Sunteți pe pagina 1din 2

Activitate de învăţare ce are ca scop viziunea profesională şi rezilienţa emoţională

Consider că studierea operei literare Glossă de Mihai Eminescu i-ar ajuta pe elevi să-nţeleagă
ce-nseamnă rezilienţa emoţională, la sfârşitul orei propunându-le şi jurnalul reflexiv.

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic PARTENIE COSMA, Oradea


Data: 12.12.2023
Profesor: Climpe Manuela
Clasa a XI-a B ec.
Disciplina: Lb. şi lit.română
Titlul lecţiei: Glossă, de Mihai Eminescu
Tipul lecţiei: lecţie de reactualizare a cunoştinţelor – Romantismul eminescian
Competenţe specifice vizate:
- 1.2. receptarea adecvată a sensului unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau
scrise
- 1.3. identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic
- 2.4. folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
- 3.3. elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate

Rolul meu, ca profesor, este facilitarea înţelegerii temelor literare, scopul fiind dobândirea
cunoştinţelor, pe baza textelor-suport, prin gestionarea stărilor/emoţiilor elevilor
Scenariul didactic:
I. EVOCAREA – Tema TIMPului se poate identifica în majoritatea textelor poetice
eminesciene - Revedere, Luceafărul, Scrisoarea I.... Se realizează un organizator grafic-
titluri de poezii
II. REALIZAREA SENSULUI –
1. Audiţia/ vizionarea recitării poeziei Gossă de Mihai Eminescu
2. Schimb de impresii despre: a. textul audiat - ce le-a plăcut/nu le-a plăcut elevilor,
motivându-şi răspunsul dat
b. textul tipărit, cu evidenţierea/sublinierea cuvintelor
care au fost accentuate/intonate în mod deosebit
3. citirea în lanţ, cu voce tare a poeziei, păstrându-se expresivitatea recitării poeziei-
model oferite de Ion Caramitru
4. activitatea pe grupe (3-4 elevi)
a. stabilirea sensurilor multiple transmise de textul poetic, evidenţierea expresivităţii prin
utilizarea figurilor de stil şi a imaginilor artistice
b. identidificarea instanţelor comunicării prin recunoaşterea relaţiilor de antiteză şi de
simetrie
c. menţionarea elementelor de prozodie: strofe, versuri, rimă, ritm, măsură

Prezentarea în faţa clasei a rezultatelor activităţilor desfăşurate pe grupe omogene, în vederea


integrării aspectelor abordate şi a fixării cunoştinţelor sub coordonarea profesorului.
III. REFLECŢIA- audiind poezia, elevii au sarcina de a descoperi rolul pe care îl are atât
gestica cât şi mimica, bazându-se pe concluziile etapei realizării sensului.

Muncă independentă - Profesorul oferă elevilor fişa JURNALULUI REFLEXIV.

1. Ce ai învăţat nou la această temă?


2. Care dintre sarcini a fost mai dificilă?
3. Care sarcină ţi s-a părut mai interesantă? De ce?
4. Care teme ar mai necesita clarificare?
5. Care au fost principalele dificultăţi întâmpinate?
6. Cum te-ai simţit studiind această temă?
7. Este relevant pentru viitorul tău ceea ce ai învăţat?
8. În ce măsură ceea ce ai învăţat ţi-a satisfăcut aşteptările?
9. Ţi-a plăcut ceea ce ai învăţat?
10. Ce ţi-ar fi util să studiezi în continuare?

S-ar putea să vă placă și