Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător:
Data:
Clasa: I
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare: VIAŢA CREŞTINULUI ÎMPREUNĂ CU SEMENII
Conţinutul învăţării: Binefacerile rugăciunii
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe

Scopul lecției: dobândirea unor cunoştinţe despre binefacerile rugăciunii şi formarea


deprinderii de a se ruga

Competenţe generale: Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în


diferite contexte de viaţă

Competenţe specifice:
- Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie
- Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor
situaţii din viaţa de zi cu zi şi a exemplelor unor persoane din Biblie

Obiective operaționale:
COGNITIV FORMATIVE:
O1: definirea rugăciunii ca formă de manifestare a dragostei faţă de Dumnezeu şi oameni;
O2: identificarea împrejurărilor în care se roagă un bun creştin;
O3: descrierea comportamentului şi atitudinii ce trebuie adoptate de către oameni atunci când se
roagă;
O4: explicarea importanţei rugăciunii în viaţa creştinului;

AFECTIV ATITUDINALE
O5: dobândirea unui comportament adecvat în timpul rugăciunii;

PSIHO-MOTORII
O6: formarea deprinderii de a se ruga.

Strategia didactică: mixtă


1. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, lectura expresivă, expunerea, meditaţia
religioasă, conversaţia euristică, argumentarea, observarea dirijată, exerciţiul, problematizarea.
2. Resurse materiale: manual, fişă de lucru, rebus, imagini cu diferite situații
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală și pe grupe.

PRINCIPII DIDACTICE GENERALE:


a) principiul accesibilităţii;
b) principiul intuiţiei;
c) principiul sistematizării şi continuităţii cunoştinţelor;
d) principiul însuşirii tematice a cunoştinţelor;
e) principiul asigurării conexiunii inverse;

PRINCIPII DIDACTICE SPECIALE:


– principiul hristocentric;
– principiul eclesiologic.

Resurse:
1
1. Oficiale :
• Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a I;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea pe unități de învățare.
2. Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50 minute
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, București, 1992;
2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării
religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –Iulia, 2000;
3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia, Ghid de proiectare didactică, disciplina Religie,cl. I-
IV,, Editura “Sf. Mina”, 2002;
4. Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
5. Manual de Religie, cultul ortodox, clasa I, Ed. Corint, 2015;
6. Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a I-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi,
2015;
7. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade
didactice, Editura „Polirom", Iaşi, 1998;
8. Carte de rugăciuni

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs


lecţiei
1. Profesorul salută elevii. Elevii salută profesorul.
Momentul Rostesc rugăciunea "Înger, îngeraşul meu" Rostesc rugăciunea
organizato Notează absenţele. Elevii se pregătesc pentru oră.
ric Realizează managementul clasei.

Se prezintă icoana cu Înălţarea Domnului ca


sărbătoare care a avut loc recent.

2. Profesorul propune elevilor ca fiecare rând


Verificare va extrage 1 bilet ce conţine o întrebare din
a lecția studiată anterior, „Pentru cine mă rog?”
cunoştinţel Elevii iau biletul şi răspund:
or Ce este rugăciunea? Evaluar
dobândite -Rugăciunea este vorbirea omului cu e
anterior Cui îi adresăm rugăciunea? Dumnezeu. individu
-Rugăciunea este adresată lui ală
Dumnezeu, Maicii Domnului, sumativ
Credeţi că rugăciunea este de folos? care este îngerului păzitor, sfinţilor. ă
scopul ei? -Da, este de folos. Scopul rugăciunii
este acela de a ne apropia de
Dumezeu, prin rugăciune încercăm
să fim tot mai mult ca Dumnezeu.
Dumnezeu este iubire

-Noi ne rugăm pentru părinţi,


Pentru cine ne rugăm noi creştinii? prieteni şi colegi, bunici, învăţători,
bolnavi, naşi, eroi ai patriei, toţi
copii.
2
De ce anume dăm dovadă atunci când ne -Prin rugăciune ne arătăm iubirea
rugăm pentru ceilalţi? pentru ceilalţi.
Formulaţi rugăciuni pentru următoarele
situaţii:
- prietenul tău este bolnav şi doreşti să-l Elevii răspund.
vizitezi la spital
-sora ta susţine un examen dificil
-doreşti să-ţi revezi bunicii plecaţi în
străinătate
-vrei să fii înscris la competiţia sportivă ce va
avea loc în altă localitate
-preotul din cartierul unde locuieşti va
suporta o operaţie dificilă.
3. Ce rugăciuni cunoaşteţi? - Tatăl nostru, Înger, îngeraşul meu,
Captarea Cuvine-se cu adevărat, Cu noi este
atenţiei Astăzi vom afla care sunt urmările Dumnezeu,...
rugăciunilor pe care le rostim, ce rugăciuni Elevii ascultă explicaţiile
putem face în orice moment, că putem să ne profesorului.
rugăm folosind rugăciuni compuse de noi
înşine atunci când situaţia o cere.
4. Pe parcursul acestei ore vom afla care sunt Elevii ascultă explicațiile
Precizarea binefacerile rugăciunii, că nu toate cererile profesorului și își notează: data şi
titlului şi a noastre ne sunt folositoare, Dumnezeu ne titlul lecțilei în caiete.
obiectivelo răspunde cu iubire la stăruinţa cererii noastre
r faţă de noi înşine şi faţă de ceilalţi:
BINEFACERILE RUGĂCIUNII
(Profesorul prezintă elevilor sub formă
scrisă obiectivele și le lasă la vedere.)
5. Profesorul solicită elevilor ca aceştia să Elevii deschid manualul, privesc
Dirijarea deschidă manualul la pagina 22. Iată câteva imaginile şi răspund.
învăţării imagini care reprezintă momente de
rugăciune. - Prima imagine este din timpul
Recunoaşteţi imaginile? Exprimaţi în cuvinte slujbei din cadrul Bisericii, este o
ceea ce vedeţi. rugăciune facută în comun.

(Profesorul completează acolo unde este


necesar)
-in imaginea următoare este o
pereche de tineri care se unesc în faţa
- a doua imagine pe care o vedeţi este fiica lui Dumnezeu prin Taina Cununiei,
unei femei care s-a rugat cu stăruinţă şi rugăciunea facută de aceştia ne
credinţă şi care a fost vindecată de Domnul sugerează faptul că familia este
Iisus Hristos. ocrotită prin vorbirea cu Dumnezeu.
-O altă imagine pe care o vedeţi reprezentată
în manual este a Părintelui Patriarh care Şi iarăşi o imagine ce ne sugerează
binecuvintează bolnavii. Rugăciunea ne faptul că rugăciunea ne îndeamnă la
aduce sănătate şi iertate de păcate. fapte bune.
- In imaginea din josul paginii vedeţi un lan
de floarea soarelui care vrea să ne arate
faptul că rugăciunea împletită cu munca ne
aduc recolte bogate.
- Ce alte imagini mai observaţi în paginile
următoare? Puteţi specifica care sunt efectele
rugăciunilor?
3
- Ce însuşiri au persoanele acestea care se
roagă?

- Puteţi exemplifica câteva însuşiri pe care le- - Acestea dau dovada de răbdare,
aţi enumerat ? înţelepciune, curaj, ascultatare,
înţelegere, respect,
- Precizare: -stăruinţă: au insistat în cererea lor
Mântuitorul Iisus Hristos ascultă întotdeauna
rugăciunile copiilor care se roagă din toată
inima, căci rugăciunea înseamnă vorbirea Elevii sunt atenţi la explicaţiile şi
minţii noastre cu Dumnezeu. ... Se cuvine ca îndrumările profesorului.
atunci când ne rugăm să lepădăm din minte
toate grijile lumeşti, să nu ne rugăm numai cu
buzele iar mintea să fie departe de cuvintele
rugăciunii. Pe lângă aceasta trebuie să-I
cerem lui Dumnezeu doar ceea ce este cu
adevărat folositor, aşa cum a făcut regele
Solomon. Acesta L-a rugat pe Dumnezeu să-i
dea Înţelepciune pentru a putea să-şi conducă
bine ţara.
Lui Dumnezeu I-a plăcut mult cererea lui
Solomon şi, văzându-i bunătatea inimii şi
dragostea ce o purta poporului, i-a dăruit nu
numai înţelepciune, ci şi bogăţie şi slavă cum
nu mai avusese nimeni pe pământ.

In urma explicaţiilor profesorul le arată


elevilor icoana cu regele Solomon.

Profesorul împarte fişa de lucru şi discută cu


elevii despre ceea ce ar trebui să cerem în
rugăciunile noastre. Elevii privesc icoana cu regele
Ce credeţi că l-au rugat persoanele din Solomon
imagine pe Dumnezeu ? - Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie
Au primit ei răspuns la cererile lor ? De unde profesorului.
ştiţi ? Ce credeţi că au făcut apoi ?
- Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie
Elevii sunt rugaţi să enumere câteva situaţii profesorului.
în care rugăciunile oamenilor ar trebui să fie
asemenea rugăciunii regelui Solomon
6. -Explică sensul următoarelor cuvinte: creştin, Elevii explică oral sensul cuvintelor
Evaluarea Dumnezeu, iubire, rugăciune, prietenie, grijă. şi scriu propoziţii folosind cuvintele Evaluar
performan Alcătuieşte propoziţii cu acestea. date. e
ţelor şi frontală
asigurarea sumativ
feed-back- ă.
ului
7. - Să dăm câteva exemple din viaţa noastră în
Asocierea, care am simţit efectele benefice ale Elevii răspund la solicitările
generaliza rugăciunii. profesorului.
rea Ce comportament şi atitudine trebuie să aibă - Să mulțumim lui Dumnezeu pentru
o persoană atunci când primeşte de la ajutorul primit în rugăciune. Să
Dumnezeu ceea ce a cerut în rugăciunea sa? păstrăm legătura cu Dumnezeu în
Să notăm pe caietul de notiţe ideea principală permanenţă şi El ne va fi alături.
4
a lecţiei. Care credeţi că este aceasta? -Ideea principala : Prin rugăciune
obţinem cele folositoare vieţii
noastre.
8. Se fac aprecieri generale şi individuale Elevii ascultă aprecierile făcute de Aprecier
Aplicarea privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie profesor. i verbale
cât şi implicarea, participarea directă în Se notează elevii care au participat la
predarea noilor cunoştinţe. lecţie.
9. Profesorul anunţă şi explică Tema pentru Elevii notează tema în caiete.
Asigurarea acasă: Seara, spuneţi o rugăciune pentru
transferul cineva bolnav, şi coloraţi imaginile din fişa
ui de lucru. iar săptămâna viitoare veţi avea
lecţie de recapitulare
10. Se rosteşte rugăciunea de sfârşit de oră. Elevii spun rugăciunea şi salută
Încheierea Salutul. profesorul, la plecare.
activităţii

OGLINDA TABLEI

Binefacerile rugăciunii

- Să păstrăm legătura cu Dumnezeu în permanenţă şi El ne va fi alături.


- Să ne rugăm cât mai des.
- Să mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit.
- Prin rugăciune obţinem cele folositoare vieţii noastre

S-ar putea să vă placă și