Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Istorii de succes în carieră. Factori pozitivi şi negativi în dezvoltarea carierei,


calităţile unui om de succes, efortul personal şi devenirea profesională.
Data:_____________ clasa a VII-a

Instituția Publică Gimnaziul Săseni

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învățare: IV. PROIECTAREA CARIEREI PROFESIONALE ŞI DEZVOLTAREA


SPIRITULUI ANTREPRENORIAL
Timp: 45 min

Competența: Demonstrarea unui comportament axat pe autonomie personală, în determinarea traseului


şcolar şi/sau profesional, din perspectiva valorificării potenţialului personal şi oportunităţilor pieţei
muncii

Unitatea de competență: 4.1. Autoevaluarea potenţialului individual din perspectiva proiectării carierei,
în baza modalităţilor propuse.
Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevii vr fi capabili:

O1- să identifice factorii care influentează succesul profesional;

O2-să determine caracteristicile unei sitorii de succes;

O3-să enumere calitățile care ar trebui să le dețină o persoană pentru avea succes;

O4- să estimeze rolul muncii într- carieră de succes.

Strategii didactice:

1. Metode și procedee: Energizantul, discuţia, laboratorul de creaţie, metoda Linia valorilor

2. Forme de organizare: individual, frontal și grup

3. Resurse didactice auxiliare: Foaia resursă Strategii de alegere a profesiei, foaia resursă Biografii
de succes, foaia resursă Mașina timpului, foi A1, markere, creioane colorate
DEMERSUL LECȚIEI:
Etapele Ob. Activitatea didactică strategii Timp
lecției
M.O.
Evocare Energizantul Ce avem în comun? Profesorul numește o
Implică-te! caracteristică. Toți cei care o au se apropie de profesor, Conversația 5
ceilalți rămân pe loc. De exemplu:
- Se apropie de mine toți cei care au ochii albaștri.
- Se apropie de mine cei care iubesc să deseneze.
- Se apropie de mine cei care iubesc practică sportul.
- Se apropie de mine cei care sunt pasionați de calculator.
… - Se apropie de mine cei care au desenat harta Viaţa mea
văzută ca o călătorie.
Exerciţiul Harta traseelor profesionale. Elevii cercetează
hărţile realizate de colegi acasă. 10
- Cercetați hărțile realizate de voi. Care hartă vi se pare mai
originală?
- Mai completă?
- Mai interesantă?
- Mai creativă?
Profesorul împarte elevilor foițe pe care aceștia își scriu
numele și prenumele, apoi profesorul le adună și le împarte
din nou elevilor (important: pe foiță să fie numele unui
coleg).
- alcătuiţi o istorie de succes pe plan profesional al unui
coleg în baza hărții elaborate de acesta, indicând ce l-a
ajutat.
Elevii prezintă istorioarele create.

Realizarea Exerciţiul Strategii de alegere a profesiei


sensului - Alegerea profesiei este o sarcină importantă. Fiecare Conversația
Informează- persoană trebuie să țină cont de mai multe criterii. Azi vom Explicația 5
te! discuta câteva strategii, ce pot fi utilizate în alegerea
profesiei. Desigur, există o mulțime de strategii. - Cine sau
ce poate influențează strategia de alegerea a profesiei?
(cunoștințele persoanei, tradițiile familiale etc.) Profesorul
împarte foaia resursă Strategii de alegere a profesiei.

- Citiți lista strategiilor și subliniați pe cele, care vi se par Problematizarea


importante. 2. Profesorul fixează din timp în sală foi, pe
care sunt scrise cuvintele: DA, NU, NU ȘTIU. Profesorul
citește pe rând strategiile. Elevii se deplasează în sală spre 10
„DA”, „NU”, „NU ŞTIU”. Argumentează alegerile.

Lucru în grup Biografii de succes Conversația


Reflecția Elevii se împart în 3-4 Fiecare grup prezintă posterul
Comunică și realizat despre o istorie de success. 10
decide!
Extindere Profesorul va repartiza elevilor foaia resursă Mașina 5
Acționează! timpului. Elevii îşi vor imagina că au la dispoziție mașina
timpului și s-au transbordat cu câțiva ani înainte şi vor
răspunde la întrebări.
MAȘINA TIMPULUI

Imaginează-ți că ai la dispoziție mașina timpului și te-ai transbordat cu câțiva ani înainte.


Notează-ţi toate ideile.

Cum îți imaginezi viitorul profesional?

Ce strategii te-au ajutat?

Unde lucrezi?

Ce funcție ai?

Ce relații ai cu colegii?

Îți place totul sau ceva te deranjează?

Ce obstacole ai avut de învins (în timpul studiilor, căutând un loc de muncă)?

Cum ai depășit aceste obstacole?

Cine și cum te-a ajutat să-ți realizezi planurile?

MAȘINA TIMPULUI

Imaginează-ți că ai la dispoziție mașina timpului și te-ai transbordat cu câțiva ani înainte.


Notează-ţi toate ideile.

Cum îți imaginezi viitorul profesional?

Ce strategii te-au ajutat?

Unde lucrezi?

Ce funcție ai?

Ce relații ai cu colegii?

Îți place totul sau ceva te deranjează?

Ce obstacole ai avut de învins (în timpul studiilor, căutând un loc de muncă)?

Cum ai depășit aceste obstacole?

Cine și cum te-a ajutat să-ți realizezi planurile?

S-ar putea să vă placă și