Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială ”Teodor Murășanu”, Turda


Disciplina: Religie Ortodoxă
Clasa: a II-a A
Data: 18.03.2016
Profesor : Băldean Cristina Ana-Maria
Unitatea de învăţare: “Oamenii își arată iubirea unii față de alții”
Titlul lecţiei: Ajutorul dat celor bolnavi
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50’

Competențe specifice:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

- să compună singuri o rugăciune către Dumnezeu pentru bolnavi


- să definească ce anume înseamnă o boală incurabilă;
- să identifice cui trebuie să ceară ajutor bolnavii;
- să enumere modalitățile prin care pot oferi ajutorul lor celor bolnavi;
- să precizeze învățătura desprinsă din pilda samarineanului milostiv
- să motiveze importanța încrederii în pronia Divină în conlucrare cu medicii

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: conversaţia, argumentarea, explicaţia, exercițiul, dezbaterea, conversația euristică, problematizarea, munca independentă
2. Mijloace de învăţământ: manualul de religie și exercițiile din acesta
3. Forme de organizare ale activităţii elevilor: activitate frontală și individuală
1. Resurse bibliografice:
a. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
b. Biblia pentru copii, Borislav Arapovici și Vera Mattelmiaki, 1995.
c. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
d. Gabriela Favu, Ana Danciu, Ionelia Țițirigă, Daniela Lupiș, Manual de Religie Ortodox pentru clasa a II-a, Corint, 2015
e. Programa Școlară pentru disciplina Religie, clasa a II-a/ Planificarea calendaristică

1
Scenariu Didactic:
Etapele Compet Metode
Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei ențe şi mijloace
- Salută elevii. - Răspund la salut.
1. Momentul - Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. - Rostesc rugăciunea.
organizatoric - Notează absenţii interesându-se de motivul absenţelor. - Spun absenţii şi motivul absenţelor.
- Asigură un climat propriu pentru începerea orei de religie. - Se pregătesc pentru începerea lecţiei.
2. Verificarea - Profesorul verifică cuoștințele anterioare, din lecția ”Iertarea celor care ne fac răul„:
cunoştinţelor
- Care sunt cele trei cuvinte de care va vorbeam ora trecută ce necesită efort din partea - Te rog, mulțumesc și iartă-mă
oamenilor pentru a le spune?
- Ce înseamnă a ierta pe cineva? - A ne împăca cu oamenii care ne-au greșit
- conversaţia
- De ce e bine să iertăm pe cei care ne-au greșit? - Pentru că și noi greșim la rândul nostru și pentru că și
Hristos ne iartă nouă greșalele nostre
- Ce simți atunci când ierți pe cineva? - ușurare, pace, mă simt bine
- Cum sunt oamenii care vor să-și caute mereu singuri dreptatea și nu iartă ușor pe alții? - răzbunători, adună răul în suflet, mândri
- Ce primesc oamenii iertători de la Dumnezeu? - iertare, ajutor la nevoie, pace.
Acum vreau să ne imaginăm că persoana care ne-a supărat ultima dată destul de tare, - Elevii ascultă cu atenție
3. Pregătire aflăm despre ea că este bolnavă.
pentru lecţia - Am ierta mai repede acea persoană, dacă am afla acest lucru? -Da - explicația
nouă - Oare de ce? - din milă sau pentru că ne-am da seama că nu era un
motiv foarte intemeiat pentru care ne-am certat
4. Anunţarea - Astăzi vom descoperi împreună cum putem ajuta pe cei bolnavi, ce este o boală - Elevii ascultă atenţi.
lecţiei noi şi incurabilă și care este rostul Lui Dumnezeu în ajutorarea celor aflați în nevoie, care este
prezentarea rolul medicului și ce rol îndeplinim noi în vindecarea unui om bolnav. Aș vrea să
competentelor descoperim împreună modalitățile prin care oferim ajutorul nostru celor bolnavi, iar la
final, pentru că modelul nostru desăvârșit este Hristos și învățătura Sa, am să vă citesc o
pildă spusă de acesta din care o să descoperim âmpreună ce avem de învățat.
- Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei Ajutorul dat celor bolnavi

5. - Profesorul citește împreună cu elevii lecția din Manual de la pagina 18, iar la fiecare
Comunicarea fragment se oprește și oferă explicații suplimentare.
noilor ”Oamenii se pot îmbolnăvi din diferite cauze. Unele boli sunt ușor de tratat. Altele,
cunoştinţe însă, pot fi incurabile, îndelungate sau dureroase. De aceea, bolnavii au nevoie de
multă atenție din partea celor din jur.” - lectura
- Ce înseamnă boală incurabilă?
- Din ce motiv se îmbolnăvesc oamenii? - Elevii dau răspunsuri diferite
” Când cineva se îmbolnăvește se adresează medicului, pentru a afla cum se poate
însănătoși. Creștinii își amintesc, însă, și de Mântuitorul, Care a vindecat mulți oameni
și Îi cer ajutorul.”

2
- Atunci când suntem bolnavi, cui cerem ajutorul? - Medic și Dumnezeu - povestirea
Pentru a înțelege legătura puternică existentă între medic și Dumnezeu haideți
să citim textul biblic de la exercițiul trei, pagina 19.

Fiule! În boala ta nu fi nebăgător de seamă; ci te roagă Domnului și El te va


vindeca...Doctorului dă-i loc, că și pe el L-a făcut Domnul și să nu se depărteze de
la tine, că și de el ai trebuință.
- explicaţia
” Suferința celor bolnavi ne face să le arătăm dragoste și înțelegere. Ei trebuie ajutați - Elevii ascultă cu interes explicațiile profesorului
să urmeze tratamentul dat de medic și trebuie feriți de orice supărare. Când ne rugăm
pentru bolnavi, Dumnezeu le dăruiește răbdare, încredere și vindecare.”

Acum haideți să identificăm faptele bune prin care putem să-i ajutăm pe cei bolnavi. - Elevii vin pe rând la tablă și notează cu ce pot ei să-i
Profesorul scrie pe tablă: Ajutorul pe care copiii îl pot oferi celor bolnavi... ajute pe cei bolnavi, atât lucruri fizice (cadouri, lucruri
materiale), cât și lucruri duhovnicești (încredere, -
veselie, răbdare, timp...) argumentare
a

-
conversația
- Pentru ca elevii să fixeze noile cunoștințe se vor rezolva în clasă exercițiile 4 și 1 din
manual de la pagina 19 și 20.
6. Fixarea ”Spune cum ai proceda în situația următoare...”
- conversaţia
noilor ”Asociază textul biblic cu enunțul potrivit...” - Elevii rezolvă exercițiile și oferă explicații
euristică
cunoştinţe

Pornind de la învățăturile pe care Domnul Iisus Hristos le-a oferit oamenilor prin
intermediul pildelor, profesorul le va citi elevilor PILDA SAMARINEANULUI
MILOSTIV. - Elevii joacă rolul personajelor din pildă
7. Asocierea - Joc didactic
Dacă este timp se va încerca recitirea pildei, pusă în scenă de către elevi cu ajutorul
profesorului. La final se vor răspunde unor întrebări pentru a scoate în evidență morala
pildei.
- Așa cum samarineanul și-a rupt din timpul său și la ajutat pe cel căzut între tâlhari,
chiar dacă era un necunoascut, așa ar trebui să facem și noi, să ajutăm pe cel bolnav în
limita puterilor noastre. -Elevii citesc rugăciunile compuse de ei în fața clasei
8. Aprecierea, - deprinderile
- Cel mai la îndemână mod prin care ne arătăm interesați de suferința celorlalți este prin
generalizarea morale
rugăciune. Alcătuiți fiecare în caiețel o scurtă rugăciune către Dumnezeu/Maica
Domnului sau sfinți pentru cei bolnavi.

- Profesorul evaluează răspunsurile elevilor prin oferirea de buline pe planșa cu buline


9. Evaluarea
dedicată orei de Religie
3
- manualul de
- Cine nu a terminat de compus rugaciunea pentru cei bolnavi să o termine ca temă de religie
10. Activitatea
casă - Elevii notează tema pe caiete. -îndrumarea
suplimentară
teoretică şi
practică
- rugăciunea. - Rostesc rugăciunea.
11. Încheierea
- elevii sunt miruiți

4
Oglinda tablei:

Ajutorul dat celor bolnavi

5
Răbdare/timp
petrecut
împreună

Ajutorul pe care
copiii îl pot
oferi celor
bolnavi

Ajutor la
Veselie/optimis
nevoie/mici
m/încredere
atenți

S-ar putea să vă placă și