Sunteți pe pagina 1din 20

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Proiect didactic
Subiectul: Comportament corect. Bunele maniere

Profesor: Bejan Dumitrița


Proiect didactic:
 Data: 06.11.2019
 Clasa: a VIII-a
 Disciplina: Dezvoltare personală
 Subiectul: Comportament corect. Bunele maniere
 Tipul lecţiei: combinată
 Timp: 45min

Scop: Cunoaşterea normelor eticii de comportare şi educarea valorilor general-


umane în asigurarea unei dezvoltăîri armonioase a personalităţii;
Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice în baza subiectului propus;
O2 – Să răspundă consecutiv la întrebările propuse;
O3 – Să explice rolul bunelor maniere şi a unui comportament adecvat;
O4 – Să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament
neadecvat;
O5 – Să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes, şi exprimare
liberă a opiniilor proprii;

Strategii didactice:
I. Metode şi procedee:

Comunicare, joc „Cercul prieteniei”, „Coşul cu fructe” , interpretare, explozie stelară,


descriere, algoritmizare, observare, analiză, agrostih, exerciţiu, metoda lecturii
explicative în baza imaginii, rebus, situaţie- problemă, exemplu,etc.

II. Suport didactic:

clopoţel, cutie, panglici, jucărie necesară, fişe cu întrebări, planşe, plicuri, rechizite
şcolare.
Forme de evaluare:
 Individual;
 Frontal;
 În grup;
 În cerc;
Etapa lecţiei Activitatea învăţătorului Timpul şi Activitatea elevilor
resurse
Momentul organizatoric - Bună ziua elevi!
„ Clopoţelul a sunat, Elevii se salută cu
Noi în clasă am intrat profesorul.
Bucoroşi şi încîntaţi 5 minute
1.

Veseli şi disciplinaţi. Elevii îşi ordonează


Note bune să luăm Interpretare rechizitele pentru lecţie.
Să lucrăm, să activăm,
Lecţia noastră a pornit Elevii continuă gîndul:
Eu vă spun: Bine aţi venit!” Clopoţel Bine aţi venit”
- Luaţi loc!
- Astăzi pentru noi este o zi Elevii ascultă
deosebită, de aceea vă îndemn să prelegerea profesoarei.
fiţi mai actvi, v-am pregătit multe
surprize şi sper să fie destul de
interesante.
Captarea atenţiei şi anunţarea subiectului nou
Dragi elevi, iar acum am să invit pe Regula jocului:
cîţiva dintre voi în centrul clasei şi vom Profesoara ia coşul şi
crea un cerc . Cercul nostru se va numi umblă prin cerc zicînd:
„cercul prieteniei”. 10 minute Am un coş cu fructe, şi
e foarte greu, nu-l voi
Am adus pentru voi o cutie, o cutie duce eu , dar îl va
neobişnuită, în ea este ascunsă o surpriză duce... şi spune numele
foarte plăcută, secretul nu o să-l divulg. Cutie, unui elev. La rîndul său
2.

Jocul „Coşul fermecat”. înfrumuseţa-tă. acela va proceda ca şi


Jucărie(un profesoara, jocul
căţel cu lăbuţa continuă pînă cînd coşul
legată) nu revine la profesor.
Apoi profesorul pune
Comunicare jos coşul, şi întreabă pe
Descoperire elevi ce oare se ascunde
în coş. Elevii intuiesc.
Fiecare îşi expune
punctul său de vedere.
Apoi se deschide coşul,
se coate jucăria. Va
urma situaţia de
problemă.

Elevii iau pe rînd


- Elevi, am descoperit că aici este căţelul şi îi spun cuvinte
un cîţel cu lăbuţa frîntă. Vă frumoase. Jocul
propun ca fiecare din voi să –l ia Situaţie- continuă pînă nu revine
şi să-l mîngîie,spunîndu-i cîte problemă la profesoare.
două cuvinte frumoase pentru
căţel. - Drag, milos,
- Scump, biet
- Sărman, etc.
Am fost alături de
sănătatea căţelului. Ne-a
fost milă.
- Acum o să vă întreb ce am făcut Comunicare
noi aceasta?
- Corect!
- Prin aceasta noi am dat dovadă de
o educaţie bună, de un
comportament demn, de o
omenie.
Realizarea conţinutului şi explicirea lui;
- Acum am să vă mai întreb, să vă Acolo este un rebus.
mai uitaţi în cutie, mai este ceva.
Descoperiţi cuvîntul de pe verticala
A
1 C o p i L Intrebări:
2 O M 1.Om mic.
3 M e m o r i E 2. fiinţă pămîntească
3.

4 a P t 3.capacitate de a
5 O m e n i E memora
6 R o s T 4. capabil
7 T i m i D 5. comoară de preţ
8 A m a b i L 6. sens în viaţă.
9 M i l o S 7.ruşinos.
1 E m o t i V 8. plăcut în comunicare.
0 9. bun la inimă
1 N o s t i M 10. sensibil
1 11. generos, mărinimos
12. vocaţie, dar,
1 T a l e n t
înclinaţie
2
B.
Cuvîntul descoperit este
Subiectul lecţie noastre de astăzi este
„Comunicare”
„Comportamentul şi bunele maniere”.

Astăzi la lecţie noi vom realiza


următoarele obiective.
Lectura obiectivelor
lecţiei de pe planşe.
1. Pentru început să vedem, totuşi
ce înţelegeţi voi prin cuvîntul
„Comportament”?
Anexa 4
2. Iar acum, să vedem cu ce cuvinte
putem caracteriza noţiunea de
comportament?

3. Spuneţi-mi vă rog, dar ce este Anexa 2


„arta comportării civilizate”?
4. Elevi iar acum vă propun să
lucrăm în grup.
Fiecare va avea cîte o sarcivă
corespunzătoare. Fiecare va lucra, Anexa
nimeni nu va sta pentru că munca
e ste o comoară.
Grupul I Anexa 5

Grupul II Anexa 6
Grupul III Anexa 8
Grupul IV Anexa 9
Iar acum elevi, ne vom juca într-o Plicul 1.

Reflecţie
4. tombolă specială. La fel rămînem Demonstraţi un dialog
în grupuri. cu subiectul „În
Fiecare va trece şi îşi va lua plicul autobuz”
corespunzător. În plic este
indicată sarcina, ce trebuie voi să Plic 2.
faceţi. Repejor vă consultaţi în Demonstraţi un dialog
grup şitrecem la răspuns în faţă. „La bibliotecă”

Plic 3
Demonstraţi un dialog
„ Prietenie adevărată”

Plic 4
Demonstraţi un dialog
„la magazin”

- Ei, şi am văzut că în fiecare Vezi anexa 10.


situaţie de comunicare, voi aţi
apelat la nişte maniere bune, aţi
dat dovadă de un comportament
exemplar.

Elevi, aţi fost foarte creativi.


Manifestaţi capacităţi artistice Elevii îşi expun părerile
deosebite. vis- a –vi de întrebări.
- Iar acum, ia să reactualizăm, care
sunt regulile comportării?
Exdindere

 În final, vă propun următoarea Anexa 11


fişă. Dacă aş fi pasăre, aş
5.

Elevi, să nu uităm că mai întîi de fi....... pentru că.....


toate trebuie să rămînem oameni, Dacă aş fifloare aş
indiferent de situaţie. fi.......pentru că.......
Dacă aş fi fenomen al
naturii aş fi....... pentru
că............
Dacă aş fi o culoare aş
fi........pentru că...

Vă zic, numai bine şi sunteţi


liberi.
Anexa 1.
Descoperiţi cuvîntul ascuns în verticala A-B
1 o
2 M
3 r
4 t
5 n

6 o
7 m

8 L
9 S
10 t
11 N
12 e

Am primit :_________________________
Anexa 2.
Alcătuiţi cuvinte pentru cuvîntul „Comportament”

C-__________________
O-__________________
M-__________________
P-___________________
O-__________________
R-__________________
T-__________________
A-__________________
M-_________________
E-__________________
N-_________________
T -_________________
ce în
baza Anexa 3.

subiect
ului
Obiectivele lecţiei

2. Să
propus;
răspund
ă
consecut
iv la
întrebări
le
propuse;
rolul
bunelor
maniere şi
a unui
comporta
ment
adecvat;
4. Să
distingă
calităţile
unui
comportam
ent adecvat
în raport cu
un
comportam
ent
5 . Să
participe activ
în cadrul
sarcinilor
realizate,
manifestînd
interes, şi
exprimare
liberă a
opiniilor
proprii;
Anexa 4.
Explicaţi, cum înţelegeţi semnificaţia cuvîntului „ Comportare ”?

COMPORTA-
MENT
Anexa 5.
Grupul I
Care sunt calităţile bune demne de un comportament adecvat?

Scrieţi care este cea mai bună calitate şi cea mai necesară: -_______________________________________
Anexa 6.
Grupul II
Care sunt calităţile rele, viciile care trebuie evitate în formarea unui
comportament armonios?

Care este cea mai periculoasă calitate a omului? ______________________________________________


Anexa 7.

Ce înţelegem prin „Arta comportării civilizate”


Anexa 8

GRUPUL III

Scrieţi în spaţiun rezervat un mesaj către colegii de clasă , unde veţi veni cu
rugămintea de a fi buni, de a da dovadă de o comportare exemplară, de a
evita calităţile rele.

Iubiţi colegi,
Prin acest mesaj, dorim ca să fiţi mereu :
____________________________________
, să aveţi parte doar de
:______________________ şi
:________________________________.
Pentru a deveni un om în viaţă, noi trebuie
să fim:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Să nu iubim răul care seamănă calităţile
rele ca:
__________________________________
_______________________________.

Să fim mereu optimişti, exemplari şi


______ la inimă, atfel vom ajunge oameni
_______ în viaţă.
Anexa 9

Grupul IV

Desenaţi un dialog dintre doi prieteni cu un comportament bun, şi doi prieteni cu un comportament rău.
Copii cuminţi Copii răi
Anexa 10
Plicul 1.
Demonstraţi un dialog cu subiectul „În autobuz”

Demonstraţi un dialog cu subiectul „În autobuz”

Plic 2.
Demonstraţi un dialog „La bibliotecă”

Demonstraţi un dialog cu subiectul „La biliotecă”


Plic 3
Demonstraţi un dialog
„ Prietenie adevărată”

Demonstraţi un dialog cu subiectul „Prietenie


adevărată”

Plic 4
Demonstraţi un dialog „la magazin

Demonstraţi un dialog cu subiectul „La magazin”


Anexa 12

Completaţi

Dacă aş fi pasăre, aş fi....... pentru că.....

Dacă aş fifloare aş fi.......pentru că.......

Dacă aş fi fenomen al naturii aş fi.......


pentru că............

Dacă aş fi o culoare aş fi........pentru că...

S-ar putea să vă placă și