Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a I-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Pentru cine mă rog
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Durata: 45 min

Scopul lecţiei: formarea și cultivarea dragostei fața de oameni, (rugăciunea pentru propria persoană; rugăciunea pentru părinţi şi ceilalţi membri
ai familiei; rugăciunea pentru toţi oamenii etc.)

Competențe:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
c1 - să enumere persoanele pentru care se roagă;
c2 - să argumenteze importanța folosirii cuvintelor familie, biserică, rugăciune, sfinți, credință;
c3 - să discute liber despre problemele care pot să apară între creștini și cei de alte religii, căutând soluţii pentru acestea;
c4 - să prezinte modalităţi concrete prin care copiii îşi pot manifesta dorințele in rugăciuni
c5 - să identifice tipuri de rugăciuni;
c6 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, jocul de rol, exerciții cu desene
2. Mijloace de învăţământ: - Sfânta Scriptură , manual,Carte de poveşti religioase şi Fişe de lucru.
- imagini care sugerează împrejurările în care se roagă un creştin, imagini care ilustrează comportamentul bunului
creştin la rugăciune

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.


Strategia didactică

 metode şi procedee didactice: jocul didactic, lectura textului biblic, povestirea, descoperirea din imagini,
conversaţia,explicaţia,rugăciunea
 mijloace de învăţământ: icoane, ilustraţii, literatura religioasă, film religios,
forme de organizare: frontal, individual
Resurse
1. Oficiale:
Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. I Planificarea calendaristică orientativă, cls. I 2 Resurse 1. Oficiale
2. Bibliografice
Programa şcolară pentru disciplina religie, • Planificarea calendaristică orientativă; • Proiectarea unităţii de învăţare. • număr de lecţii: 1 •
durata : 45'
Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999. 2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele
de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998. 3. *** Istorioare morale pentru copii, Editura Arhiepiscopiei Sucevei şi
Rădăuţilor, Suceava, 1998 4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin - ortodoxă, clasa I, Editura „Sf. Mina", laşi, 2001. 5. Şebu, Pr. Prof.
Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2000

Scenariu didactic

Nr. Etapele Compe Timp Activitatea profesorului/ activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt. lecției tențe procedee de organizare
învățare
1. Momentul 1’ - prof. salută elevii, rostește rugăciunea cu ei; Exercițiul
organizatoric - notează absențele și realizează managementul
clasei pentru începerea activității didactice care
urmează să se desfășoare
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea și se
pregătesc pentru începerea activitații didactice;

2. Pregătirea 3’ Profesorul antrenează elevii într-o conversație, Conversația Activitate Aprecieri


elevilor pornind de la cunoștințe însușite deja: frontala verbale
pentru (cand unde si cui ma rog)
receptarea „ – De câte ori vă rugați la Dumnezeu?”
noilor „ – La cine ne găndim in fiecare zi cel mai
cunoștințe des?”
„ – În ce momente ale zilei ne gândim la Explicația
persoanele respective? ”
„ – În ce momente ale zilei ne amintim de
Dumnezeu? ”
„ – Care sunt obiectele din spațiul nostru care
ne amintesc de Dumnezeu? ”

Precizare : „ Rugați-vă neîncetat!”


(I Tesaloniceni 5. 17) – indemnul Sfântului
Apostol Pavel

3. Precizarea 2’ Profesorul anunță titlul și obiectivele lecției: Explicația Activitate


titlului si a „ – Dragi copiii, astăzi vom vorbi despre frontală
obiectivelor Pentru cine mă rog și vom vedea rolul
rugăciunii pentru propria persoană și pentru
alții.
4. Comunicare 20’ Jocul Pe cine purtăm în inimă. Activitate Aprecieri
a noilor Profesorul inițiază jocul „Pe cine purtăm în frontală verbale
cunoștințe inimă ”, cu scopul de a-i ajuta pe elevi să
înțeleagă importanța rugăciunii unora pentru
alții. Le poate cere să realizeze un desen în
care să reprezinte persoanele pe care le au în
inimă. Le vorbește despre importanța
sentimentului iubirii, a faptului că, prin
rugăciune, acest sentiment devine mai Conversație
puternic.

Aprecieri
Descoperire din imagini. Activitate verbale
Profesorul le cere elevilor să analizeze individuală
imaginea și să identifice persoanele pentru care
se roagă Andrei. Profesorul le vorbește despre
faptul că omul se roagă pentru propria
persoană, pentru părinți și ceilalți membri ai
familiei, pentru toți cei apropriați, dar și pentru
toți oamenii. În timpul activitații, profesorul îi Exerciții cu
poate învăța pe copii să formuleze rugăciuni desene
scurte, pentru nevoile fiecărui membru al
familiei.

Să învățăm rugăciunea pentru părinți.


Profesorul discută cu elevii despre importanța
părinților în viața unui om, despre iubirea care Activitate
există între părinți și copii. Despre faptul că Conversație frontală
rostirea de rugăciuni pentru părinți este în
primul rând o dovadă a iubirii față de ei.
Profesorul îi învață pe elevi rugăciunea pentru
părinți.
5. Fixarea și 20’ Profesorul le citește elevilor urmatoarea Lectura Activitate
sistematizare povestioară: frontală
a
cunoștințelor Cu două zile înainte de praznicul Sfinților Apostoli, în Povestire
anul 1658, a fost adusă la Mănăstirea Sfinților
Arhangheli, de către tatăl său, Ioan Muică, o tânără
surdo-mută. Tatăl fetei era un om foarte bogat din Rama,
iar fata era singurul său copil. Tânăra era foarte
frumoasă și la vârsta când trebuia să se căsătorească,
dar, din cauza suferinței sale, nici un tânăr nu vroia să o
ia de soție. În ajunul sărbătorii, în timpul vecerniei,
egumenul mănăstirii l-a sfătuit pe tatăl fetei să se roage
la mormântul sfântului. Astfel, copila a rămas întreaga
noapte în genunchi la mormântul sfântului ierarh, iar
spre dimineață, de oboseală, a ațipit. În zorii zilei, când
monahii au venit la biserică ca să înceapă Utrenia, au
găsit-o pe copilă încă dormind pe placa mormântului
sfântului. Când au trezit-o, aceasta a întrebat foarte
mirată unde se găsește. Atunci, egumenul i-a explicat ce
se întâmplase. Toți au înțeles că tânăra s-a vindecat, și
au înălțat rugăciuni de mulțumire către Dumnezeu și
către Sfântul Iosif. Din recunoștință pentru vindecarea
fiicei sale, tatăl copilei va face daruri bogate mănăstirii.

Copiii sunt antrenaţi într-o conversaţie:


„ - Voi cunoaşteţi persoane care au primit
ajutor de la Dumnezeu, dacă s-au rugat? ”
- elevii dau răspunsuri diferite;

„ - Dar voi aţi simţit vreodată ajutorul lui


Dumnezeu ? Povestiţi!"
- elevii dau răspunsuri diferite;

Profesorul le citește enunțul aplicației. Le


explica faptul că în limbal religios expresia „a
te ruga pentru cineva” mai poate fi exprimată
prin cuvintele „a pomeni pe cineva” .
Pomelnicul este lista de oameni pentru care te
rogi tu sau preotul la rugămintea ta. Profesorul
îi ajută pe elevi să rezolve aplicația. Poate
vorbi cu elevii despre tradițiile locale privind
scrierea unui pomelnic la biserică.

Discuție pornind de la întrebarea:


„ – Ne rugăm doar pentru oameni sau și pentru
alte viețuitoare ?”
Discuţia pleacă de la realitatea că foarte mulţi
copii iubesc animalele şi doresc să ştie dacă se
pot ruga pentru ele. Profesorul le poate da
exemple de sfinţi care iubeau toate
vieţuitoarele sau care le-au vindecat oamenilor Aprecieri
animalele bolnave. Le spune despre faptul că verbale
la Bobotează oamenii de la sate stropesc cu
Aghiazmă Mare şi animalele din gospodărie. Conversație Activitate
Concluzia este următoarea: în rugăciunile frontală
personale ne putem ruga si pentru animale.
6. Aprecierea 2’ Profesorul face aprecieri generale și Expunerea Activitate Aprecieri
activității individuale, privind atât pregatirea elevilor frontală verbale
elevilor pentru lecție, cât și implicarea lor în predarea
noilor cunoștințe. Se notează elevii care au
participat la lecție.
-elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
7. Precizarea și 1’ Profesorul va anunța tema: Explicația Activitate
explicarea „ – Cereți ajutorul lui Dumnezeu ori de câte ori frontală
temei aveți nevoie și mulțumiți pentru toate câte v-a
dat vouă.”
- elevii ascultă cu atenție;
8. Încheierea 1’ - profesorul rostește rugăciunea împreună cu Activitate
activității elevii, salută și iese din sală; frontală
- elevii rostesc rugăciunea și răspund la salut

S-ar putea să vă placă și