Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

I. Date generale:
Propuntor: Mihai Alexandra Georgiana
Data: 12.05.2015
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Elena Doamna, Ploieti
Clasa: a II-a
Disciplina: Religie Ortodox
Subiectul leciei: Recunotin fa de cei care ne fac bine
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: manifestarea recunotinei i a dragostei fa de cei care ne sunt aproape n momente dificile.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc cuvntul recunotin;
O2 s precizeze modalitile prin care ne putem arta recunotina fa de cei care ne fac bine;
O3 s povesteasc un episod biblic despre recunotin;
O4 s alctuiasc un bilet de mulumire fa de o persoan care i-a ajutat la un moment dat.
Obiective formativ-educative:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O5 s manifeste dragoste fa de persoanele care le vin n ajutor;
O6 s contientizeze importana de fi alturi de persoanele aflate n nevoie.
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: explicaia, lectura biblic, conversaia, observaia dirijat, povestirea, exerciiul, problematizarea.
2. Mijloace de nvmnt: Biblia sau Sfnta Scriptur, imagini.
3. Forme de organizare: activitate frontal i activitate individual.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a II-a;
- Planificare calendaristic orientativ, clasa a II-a;
- Proiectarea unitii de nvare: Viaa cretinului mpreun cu semenii
2. Temporale: - numr de lecii: 1
- durata: 455
3. Bibliografice:
***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2002;
ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba lulia, 2000;
Cuco, Constantin, Educaia religioas, Ed. Polirom, Iai, 1999;
Muha, Camelia, Manual de religie. Cultul ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2001.

II. Demersul didactic


Nr.
crt
.
1
1.

Etapele leciei

Op.
op.

Timp
(min)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode i
procedee

2
Momentul
organizatoric

4
15

5
- Salutul
- Rugciunea
- Notarea absenelor

6
- Salutul
- Rugciunea
- Precizeaz care elevi sunt
abseni

7
Exerciiul

2.

Pregtirea

45

Profesorul le adreseaz elevilor

Elevii rspund:

Conversaia

Mijloace de
nvmnt

Forme de
organizare

Evaluare

8
Icoana

9
Activitate
frontal

10
Prof.
observ
comporta
mentul
elevilor n
timpul
rugciunii
Aprecieri

Activitate

elevilor pentru
receptarea
noilor
cunotine

3.

4.

Anunarea
titlului leciei
noi

Comunicarea/
nsuirea de noi
cunotine

urmtoarea ntrebare:
- Ce facem atunci cnd suntem
ntr-o situaie dificil?
-Dup ce primi ajutorul, care
trebuie s fie atitudinea noastr?

25

205

Profesorul vine cu precizri n


sprijinul elevilor.
Profesorul precizeaz:
Azi vom vorbi despre importana
manifestrii recunotinei fa de
cei care ne-au ajutat la un
moment dat.
Se scrie pe tabl data i titlul
povetii: Recunotin fa de cei
care ne fac bine.
Profesorul precizeaz obiectivele
leciei.
Profesorul citete din Biblie
minunea vindecrii celor 10
leproi, n care este subliniat
importana recunotinei.
Profesorul ntreab:
- Ce face Mntuitorul Hristos
pentru cei 10 bolnavi de lepr?
- Ce atitudine ar trebui s aib cei
10 fa de Mntuitorul?
- Ce se ntmpl de fapt?

frontal

verbale

- ...cerem ajutorul
-... trebuie s mulumim,
s ne artm dragostea i
recunotina fa de cei care
ne-au oferit ajutorul.

Elevii ascult

Explicaia

Activitate
frontal

Elevii noteaz n caiete


titlul leciei
Elevii ascult.
Elevii ascult cu atenie.

Lectura biblic

Elevii rspund:
-... le ofer vindecare.

Conversaia

-... ar trebui s i
mulumeasc; s i arate
recunotina fa de El.
-... doar unul dintre ei se
ntoarce s i mulumeasc
Mntuitorului pentru c l-a

Biblia sau
Sfnta
Scriptur

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

- Ce se spune despre cel care i


mulumete Mntuitorului?
Precizare:
Samarinenii erau desconsiderai
de ctre evrei, fiind considerai un
popor amestecat cu neamurile
pgne. Acetia afirmau credina
n Dumnezeu i n legea lui
Moise, dar, n acelai timp,
venerau zeitile strinilor, cu
care se amestecaser. Observm
astfel, c cel desconsiderat de
poporul evreu, vine spre Cel de
neam evreu pentru a-i arta
recunotina. Pe de alt parte, cei
de acelai neam cu Mntuitorul se
arat nepstori fa de Cel Ce lea druit vindecarea i i-a ajutat s
se rentoarc n mijlocul cetii.
Nu doar i mulumete lui Hristos
pentru c l-a vindecat, ci
recunoate faptul c s-a vindecat
prin puterea Dumnezeului celui
adevrat, dndu-i slav
Profesorul ntreab:
Care
este
atitudinea
Mntuitorului?
Precizare:
Mntuitorul
i
ofer
samarineanului care i-a artat

vindecat.
-... c era
samarinean

de

neam

Elevii ascult.

Explicaia

Elevii rspund:
-ntreab unde
ceilali nou

Conversaia

Elevii ascult.

sunt

Explicaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

recunotina
i
vindecare
sufleteasc, oferindu-i mntuirea.
Vedem astfel, c dac cei nou
primesc doar vindecare trupeasc,
acesta, pentru dragostea sa fa de
Dumnezeu, primete i harul
mntuirii.
Profesorul ntreab:
- Ce nseamn recunotin?

Profesorul vine cu precizri n


sprijinul elevilor.
Prin manifestarea recunotinei
fa de o persoan care ne-a fcut
un bine la un moment dat sau care
ne-a fost alturi n momentele
dificile, noi ne artm aprecierea,
mulumirea, dragostea fa de
aceasta. Recunotina nu este
doar o recunoatere i mulumire
a darurilor primite, ci i o premis
pentru cele viitoare. Mulumind
pentru ceea ce avem, devenim
mai deschii, mai ateni, mai
primitori fa de toate binefacerile
Domnului. Sf. Isaac Sirul spune
c "cea care cluzete darurile
spre om este inima ce se mic

Elevii rspund:
-...
sentimentul
de
mulumire, de datorie fa
de un binefctor; aducere
aminte cu dragoste fa de o
binefacere primit

Conversaia

Elevii ascult cu atenie.

Explicaia

Activitate
frontal

spre
mulumire
nencetat".
Credincioii practicani sunt mai
predispui ctre recunotin i
cred
n
importana
i
interconectivitatea lor cu ceilali
oameni, sunt mai empatici i
deschii fa de aproapele, mai
implicai n comunitile din care
fac parte.
Mai mult dect oamenilor, trebuie
s ne artm recunosctori fa de
Dumnezeu Cel care revars
nencetat milele i darurile Sale
asupra noastr.

5.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

O5
O4

O2

105

Profesorul ntreab:
Cum
ne
putem
arta
recunotina fa de cei care ne
fac bine?
Profesorul vine cu precizri n
sprijinul elevilor.
Profesorul le cere elevilor s
priveasc imaginea vindecrii
celor 10 leproi i s o descrie,
innd cont de textul biblic auzit.

Elevii rspund:
-... cuvinte de mulumire,
dar, dragoste, rugciune,
oferirea ajutorului, etc

Elevii privesc imaginea i o


descriu.

Conversaia

Profesorul ntreab:
- De ce este important s ne
artm recunotina?

Elevii rspund:
- ... ne deschide spre
ceilali, ne apropie de
ceilali i de Dumnezeu
Elevii ascult

Conversaia

Observaie:
Avnd n vedere c noi ateptm

Explicaia

Imaginea

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

O1
O3

6.

Aprecierea,
asocierea,
generalizarea

O6
O7

55

O7
7.

Aprecierea
activitii
elevilor

15

8.

ncheierea
activitii

15

s fim ajutai de Dumnezeu i de


cei din jurul nostru, i noi suntem
datori s venim n sprijinul celor
aflai n nevoi.
Profesorul le cere elevilor s
alctuiasc un bilet de mulumire
fa de o persoan care i-a ajutat
la un moment dat.
Profesorul le cere s prezinte oral
biletul de mulumire.
Profesorul face aprecieri generale
i individuale, privind implicarea
elevilor n predarea noilor
cunotine.
- Rugciunea
- Salutul

Elevii rezolv individual


cererea dat.

Exerciiul
Problematizarea

Activitate
individual

Elevii prezint oral biletul


de mulumire
Elevii ascult

Conversaia

Activitate
frontal
Activitate
frontal

- Rugciunea
- Salutul

Exerciiul

Explicaia

Icoana

Activitate
frontal

Oglinda tablei
Data: 12.05.2015
Recunotin fa de cei care ne fac bine
Recunotin = sentimentul de mulumire, de datorie fa de un binefctor; aducere aminte cu dragoste fa de o binefacere primit

Mulumire

Rugciune

Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale

RECUNOTIN
Dragoste

Oferirea
ajutorului

S-ar putea să vă placă și