea
de apreciere
şi deosebire a
binelui şi
răului.
8. Încheie- C.O.10 1 min. - Profesorul rosteşte rugăciunea de mulţumire: Exerciţiul Frontală.
rea C.O.12 ,,Cuvine-se cu adevărat ...”. moral.
activită- - Salută elevii: Bună ziua !
ţii didac-
tice.

7
OGLINDA TABLEI

Data: 03-11-2016

Recapitulare - Credinţa creştină

Schemă de recapitulare:
Sfintele Taine - în număr de şapte după numărul darurilor Duhului Sfânt;
1. Botezul – taina prin care devenim creștini, membri ai Bisericii;
2. Mirungerea – taina prin care primim pecetea darurilor Duhului Sfânt;
3. Împărtăşirea – cu preacuratul Trup şi prea scump Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.
4. Spovedania – taina prin care primim iertarea păcatelor;

Învăţături:
 Sfintele Taine sunt merinde pentru viaţa veşnică;
 Să participăm şi noi cu evlavie la slujbele bisericeşti ale Sfintelor Taine.

S-ar putea să vă placă și