Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.V.2015
Profesor: Nicolcea Cristian
coala Gimnazial Grigore Moisil Nvodari
Clasa a VII-a A
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Iubirea prin fapte ajutorarea celor aflai n suferin
Tipul leciei: consolidare

Competenta generala:
Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii.
Competente formative:
Argumentarea importanei participrii active la viaa comunitii;
Participarea activ la aciuni civice alturi de persoane care au alte credine sau convingeri religioase.
Obiective operaionale
O1: s enune ce nseamn iubirea, n sens cretin;
O2: s prezinte modaliti de ajutorare a celor aflai n nevoi;
O3: s precizeze roadele iubirii cretine;
O4: s identifice , n aciunile proprii cel puin 3 aciuni prin care i-au manifestat iubirea fa de Dumnezeu i de semeni, n ultimele zile;

Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura expresiv, exerciiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijat, expunerea;
Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur; informaiile audio-video (clipuri cretine)
Forme de organizare: activitate frontal/individuala.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie Ortodox, clasa a VII-a
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VII-A
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfnta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al BOR, Bucureti 2005;
1. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iai, 2009;
2. Muha, Camelia, Religie cretin ortodoxa clasa a VII-a ,Caiet pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iai , 2009;
3. Temporale: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Com. Metode i Mijloace de Forme de Evaluare


Etapele leciei Coninutul instructiv - educativ
crt. op. procedee nvmnt organizare
- Salutul; conversaia
Momentul Activitate
1. - Rugciunea
organizatoric Frontal/individual
exerciiul
- Se adreseaz elevilor cteva ntrebri cu privire la lecia de
zi, ce se dorete a fi consolidat: Iubirea prin fapte
ajutorarea celor aflai n suferin
Actualizarea
Din ce motiv facem fapte bune pentru aproapele? (Pentru Conversaia
2. cunotinelor Evaluare
sufletul meu si pentru comunitatea n care locuiesc); explicaia
anterioare formativ
Ce este iubirea cretin? (Aciunea prin care omul i
manifest o sum de virtui/caliti n scopul ajutorrii
aproapelui);
Profesorul precizeaz elevilor importana oferirii ajutorului
dat semenilor, n special celor srmani (orfani, sraci,
vduve). Se prezint un citat al Sf. Ap. Iacov: Dar va zice
Pregtirea cineva: Tu ai credin, iar eu am fapte; arat-mi credina ta
Explicaia
3 aperceptiv a fr fapte, i eu din faptele mele i voi arta credina mea. Tu fia Activitate frontala
elevilor crezi c unul este Dumnezeu? Bine faci; Dar vrei tu s-
Lectura biblic
nelegi, omule uuratic, c credina fr fapte este moart?
Se noteaz titlul pe tabl: Iubirea prin fapte, ajutorarea celor
aflai n suferin.
Profesorul adreseaz ntrebri sugestive pentru realizarea
recapitulrii i consolidrii cunotinelor: activitate
Care sunt roadele iubirii? (Roadele iubirii sunt: frontal
smerenia/lepdarea de sine, drnicia, rbdarea, bucuria, pacea, Explicaia
jertfa de sine, nmulirea rugciunii, mplinirea poruncilor lui Povestirea
Dumnezeu, asemnarea cu Dumnezeu etc.)
Ce exemple de via i cretin ai mai nvat? (Sfinii
Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Ioan Gur de Aur i Grigorie Conversaia activitate
Teologul); frontala/individuala Evaluare
Cum i-a manifestat Sfntul Vasile cel Mare iubirea fa formativ
Recapitularea i
de cei aflai n suferine? (Prin ridicarea de centre pentru observaia oral
5. consolidarea
copiii nevoiai, a celor srmani, a vduvelor etc., precum i
cunotinelor explicaia
O3 spitale i coli.) activitate
Pentru un demers mai bun i o nelegere mai profund, povestirea frontala/individual
profesorul va prezenta elevilor o pild video: Pilda: Despre
fapta milei i iubirea aproapelui. conversaia
Dup vizionarea clipului, profesorul va aduce cteva
videoproiecto
precizri, i anume c n lume omului i este oferit activitate frontala
explicaia rul
oportunitatea de a ajuta n fiecare moment. i n fiecare dintre
cei crora le oferim ajutorul, nainte de toate st Hristos. Iar observarea
roadele Sale multe i bogate vor fi, cci n fiecare om pe care
l miluim, st Hristos ateptnd jertfa noastr. dirijata
Profesorul va prezenta elevilor dou reportaje: Aezmintele
O1 de la Valea Plopului i Valea Screzii producie a emisiunii
O2 Universul credinei TVR, i Printele Mihail Jar, Stareul
conversaia
6. Asocierea si O4 Mnstirii Bnceni din Ucraina RealitateaTV. Pornind de
videoproiecto activitate Evaluare
generalizarea la exemplul oferit de Sfntul Vasile cel Mare, elevii vor
exerciiul rul frontala/individuala formativa
asocia aciunile de binefacere de atunci cu cele dou modele
explicaia oral
prezentate.
Voi ce fapte bune (de iubire) ai fcut de curnd? Dai trei
exemple.
Profesorul va face aprecierile generale i individuale referitor
Aprecierea
la pregtirea elevilor pentru lecie cat si implicarea lor in explicaia
7. activitii activitate
predarea noilor cunotine.
elevilor frontal/individuala
Se noteaz elevii care au participat la lecie.
Se anun i se explic tema pentru acas:
Precizarea i
S realizeze un concept de ntr-ajutorare a colegilor din
8. explicarea temei explicaia activitate
coal ce se afl n diferite nevoi i suferine.
pentru acas frontal/individuala
ncheierea Rostirea rugciunii mpreun cu elevii. activitate
9. exerciiul
activitii Salutul. frontal/individuala

S-ar putea să vă placă și