Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 11.10.2018

Disciplina: Dezvoltare personală

Subiectul lecției: Iubire, pasiune şi responsabilitatea în relaţiile de gen. Semnificaţia, limite

de vârstă, comportament responsabil, riscuri, modalităţi de depăşire a dificultăţilor,

prevenirea riscurilor.

Competență specifică:

Exprimarea identității personale în relaționarea constructivă cu familia și ceilalți, prin

explorarea sinelui și resurselor sociale;

Unități de conținut:

1.4. Identificarea asemănărilor şi deosebirilor dintre pasiune şi iubire pentru asumarea

responsabilităţii în relaţiile de gen.

Obiective operaționale:

- să descrie tipurile de iubire în diverse situații;

- să distingă iubirea de pasiune în relațiile interpersonale;

- să poată evalua gradul de implicare personală într-o relație.

Metode și tehnici: Asaltul de idei, evaluare inițială, Graficul T, expunere, comparare.

Forme de lucru: Frontal, Individual, în pereche.

Desfășurarea lecției
1. Organizarea clasei:
Profesorul pregăteşte clasa pentru oră, notează absenţii, creează o atmosferă favorabilă
desfăşurării activităţii.
2. Captarea atenţiei:
Aşa cum afirmă citatul de pe tablă, subiectul discuţiei noastre de astăzi este eterna iubire care
nu încetează să rămână la fel de nouă şi necunoscută îndiferent de trecerea timpului şi de vârsta
omului.
Citatul de pe tablă: O, iubire ! Dacă ne-ai părăsi, Pământul ar ajunge neroditor, vieţuitoarele
vrăşmaşe între ele, soarele foc vătămător, iar lumea jale, spaimă şi distrugere universală.
Comentați! Asaltul de idei
3. Evocare. Evaluare inițială. (Anexa 1)
4. Realizarea sensului

Pasiune și iubire este un subiect foarte complex pentru că natura umană e foarte complexă,
extrem de diferită și nuanțată. De aceea, pe parcursul vieții, aproape fiecare om trăiește mai multe
povești de dragoste. Două-trei dintre ele sunt majore, restul sunt trecătoare, dar fiecare este ca un
examen în „școala vieții”.
Termenul iubire este adesea suprapus termenilor „a plăcea” sau „a bucura”. Uneori iubirea
este confundată cu dorința sexuală sau emoțională: „te iubesc” ar putea să însemne pentru unii „te
doresc fizic”. Dar termenul a iubi este folosit adesea și când admirăm sau suntem atașați de cineva
sau ceva (casă, oraș, munte, mare etc.). Orice poveste de dragoste începe frumos, printr-o simplă
atracție pentru cineva. A fi îndrăgostit/ă este atunci când ești sedus/ă, extrem de tulburat/ă de părul,
privirea, mersul, vocea cuiva. Îndrăgostirea este ceva similar plutirii pe norișor, a trăi într-o lume
aparte, aceea în care sentimentele se află înaintea oricăror altor preocupări. Doar că această trăire încă
nu este dragoste. Este doar prima etapă a iubirii. Și singura emoție adevărată care persistă este
pasiunea și dorința de a merge către celălalt, de a-l descoperi, de a-l cuceri. O astfel de pasiune se
poate transforma în iubire. Dar se poate întâmpla ca ea să se limiteze doar la o simplă curiozitate.
Câteva momente de distracție împreună, cunoaștere, și pe măsură ce dorințele sunt satisfăcute,
pasiunea se temperează și începi să vezi așa cum este el/ea în realitate, cu calități, dar și cu defecte.
Dacă a fost doar pasiune de moment, oricât de intensă a fost ea, interesul pentru celălalt va scădea
treptat, uneori chiar brusc. Dar dacă între cei doi s-au înfiripat niște sentimente de dragoste, relația nu
va avea de suferit din confruntarea dintre imaginea idealizată și felul de a fi al celor doi. Legătura
dintre cei doi va continua și va evolua la alt nivel.

IUBIREA ROMANTICĂ – îmbină cele două componente pasiunea și intimitatea, fără să aibă în
vedere și angajamentul. Este cazul partenerilor care se simt atrași fizic și emoțional unul față de
celălalt, dar nu-și doresc să-și asume angajamentul unei relații pe termen lung. Acești parteneri au
tendința de-a se idealiza și de-și vedea doar calitățile, sărind peste defecte. Cei doi “au impresia” că
sunt îndrăgostiți unul de celălalt. Dacă “impresia de îndrăgosteală” ar fi reală, cei doi nu ar ezita să-
și asume angajamentul, implicându-se într-o relație.
IUBIREA LUDICA sau iubirea ca joc este specifica persoanelor, care sunt predispuse la infidelitate.
Preferând concomitent mai multe relații, îndrăgostitul ludic refuză să devină prea dependent sau să-i
permită partenerului să se atașeze prea mult de el. Aceste persoane își cresc stima de sine prin numărul
de cuceriri. Cuvintele de ordine pentru ludic sunt seducția, imprudența și firea ascunsă, plină de
secrete. Ludus este un fel de joc sau dragoste fără angajamente. Minciuna face parte din acest joc.
IUBIREA STORGICA sau prieteneacă este, de obicei, relaxantă, lipsită de pasiune și emoții intense.
Acest tip de iubire implică frecvent o istorie îndelungată a susținerii mutuale, căldura și auto-
dezvăluire profundă. Se poate conta pe faptul că celălalt va fi dispus să ne sprijine atunci când avem
nevoie. Elementul de bază al acestui tip de relație este compania. Îndrăgostiților le face plăcere să
discute totul împreună. În unele mariaje indivizii își definesc preponderent iubirea în termeni de
prietenie, însă cel mai adesea acest tip de iubire există în afara căsătoriei. Aceest tip de relație implică
onestitate, loialitate și maturitate.
MANIA este o iubire obsesivă sau posesivă, plină de gelozie şi extremă. O persoană îndrăgostită în
acest fel este posibil să facă ceva nebunesc sau prostesc, cum ar fi urmăririle.
IUBIREA AGAPICĂ este proiectată adesea ca un ideal. Ea este iubirea necondiționată, ne-egoistă,
chiar altruistă. În această iubire se oferă fără a se aștepta un alt beneficiu în schimb. În realitate acest
tip de iubire este foarte rar întâlnit. Agape este iubirea blândă, afectuoasă, atentă, frăţească, altruistă
nu egoistă. Aceasta este relativ rară. Maica Tereza a arătat acest fel de iubire pentru oamenii săraci.
IUBIREA PRAGMATICĂ este o combinație între cea storgică și cea ludică. Persoanele care au
această atitudine față de iubire își aleg partenerul după criterii practice foarte clare, ținând de clasa
socială, venit, interese etc. Ele pot recurge conștient la diverse manipulări pentru a obține partenerul
dorit. În momentul căsătoriei, persoana pragmatică încearcă să încheie “cea mai bună afacere”, iar
relația va dura atâta timp cât ea va fi profitabilă. Când relația nu mai corespunde așteptărilor și
intereselor materiale îndrăgostitul pragmatic va căuta un alt partener. Pragma este o relaţie
pragmatică, practică şi reciproc avantajoasă. Aceasta poate fi nu tocmai romantică. O persoană care
tinde spre acest tip de relaţie poate căuta un partener la locul de muncă sau în locul în care persoana
petrece timpul.

Reține!
• Pasiunea este singura care ne poate conduce adânc în noi înșine și ne găsește drumul cel mai bun
prin labirintul vieții.
• Verbul „a iubi” este același, dar calificativul se schimbă în funcție de stare, de vârstă, de ritmul
fiecăruia.
5. Reflecție: Anexa 2
6. Extindere: Observă acțiunile și comportamentul tău atunci când ești îndrăgostit. Ce-ți oferă starea
asta?
Anexa 2

3. Citește textul de mai jos. „EL și EA, două jumătăți ale aceluiași întreg… Ieri se plimbau ținându-
se de mână, entuziasmați și plini de vise, își spuneau cuvinte frumoase și își construiau planuri de
viitor. Azi sunt indiferenți unul față de celălalt. Nu se mai recunosc. Nu poți să nu te întrebi: unde a
dispărut acea pasiune înflăcărată și cum de s-a stins într-un timp atât de scurt iubirea exclusivistă pe
care o manifestau? Ce-a fost?”
● Ce crezi că a fost între el și ea – o dragoste adevărată, care s-a mistuit, sau o pasiune trecătoare?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________
______
● Identifică diferențele dintre dragoste și pasiune.

Anexa 1.
1. Crezi că…
a. dragostea la prima vedere este posibilă. ◆
b. iubirea începe printr-o prietenie adevărată. •
c. ca să te îndrăgostești, trebuie să ai preocupări și gusturi comune cu prietenul tău. ▲
d. te-ai îndrăgostit pentru că-ți pasă mai mult de el decât de tine! ■
2. Știi că ai găsit partenerul potrivit atunci când…
a. simți că ai face orice pentru celălalt. ■
b. o atingere și un sărut te fac să visezi. ◆
c. puteți sta de vorbă ca doi vechi prieteni. •
d. descoperi că aveți același scop în viață. ▲
3. Ce fel de relație preferi, în general?
a. O iubire plină de pasiune. ◆
b. Liniștită, dar de durată. ■
c. Una bazată pe prietenie. •
d. Vrei o relație din care să înveți ceva.▲
4. Care este cel mai important criteriu în alegerea unui partener?
a. Felul în care se poartă cu tine. •
b. Trebuie să aibă sentimente intense pentru tine. ◆
c. Te gândești ce fel de părinte ar putea deveni. ▲
d. Să aibă un trecut similar cu al tău. ■
5. Ce-ți place să faci într-o seară de weekend, alături de jumătatea ta?
a. Să mâncați prăjituri în fața televizorului. •
b. Orice îi face plăcere celuilalt. ■
c. Să luați cina într-o atmosferă intimă. ◆
d. Să stați de vorbă ore-n șir la un pahar de vin. ▲
6. Ce te-ar atrage cel mai mult la partenerul ales?
a. Felul în care îți vorbește. •
b. Înfățișarea. ◆
c. Personalitatea. ■
d. Ambiția. ▲
7. Când îți dai seama dacă este sufletul-pereche?
a. Te prinzi după 3-5 întâlniri. ■
b. După primul moment în care simți emoția iubirii. •
c. Odată cu prima atingere. ◆
d. Mai întâi, trebuie să vă cunoașteți foarte bine… ▲
8. Ce strategie adopți când începi să te întâlnești cu cineva?
a. Preferi să începi o prietenie care să se transforme mai târziu în iubire. •
b. Nu-ți place să te întâlnești cu cineva de care nu te-ai putea îndrăgosti. ▲
c. Ești foarte atent(ă) la comportamentul celuilalt. ■
d. Te întâlnești cu cât mai multe persoane, ca să ai de unde alege. ◆
9. Dacă ar trebui să alegi cel mai important aspect al unei relații, care ar fi?
a. Sprijinul reciproc. ■
b. Respectul. •
c. Pasiunea. ◆
d. Dorința de a avea o familiei. ▲
Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Generală Educație, Cultură, Tineret și Sport al mun.Chișinău

Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, or.Cricova

la disciplina „Dezvoltare personală”


cu subiectul:
„Iubire, pasiune şi responsabilitatea în relaţiile de gen. Semnificaţia,
limite de vârstă, comportament responsabil, riscuri, modalităţi de
depăşire a dificultăţilor, prevenirea riscurilor.”

Proiect Cricova-2018

Elaborat: Borș
Olga,
diriginta cl. a IX-a
„B”

S-ar putea să vă placă și