Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor: Bacalîm Tatiana


Colegiul: A. Mateevici
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba si literature română
Clasa : a XII- a
Unitatea de învăţare: Cititorul și universal artistic al personalității literare: M.Eminescu-Poet al Ființei
Subiectul lecţiei: Universul artistic al creației eminesciene- teme, motive, specii, viziuni, genuri
Tipul lecţiei: Recapitulare şi aprofundare a cunoştinţelor
Timp de lucru: 90 min.
Competenţa specifică : 3. Lectura şi receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de observaţie şi atitudine creativă
I. Scopul lecției:
-Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală.
-Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.
-Aplicarea conceptelor de specialitate în receptarea diverselor tipuri de texte.
-Receptarea adecvată a sensulu/sensurilor unui cuvânt dintr-un context.

II. Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili:


O1 Să realizeze înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral.
O2 Să definească noţiunile de : context, sens propriu, sens figurat, expresii şi locuţiuni,discursul liric, eul liric.
O3 Să explice diferenţa dintre text/context, sens propriu /figurat
O4 Să argumenteze rolul/necesitatea expresivităţii unor construcţii sintactice, expresii sau locuţiuni în diferite context orale şi scrise.

III. Obictive operaţionale

Cognitive: Elevii vor trebui:


O5 Să încadreze opera eminesciană în contextual naţional şi internaţional.
O6 Să definească discursul liric ,să-i precizeze originea eminesciană ,devenirea si consolidarea acestuia.
O7 Să precizeze motivele poetice şi să le argumenteze ,insistâd aupra motivului lunii.
O8 Să prezinte aprofundat tema: iubirii, naturii,, a incursiunilor filozofice.
O9 Să prezinte tema specific eminesciană cu argument din texte: aceea a omului de geniu
O10 Să sublinieze concepţia lui Eminescu despre poezie.
Afective: Elevii vor trebui să:
- Să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice
- Să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de tema abordată.

Strategie didactică

a )Metode şi procedee: lectura, conversaţia euristică, problematizarea, discuţia, observaţia sistematizată, învătarea prin descoperire, exerciţiul, dialog

b ) Forme de organizare: frontală , individual, de grup

c )Mijloace didactice: fişe, volume de poezii, prezentare PowerPoint, table, caiete cu rubrica ,,Aminiți-vă”, video/audiere a poeziilor, expoziție de cărți, tabel

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp Strategii didactice


Metode Forma de Mijloace
organizare
Evocare Moment organizatoric: Verificarea Elevii de acomodează și se 10 min Argumentarea, Frontal Tabla
prezenţei elevilor, crearea unei pregătesc pentru lecție. Conversația
atmosfere necesare desfăşurării Explicația
lecţiei. Se notează la tablă titlul
lecţiei . Argumentez rolul acestei
lecţii.
Captarea atenţiei:
Alcătuiesc o listă care cuprinde
concepte lingvistice adecvate temei
în discuţiei. Are loc centrarea
problemei pe creaţia
eminesciană ,fac referire la
apartenenţa genului liric. Se verifică
oral informaţiile dobândite pe
parcursul învăţării, şi se notează în Individual Caiete
caiete detaliile caracteristice
specific lui Eminescu, în rubrica “
Amintiţi-vă! “

Are loc prezentarea PowerPoint


Realizarea sensului despre viaţa şi opera marelui poet și Elevii recepționează informația 10 min Explicația, Frontal Prezentare
prezint informaţia selectată cu prezentată Conversația PowerPoint
privire la biografie şi activitatea lui
literară. În continuare propun
elevilor să audieze unele poezii și Elevii audiază poezii și câtece 8 min Frontal Video/audio
cântece eminesciene. eminesciene
Atrag atenția elevilor la expoziția de
cărți cu cele mai importante opere
ale poetului. Adresez elevilor
următoarele întrebări:
-Prin ce se deosebește creația Individual
Elevii răspuns la întrebările propuse Dialog Fișe cu întrebări
eminesciană de ceilalți? cu mare interes și grijă pentru
-Care este cea mai preferată lucrare
eminesciană pentru dumneavoastră limbajul utilizat.
și de ce? 40 min Explicația De grup
Elevii oferă răspunsul: Mihai
Prupun elevilor lucru în echipă , Eminescu este în literatura româna
copiii sunt grupați în 5 echipe. Prima creator al unei opere ce străbate Problematizarea
echipă are ca scop de a încadra timpul, trăind într-o perpetua
opera eminesciană în contextual actualitate. Semnificaţia lui a
naţional şi internaţional. Mai întâi se dobândit în conștiinţa poporului
porneşte de la termenul lingvistic de nostru caracterul unui mit.Poetul
context ,iar targhetul acetei grupe reprezintă în literatura noastră un
este acela de a plasa opera lui dublu reper de valoare luată în
Eminescu în istoria literară. absolut, înscriindu-se în contextul
literaturii universale, alaturi de
Dante, Hugo, Goethe, cum aprecia
T.Vianu și de specific naţional,
drept ipostaza unică a sufletului
românesc în concertul poetic al Discuția De grup
lumii.

A doua echipă are rolul de a face


referire la discursul liric pornind de Elevii răspund că:
la definiţie si continuând cu - Discursul liric este o disertație,
precizările originii eminesciene, tratare a unui subiect de natură
necesitatea valorificării lui, literară; care exprimă direct
dificultăţile limbii dialecticale.Firul sentimente și emoții în legătură cu
discursiv se continuă cu relatarea realitatea, prin intermediul
inovaţiilor eminesciene la nivelul mijloacelor artistice ce aparține
registrului lingvisticşi terminând cu poeziei lirice. Este expresie verbală
consolidarea discursului liric,devenit a gândirii; Eul liric este un element
o adevărată operă de artă lingvistică, ce aparţine genului liric, a cărui
un model de urmat pentru viitoarele misiune este aceea de a ajuta la Conversația
generaţii de poeţi. transmitrea în mod direct a De grup Volume de
propriilor idei si sentimente ale poezii
autorului, utilizând pronumele
personal, forma accentuată “eu”,sau
formă neaccentuată “ mie, îmi, -mi.
Echipa 3 are ca scop de urmărit, Observația
enumerarea motivelor poetice, Echipa trei dă răspuns:
susţinerea acestora cu referiri exacte - În "Melancolie" ,luna străbătând
din volumele de poezii. Elevii se şirurile de nori deasupra "ţinutului
opresc îndeosebi asupra unui motiv cu strâmbe cruci" constituie
mult îndrăgit de poet: motivul deschizătura înstrainarii poetului de
lunii.Astfel se creează o atmosferă viaţa şi construieşte totodata
feerică ,care face referire la diversele presentimentul morţii:"Părea că
valori estetice căpătate în timp şi la printre nouri s-a fost deschis o
influenţa pe care a manifestat-o în poartă".Ca de dureri straine?"Parca-
vieţile oamenilor. m murit de mult".Din cauza tristeţii
si a singurătăţii Eminescu vorbeşte
cu codrul căruia îi pune intrebări ca
unui prieten.Prin răspunsurile sale
codrul îşi arată şi el tristeţea şi
povesteşte cum stă şi asteaptă şi mai
auda oameni.("Ce te legeni
codrule?"). Luna este simbol al
ritmurilor biologice, este un astru Dialogul
care creşte şi descreşte, care dispare, De grup
a cărui viaţă este supusă legii
universale a devenirii, a naşterii şi a
morţii. Reprezintă şi timpul care
trece, timpul viu pe care-l măsoară
prin fazele ei succesive si regulate.
Echipa 4 este compusă din trei
elevi,corespunzători celor trei teme
poetice. Fiecare elev se ocupă
îndeaproape de o temă anume, la
alegere, şi are menirea de a evidenţia -În toata poezia erotica a tinereţii,
rolul si efectul temei alese în cadrul figura iubitei are o lumină şi o Conversația
creaţiei eminesciene. caldură dobândite din concreteţea De grup
imaginii ei pentru poet. În poezia
“Floare Albastra “ ea e roșie ca
mărul; în “ Craiasa din povesti
“Păru-i galben, / Faţa ei lucesc în
lună, / Iar în ochii ei albaştrii / Toate
basmele s-adună Tot aşa şi în
Dorința. Fuziunea dintre natură şi
dragoste este perfectă în "Sara pe
Echipa 5: Se ocupă de prezentarea deal".
temei specifice poetului - Un alt elev va dezbate tema
Luceafărului: Tema omului de incursiunilor filozofice.
geniu.Va trebui să demonstreze de
ce Eminescu a insistat asupra
acesteia, și de ce a ridicat-o la rangul Poetul este cunoscut în întreaga
de temă supremă. Astfel se lume graţie traducerilor şi studiilor
omagiază gândirea expansivă a care apar, stârnind interesul citit .
omului de geniu,raportată la însuşi Tema geniului romantic, a
Eminescu. personalităţii capabile sa treacă
dincolo de aparenţele la care se
opresc oamenii obişnuiţi , motiv
pentru care nu este înţeles de către 12 min
acei oameni, pentru care nu există Demonstația Tabla și schema
comunicare între lumea lor si cea a Individual desenată
geniului. În Luceafarul imporatantă
în creaţia eminesciană este tema
Reflecția romantică a iubirii dintre bărbat şi
femeie, iubire văzută ca şi refacere a
momentului creației cosmosului , ca 6 min Discuția
și participarea la marea creație Frontal
Prin urmare propun elevilor să universală, o creaţie ce se
completăm tabelul desenat pe tablă desfaşoară în permanenţă şi este
(Anexa 1) reluarea creaţiei iniţiale.Această Individual
temă se recunoaşte în toate poeziile
eroticii emines-ciene, fie ca
Crearea condiţiilor pentru ca elevii aspiraţie către o astfel de iubire fie
Extindere să exprime în propriile lor cuvinte ca realizare a ei.
ideile şi informaţiile
atestate/asimilate. Elevii îndeplinesc sarcina respective
Generarea unui schimb sănătos de și argumentează răspunsurile 7 min Explicația
idei între elevi, prin care să-şi exemplificând
dezvolte vocabularul şi capacitatea Frontal
de exprimare. Elevii fac concluzii și stochează
Răspund la întrebările formulate de informația prezentată în timpul
către elevi, în legătura cu tema lecției
respectivă.

O altă sarcină este de a implica


elevii în rezolvarea sarcinilor în
condiţii de integrare autentice. 
Tema pentru acasă constă în
practicare unei tehnici noi care se
numește Jurnalul dublu.
Această tehnică presupune Elevii ascultă și notează tema pentru
următoarele: acasă.
 -Elevii sunt solicitaţi să citească cu
atenţie un anumit text eminescian la
alegere.
 -Ei aleg din text un pasaj /strofă care
să ilustreze solicitările profesorului;
 -Pagina de caiet este împărţită în
două: în partea stângă, fiecare elev
scrie pasajul ales, iar în partea
dreaptă notează comentariile
referitoare la acel pasaj.
 -Comentariul va avea ca punct de
plecare următoarele întrebări:
 -De ce l-au notat?
 -La ce i-a făcut să se gândească?
 -Ce întrebări au în legătură cu
fragmentul notat?
 -De ce i-a intrigat?
 -Cum i-au făcut să se simtă?
Prin aceasta se stimulează şi se
încurajează participarea elevilor şi
eventual, profesorul, prin
comentariile sale, atrage atenţia
asupra unor părţi din text care
trebuie discutate.
Are loc notarea elevilor și concluzii.
Anexa 1

Tema iubirii

Concepţia
artistică despre Tema naturii
poezie

Tema timpului
Pădurea, izvoarele,
lacul, teiul
CREAȚIA
EMINESCIANĂ

Tema omului de
geniu

Motivul codrului

Tema cosmosului

Motivul lunii

S-ar putea să vă placă și