Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

I. Date generale
– Disciplina: Dezvoltare personală
– Clasa a X-a
– Tema: Voluntariatul și traseele paralele.
– Tipul de lecţie: mixtă.
– Unități de competenţe
4.2. Valorificarea abilităților conexe profesiei alese, prin activități antreprenoriale și de voluntariat.
– Strategia didactică:
Metode interactive: Brainstorming, sarcini de grup și individuale.
Metode tradiționale: Conversația, explicația, exercițiul și problematizarea.
– Bibliografia:
Dezvoltarea personală, Ghidul profesorului,clasa a X-a
MATERIALE PENTRU PROFESORI, DIRIGINŢI ŞI ELEVI, MODULUL ”DEZVOLTAREA PERSONALĂ ȘI
PROIECTAREA CARIEREI” (CLASA a X-a)
II. Desfăşurarea activităţii

Etapele Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
lecţiei operaţionale
Pregătirea clasei pentru lecţie
Salută profesorul și se
- Notarea absenţelor pregătesc pentru lecție.
-Verificarea temei pentru acasă.

La sfârșitul lecției Lecția începe cu definirea noțiunii de voluntariat.


elevii vor fi capabili Profesorul le oferă elevilor următoarele întrebări:
să:
Ce este în viziunea voatră voluntariatul? Elevii definesc noțiunea
de voluntariat.
Ați făcut parte vreodată dintr-o acțiune de voluntariat?
Evocare Dacă da, ce fel de acțiune? Gradul de
Să definească noțiunea implicare și
15 min de voluntariat. Care ar fi beneficiile voluntariatului?
colaborare.
Cum credeți, – Care sunt pașii pe care trebuie să-i urmați,
Elevii răspund la
dacă vreți să deveniți voluntari?
întrebările oferite de
Profesorul le spune elevilor că: Voluntariatul înseamnă a profesor.
face muncă neremunerată pentru un serviciu comunitar, o
organizație caritabilă sau pentru școala ta. Este posibil să
fii special instruit pentru a face treaba, sau competențele pe
care le ai să fie suficiente.
Profesorul prezintă subiectul și apoi întreabă ce îi
motivează pe oameni să facă muncă voluntară.
Elevii participă activ la
Profesorul începe o discuție întrebându-i pe elevi ce știu
sarcinile propuse de către
deja despre oportunitățile de voluntariat din școala lor.
profesor și iau notițe.
Elevii sunt rugați să vină cu idei noi. Profesorul grupează
elevii în grupuri de câte patru. Elevii descriu o idee mai
concret: „De ce este nevoie?”, „Putem face această
Gradul de
activitate de voluntariat împreună, în grupuri?”,
Să propună cât mai colaborare
„Acțiunea este realistă în termeni de timp, spațiu suficient
multe exemple de
etc.?”
voluntariat necesare
în școală și în propriile Ideile sunt prezentate în plen. Profesorul conduce discuția Elevii aduc cât mai multe
localități. care se concentrează pe alegerea unor idei care pot fi exemple de voluntariat.
Realizarea
prezentate directorului școlii. Ce idei ar trebui selectate?
sensului
O altă sarcină propusă elevilor este ca fiecare elev să
60 min Ei postează fișele pe
analizeze ce acțiuni de voluntariat pot fi desfășurate în
tablă sau pe perete.
comunitatea sa. Ce servicii sunt necesare? Cum ar putea Calitatea
ajuta? Elevilor li se oferă 10 minute pentru a analiza și a răspunsurilor
descrie câte un exemplu de voluntariat și să noteze Elevii citesc toate foile și
exemplul pe o foaie de hârtie cu un marker. pun întrebări pentru a
Profesorul le cere elevilor să noteze două idei de clarifica: „Ce vrei să spui
voluntariat în comunitate care le place cel mai mult prin …?”, „Cine profită
și explică de ce. de …?” și așa mai
departe.
Reflecție Să înțeleagă procesul Profesorul le propune elevilor să citească și să comenteze Elevii comentează Diversitatea
de voluntariat și să următoarele exemple de voluntariat: aceste exemple de la răspunsurilor
15 min
înțeleagă pe cât de care pot învăța multe
“Fac voluntariat în Asociația pentru valorizarea
educației din Făgăraș de nouă ani, am fondat organizația și
mi-am dedicat timpul și experiența cu scopul de a aduce
contexte de învățare în comunitate. Intenția meu a fost să
facilitez învățarea pentru toți cei interesați de cunoaștere și
dezvoltarea potențialului”, mărturisește Marciana Streza,
profesor de limba engleză.
“Eu ajut aproape de fiecare dată când cineva are nevoie:
familie, colegi, colegii colegilor, prieteni și necunoscuți.
important poate fi Motivația este de a fi mai buni pur și simplu, schimbarea
pleacă de la noi. Orice mic gest de ajutor, suport poate lucruri.
acesta. înseamna puțin pentru noi, dar mult pentru cei care
primesc”, spune Mihaela Nistor.
Mai mult chiar, voluntariatul este o valoare transmisă din
generație în generație: ”Toată viața mama a avut grijă de
copii. Cred că se moștenește, căci și eu tot asta am făcut
toată viața. Oarecum, mă simt datoare să-i continui muncă,
să-i respect o ultimă dorință. Copiii mei mă moștenesc. De
ani buni fac voluntariat. Nu cred că ne vom opri vreodată”,
mărturisește Viviana Costan Moiseanu.
Profesorul provoacă fiecare elev să participe la o
acțiune de voluntariat și să se implice activ. Ca dovadă,
elevilor li se cere să facă cât mai multe poze, Elevii notează tema
Extindere
videoclipuri pe care le vor păstra ca amintire și care vor pentru acasă.
fi postate pe coridorul școlii ca exemplu de urmat
pentru alți elevi.

S-ar putea să vă placă și